Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Το ρωτάω γιατί έχω ΠΕΑ του 2016 και τα έσκασα μια φορά και το έβγαλαν άχρηστο.

Ε, μη τα ξανα-σκάσω για νέο ΠΕΑ αν ζητάνε απλώς την κλίμακα και όχι τον αριθμό. Γιατί υπάρχει περίπτωση να μην εγκριθεί η αίτηση, οπότε...

Θυμάσαι σε ποιο βήμα ζητάει τον αριθμό ΠΕΑ; Σε αυτό που φαίνεται στην εικόνα;

Ευχαριστώ.

pea_number.png.4a7086c4a974ffd129697ffe08bbd599.png

- ΠΕΑ το 2016 δεν κάνει πια, έχει αλλάξει το ΚΕΝΑΚ από το Νοέμβριο του 2017.

- Πέρα από ΠΕΑ χρειάζεται και έντυπο παρεμβάσεων.

Οπότε 100% θέλει καινούργιο.

Δεν έχω κάνει αίτηση αλλά το ξέρω 100% ότι χρειάζεται ΠΕΑ για να μπορείς να προχωρήσεις την αίτηση. Λογικά ναι, σε αυτό το βήμα το ζητάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Ναι, κατάλαβα ότι θέλει νέο ΠΕΑ απλά ήθελα να ξέρω σε ποιο βήμα το ζητάει γιατί έχουν κάνει μαλακία στις οδηγίες της εφαρμογής και δεν σου δείχνουν κάποια σημαντικά screens (με το ΠΕΑ να ειναι είναι από αυτά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Ναι, κατάλαβα ότι θέλει νέο ΠΕΑ απλά ήθελα να ξέρω σε ποιο βήμα το ζητάει γιατί έχουν κάνει μαλακία στις οδηγίες της εφαρμογής και δεν σου δείχνουν κάποια σημαντικά screens (με το ΠΕΑ να ειναι είναι από αυτά).

Επαληθευουν τα φορολογικα με ΑΑΔΕ και μετα για να συνεχισεις ζηταει πεα +εντυπο. Ο ποτε αν εισοδηματικα τα πληρεις δεν υπαρχει λογος να περιμμενεις κατι για να βγαλεις το ΠΕΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, haris_216 είπε

Χρόνια δεν κάνει για να πληρωθούν οι προμηθευτές μέσω του "εξοικονομώ". Αλλά μήνες ναι, κάνει.

 

Αν ρωτησεις μηχανικο θα σου πει περιπτωσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Diskimpex είπε

Αν ρωτησεις μηχανικο θα σου πει περιπτωσεις 

Δεν ξέρω μηχανικό αλλά ξέρω επιχειρήσεις με αρκετές συμμετοχές στο πρόγραμμα και δεν υπήρξε "χρόνος" σε καμία (εκτός πια αν θεωρούμε "χρόνο" το τιμολογώ το Νοέμβρη του 2017 και πληρώνομαι το Μάρτη του 2018 και άρα, άλλαξε η χρονιά).

Δε λέω ότι δεν υπάρχει η περίπτωση κάποια εξόφληση να καθυστέρησε και για χρόνο, από αστοχία του προγράμματος ή από θέμα με τη χαρτούρα του οφελούμενου (μην ξεχνάμε ότι για να πληρωθεί ο πχ αλουμινάς πρέπει να έχουν τελειώσει όλες οι παρεμβάσεις και να είναι όλα σωστά. Αν τα χαρτιά του μονωσά είναι λάθος, τους πάει όλους πίσω) αλλά σίγουρα είναι οι εξαιρέσεις και όχι ο κανόνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντλίες θέρμανσης προτείνετε ή φυσικό αέριο;

Οι αντλίες έχουν μεγαλύτερο κόστος αρχικής αγοράς;

Για κουφώματα κάποιες καλές εταιρείες-προτάσεις;

Συρόμενα ή αυτά που ανοιγοκλείνουν; Εχει διαφορά ή απλά επιλέγω αναλογα με τον χώρο;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τα καλά ανοιγόμενα είναι κλάσης ανώτερα από τα αντίστοιχα συρόμενα σε θερμομόνωση κι ηχομόνωση κι αεροστεγανότητα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GenesisX είπε

Αντλίες θέρμανσης προτείνετε ή φυσικό αέριο;

Οι αντλίες έχουν μεγαλύτερο κόστος αρχικής αγοράς;

Ναι, οι αντλίες έχουν μεγαλύτερο αρχικό κόστος, αλλά καλύτερο συντελεστή απόδοσης.

Για τα κουφώματα ό,τι είπε ο προηγούμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/6/2017 στις 2:27 ΜΜ, tsioulak είπε

Παιδες εγω που το ειχα ψαξει οταν ηθελα να βαλω καινουρια κουφωματα, αεριο και μονωση (ηταν πρωτος οροφος) συναντησα μεγαλη απατη με αυτο το προγραμμα. Συγκεκριμενα με το που ακουγανε για αυτο το προγραμμα ολοι δινανε μεγαλυτερη απο την διπλασια τιμη (μπορει και 150% πανω), το οποιο σημαινει οτι στην τελικη θα μου εβγαινε πανω κατω τα ιδια λεφτα (ισως λιγο λιγοτερα) αν το εκανα χωρις το προγραμμα με την μονη διαφορα οτι δεν μπλεκεται τραπεζα (το οποιο ειναι λιγο κακο και πολυ καλο) και θα εκανα την δουλεια μου με πολυ λιγοτερη αναμονη και πολυ λιγοτερη γραφειοκρατεια.

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα διάβασα όλες τις σελίδες και μου έμεινε η συγκεκριμένη απάντηση καθώς και μία παρόμοια στη σελίδα 3 του thodoris1985.

Άρα είναι καλό το πρόγραμμα ή μία απάτη να βγάλουν κάποια χρήματα κάποιοι κλάδοι που υποφέρουν από την κρίση και ο ενδιαφερόμενος να μπλέξει στα γρανάζια της Ελληνικής γραφειοκρατίας και στο τέλος να τραβάει τα μαλλιά του για τη βλακεία που έκανε ;;;

Θα με ενδιέφερε να έβλεπα μία απάντηση κάποιου που έφτιαξε το σπίτι του παλαιότερα με το συγκεκριμένο πρόγραμμα και έμεινε ευχαριστημένος και ωφελημένος φυσικά από το τελικό αποτέλεσμα.

Επίσης έχω και μία ερώτηση.Θέλω να αλλάξω δύο μεγάλες δίφυλλες μπαλκονόπορτες με ανοιγόμενες (τώρα συρόμενες) στις οποίες έχω τοποθετήσει εξωτερικό παντζούρι από ρολό αλουμινίου που λειτουργεί σωστά και δεν με ενδιαφέρει να το αλλάξω.Μπορώ να αλλάξω μόνο τις μπαλκονόπορτες και να αφήσω το παντζούρι ή πάνε πακέτο στο πρόγραμμα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα δεν μπορεις να αλλάξεις μονο 2 κουφώματα, οι επεμβάσεις που θα κάνεις πρέπει να εξασφαλίζουν εξοικονόμηση 40% επι του κτιρίου αναφοράς, με λιγα λόγια και ολα τα κουφώματα να αλλαξεις, παλι μαλλον δεν εξασφαλίζεις την συμμετοχη.

Επι των υπερτιμολογήσεων , αυτές οι στρεβλώσεις ειναι αναμενόμενες οταν υπάρχει απο πίσω επιδότηση. Π.χ, στο προηγούμενο υπήρχε 70% επιδότηση. Το ΄πραγματικό κόστος θερμομόνωσης ήταν 30€/τμ ενω το πρόγραμμα έδινε 45€/τμ, άρα ο ιδιοκτήτης είχε μια επιβάρυνση 30% επι της διαφοράς δηλαδή 4.5€/τ.μ. Πού μικρή σε σχέση με την ωφέλεια, αν βεβαια κάποιος ήθελε το έκανε μόνος του και έδινε λεφτα μπροστά στα συνεργεία ωστε να πετύχει καλύτερες τιμές. Αν το ανέθετε σε εργολάβο είχε αυτήν την επιβάρυνση αλλα μπορούσε να ζητήσει "δωράκια"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/3/2018 στις 10:28 ΠΜ, solton57010 είπε

Ενημερωτικά μετά το χθεσινό "κόλλημα " με τις παύλες αντί για αριθμό πρωτοκόλλου ,σήμερα έχω πάρει κανονικά αριθμό πρωτοκόλλου με χθεσινή ημερομηνία όπως θα έπρεπε , στην αναμονή τώρα.για να δούμε πότε θα ανοίξει η διαδικασία με τις τράπεζες κτλπ

εμενα ακομα δεν με εχουν στειλει  αριθμο πρωτοκολου αλλα εδω και 6 μερες εχω το μηνυμα που λεει οτι ο αριθμος πρωτοκολου ειναι - 

στο τηλεφωνο δεν απαντανε

τι μπορω να κανω?

θα εχω προβλημα η εστω και αργα υπαρχει αριθμος αλλα απλα λογω τεχνικων προβληματων δεν τον εμφανιζει και εχει την -

solton57010 εσενα σε εστειλαν καινουργιο μηνυμα με κανονικο αριθμο την επομενη μερα? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, losada51 είπε

εμενα ακομα δεν με εχουν στειλει  αριθμο πρωτοκολου αλλα εδω και 6 μερες εχω το μηνυμα που λεει οτι ο αριθμος πρωτοκολου ειναι - 

στο τηλεφωνο δεν απαντανε

τι μπορω να κανω?

θα εχω προβλημα η εστω και αργα υπαρχει αριθμος αλλα απλα λογω τεχνικων προβληματων δεν τον εμφανιζει και εχει την -

solton57010 εσενα σε εστειλαν καινουργιο μηνυμα με κανονικο αριθμο την επομενη μερα? 

Καλησπέρα φιλε. Αναφέρεσαι στην εφαρμογή ή σε ιμειλ;

Γιατί σε εμένα δεν έχει έρθει κανενα ιμειλ με αριθμό πρωτοκόλλου, ΑΛΛά μέσα στην εφαρμογή τον δείχνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, losada51 είπε

εμενα ακομα δεν με εχουν στειλει  αριθμο πρωτοκολου αλλα εδω και 6 μερες εχω το μηνυμα που λεει οτι ο αριθμος πρωτοκολου ειναι - 

στο τηλεφωνο δεν απαντανε

τι μπορω να κανω?

θα εχω προβλημα η εστω και αργα υπαρχει αριθμος αλλα απλα λογω τεχνικων προβληματων δεν τον εμφανιζει και εχει την -

solton57010 εσενα σε εστειλαν καινουργιο μηνυμα με κανονικο αριθμο την επομενη μερα? 

Αν έχεις πάρει αριθμό πρωτοκολλου θα το δεις στην εφαρμογή στην επιλογή "συνοπτική εικόνα" και στα παργόμενα έγγραφα ,μην περιμένεις email δεν πρόκειται να λάβεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, solton57010 είπε

Αν έχεις πάρει αριθμό πρωτοκολλου θα το δεις στην εφαρμογή στην επιλογή "συνοπτική εικόνα" και στα παργόμενα έγγραφα ,μην περιμένεις email δεν πρόκειται να λάβεις

εχω ολοκληρωση την διαδικασια αιτησης εδω και 6 μερες μονο που αντι για αριθμους εχει - για αριθμο πρωτοκολλου.

εχει παρει παρομοιο μηνυμα κανενας αλλος?

τι να κανω τωρα?

Στιγμιότυπο οθόνης (4).png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πήγαινε στο tab "συνοπτική εικόνα" και δες το pdf που σου δίνει να κατεβάσεις.

Εκεί λογικά τα γράφει σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...