Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Τι προηγείται ?

Η θερμοπροσωψη η τα κουφώματα ?

Ξέρει κανείς ?

πρωτα κουφωματα μετα μονωση για να καλυψει γωνιες .. αμα ειναι πολυ αναγκη να ξεκινησει ο μαστορας για θερμοπροσωψη μπορει να ξεκινησει και να αφησει τις "γωνιες απο τα κουφωματα και τη παστα για το τελος ! καθαρη δουλεια ειναι ομως να μπουν τα κουφωματα και μετα η μονωση !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, NikolasdaL είπε

πρωτα κουφωματα μετα μονωση για να καλυψει γωνιες .. αμα ειναι πολυ αναγκη να ξεκινησει ο μαστορας για θερμοπροσωψη μπορει να ξεκινησει και να αφησει τις "γωνιες απο τα κουφωματα και τη παστα για το τελος ! καθαρη δουλεια ειναι ομως να μπουν τα κουφωματα και μετα η μονωση !

Τα κουφώματα, θα δημιουργήσουν και μαραμετια και καλό είναι να προηγηθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Τα κουφώματα, θα δημιουργήσουν και μαραμετια και καλό είναι να προηγηθούν.

δεν ειναι αυτο .. οταν θα κανεις τις εργασιες θα καταλαβεις .. στις γωνιες των κουφωματων πρεπει να "φιλησει"¨στο προφιλ το κελυφος εαν δεν υπαρχει το κουφωμα δε μπορεις να το κοψεις στο περιπου .. κρατα οτι πρωτα κουφωματα :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, NikolasdaL είπε

δεν ειναι αυτο .. οταν θα κανεις τις εργασιες θα καταλαβεις .. στις γωνιες των κουφωματων πρεπει να "φιλησει"¨στο προφιλ το κελυφος εαν δεν υπαρχει το κουφωμα δε μπορεις να το κοψεις στο περιπου .. κρατα οτι πρωτα κουφωματα :D 

Ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/8/2021 στις 12:05 ΜΜ, Evaggelos1 είπε

ΣΣΣΣΣ !!!! Θα μου ξυπνησεις την Γιουρομπανκ και δεν ειναι σωστο! Κοιμαται του καλου καιρου! 

Ξυπνησε και ζηταει και 10 Ευρα επειδη ο ενας προμηθευτης ειναι σε αλλη τραπεζα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Evaggelos1 είπε

Ξυπνησε και ζηταει και 10 Ευρα επειδη ο ενας προμηθευτης ειναι σε αλλη τραπεζα! 

Πες του προμηθευτή να δώσει λογαριασμό eurobank.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο ερωτήσεις σχετικά με τη μόνωση:

1) Σε μόνωση κελύφους (τοιχοποιίας), εννοείται ότι θα μπεί μόνωση πάχους 2-3cm στα πλάγια του τοίχου, εκεί που φιλάει στην κάσα του κουφώματος (νομίζω "λαμπάδες" λέγονται);  Ή το ζητάς ως extra;
Εσείς (οι οφελούμενοι) τι κάνατε/θα κάνετε;

2) Σε ανεστραμμένη μόνωση δώματος (ταράτσα), απ'ότι ξέρω πρέπει να φεύγουν γρήγορα τα νερά της βροχής από τις υδρορροές (λούκια), ωστε να "δουλεύει" η μόνωση.
Εαν σε μιά γωνία του σπιτιου δεν προ-υπάρχει υδρορροή, και εαν κρίνεται ότι είναι απαραίτητο να μπεί, τότε εννοείται ότι θα μπεί λούκι ή το ζητάς extra και αυτό;

ΣΣ: το extra όχι με την έννοια εαν το καλύπτει το πρόγραμμα, αλλά με την έννοια εαν στο κόστος της προσφοράς του προμηθευτή συνήθως είναι μέσα ή ειναι extra.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dimitris13131313 είπε

Δυο ερωτήσεις σχετικά με τη μόνωση:

1) Σε μόνωση κελύφους (τοιχοποιίας), εννοείται ότι θα μπεί μόνωση πάχους 2-3cm στα πλάγια του τοίχου, εκεί που φιλάει στην κάσα του κουφώματος (νομίζω "λαμπάδες" λέγονται);  Ή το ζητάς ως extra;
Εσείς (οι οφελούμενοι) τι κάνατε/θα κάνετε;

2) Σε ανεστραμμένη μόνωση δώματος (ταράτσα), απ'ότι ξέρω πρέπει να φεύγουν γρήγορα τα νερά της βροχής από τις υδρορροές (λούκια), ωστε να "δουλεύει" η μόνωση.
Εαν σε μιά γωνία του σπιτιου δεν προ-υπάρχει υδρορροή, και εαν κρίνεται ότι είναι απαραίτητο να μπεί, τότε εννοείται ότι θα μπεί λούκι ή το ζητάς extra και αυτό;

ΣΣ: το extra όχι με την έννοια εαν το καλύπτει το πρόγραμμα, αλλά με την έννοια εαν στο κόστος της προσφοράς του προμηθευτή συνήθως είναι μέσα ή ειναι extra.

Θεωρώ ότι το 1 δεν πρέπει να είναι έξτρα διότι αφορά τη σωστή θερμομόνωση του σπιτιού και την αποφυγή μιας σοβαρής θερμο γέφυρας . Το κόστος υλικών είναι ιδιαίτερα χαμηλό . Αυτό που τους πειράζει είναι ότι χάνουν χρόνο και συχνά κάποια συνεργεία γκρινιάζουν και δεν θέλουν να το κάνουν με τις εξής 2 δικαιολογιες:

Α δικαιολογία: "δεν έχει ανάγκη". Απάντηση : εχει και παραεχει . Αν δεν κλείσουν οι λαμπάδες τι κέλυφος είναι;

Β δικαιολογία : " ανεβαίνει το κόστος υλικών ". Απάντηση: το πολύ να χρειαστούν 1 σακί κόλλα θερμοπροσοψης , λίγα τμ πολυστερίνη 2 εκατοστών και λίγο πλέγμα και λίγο σοβά (σύνολο ούτε 40 ευρώ σε ένα μέσο σπίτι)

Το 2 θεωρώ δύσκολο να μην το χαρακτηρίσουν έξτρα . Ανάλογα βέβαια με το βαθμό δυσκολίας της περίπτωσης . Όταν λες χρειάζεται λούκι τι ακριβώς εννοείς; έχει ήδη υποδοχή για υδρορροη ; Η Θέλει νέα τρύπα ; Που ; Επί της πλάκας (κάθετη ) ; Επί του στηθαίου ; Θα χρειαστεί σωλήνας ; Πόσα μέτρα ; 

Επεξ/σία από ikucic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ikucic είπε

Το 2 θεωρώ δύσκολο να μην το χαρακτηρίσουν έξτρα . Ανάλογα βέβαια με το βαθμό δυσκολίας της περίπτωσης . Όταν λες χρειάζεται λούκι τι ακριβώς εννοείς; έχει ήδη υποδοχή για υδρορροη ; Η Θέλει νέα τρύπα ; Που ; Επί της πλάκας (κάθετη ) ; Επί του στηθαίου ; Θα χρειαστεί σωλήνας ; Πόσα μέτρα ; 

Εννοεις ότι έιναι πολλοί οι παράμετροι και δύσκολα να υπολογιστεί στην αρχική τιμή. Δίκιο έχεις.

Τα λούκια που έχει είναι εσωτερικα στο τσιμέντο. Στη γωνία που δεν έχει, κατεβαινει η καμιναδα του λεβητα. Απο εκει ξεκιναει στηθαιο. Οπότε, πάντα θεωρητικά γιατι δεν είμαι της δουλειάς, ανοιγει τρυπα στο στηθαιο, κατεβαίνει 7μέτρα "φιλιτά" στην κάθετη γωνία καμιναδας-τοίχου και χύνεται.

Αυτό που με νοιάζει είναι η σχέση αποτελέσματος/κόστους. Όπως σωστά είπες για τους λαμπάδες ότι, με σχετικά μικρό κόστος, κλείνεις θερμογεφυρες.

Έτσι και με τα λούκια, αν είναι να δουλεύει αποδοτικότερα η ανάστροφη, τότε να επιμείνω να κατεβάσουν και ένα και δύο λούκια, όσο κόστος και να έχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Dimitris13131313 είπε

Δυο ερωτήσεις σχετικά με τη μόνωση:

1) Σε μόνωση κελύφους (τοιχοποιίας), εννοείται ότι θα μπεί μόνωση πάχους 2-3cm στα πλάγια του τοίχου, εκεί που φιλάει στην κάσα του κουφώματος (νομίζω "λαμπάδες" λέγονται);  Ή το ζητάς ως extra;
Εσείς (οι οφελούμενοι) τι κάνατε/θα κάνετε;

2) Σε ανεστραμμένη μόνωση δώματος (ταράτσα), απ'ότι ξέρω πρέπει να φεύγουν γρήγορα τα νερά της βροχής από τις υδρορροές (λούκια), ωστε να "δουλεύει" η μόνωση.
Εαν σε μιά γωνία του σπιτιου δεν προ-υπάρχει υδρορροή, και εαν κρίνεται ότι είναι απαραίτητο να μπεί, τότε εννοείται ότι θα μπεί λούκι ή το ζητάς extra και αυτό;

ΣΣ: το extra όχι με την έννοια εαν το καλύπτει το πρόγραμμα, αλλά με την έννοια εαν στο κόστος της προσφοράς του προμηθευτή συνήθως είναι μέσα ή ειναι extra.

1) Εννοείται ότι μέσα στη τιμή είναι το "γύρισμα" της θερμοπροσοψης στα κουφώματα. Έξτρα είναι, κατόπιν συνεννόησης οι κορνίζες.

Συνήθως τοποθετούμε 3ρι εξηλασμένης. Αν κάποιος σου κάνει νερά για τοποθέτηση εκεί, είναι ερασιτέχνης και να τον αποφύγεις.

Απλά έχει δουλειά και χασομερι αλλά πρέπει να γίνει.

2) σε μια ολόκληρη πλάκα δεν είναι τρελό το κόστος για μια νέα τρύπα απορροής/λούκι. Συνήθως όμως, το κόστος το καλύπτει ο ιδιοκτήτης διότι ο μονωσας πρέπει να βρει "έτοιμη" τη πλάκα για να δουλέψει.

Βέβαια, κατόπιν συνεννόησης πάλι δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα για 200-300€

Να σημειωθεί πως στην ανεστραμμένη μόνωση, επειδή το νερό κυλάει κάτω απ' το θερμομονωτικό υλικό, χρειάζεται μεγαλύτερο πάχος για να έχεις την ίδια μόνωση αν ήταν πχ σε συμβατικο δώμα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kanesaxo είπε

1) Εννοείται ότι μέσα στη τιμή είναι το "γύρισμα" της θερμοπροσοψης στα κουφώματα. Έξτρα είναι, κατόπιν συνεννόησης οι κορνίζες.

Συνήθως τοποθετούμε 3ρι εξηλασμένης. Αν κάποιος σου κάνει νερά για τοποθέτηση εκεί, είναι ερασιτέχνης και να τον αποφύγεις.

Απλά έχει δουλειά και χασομερι αλλά πρέπει να γίνει.

Θα ζητήσω οποσδήποτε να γίνει, αν δεν το εχει προβλέψει.

Για τις κορνίζες δεν καίγομαι, γιατί δεν παίζουν ρόλο στη μόνωση αλλά και γιατί θα βάλω ανοιγόμενα πατζούρια τα οποία δίνουν "επιπλέον όγκο" στα παράθυρα και αν βάλω και κορνίζες θα "φορτώσει" πολύ η εμφάνιση.

1 ώρα πριν, kanesaxo είπε

2) σε μια ολόκληρη πλάκα δεν είναι τρελό το κόστος για μια νέα τρύπα απορροής/λούκι. Συνήθως όμως, το κόστος το καλύπτει ο ιδιοκτήτης διότι ο μονωσας πρέπει να βρει "έτοιμη" τη πλάκα για να δουλέψει.

Βέβαια, κατόπιν συνεννόησης πάλι δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα για 200-300€

Να σημειωθεί πως στην ανεστραμμένη μόνωση, επειδή το νερό κυλάει κάτω απ' το θερμομονωτικό υλικό, χρειάζεται μεγαλύτερο πάχος για να έχεις την ίδια μόνωση αν ήταν πχ σε συμβατικο δώμα.

Χαλάλι τα 200Ε για το λούκι, αρκεί να το κάνει το ίδιο συνεργείο για να τραβάει απτο σωστό σημείο και με αρκετό ρυθμό. Να μην έχω θέματα του στιλ "δεν το έβαλε εκεί που έπρεπε" και "δε φταίμε εμείς που δεν τραβαει γρήγορα" κλπ.

Όσον αφορά το πάχος της μόνωσης ζήτησα να είναι 10cm αντί για 7 που πρότειναν αρχικά. Ελπίζω να είναι αρκετό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Dimitris13131313 είπε

 

Χαλάλι τα 200Ε για το λούκι, αρκεί να το κάνει το ίδιο συνεργείο για να τραβάει απτο σωστό σημείο και με αρκετό ρυθμό. Να μην έχω θέματα του στιλ "δεν το έβαλε εκεί που έπρεπε" και "δε φταίμε εμείς που δεν τραβαει γρήγορα" κλπ.

Όσον αφορά το πάχος της μόνωσης ζήτησα να είναι 10cm αντί για 7 που πρότειναν αρχικά. Ελπίζω να είναι αρκετό.

Όλα θα κριθούν απ' τις υφιστάμενες ρυσεις της πλάκας για το που θα ανοιχτεί η τρύπα, τι διάμετρο, τι διάμετρο.εχουν ήδη οι υφιστάμενες κτλ.

Η ανεστραμμένη προϋποθέτει άριστες ρυσεις, υπόψιν! Που αν υπάρχουν, σημαίνει ότι νέα υδρορροη θα πάει Τζάμπα, γιατί δε θα έχει ρυσεις προς αυτήν! 

Φυσικά αν δωθουν νέες ρυσεις εξαρχής στλενεις τα νερά όπου θέλεις.

Καλή ευκολία.

Υ.Γ. τι στεγανοποίηση σκέφτεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kanesaxo είπε

Όλα θα κριθούν απ' τις υφιστάμενες ρυσεις της πλάκας για το που θα ανοιχτεί η τρύπα, τι διάμετρο, τι διάμετρο.εχουν ήδη οι υφιστάμενες κτλ.

Η ανεστραμμένη προϋποθέτει άριστες ρυσεις, υπόψιν! Που αν υπάρχουν, σημαίνει ότι νέα υδρορροη θα πάει Τζάμπα, γιατί δε θα έχει ρυσεις προς αυτήν! 

Φυσικά αν δωθουν νέες ρυσεις εξαρχής στλενεις τα νερά όπου θέλεις.

Καλή ευκολία.

Υ.Γ. τι στεγανοποίηση σκέφτεσαι;

Έχει κάποια κλίση η πλάκα, σίγουρα θα χρειαστεί επιπλέον σε κάποες άκρες που κραταει λίγο νερο. Πρέπει να επιμείνουν σε αυτή τη φάση για μην κραταει υγρασία κάτω απτο φελιζολ.

Για την υγρομονωση δεν ρώτησα λεπτομέρειες. Και ούτε το έψαξα. Βέβαια δεν είχα και ποτε θέμα με υγρασία αν και 35 χρονών ταράτσα εκτεθειμένη. Αν εχεις κάποιο τιπ πές μου.

...κάποιος μου είχε πει πως "πάντα την πρώτη φορά την πατάς και στη δεύτερη ξέρεις"...

Ελπίζω να μην την πατήσω ...πολύ. 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα. Μια ερώτηση... Όταν δηλώνεις διάδοχο, πρέπει να μπει κάπου αυτός για να κάνει κάποια αποδοχή?  Ρωτάω γιατί ενώ τον έχω δηλώσει κανονικά δεν μου δείχνει πράσινο τικ. 

Το ίδιο συμβαίνει και στον σύμβουλο έργου. 

Επεξ/σία από oasisAthens
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...