Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

13 λεπτά πριν, Georgegoum είπε

Δεν το έπιασα αυτό αν μπορείς να το εξηγήσεις ☺.  Και το προβλημα με τους δυο ενεργειακούς επιθεωρητές ποιο ακριβώς είναι; 

To πρόβλημα καταρχήν είναι ότι υπάρχει conflict μεταξύ της δουλειάς του 2ου Ενεργειακού Επιθεωρητή και του συμβούλου έργου

Καταλαβαίνεις ότι στις πλείστες των περιπτώσεων ο ΕΕ που κάνει το 1ο ΠΕΑ είναι και σύμβουλος, και τρώει όλη την ταλαιπωρία με τη χαρτούρα κτλ. 

Στο 2ο ΠΕΑ, υπάρχουν πράγματα που τύποις πρέπει να γίνουν από τον 2ο ΕΕ αλλά πρακτικά τα κάνει ο σύμβουλος 

Επίσης υπάρχει πολύ μεγάλο ποσοστό Ενεργειακών Επιθεωρητών που δεν ξέρουν τι τους γίνεται, με αποτέλεσμα να υπάρχει πάρα πολύ μεγάλος κίνδυνος να εκθέσουν και τον ωφελούμενο αλλά και τον 1ο ΕΕ 

Δε λέω ότι θα το κάνουν κακόβουλα, λέω ότι απλά δεν υπάρχει γνώση 

Και δε βάζω καν το ενδεχόμενο να πέσεις σε κάποιον που έχει στραβώσει, να έχει μαλώσει με τη γυναίκα του ή οτιδήποτε, και να προκαλεί καθυστερήσεις στην ολοκλήρωση της διαδικασίας, εκεί να δεις γέλια...

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Δε λέω ότι θα το κάνουν κακόβουλα, λέω ότι απλά δεν υπάρχει γνώση 

Και δε βάζω καν το ενδεχόμενο να πέσεις σε κάποιον που έχει στραβώσει, να έχει μαλώσει με τη γυναίκα του ή οτιδήποτε, και να προκαλεί καθυστερήσεις στην ολοκλήρωση της διαδικασίας, εκεί να δεις γέλια...

βαλε κ το κακοβουλα στην εξίσωση....

στην ελλάδα ειμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostask91 είπε

Ρε παιδιά, τί είναι αυτές οι βαθμοημέρες που αναφέρει το νέο πρόγραμμα;

οι βαθμοημέρες είναι ένα σύστημα (τράπεζα δεδομένων) όλων των περιοχών της χώρας σύμφωνα με το οποίο βγαίνει το επίδομα θέρμανσης.

μπαίνεις στο ΦΕΚ που έχει βγάλει το υπουργείο οικονομικών και βρίσκεις την περιοχή σου και τις βαθμοημέρες σου.

ή μπαίνεις στην παρακάτω σελίδα:

https://geodata.gov.gr/dataset/khartes-bathmoemeron-thermanses-tes-elladas

μετά παίρνεις τον τύπο που λέει στις τελευταίες σελίδες του οδηγού και βγάζεις τα μόρια που παίρνεις από τις βαθμοημέρες που έχεις.

σχηματικά:

περισσότερα μόρια έχει η Φλώρινα

λιγότερα τα βόρια της Αττικής (π.χ Κιούρκα)

λιγότερα το κέντρο της Αθήνας

λιγότερα η πόλη των Χανιών 

κ.ο.κ.

Δεν παίζει κάποιο ρόλο να ξέρεις ακριβώς τα μόρια διότι δεν ξέρεις ποιοι είναι οι άλλοι που θα κάνουν αίτηση.

Εκεί που παίρνεις σίγουρα μόρια με το σύστημα ΟΧΙ = 0 μόρια , ΝΑΙ = 100 (επί το ποσοστό συμμετόχής) είναι αν υπάρχει ΑΜΕΑ στο σπίτι (προσοχή οι γονείς όχι παιδιά!!! - τραγικό! ελπίζω να το αλλάξουν ), αν υπάρχει πολυτεκνία κ.α.

Τα άλλα κριτήρια είναι διαβαθμισμένα: όσο μικρότερο εισόδημα έχεις τόσο περισσότερα μόρια , όσο πιο παλιό σπίτι τόσο περισσότερα μόρια (με βάση το έτος 1955 και μέχρι το 2011), όσο πιο χαληλής ενεργειακής απόδοσής σπίτι τόσο περισσότερα μόρια.

Στις τελευταίες σελίδες του οδηγού τα αναλύει και έχει και κάποια παραδείγματα.

Αλλά το ξαναλέω η ακριβής γνώση των μορίων έχει αξία μόνο όταν ανακοινωθούν για πιθανή ένσταση μη σωστού υπολογισμού. Κατά τα άλλα ο μηχανικός σας μόνο εκτίμηση μπορεί να κάνει αν το σπίτι θα μπει ή όχι διότι δεν έχει γνώση εκ των προτέρων των άλλων υποψηφίων (μοιάζει με τις πανελλαδικές και τις βάσεις- μάλιστα οι πανελλαδικές γίνονται εδώ και χρόνια και η εκτίμηση είναι σχετικά έγκυρη, εδώ το νέο εξοικονομώ γίνεται πρώτη φορά έτσι άρα η εκτίμηση πολύ φλου).

Επεξ/σία από ikucic
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, paylidis είπε

βαλε κ το κακοβουλα στην εξίσωση....

στην ελλάδα ειμαστε...

Γενικά προσπαθώ να μη σκέφτομαι έτσι

Νομίζω πάντως ότι το σκοτώσανε το εξοικονομώ, από τη μία η (πολύ μεγάλη) μείωση στις επιδοτήσεις, η ΗΤΚ που από πίσω μπορεί να κρύβει μεγάλο κόστος για τον ιδιοκτήτη αλλά και το αστειάκι με την κλήρωση, για εμένα είναι φάση "δεν ακουμπάω"

Αν κάποιος έχει κουράγιο να ασχοληθεί μόνος του και μου ζητήσει μόνο ΠΕΑ καλώς, για οτιδήποτε περαιτέρω εγώ προσωπικά θεωρώ ότι η αποζημίωση των 250-300 € για τον σύμβουλο έργου είναι πάρα πολύ μικρή σε σχέση με το τρέξιμο και τον χρόνο που θα χρειαστεί 

Εδώ με πολύ πιο απλό πρόγραμμα και ταλαιπωρηθήκαμε απίστευτα σαν σύμβουλοι, φαντάσου με αυτό τι έχει να γίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Γενικά προσπαθώ να μη σκέφτομαι έτσι

Νομίζω πάντως ότι το σκοτώσανε το εξοικονομώ, από τη μία η (πολύ μεγάλη) μείωση στις επιδοτήσεις, η ΗΤΚ που από πίσω μπορεί να κρύβει μεγάλο κόστος για τον ιδιοκτήτη αλλά και το αστειάκι με την κλήρωση, για εμένα είναι φάση "δεν ακουμπάω"

Αν κάποιος έχει κουράγιο να ασχοληθεί μόνος του και μου ζητήσει μόνο ΠΕΑ καλώς, για οτιδήποτε περαιτέρω εγώ προσωπικά θεωρώ ότι η αποζημίωση των 250-300 € για τον σύμβουλο έργου είναι πάρα πολύ μικρή σε σχέση με το τρέξιμο και τον χρόνο που θα χρειαστεί 

Εδώ με πολύ πιο απλό πρόγραμμα και ταλαιπωρηθήκαμε απίστευτα σαν σύμβουλοι, φαντάσου με αυτό τι έχει να γίνει

για να δούμε θα κάνουν καμιά ουσιώδη αλλαγή μπας και στρώσει λίγο η κατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ikucic είπε

για να δούμε θα κάνουν καμιά ουσιώδη αλλαγή μπας και στρώσει λίγο η κατάσταση

Νομίζω για αρχή πρέπει να φύγει η ΗΤΚ, κατόπιν πρέπει να δουν το θέμα με τις κληρώσεις, και ίσως σε 3ο πλαίσιο το ζήτημα με τα ποσοστά επιδοτήσεων, αν και κατά τη γνώμη μου αυτό δεν είναι τόσο αρνητικό όσο ακούγεται, δεν βρίσκω παράλογο το 40% επιδότηση με το 60% άτοκα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Είμαι στη διαδικασία συλλογής προσφορών και έχω λίγο μπερδευτεί. Είμαι στην κατηγορία 75% επιδότηση, 25% ίδια κεφάλαια (δάνειο). Το πρόβλημά μου είναι οτι οι προκαταβολές που μου ζήτησαν για κουφώματα και θερμομόνωση, 40% έκαστος, υπερβαίνουν ήδη το ποσό που έχει εκταμιευτεί ως δάνειο.  Απο την άλλη το καλό είναι οτι το υπόλοιπο 60% δεν έχουν πρόβλημα να το περιμένουν απο το πρόγραμμα. Πως το διαχειρίζεται κανείς αυτό? Επαναδιαπραγμέτευση προκαβολής? Αναζήτηση άλλου προμηθευτή?  Ή πληρωμή απο τσέπη και ιδιωτικό συμφωνητικό (αυτό δεν το προτιμώ, ως καμμένος στο παρελθόν απο συμφωνητικό)? Στο οδηγό είδα οτι δεν υπάρχει ελάχιστο και μέγιστο ποσό που μπορεί να δοθεί ως προκαταβολή.  Απο τις εμπειρίες σας τι ζητάνε κατα μέσο όρο ως προκαταβολή? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, g_f είπε

Καλησπέρα. Είμαι στη διαδικασία συλλογής προσφορών και έχω λίγο μπερδευτεί. Είμαι στην κατηγορία 75% επιδότηση, 25% ίδια κεφάλαια (δάνειο). Το πρόβλημά μου είναι οτι οι προκαταβολές που μου ζήτησαν για κουφώματα και θερμομόνωση, 40% έκαστος, υπερβαίνουν ήδη το ποσό που έχει εκταμιευτεί ως δάνειο.  Απο την άλλη το καλό είναι οτι το υπόλοιπο 60% δεν έχουν πρόβλημα να το περιμένουν απο το πρόγραμμα. Πως το διαχειρίζεται κανείς αυτό? Επαναδιαπραγμέτευση προκαβολής? Αναζήτηση άλλου προμηθευτή?  Ή πληρωμή απο τσέπη και ιδιωτικό συμφωνητικό (αυτό δεν το προτιμώ, ως καμμένος στο παρελθόν απο συμφωνητικό)? Στο οδηγό είδα οτι δεν υπάρχει ελάχιστο και μέγιστο ποσό που μπορεί να δοθεί ως προκαταβολή.  Απο τις εμπειρίες σας τι ζητάνε κατα μέσο όρο ως προκαταβολή? 

Για αυτό το 15%, αναλαμβάνεις ένα ρίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, g_f είπε

Καλησπέρα. Είμαι στη διαδικασία συλλογής προσφορών και έχω λίγο μπερδευτεί. Είμαι στην κατηγορία 75% επιδότηση, 25% ίδια κεφάλαια (δάνειο). Το πρόβλημά μου είναι οτι οι προκαταβολές που μου ζήτησαν για κουφώματα και θερμομόνωση, 40% έκαστος, υπερβαίνουν ήδη το ποσό που έχει εκταμιευτεί ως δάνειο.  Απο την άλλη το καλό είναι οτι το υπόλοιπο 60% δεν έχουν πρόβλημα να το περιμένουν απο το πρόγραμμα. Πως το διαχειρίζεται κανείς αυτό? Επαναδιαπραγμέτευση προκαβολής? Αναζήτηση άλλου προμηθευτή?  Ή πληρωμή απο τσέπη και ιδιωτικό συμφωνητικό (αυτό δεν το προτιμώ, ως καμμένος στο παρελθόν απο συμφωνητικό)? Στο οδηγό είδα οτι δεν υπάρχει ελάχιστο και μέγιστο ποσό που μπορεί να δοθεί ως προκαταβολή.  Απο τις εμπειρίες σας τι ζητάνε κατα μέσο όρο ως προκαταβολή? 

Βρες προμηθευτές που θα πάνε με τους κανόνες του εξοικονομώ. Υπάρχουν πολλοί. Κατανοητή η ανάγκη κτλ αλλά προσωπικά θα έπρεπε να ξέρω τον άλλον πολύ καλά ή να μου έχει δείξει δείγματα για να εμπιστευτώ να πληρώσω περισσότερα από ότι προβλέπεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, seath36 είπε

Βρες προμηθευτές που θα πάνε με τους κανόνες του εξοικονομώ. Υπάρχουν πολλοί. Κατανοητή η ανάγκη κτλ αλλά προσωπικά θα έπρεπε να ξέρω τον άλλον πολύ καλά ή να μου έχει δείξει δείγματα για να εμπιστευτώ να πληρώσω περισσότερα από ότι προβλέπεται. 

Σε ποια περιοχή είσαι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, seath36 said:

Βρες προμηθευτές που θα πάνε με τους κανόνες του εξοικονομώ. Υπάρχουν πολλοί. Κατανοητή η ανάγκη κτλ αλλά προσωπικά θα έπρεπε να ξέρω τον άλλον πολύ καλά ή να μου έχει δείξει δείγματα για να εμπιστευτώ να πληρώσω περισσότερα από ότι προβλέπεται. 

Αυτό είναι το θέμα. Με τους κανόνες πάνε. Απλά το πρόγραμμα δεν ορίζει το μέγιστο ποσό της προκαταβολής που μπορεί να λάβει κάποιος. Για αυτό έχω λίγο προβληματιστεί. Δεν ζητάνε το σύνολο άμεσα. Ουσιαστικά το πρόβλημα είναι οτι αν δωσω το 40% στον ένα, δεν θα έχω για προκαταβολή στον άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, g_f είπε

Αυτό είναι το θέμα. Με τους κανόνες πάνε. Απλά το πρόγραμμα δεν ορίζει το μέγιστο ποσό της προκαταβολής που μπορεί να λάβει κάποιος. Για αυτό έχω λίγο προβληματιστεί. Δεν ζητάνε το σύνολο άμεσα. Ουσιαστικά το πρόβλημα είναι οτι αν δωσω το 40% στον ένα, δεν θα έχω για προκαταβολή στον άλλο. 

Δεν κατάλαβες !!!!

Αν του δώσεις 40%, το υπόλοιπο 15% θα το βάλεις extra από την τσέπη σου και όταν ΤΟΥ τα βάλει το πρόγραμμα θα σου τα δώσει ΠΙΣΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, GREGORYMO said:

Δεν κατάλαβες !!!!

Αν του δώσεις 40%, το υπόλοιπο 15% θα το βάλεις extra από την τσέπη σου και όταν ΤΟΥ τα βάλει το πρόγραμμα θα σου τα δώσει ΠΙΣΩ.

Επειδή κατάλαβα μια χαρά γράφω αυτά που γράφω στο αρχικό μήνυμα. Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/8/2021 στις 2:16 ΜΜ, Maknight είπε

Και ενημέρωσε μας σε παρακαλώ.. 

Αυτό που απαιτεί το πρόγραμμα είναι να διατηρηθεί το ακίνητο στην μορφή και με τον εξοπλισμό του προγράμματος για 3 χρόνια. 

Και εάν ενοικιάζεται, να διατηρηθεί για 10 χρόνια. 

Βγηκε η προδημοσιευση του οδηγού. Στην σελίδα του υπουργείου. 

ΝΕΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΡΟΣ ΧΕΛΠ:

Σε οικία που έχει υπαχθεί στο "εξοικονομώ - αυτονομώ 2020" και είχε δηλωθεί ως κύρια κατοικία από τον ωφελούμενο για το 2019 και τα προηγούμενα έτη (ο ωφελούμενος έχει την επικαρπία) θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα αν το 2020 (δηλ στις φορολογικές δηλώσεις που θα γίνουν ως 10/09/21) δηλωθεί ως κύρια κατοικία από τον ιδιοκτήτη που έχει την ψιλή κυριότητα με δωρεάν παραχώρηση από τον ωφελούμενο (που έχει την επικαρπία);
Εννοώ αν θα υπάρξει κάποιο θέμα με την εκταμίευση και την ολοκλήρωση του προγράμματος .
Η απάντησή που μου είχατε δώσει ανέφερε ότι (μου είχε δοθεί από την διεύθυνση [email protected]) :
Σε απάντηση του αιτήματός σας για ενημέρωση, γνωστοποιούμε ότι βάσει των κειμένων όρων του προγράμματος δεν απαντάται κάποιο ζήτημα εν σχέσει με τα τεθειμένα ερωτήματά σας. Καταληκτικά, καθιστούμε σαφές ότι προσαπαιτείται η κατοικία αυτή, να χρησιμοποιείται ως κυρία. Επί οιασδήποτε άλλης λεπτομέρειας, τελούμε στη διάθεσή σας.
Το βασικό ερώτημα είναι λοιπόν αν προσαπαιτείται η κατοικία αυτή, να χρησιμοποιείται ως κυρία για το 2020 και μέχρι την ολοκλήρωση του έργου αποκλειστικά από τον ωφελούμενο ή μπορεί και από αλλόν ιδιοκτήτη με δωρεάν παραχώρηση.
Σημειώνω ότι για την αίτηση υπαγωγής υπήρχε αυτή η δυνατότητα. Δηλ θα μπορούσα να κάνω αίτηση ακόμη και νοίκιαζα το σπίτι αρχεί ο ενοικιαστής να το δήλωνε κύρια κατοικία.
 
ΝΕΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΛΠ:
Καλημέρα σας, 
Παρακαλώ σημειώστε ότι οι υποχρεώσεις του ωφελούμενου απαντώνται στον Οδηγό (κεφ. 8.1).
Δεν είναι προαποαιτούμενο η χρήση και η δήλωση της κατοικίας ως κύρια να είναι από τον ωφελούμενο.
 
 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, g_f είπε

Αυτό είναι το θέμα. Με τους κανόνες πάνε. Απλά το πρόγραμμα δεν ορίζει το μέγιστο ποσό της προκαταβολής που μπορεί να λάβει κάποιος. Για αυτό έχω λίγο προβληματιστεί. Δεν ζητάνε το σύνολο άμεσα. Ουσιαστικά το πρόβλημα είναι οτι αν δωσω το 40% στον ένα, δεν θα έχω για προκαταβολή στον άλλο. 

Έμμεσα ο Gregorymo εχει δίκιο. Ο κανόνας είναι ότι προκαταβολή θα πάρει από το δάνειο (70% του εγκεκριμένου ποσού). Δεν υπάρχει κάτι άλλο. Μπορεί το πρόγραμμα να μην ορίζει μέγιστη προκαταβολή αλλά το Ιδιωτ. Συμφωνητ. δε προβλέπεται. Αφού είσαι με δάνειο ο κανόνας απλώς είναι ότι δε βάζεις από την τσέπη σου. Όχι βάζεις και το παιρνεις μετά (εκτός από τα προβλεπόμενα δηλαδή ενεργειακο πριν την αίτηση και τα του δανείου που στα επιστρέφει η τράπεζα κτλ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...