Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ποια άλλη δουλειά εννοείς ?

Θερμοπροσοψη και κατεπεκταση και aircondition. Θα μου πεις γιατι δεν τα κανεις πριν τα κουφωματα..

1ον γιατι ολοι προτεινουν να γινουν τα κουφωματα πρωτα και 

2ον γιατι δεν ειναι οτι μου λενε οτι θα ρθουν πχ την ταδε ημερομηνια για να μπορεσω να προγραμματισω και τις αλλες δουλειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γειά σας

Έχω μπει στο Εξοικονομω από τον Ιούνιο. Πληρώνω κανονικά τις δόσεις κάθε μήνα από τον Σεπτέμβριο και δεν έχουν ξεκινήσει οι εργασίες ακόμα. Το πρόβλημα είναι με τα αλουμίνια. 2 που συνεργάζεται ο μηχανικός μου ζητάνε μίζα λόγω αύξησης κόστους. Εν τω μεταξύ, βιάζομαι να τελειώσω τις εργασίες μέχρι τον Απρίλιο. Να ακυρώσω το πρόγραμμα γίνεται; Μίζα δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω πάντως. Έχει κάποιος εμπειρία αντίστοιχη;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Bovary13 είπε

Γειά σας

Έχω μπει στο Εξοικονομω από τον Ιούνιο. Πληρώνω κανονικά τις δόσεις κάθε μήνα από τον Σεπτέμβριο και δεν έχουν ξεκινήσει οι εργασίες ακόμα. Το πρόβλημα είναι με τα αλουμίνια. 2 που συνεργάζεται ο μηχανικός μου ζητάνε μίζα λόγω αύξησης κόστους. Εν τω μεταξύ, βιάζομαι να τελειώσω τις εργασίες μέχρι τον Απρίλιο. Να ακυρώσω το πρόγραμμα γίνεται; Μίζα δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω πάντως. Έχει κάποιος εμπειρία αντίστοιχη;

 

Τι εννοείς μίζα ?

Να μην κάνεις το πρόγραμμα, γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/12/2021 στις 7:28 ΜΜ, mumra είπε

Καλησπέρα.Ξερει κανεις καμια δοκιμασμενη εταιρεια που να αναλαμβανει το εξ'οικονομω ολόκληρο.Δηλαδη και την αιτηση αλλα να εχει ακι τα συνεργεια για τις εργασιες.Κατα προτιμηση Αμπελοκηπους_κεντρο. Αν ναι στειλτε μου πμ.

Ευχαριστω

Κανεις ρε παιδιά,και σε αλλη περιοχη δεν εχω θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι ηδη δικαιουχος του τρεχοντος εξοικονομω για την οικια μου.

Σκεφτομαι να κανω αιτηση, για το επομενο, για ξεχωριστη κατοικια στην οποια εχω την υψηλη κυριοτητα αλλα την επικαρπια στα 2/3, την εχουν οι γονεις μου οι οποιοι διαμενουν κανονικα σε αυτην με ρολοι στο ονομα τους. 

Γνωριζει καποιος αν μπορω εγω η εστω οι γονεις μου, πριν ξεκινησω να παω σε μηχανικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Bovary13 είπε

Γειά σας

Έχω μπει στο Εξοικονομω από τον Ιούνιο. Πληρώνω κανονικά τις δόσεις κάθε μήνα από τον Σεπτέμβριο και δεν έχουν ξεκινήσει οι εργασίες ακόμα. Το πρόβλημα είναι με τα αλουμίνια. 2 που συνεργάζεται ο μηχανικός μου ζητάνε μίζα λόγω αύξησης κόστους. Εν τω μεταξύ, βιάζομαι να τελειώσω τις εργασίες μέχρι τον Απρίλιο. Να ακυρώσω το πρόγραμμα γίνεται; Μίζα δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω πάντως. Έχει κάποιος εμπειρία αντίστοιχη;

 

Δεν υπάρχει ζήτημα μίζας, υπάρχει εγκεκριμένος προϋπολογισμός για όλα τα αλουμίνια σου. Ζητάς προσφορές από αλουμινάδες, ενημερώνοντας ότι πρόκειται για το εξοικονομώ, χωρίς να τους πεις αρχικά το συνολικό σου προϋπολογισμό για τα αλουμίνια.

Σου δίνουν τις προσφορές τους και βλέπεις ποιες είναι αυτές που είναι εντός ή κοντά στο 100% του προϋπολογισμού σου.

Αν για κάποιο λόγο σου κοστίζουν παραπάνω απ ότι δίνει το πρόγραμμα, τους ξεκαθαρίζεις ότι τόσο είναι το όριο σου (αυτό το λες στον αλουμινά που θα καταλήξεις) και να βρει τρόπο να γίνουν όλα εντός του budget σου. Aν δεν γίνεται τίποτα και πρέπει να βάλεις από την τσέπη σου, τότε δυστυχώς πληρώνεις κάποια διαφορά.

Στη δικιά μου περίπτωση έπρεπε να πληρώσω 300 ευρώ από τη τσέπη μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Evaggelos1 είπε

Ειμαι ηδη δικαιουχος του τρεχοντος εξοικονομω για την οικια μου.

Σκεφτομαι να κανω αιτηση, για το επομενο, για ξεχωριστη κατοικια στην οποια εχω την υψηλη κυριοτητα αλλα την επικαρπια στα 2/3, την εχουν οι γονεις μου οι οποιοι διαμενουν κανονικα σε αυτην με ρολοι στο ονομα τους. 

Γνωριζει καποιος αν μπορω εγω η εστω οι γονεις μου, πριν ξεκινησω να παω σε μηχανικο?

Κανεις κανονικά αίτηση εφόσον χρησιμοποιείται ως κύρια κατοικία.

Την αίτηση την κάνεις είτε εσύ (αφού έχεις επικαρπία 1/3 απ ότι κατάλαβα και το κάνεις δωρεάν παραχώρηση στους γονείς σου που έχουν τα άλλα 2/3, εκτός αν το δηλώνεις το κομμάτι σου δευτερεύουσα κατοικια- πάλι δεν  υπάρχει πρόβλημα, κανείς αίτηση.

Βέβαια μπορούν και οι γονείς σου να κάνουν αίτηση αφού έχουν επικαρπία.

Θα κοιτάξεις ποιος συμφέρει να κάνει την αίτηση δηλ

1 ποιος θα μαζέψει περισσότερα μόρια με βάση τον τύπο κ1 +κ2 +...+ κ8

και

2 ποιος θα πάρει μεγαλύτερη επιδότηση (βάσει εισοδήματος) 

Λογικά αν την κάνεις εσύ την αίτηση θα θεωρηθεί δωρεάν παραχώρηση και αν ήταν να πάρει πχ επιδότηση 75% θα πέσει στο 25%.

Αυτά με επιφύλαξη διότι τα δεδομένα που δίνεις είναι λίγα.

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστω. Παντα προθυμος και χρησιμος φιλε μου.

Σκεφτομουν να την κανουν αυτοι απευθειας, μιας και στα εισοδηματα ειμαστε στην ιδια κατηγορια. Ειναι η κυρια κατοικια τους. 

(Εγω εχω 100 υψηλη και εχουν κρατησει τα 2/3 επικαρπια μιας και στο αλλο 1/3 δεν μπορουσαν.)

Επεξ/σία από Evaggelos1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Evaggelos1 είπε

Σε ευχαριστω. Παντα προθυμος και χρησιμος φιλε μου.

Σκεφτομουν να την κανουν αυτοι απευθειας, μιας και στα εισοδηματα ειμαστε στην ιδια κατηγορια. Ειναι η κυρια κατοικια τους. 

(Εγω εχω 100 υψηλη και εχουν κρατησει τα 2/3 επικαρπια μιας και στο αλλο 1/3 δεν μπορουσαν.)

Ναι σαι καλα.

Εγώ οικονομολόγος είμαι απλά έχω διαβασει όλους τους τελευταίους οδηγούς για να βάλω τα σπίτια της οικογένειας - (δικό μας, γονείς μου, πεθερικά).

Αν κάνω κάποιο λάθος να με συγχωρείτε γιατί δεν είναι το αντικείμενο μου. Οτι καταλαβαίνω από τους οδηγούς.

Και φυσικά κάθε κίνηση που θα κάνετε με μηχανικό που ξέρει το σπορ.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mumra είπε

Κανεις ρε παιδιά,και σε αλλη περιοχη δεν εχω θεμα.

Στήλε μου π.μ.

18 ώρες πριν, Bovary13 είπε

Γειά σας

Έχω μπει στο Εξοικονομω από τον Ιούνιο. Πληρώνω κανονικά τις δόσεις κάθε μήνα από τον Σεπτέμβριο και δεν έχουν ξεκινήσει οι εργασίες ακόμα. Το πρόβλημα είναι με τα αλουμίνια. 2 που συνεργάζεται ο μηχανικός μου ζητάνε μίζα λόγω αύξησης κόστους. Εν τω μεταξύ, βιάζομαι να τελειώσω τις εργασίες μέχρι τον Απρίλιο. Να ακυρώσω το πρόγραμμα γίνεται; Μίζα δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω πάντως. Έχει κάποιος εμπειρία αντίστοιχη;

 

Γενικά με το πρόγραμμα τα υλικά έχουν πάρει πάνω τουλάχιστον 20 με 30% όχι μόνο τα αλουμίνια γενικά. Υπάρχει δυσκολία στην αγορά για να ακολουθήσει κάποιος το πρόγραμμα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω μια...χαζη ερωτηση:

Σκεφτομαι αν με συμφερει να μπω στο προγραμμα... Κοιτωντας την επιδοτηση που δινει ανηκω μαλλον στην κατηγορια που επιδοτειται το 55%. Πχ κατι κουφωματα που εβαλα προσφατα σε άλλο σπιτι, μου κοστισαν 2000 ευρω. Αν τα ιδια ακριβως τα εβαζα μεσω προγραμματος, θα πληρωνα 900 ευρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα με ενημερωσε ο αλουμινας οτι του τα φερανε ολα τα υλικα.Μηπως διαβαζει insomnia :P

Γνωριζει καποιος αν επειδη δεν υπαρχει η δυνατοτητα να αλλαχτουν οι μαρμαροποδιες και τα αλουμινια θα πατησουν στις υπαρχουσες, αν μετα μπορουν οι υπαρχουσες να επεκταθουν; Δλδ να κολληθει μαρμαροποδια εξτρα ωστε να γινουν πιο μεγαλες σε πλατος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, spocky είπε

Τελικα με ενημερωσε ο αλουμινας οτι του τα φερανε ολα τα υλικα.Μηπως διαβαζει insomnia :P

Γνωριζει καποιος αν επειδη δεν υπαρχει η δυνατοτητα να αλλαχτουν οι μαρμαροποδιες και τα αλουμινια θα πατησουν στις υπαρχουσες, αν μετα μπορουν οι υπαρχουσες να επεκταθουν; Δλδ να κολληθει μαρμαροποδια εξτρα ωστε να γινουν πιο μεγαλες σε πλατος; 

Λίγο δύσκολο. Τα αλουμίνια έχουν εξωτερικά νεροσταλάκτες για την απορροή του νερού. Αν τοποθετηθεί εξωτερικά μαρμαροποδιά θα καλύψει τους νεροσταλάκτες και θα υπάρχει πρόβλημα.

Τι αλουμίνια έχετε, ανοιγομενα, συρόμενα, ρωτήστε φυσικά και τον αλουμινά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, LIONOR είπε

Να κανω μια...χαζη ερωτηση:

Σκεφτομαι αν με συμφερει να μπω στο προγραμμα... Κοιτωντας την επιδοτηση που δινει ανηκω μαλλον στην κατηγορια που επιδοτειται το 55%. Πχ κατι κουφωματα που εβαλα προσφατα σε άλλο σπιτι, μου κοστισαν 2000 ευρω. Αν τα ιδια ακριβως τα εβαζα μεσω προγραμματος, θα πληρωνα 900 ευρω;

Στο αλλο σπιτι πληρωσες φπα για τα υλικα και την εργασια?, πληρωσες ενσημα, πληρωσες ικα? Πληρωσες συμβουλο εργου? Αν ναι για ολα αυτα σου βγηκε 2000  για ολο το σπιτι, ναι τοτε συμφερει. 

Αν οχι, που σιγουρα με 2000 αυτο συνεβη, τοτε οχι. 

Ασε που θες τουλαχιστον θερμοπροσοψη, θερμομονωση στεγης, αντλια θερμοτητας και κουφωματα για να ανεβσεις τουλαχιστον τρεις κλασεις, οποτε αστο, προχωρα με τα μαυρα οπως ολοι οι αλλοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, LIONOR είπε

Να κανω μια...χαζη ερωτηση:

Σκεφτομαι αν με συμφερει να μπω στο προγραμμα... Κοιτωντας την επιδοτηση που δινει ανηκω μαλλον στην κατηγορια που επιδοτειται το 55%. Πχ κατι κουφωματα που εβαλα προσφατα σε άλλο σπιτι, μου κοστισαν 2000 ευρω. Αν τα ιδια ακριβως τα εβαζα μεσω προγραμματος, θα πληρωνα 900 ευρω;

Αν δεχθεί ο αλουμινας να περιμένει να πληρωθεί από το πρόγραμμα, ΝΑΙ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...