Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, energy52 είπε

@ikucic συμφωνω! Ομως αν βαλουμε στην εξισωση οτι το νεο προγραμμα ζητα απ τον υποψηφιο να βαλει πιο βαθια το χερι στην τσεπη για επιπλεον πραγματα που ζητα (οπως καλυψη 80% ΠΕΑ, περιορισμους, ΗΤΚ κτλ) παρεα με το μικροτερη επιδοτηση, αλλα και την γενικευμενη ακριβεια παντου, πολλοι νομιζω δεν θα προχωρησουν τελικα...Αν δεν εχεις να πληρωσεις καλα καλα το ρευμα, θα πας να ζητησεις δανειο για εξοικονομω;  

O υποψήφιος δεν βάζει το χέρι στην τσέπη.. Όλα αυτά που αναφέρατε, επιδοτούνται 100%. Την ΗΤΚ ούτως ή άλλως στο μέλλον θα την βγάλετε μόνος σας, ενώ τώρα επιδοτείται 100%. 

Την γενικευμένη ακρίβεια, θα την αντιμετωπίσει κάποιος και εκτως εξοικονομώ. 

Στο τέλος όμως έχετε δίκιο, εάν κάποιος δεν μπορεί να πληρώσει το ρεύμα του, να μην χρεωθεί.. 

Υπάρχει πολύς κόσμος όμως που με καλό κουμάντο των λίγων χρημάτων που παίρνει μπορεί να βελτιώσει την κατοικία του. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 ώρες πριν, ikucic είπε

το ετήσιο εισόδημα παίζει πολύ σπουδαίο ρόλο και φυσικά το κ1.

τα άλλα είναι συμπληρωματικά με βαρύτητα 3-7%

κοίταξε νομίζω τα πράγματα είναι απλά

κάποιος με παλιό σπίτι, χαμηλής ενεργειακής κλάσης, με σχετικά μικρό εισόδημα και ένα εξτρα (πχ αμεα ή μονογεακή ή πολύτεκν) νομίζω έχει πολλές πιθανότητες.

για όλους τους άλλους είναι τζόγος.

όσο για τις βαθμοημέρες μικρό ρόλο παίζουν αφού συγκρίνονται για κάθε νομό ξεχωριστά.

Γενικά τα μόρια δεν έχει κανένα μα κανένα νόημα να τα υπολογίσεις, όπως πολύ σωστά λες παλιό σπίτι με μεγάλη αρχική κατανάλωση από αιτούντα με χαμηλό εισόδημα έχει μάλλον αρκετή τύχη, τώρα για τις ενδιάμεσες καταστάσεις, δε μπορείς να ξέρεις τι θα γίνει 

Έχω ασχοληθεί αρκετά με τα εξοικονομώ, και πάλι μου φαίνονται (σχεδόν) κινέζικα αυτά, άντε τώρα να τα εξηγώ σε πελάτη... 

Γενικά πιστεύω το κλειδί θα είναι αυτή η μλκία η ΗΤΚ, θα μπορούν άραγε οι ωφελούμενοι να την βγάλουν σε 2 μήνες ; 

Χλωμό το κόβω...

9 ώρες πριν, paylidis είπε

Έχει γεμίσει το marketplace κουφώματα αλουμινίου 15 έως 25 ετών 😂

Κάποια ήταν σε τόσο καλή κατάσταση κ τιμή που σκέφτηκα να τα πάρω για να τα βάλω κάπου αλλά δεν έχω με τι να τα κουβαλήσω… 😛

Ναι βρε συ, αλλά για να βρεις κούφωμα που θα κάνει στο άνοιγμα που έχεις σε υφιστάμενο σπίτι, είναι σα να ψάχνεις τον αριθμό του τζόκερ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ναι βρε συ, αλλά για να βρεις κούφωμα που θα κάνει στο άνοιγμα που έχεις σε υφιστάμενο σπίτι, είναι σα να ψάχνεις τον αριθμό του τζόκερ...

Ισχύει... Κι ομως ειχα βρει με αποκλιση 1-2 εκατοστα (μικρότερα, οποτε το μαζευα με τσιμεντοσανιδα) κάποια κουφώματα αλουμινιου με διπλο τζάμι του '06, αλλα μεχρι να βρω τρόπο να τα κουβαλησω τα εδωσε αλλου...

(και μιλάμε για τιμές αστειες, σε φαση μπαλκονοπορτα διπλη 70€, παραθυρα με 40€ και ρολα 30€ το ένα, για εκει που τα ηθελα μια χαρα θα ήταν - πιο πολυ θα μου κοστιζε η τοποθετηση 😅)

(παιζουν βεβαια και καποιοι άλλοι που νομιζουν οτι πουλανε χρυσο και τα δινουν σε τιμες 70% καινουργιου PVC, επειδη καααποτε τα πληρωσαν ακριβα)

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, mechpanos είπε

Κανονικά αυτοί που φέρνουν τους κάδους για τα μπάζα, μετά την αποκομιδή τα πάνε σε φορείς ανακύκλωσης.

Νομιζα οτι πρεπει να υπαρχει καποιο αποδεικτικο και καλα απο επισημη εταιρεια ανακυκλωσης για να το εχω αν το ζητησουν.Anyway τα πηρε ο αλουμινας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, spocky είπε

Νομιζα οτι πρεπει να υπαρχει καποιο αποδεικτικο και καλα απο επισημη εταιρεια ανακυκλωσης για να το εχω αν το ζητησουν.Anyway τα πηρε ο αλουμινας

Κάπου είχα διαβάσει μέσα στον οδηγό ότι χρειάζεται Βεβαίωση Διαχείρισης ΑΕΚΚ για κουφώματα κ τα υπόλοιπα "μπάζα". Εγώ καλού έκανα σύμβαση με μια εταιρεία κ κόπηκαν παραστατικά παραλαβής, πληρώθηκε ένα μικρό ποσό (<10 €) κ βγήκε η βεβαίωση διαχείρισης για να την έχω να την ανεβάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλεον οι προμηθευτες ζητανε ολο το ποσο με το τελειωμα του εργου,σημερα σε μια προσφορα για μονωση που πηγα, αυτο μου ειπανε..κι οταν εκταμιευτει η πληρωμη απ το κρατος μου τα δινει πισω..Οι καθυστερησεις ειναι τετοιες, που αμα παμε συμφωνα με το προγραμμα, παει το κλεισαμε το μαγαζι μου πανε ακριβως..Επισης λεει πως πιεζουν στο νεο προγραμμα το τιμολογιο της καθε παρεμβασης να υποβαλλεται ακριβως οταν τελειωνει το εργο,κι ασχετα ποτε θα τελειωσουν οι υπολοιπες

Παντως τα βλεπω δυσκολα τα πραγματα... 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, energy52 είπε

Πλεον οι προμηθευτες ζητανε ολο το ποσο με το τελειωμα του εργου,σημερα σε μια προσφορα για μονωση που πηγα, αυτο μου ειπανε..κι οταν εκταμιευτει η πληρωμη απ το κρατος μου τα δινει πισω..Οι καθυστερησεις ειναι τετοιες, που αμα παμε συμφωνα με το προγραμμα, παει το κλεισαμε το μαγαζι μου πανε ακριβως..Επισης λεει πως πιεζουν στο νεο προγραμμα το τιμολογιο της καθε παρεμβασης να υποβαλλεται ακριβως οταν τελειωνει το εργο,κι ασχετα ποτε θα τελειωσουν οι υπολοιπες

Παντως τα βλεπω δυσκολα τα πραγματα... 

ΠΩΣ, θα στα δώσει πίσω ?

Αφενός μαύρα και εφετερου ΤΙ χαρτί θα κάνετε που θα λέει ΤΙ ?

Επίσης, αν δώσεις ΕΣΥ τα λεφτά θα πρέπει να του τα δώσεις μαύρα αφού δεν πρέπει να φαίνονται και να σου κόψει ένα χαρτί (όχι αποδείξει) ότι τα παρέλαβε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, energy52 είπε

Πλεον οι προμηθευτες ζητανε ολο το ποσο με το τελειωμα του εργου,σημερα σε μια προσφορα για μονωση που πηγα, αυτο μου ειπανε..κι οταν εκταμιευτει η πληρωμη απ το κρατος μου τα δινει πισω..Οι καθυστερησεις ειναι τετοιες, που αμα παμε συμφωνα με το προγραμμα, παει το κλεισαμε το μαγαζι μου πανε ακριβως..Επισης λεει πως πιεζουν στο νεο προγραμμα το τιμολογιο της καθε παρεμβασης να υποβαλλεται ακριβως οταν τελειωνει το εργο,κι ασχετα ποτε θα τελειωσουν οι υπολοιπες

Παντως τα βλεπω δυσκολα τα πραγματα... 

Να ρωτήσεις και αλλού. Δηλ εσύ που τον ξέρεις να τον εμπιστευτείς;  και αν "αποδημήσει" τι θα κάνεις; και αν το κλείσει και φύγει στο εξωτερικό.

Από την άλλη αυτό που λες στο τέλος δεν παίζει με  ( πιεζουν στο νεο προγραμμα το τιμολογιο της καθε παρεμβασης να υποβαλλεται ακριβως οταν τελειωνει το εργο,κι ασχετα ποτε θα τελειωσουν οι υπολοιπες)     δηλαδή ποιοι πιέζουν;  η Ένωση μονωτων ; Μουφες σου λένε. Το πρόγραμμα για να μπει σε διαδικασία εκταμίευσης πρέπει να αποδειχθεί η εξοικονόμηση ενέργειας από το β πεα. Αρα τελειώνουν όλα και κατατίθενται τα τιμολόγια κοκ.

Τα έχουμε ξαναπεί και οι προμηθευτές έχουν τα δίκια τους. Αλλά τα παράπονα τους στο υπουργείο όχι στους ανθρώπους που μπήκαν στο πρόγραμμα.

Επεξ/σία από ikucic
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ikucic είπε

Να ρωτήσεις και αλλού. Δηλ εσύ που τον ξέρεις να τον εμπιστευτείς;  και αν "αποδημήσει" τι θα κάνεις; και αν το κλείσει και φύγει στο εξωτερικό.

Από την άλλη αυτό που λες στο τέλος δεν παίζει με  ( πιεζουν στο νεο προγραμμα το τιμολογιο της καθε παρεμβασης να υποβαλλεται ακριβως οταν τελειωνει το εργο,κι ασχετα ποτε θα τελειωσουν οι υπολοιπες)     δηλαδή ποιοι πιέζουν;  η Ένωση μονωτων ; Μουφες σου λένε. Το πρόγραμμα για να μπει σε διαδικασία εκταμίευσης πρέπει να αποδειχθεί η εξοικονόμηση ενέργειας από το β πεα. Αρα τελειώνουν όλα και κατατίθενται τα τιμολόγια κοκ.

Τα έχουμε ξαναπεί και οι προμηθευτές έχουν τα δίκια τους. Αλλά τα παράπονα τους στο υπουργείο όχι στους ανθρώπους που μπήκαν στο πρόγραμμα.

Όλοι έχουν τα δίκια τους.

Για να ασχοληθεί κάποιος μονωτής με το πρόγραμμα θα πρέπει να έχει γερό κομπόδεμα από πίσω να το χρηματοδοτήσει και να πάρει τα λεφτά του μετά από 3 - 6 - 12 μήνες και παραπάνω (μου έχει συμβεί).

Υπάρχει και η λύση της χρηματοδότησης από τον πελάτη και του τα δίνει πίσω αργότερα.

Υπάρχει και η λύση πρόχειρη δουλειά και γρήγορη γιατί θα πληρωθούμε σε ένα χρόνο (Δεν θα ήθελα να σας πω τι έχουν δει τα μάτια μου).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, nikolakisteo είπε

Όλοι έχουν τα δίκια τους.

Για να ασχοληθεί κάποιος μονωτής με το πρόγραμμα θα πρέπει να έχει γερό κομπόδεμα από πίσω να το χρηματοδοτήσει και να πάρει τα λεφτά του μετά από 3 - 6 - 12 μήνες και παραπάνω (μου έχει συμβεί).

Υπάρχει και η λύση της χρηματοδότησης από τον πελάτη και του τα δίνει πίσω αργότερα.

Υπάρχει και η λύση πρόχειρη δουλειά και γρήγορη γιατί θα πληρωθούμε σε ένα χρόνο (Δεν θα ήθελα να σας πω τι έχουν δει τα μάτια μου).

Συγνώμη αλλά δεν τις δέχομαι τις 2 λύσεις. Και οι 2 στρέφονται κατά του πελάτη.

Βέβαια αν δεν βρίσκεις τίποτα τι να πω ... Από το να χάσεις το πρόγραμμα... 

Αλλά τουλάχιστον όχι το σύνολο του ποσού. Το πολύ το 50%. φτανουν για τα υλικά και τα βασικά μεροκάματα. Και ας περιμένουν το κέρδος με την εκταμίευση. 

Πείτε μου τώρα ότι δεν βγάζουν και κέρδος! Λίγη αυτοσυγκράτηση παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ikucic είπε

Συγνώμη αλλά δεν τις δέχομαι τις 2 λύσεις. Και οι 2 στρέφονται κατά του πελάτη.

Βέβαια αν δεν βρίσκεις τίποτα τι να πω ... Από το να χάσεις το πρόγραμμα... 

Αλλά τουλάχιστον όχι το σύνολο του ποσού. Το πολύ το 50%. φτανουν για τα υλικά και τα βασικά μεροκάματα. Και ας περιμένουν το κέρδος με την εκταμίευση. 

Πείτε μου τώρα ότι δεν βγάζουν και κέρδος! Λίγη αυτοσυγκράτηση παρακαλώ.

Το 50% δεν φτάνουν όπως λέτε με τίποτα. Υλικά και εργατικά είναι πολύ περισσότερα.

 

Μία ερώτηση.

Η σκαλωσιά ποιος την πληρώνει ???.

Είναι μέσα στο πρόγραμμα ή εκτός ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το νέο πρόγραμμα, υπάρχει μεγαλύτερη ρευστότητα. 

Αφού δώσεις το ποσοστό σου, στην συνέχεια λαβαινει και το 70% της επιδότησης (που μπαίνει σε λογαριασμό σου με την υπαγωγή σου), για να κάνει την δουλειά του, και μένει ένα 30% της επιδότησης για το τέλος. 

Πχ. Τιμολογιο 5000€

Με 60% επιδοτηση. 

Πρέπει να δώσεις 2000€ ίδια κεφάλαια στο συνεργείο + το 70% της επιδότησης 2100€.

Αρα θα πάρει 4100€ για την δουλειά άμεσα, και θα περιμένει 900€ για το τέλος..

Δεν είναι τέλειο, αλλά είναι πολύ καλύτερα από ότι μέχρι τώρα. 

43 λεπτά πριν, nikolakisteo είπε

Το 50% δεν φτάνουν όπως λέτε με τίποτα. Υλικά και εργατικά είναι πολύ περισσότερα.

 

Μία ερώτηση.

Η σκαλωσιά ποιος την πληρώνει ???.

Είναι μέσα στο πρόγραμμα ή εκτός ???

Ο οδηγός αναφερει:

Στις δαπάνες των ανωτέρω πινάκων ανά ειδικότερη παρέμβαση συμπεριλαμβάνονται 
τυχόν: 
 Πρόσθετες αναγκαίες εργασίες για την ολοκληρωμένη υλοποίηση της παρέμβασης,
όπως εργασίες και πάσης φύσεως υλικά για την προσαρμογή του κουφώματος 
(π.χ. ειδικοί αποστάτες, ταινίες αεροστεγανότητας κ.λπ.), σκαλωσιές, επιχρίσματα,
μικροεργασίες αποκατάστασης της εμφάνισης του στοιχείου στο οποίο έγινε η 
παρέμβαση.... Κλπ. 

Εδώ αναφέρει ότι εάν βάλετε τιμολόγιο για σκαλωσιές, είναι επιλέξιμες μέχρι τα όρια των πινάκων.

Πχ. Κόστος θερμοπροσοψης 5000€.

Εαν τα όρια του προγράμματος είναι: 6000€ (δηλ βρήκες συνεργείο να στα κάνει με 1000€ λιγότερα) τότε μπορει το κόστος των σκαλωσιων να αφομοιώσει τα υπόλοιπα 1000€, είναι επιλέξιμη δηλ. 

Απλά σου δίνει αυτή την δυνατότητα. Άλλο είναι να βάλει σκαλωσια για έναν τοίχο, ίσως αφομοιώσει το κόστος το συνεργείο. Αλλά κανείς δεν θα ντύσει όλο το σπίτι σκαλωσιές χωρίς επιπλέον επιβάρυνση από τις τιμές του προγράμματος. 

Επεξ/σία από Maknight
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Maknight είπε

Με το νέο πρόγραμμα, υπάρχει μεγαλύτερη ρευστότητα. 

Αφού δώσεις το ποσοστό σου, στην συνέχεια λαβαινει και το 70% της επιδότησης (που μπαίνει σε λογαριασμό σου με την υπαγωγή σου), για να κάνει την δουλειά του, και μένει ένα 30% της επιδότησης για το τέλος. 

Πχ. Τιμολογιο 5000€

Με 60% επιδοτηση. 

Πρέπει να δώσεις 2000€ ίδια κεφάλαια στο συνεργείο + το 70% της επιδότησης 2100€.

Αρα θα πάρει 4100€ για την δουλειά άμεσα, και θα περιμένει 900€ για το τέλος..

Δεν είναι τέλειο, αλλά είναι πολύ καλύτερα από ότι μέχρι τώρα. 

Ο οδηγός αναφερει:

Στις δαπάνες των ανωτέρω πινάκων ανά ειδικότερη παρέμβαση συμπεριλαμβάνονται 
τυχόν: 
 Πρόσθετες αναγκαίες εργασίες για την ολοκληρωμένη υλοποίηση της παρέμβασης,
όπως εργασίες και πάσης φύσεως υλικά για την προσαρμογή του κουφώματος 
(π.χ. ειδικοί αποστάτες, ταινίες αεροστεγανότητας κ.λπ.), σκαλωσιές, επιχρίσματα,
μικροεργασίες αποκατάστασης της εμφάνισης του στοιχείου στο οποίο έγινε η 
παρέμβαση.... Κλπ. 

Εδώ αναφέρει ότι εάν βάλετε τιμολόγιο για σκαλωσιές, είναι επιλέξιμες μέχρι τα όρια των πινάκων.

Πχ. Κόστος θερμοπροσοψης 5000€.

Εαν τα όρια του προγράμματος είναι: 6000€ (δηλ βρήκες συνεργείο να στα κάνει με 1000€ λιγότερα) τότε μπορει το κόστος των σκαλωσιων να αφομοιώσει τα υπόλοιπα 1000€, είναι επιλέξιμη δηλ. 

Απλά σου δίνει αυτή την δυνατότητα. Άλλο είναι να βάλει σκαλωσια για έναν τοίχο, ίσως αφομοιώσει το κόστος το συνεργείο. Αλλά κανείς δεν θα ντύσει όλο το σπίτι σκαλωσιές χωρίς επιπλέον επιβάρυνση από τις τιμές του προγράμματος. 

Δηλαδη πρεπει να χεις προσφορα απο ενα συνεργειο να την ανεβασεις και μετα να σου δωσει το % που δικαιουσαι βασει εισοδηματων? Δλδ προσφορα ας πουμε για ευκολια 1000 σου δινει τα 600 στο λογαριασμο σου και βαζεις απ τη τσεπη 400?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panosno1com είπε

Δηλαδη πρεπει να χεις προσφορα απο ενα συνεργειο να την ανεβασεις και μετα να σου δωσει το % που δικαιουσαι βασει εισοδηματων? Δλδ προσφορα ας πουμε για ευκολια 1000 σου δινει τα 600 στο λογαριασμο σου και βαζεις απ τη τσεπη 400?

Δεν ανεβάζεις προσφορά αλλά το τιμολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δεν ανεβάζεις προσφορά αλλά το τιμολόγιο.

Και πληρωνεις ωστε να  παρεις το ποσοστο που σου αναλογει μετα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...