Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι δυστυχώς είναι πολλά είναι 48τμ.Αυτο που έχω κάνει είναι να μιλήσω με συμβολαιογράφο ο οποίος μ είπε ότι μια λύση είναι να κάνω διόρθωση συμβολαίου μόνο για τα κτήρια που θα αναγράφει τα σωστά. Το σπίτι ήταν παλιό προϋπήρχε του 1950 και έχω και το σχετικό χαρτί από Δήμο. Όσο αφορά το νόμο που μου είπατε δεν τ έχω ψαξει

Μάλλον δηλαδή δεν μπορώ να κάνω κάτι όσο αφορά το πρόγραμμα εξοικονομώ επειδή δεν είναι σωστό το συμβόλαιο 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, hf77 είπε

Ναι δυστυχώς είναι πολλά είναι 48τμ.Αυτο που έχω κάνει είναι να μιλήσω με συμβολαιογράφο ο οποίος μ είπε ότι μια λύση είναι να κάνω διόρθωση συμβολαίου μόνο για τα κτήρια που θα αναγράφει τα σωστά. Το σπίτι ήταν παλιό προϋπήρχε του 1950 και έχω και το σχετικό χαρτί από Δήμο. Όσο αφορά το νόμο που μου είπατε δεν τ έχω ψαξει

Μάλλον δηλαδή δεν μπορώ να κάνω κάτι όσο αφορά το πρόγραμμα εξοικονομώ επειδή δεν είναι σωστό το συμβόλαιο 

Βάσει λογικής πας για νομιμοποίηση αυθαιρετου εφόσον τα πραγματικά τετραγωνικά είναι διαφορετικά του συμβολαίου. Λόγω του ότι είναι παλιό, θα είναι μικρό το πρόστιμο, θα πάει όμως μαζί με τα έξοδα μηχανικού πάνω από 1000€. Αν ο μηχανικός σου πάρει δικά του έξοδα κάνα 600€, τυχερός θα είσαι. 

Η νομιμοποίηση δεν θα είναι για πάντα. Έχω την εντύπωση οτι σχεδόν τελείωσε πριν 3 μήνες. Ασχολήσου και ρώτα μηχανικό της περιοχής σχετικά άμεσα και ασχέτως του εξοικονομώ, γιατί αν δεν το κάνεις, ενδεχομένως θα έχεις μεγάλα πρόστιμα στο μέλλον. 

Πάρε μια ιδέα https://www.cnn.gr/oikonomia/story/225207/taktopoiisi-aythaireton-h-paratasi-i-diadikasia-oi-ekptoseis-oi-doseis-kai-ta-prostima

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θα δηλώσω συμμετοχή στο πρόγραμμα Εξοικονομώ. Θέλω να βρω έναν μηχανικό στην Αθήνα για να αναλάβει όλο το έργο και την επίβλεψη στα συνεργεία (κουφώματα, Θερμομόνωση, συστημα θέρμανσης,...) . Έχετε κάποιον μηχανικό (ή εταιρεία) να μου συστήσετε;  

Σας ευχαριστώ,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης και για εμένα. Τι ακίνητο είναι στην περιοχή του Ιλίου

Στις 15/9/2020 στις 11:50 ΜΜ, yiannisyia είπε

Θα δηλώσω συμμετοχή στο πρόγραμμα Εξοικονομώ. Θέλω να βρω έναν μηχανικό στην Αθήνα για να αναλάβει όλο το έργο και την επίβλεψη στα συνεργεία (κουφώματα, Θερμομόνωση, συστημα θέρμανσης,...) . Έχετε κάποιον μηχανικό (ή εταιρεία) να μου συστήσετε;  

Σας ευχαριστώ,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, poulaki1976 είπε

Παρακαλώ ψάχνω κι εγώ μηχανικό

Περιοχή Γαλάτσι

Ευχαριστώ

Ψάξε στο Google και θα σου βγαλει ένα σωρό μηχανικούς τεχνικές εταιρείες και γραφεία, εξυπηρετούν γενικώς στην Αθήνα και όχι μόνο σε μια περιοχή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Διαβάζω πως αν δεν αναβαθμιστείς τουλάχιστον 3 βαθμίδες δεν δικαιούσαι το πρόγραμμα. Σε μονοκατοικία με παλαιού τύπου κουφώματα, επιτοίχιο λέβητα φυσικού αερίου και καθόλου θερμομόνωση,   η αναβάθμιση μόνο των κουφωμάτων σε ανεβάζει 3 βαθμίδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, li@m είπε

Καλησπέρα. Διαβάζω πως αν δεν αναβαθμιστείς τουλάχιστον 3 βαθμίδες δεν δικαιούσαι το πρόγραμμα. Σε μονοκατοικία με παλαιού τύπου κουφώματα, επιτοίχιο λέβητα φυσικού αερίου και καθόλου θερμομόνωση,   η αναβάθμιση μόνο των κουφωμάτων σε ανεβάζει 3 βαθμίδες;

ΜΟνο κουφωματα οχι απο οσο ειχα διαβασει. Θελει και θερμοπροσοψη (και ισως κανεναν ηλιακό θερμοσίφωνα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, li@m είπε

Καλησπέρα. Διαβάζω πως αν δεν αναβαθμιστείς τουλάχιστον 3 βαθμίδες δεν δικαιούσαι το πρόγραμμα. Σε μονοκατοικία με παλαιού τύπου κουφώματα, επιτοίχιο λέβητα φυσικού αερίου και καθόλου θερμομόνωση,   η αναβάθμιση μόνο των κουφωμάτων σε ανεβάζει 3 βαθμίδες;

Μάλλον όχι μόνο με κουφώματα. Αν βάλεις ηλιακό ή μόνωση όμως, ναι σε αναβαθμίζει.

Όποιος είναι να το κάνει, καλό είναι αν έχει επιδότηση, να βάλει ότι μπορεί. Πραγματικά συμφέρει και θα του μείνουν κ ολας. Είναι μια άριστη επένδυση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικές ερωτήσεις...

(α) Πρέπει άραγε να κάνω αποδοχή κληρονομιάς για να μου επιτρέψουν να μπω στο πρόγραμμα;; (Είναι γραμμένο στην εφορία, πληρώνω ενφια κλπ όλα απλά έχουμε αφήσει την αποδοχή κληρονομιάς κάποια χρονάκια στον αέρα)

(β) Το σπίτι είναι αρκετά αρχαίο, φάση 60s. Ο λέβητας πετρελαίου τα έχει τινάξει, δεν έχει θερμομόνωση, τέντες δεν έχει κλπ. Το μισό σπίτι έχει κάποια κουφώματα αλουμινίου&aircondition. Επίσης έχει και ηλιακό θερμοσίφωνα. Άραγε πάω για το +10% της κατηγορίας Η / Ζ ή αυτές οι μικροαλλαγές που έκανα μέσα στα χρόνια θα μου βγουν ξινές στο τέλος και θα τραβάω τα μαλλιά μου;; (Ναι, δεν είστε ειδικοί αλλά όλο και κάποιος μπορεί να έχει κάποια παρόμοια εμπειρία να μου δώσει κάποια ιδέα)

(γ) Οι μπαγαποντιές πόσο συχνό φαινόμενο είναι;; ...και πόσο εύκολο είναι να γίνουν;; Εδώ παίζει να έχουμε υπερτιμολογήσεις κλπ που θα με ωφελήσουν και εμένα και τους μάστορες κλπ ή χλωμό;;

(δ) Εγώ είμαι ιδιοκτήτης του μισού σπιτιού, το άλλο μισό το έχει η μάνα μου.  Έχω χαμηλό εισόδημα αλλά η μάνα μου παίρνει αρκετά περισσότερα... επειδή εγώ θα κάνω την αίτηση θα μπω στην χαμηλότερη εισοδηματική κατηγορία ή δουλεύει κάπως αλλιώς το πράμα;;

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ενω εχω στειλει email για προσφορα για το εξοικονομώ εδω και πανω απο μηνα δεν μου απαντησαν ποτε! Αμα εκανα λαθος το email θα μου ερχοταν email λαθους. Τι γινεται; Μηπως αυτος που μιλησα μου εδωσε μειλ που δεν ειναι αρμόδιο για αυτο το θεμα.

Αν καποιος ξερει που στελνω email ας το γραψει εδω ή ας μου στειλει μηνυμα.

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, artist1 είπε

Παιδια ενω εχω στειλει email για προσφορα για το εξοικονομώ εδω και πανω απο μηνα δεν μου απαντησαν ποτε! Αμα εκανα λαθος το email θα μου ερχοταν email λαθους. Τι γινεται; Μηπως αυτος που μιλησα μου εδωσε μειλ που δεν ειναι αρμόδιο για αυτο το θεμα.

Αν καποιος ξερει που στελνω email ας το γραψει εδω ή ας μου στειλει μηνυμα.

Ευχαριστω!

Σε ποιον έστειλες μαιλ "προσφοράς"? Τι σημαίνει μαιλ για προσφορά?!

Στις 27/9/2020 στις 2:42 ΠΜ, Sanjuro είπε

Μερικές ερωτήσεις...

(α) Πρέπει άραγε να κάνω αποδοχή κληρονομιάς για να μου επιτρέψουν να μπω στο πρόγραμμα;; (Είναι γραμμένο στην εφορία, πληρώνω ενφια κλπ όλα απλά έχουμε αφήσει την αποδοχή κληρονομιάς κάποια χρονάκια στον αέρα)

(β) Το σπίτι είναι αρκετά αρχαίο, φάση 60s. Ο λέβητας πετρελαίου τα έχει τινάξει, δεν έχει θερμομόνωση, τέντες δεν έχει κλπ. Το μισό σπίτι έχει κάποια κουφώματα αλουμινίου&aircondition. Επίσης έχει και ηλιακό θερμοσίφωνα. Άραγε πάω για το +10% της κατηγορίας Η / Ζ ή αυτές οι μικροαλλαγές που έκανα μέσα στα χρόνια θα μου βγουν ξινές στο τέλος και θα τραβάω τα μαλλιά μου;; (Ναι, δεν είστε ειδικοί αλλά όλο και κάποιος μπορεί να έχει κάποια παρόμοια εμπειρία να μου δώσει κάποια ιδέα)

(γ) Οι μπαγαποντιές πόσο συχνό φαινόμενο είναι;; ...και πόσο εύκολο είναι να γίνουν;; Εδώ παίζει να έχουμε υπερτιμολογήσεις κλπ που θα με ωφελήσουν και εμένα και τους μάστορες κλπ ή χλωμό;;

(δ) Εγώ είμαι ιδιοκτήτης του μισού σπιτιού, το άλλο μισό το έχει η μάνα μου.  Έχω χαμηλό εισόδημα αλλά η μάνα μου παίρνει αρκετά περισσότερα... επειδή εγώ θα κάνω την αίτηση θα μπω στην χαμηλότερη εισοδηματική κατηγορία ή δουλεύει κάπως αλλιώς το πράμα;;

Διαβασε τον οδηγό και τις faq αυτού. Τα αναλύει όλα https://exoikonomisi.ypen.gr/documents/10182/0/Παράρτημα+Συχνών+Ερωτήσεων+Απαντήσεων-v2.pdf/9b2b0d1a-5cf5-4898-91e9-a79be2deda76

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Σε ποιον έστειλες μαιλ "προσφοράς"? Τι σημαίνει μαιλ για προσφορά?!

Διαβασε τον οδηγό και τις faq αυτού. Τα αναλύει όλα https://exoikonomisi.ypen.gr/documents/10182/0/Παράρτημα+Συχνών+Ερωτήσεων+Απαντήσεων-v2.pdf/9b2b0d1a-5cf5-4898-91e9-a79be2deda76

Πηγε η μητερα μου σε ενα καταστημα του Κωτσοβολου της ειπαν πως δεν ασχολουνται εκεινοι στο καταστημα με το εξοικονομω και να καλεσω στο ταδε τηλεφωνο, καλεσε και ο κυριος εκει με συνέδεσε με έναν αρμοδιο ο οποιος μου πε να στειλω email σε μια συγκεκριμενη διεύθυνση μαζι με ενα αρχειο απο το εξοικονομω και πως με βαση αυτο θα μου στειλουν προσφορες για καποια κλιματιστικα. Δεν απαντησαν ΠΟΤΕ στο email μου ομως.

Επεξ/σία από artist1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, artist1 είπε

Πηγε η μητερα μου σε ενα καταστημα του Κωτσοβολου της ειπαν πως δεν ασχολουνται εκεινοι στο καταστημα με το εξοικονομω και να καλεσω στο ταδε τηλεφωνο, καλεσε και ο κυριος εκει με συνέδεσε με έναν αρμοδιο ο οποιος μου πε να στειλω email σε μια συγκεκριμενη διεύθυνση μαζι με ενα αρχειο απο το εξοικονομω και πως με βαση αυτο θα μου στειλουν προσφορες για καποια κλιματιστικα. Δεν απαντησαν ΠΟΤΕ στο email μου ομως.

Ο Κωτσόβολος σωστά είπε ότι δεν ασχολείται στο κατάστημα. Έχει κεντρική υπηρεσία που το κάνει. Και λογικά ζήτησε εφόσον έχεις υπαχθεί, τις προτάσεις του ενεργειακού μηχανικού στο ενεργειακό πιστοποιητικό.

Σε κάθε περίπτωση, ότι και να ζήτησε, μπορείς να το βρεις από μόνος σου . Έτοιμη πληροφορία που την έχεις δηλαδή, ε δεν θα κάτσει κανείς να στην δώσει. Πόσο μάλλον όταν δεν έχεις ψάξει να τη βρεις μονος σου.

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...