Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Ο Κωτσόβολος σωστά είπε ότι δεν ασχολείται στο κατάστημα. Έχει κεντρική υπηρεσία που το κάνει. Και λογικά ζήτησε εφόσον έχεις υπαχθεί, τις προτάσεις του ενεργειακού μηχανικού στο ενεργειακό πιστοποιητικό.

Σε κάθε περίπτωση, ότι και να ζήτησε, μπορείς να το βρεις από μόνος σου . Έτοιμη πληροφορία που την έχεις δηλαδή, ε δεν θα κάτσει κανείς να στην δώσει. Πόσο μάλλον όταν δεν έχεις ψάξει να τη βρεις μονος σου.

Καλα με δουλευεις οταν καλεσα γιατι απλα δεν μου ειπαν να μπω στο σαιτ να τα δω και μου παν να τους στειλω email τότε και μετα με χεσανε;

Υπερασπιστής του Kωτσοβολου εισαι;

Επισης ο μηχανικος μου ειπε πως σε πελατη του στειλαν προσφορες κανονικα.

Και που δεν ξερω εγω πως δεν θα πει ο Κωτσοβολος πως σε μια βδομαδα η ταδε τιμη στο ταδε αλλαζει; Δεν πρεπει να μου δωσει προσφορα που θα ισχυει για ενα μηνα πχ και μετα να βαλω το ΙΒΑΝ τους!Το ΙΒΑΝ ποιο ειναι; Θα το μαντεψω μαλλον μονη μου!

Επεξ/σία από artist1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

25 λεπτά πριν, artist1 είπε

Καλα με δουλευεις οταν καλεσα γιατι απλα δεν μου ειπαν να μπω στο σαιτ να τα δω και μου παν να τους στειλω email τότε και μετα με χεσανε;

Υπερασπιστής του Kωτσοβολου εισαι;

Επισης ο μηχανικος μου ειπε πως σε πελατη του στειλαν προσφορες κανονικα.

Και που δεν ξερω εγω πως δεν θα πει ο Κωτσοβολος πως σε μια βδομαδα η ταδε τιμη στο ταδε αλλαζει; Δεν πρεπει να μου δωσει προσφορα που θα ισχυει για ενα μηνα πχ και μετα να βαλω το ΙΒΑΝ τους!Το ΙΒΑΝ ποιο ειναι; Θα το μαντεψω μαλλον μονη μου!

Υπερασπιστής της λογικής είμαι. Όχι του Κωτσόβολου.

Τα γράφεις / τα αντιλαμβάνεσαι λίγο μπερδεμένα έχε κατά νου, γιατί ενδεχομένως δεν γνωρίζεις τις παραμέτρους του προγράμματος. Αν τα είπες και έτσι σε οποιοδήποτε μαγαζί, προφανώς και θα σου ζήτησε τις οδηγίες του μηχανικού ώστε να καταλάβει, τι ακριβώς θες, γιατί έχεις γράψει ήδη τόσες φορές αλλά δεν έχεις ακόμα περιγράψει τι θες (εκτός απο ένα mail που ζητάς και περιμένεις αν τα γράψεις όπως εδω, να σου απαντήσουν). 

Πάμε λοιπόν από την αρχή:

  1. Γνωρίζεις τι κλιματιστικά σου έχει προτείνει ο ενεργειακός μηχανικός για να ζητήσεις προσφορά ? (split? Κατηγορία 1, 2 ή 3?, P<=2,6, 2,6<P<=3,5 ή P>3,5?)
  2. Έχεις το " Έντυπο πρότασης παρεμβάσεων που τα αναφέρει αυτά?"
  3. Έχεις αποδεικτικό και αριθμό πρωτοκόλλου για την ένταξη στο πρόγραμμα, ωστε να πιστοποιεί το μαγαζί ότι έχεις ενταχθεί ? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, christakos07 είπε

Έχει εκδοθεί ο επίσημος οδηγός του Εξοικονομώ-Αυτονομώ;

Μόνο ο εξοικονομώ ΙΙ υπάρχει μέχρι τώρα. Δεν θα έχει τεράστιες αλλαγές και ο καινούργιος, οπότε αξίζει να του ρίξεις προκαταβολικά μια ματιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Μόνο ο εξοικονομώ ΙΙ υπάρχει μέχρι τώρα. Δεν θα έχει τεράστιες αλλαγές και ο καινούργιος, οπότε αξίζει να του ρίξεις προκαταβολικά μια ματιά.

Το ζήτημα είναι αν θα μπορούν να συμμετάσχουν κατοικίες που είχαν μπει στο πρώτο εξοικονομώ του 2011 και είναι ακόμη στην ενεγειακή κλάση Z. Τα προηγούμενα προγράμματα, τα απέκλειαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Υπερασπιστής της λογικής είμαι. Όχι του Κωτσόβολου.

Τα γράφεις / τα αντιλαμβάνεσαι λίγο μπερδεμένα έχε κατά νου, γιατί ενδεχομένως δεν γνωρίζεις τις παραμέτρους του προγράμματος. Αν τα είπες και έτσι σε οποιοδήποτε μαγαζί, προφανώς και θα σου ζήτησε τις οδηγίες του μηχανικού ώστε να καταλάβει, τι ακριβώς θες, γιατί έχεις γράψει ήδη τόσες φορές αλλά δεν έχεις ακόμα περιγράψει τι θες (εκτός απο ένα mail που ζητάς και περιμένεις αν τα γράψεις όπως εδω, να σου απαντήσουν). 

Πάμε λοιπόν από την αρχή:

  1. Γνωρίζεις τι κλιματιστικά σου έχει προτείνει ο ενεργειακός μηχανικός για να ζητήσεις προσφορά ? (split? Κατηγορία 1, 2 ή 3?, P<=2,6, 2,6<P<=3,5 ή P>3,5?)
  2. Έχεις το " Έντυπο πρότασης παρεμβάσεων που τα αναφέρει αυτά?"
  3. Έχεις αποδεικτικό και αριθμό πρωτοκόλλου για την ένταξη στο πρόγραμμα, ωστε να πιστοποιεί το μαγαζί ότι έχεις ενταχθεί ? 

Πήρα τηλεφωνο και μονοι τους μου ειπαν να τους στείλω την απόφαση υπαγωγης δεν μου ζητησαν τιποτα αλλο. Ο μηχανικος για καποιο λόγο έβαλε Α++ και οχι Α+++ στο εντυπο παρεμβάσεων, αλλα οπως και να εχει οτι θες βαζεις. Γιατι λοιπον δεν μου εβαλε +++ που καιει λιγοτερο ρευμα; Και Ρ>3,5, split.

Τα εχω ολα αυτα που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, artist1 είπε

Πήρα τηλεφωνο και μονοι τους μου ειπαν να τους στείλω την απόφαση υπαγωγης δεν μου ζητησαν τιποτα αλλο. Ο μηχανικος για καποιο λόγο έβαλε Α++ και οχι Α+++ στο εντυπο παρεμβάσεων, αλλα οπως και να εχει οτι θες βαζεις. Γιατι λοιπον δεν μου εβαλε +++ που καιει λιγοτερο ρευμα; Και Ρ>3,5, split.

Τα εχω ολα αυτα που λες.

Βλέπεις που σου λέω δεν τα έχεις καταλάβει σωστά και δεν φταίει κανείς για αυτό? Κανονικά αυτές οι απορίες πρέπει να επιλυθούν απο το μηχανικό σου.

Πάμε λοιπόν

  1. Δεν μας ενδιαφέρει καθόλου το Α, Α++, Α+++ κλπ. Καθόλου όμως. 
  2. Μας ενδιαφέρει η κατηγορία επιδότησης και πόσα λεφτά σου δίνει το πρόγραμμα για την καθεμία. Αυτές είναι 3 και έχουν σχέση με τα btu / ισχυ σε watt για να καταλάβεις χονδρικά:
    1. P<=2,6
    2. 2,6<P<=3,5
    3. P>3,5

image.png.9bc2afb544a9fd84163a1d813094de50.png

Όταν ζητάς προσφορά λοιπόν, πρέπει να ζητάς κλιματιστικό για κάποια από αυτές τις 3 κατηγορίες βάσει kW (P). 

Εντελώς χονδρικά σου λέω ότι οι κατηγορίες σε btu είναι οι ακόλουθες. (εντελώς χονδρικά γιατί το πρόγραμμα πληρώνει με χαρακτηριστικά και απόλυτη ακρίβεια αυτών)

  1. <=9000
  2. 9000<btu<=12000
  3. btu>12000

Στο τέλος και για το νεο ενεργειακό πιστοποιητικό θα υπολογιστεί η πραγματική αποδοση του κλιματιστικου.

Μίλησε με το μηχανικό σου να σε ενημερώσει τώρα που έχεις καταλάβει περίπου τι παιζει. Το support του προγράμματος, σαφώς δεν έχει ευθύνη να απαντάει μηχανολογικές ερωτήσεις. Μόνο ερωτήσεις για τη διαδικασία, που και αυτές όμως έχεις γραφει στον οδηγό και σε faqs

Πάρε να δεις πως συμπληρώνεται το σωστό και ξεκάθαρο έντυπο παρεμβάσεων που σου λεει τι πρέπει να αλλάξεις, ξεκάθαρα χωρίς να σε μπερδευει:

image.png.a7a241b0f5bf40c97d054abe6118b5ee.png

Και μετά στα δικαιολογητικά / τιμολόγια, έτσι πρέπει να αναγράφεται η προμήθεια του κάθε υλικού, ώστε να μπορεί να γίνει γρήγορα και σωστά ο έλεγχος των δικαιολογητικών (σε ποια κατηγορία εντάσσεται κάθε τιμολόγιο δηλαδή) και να προχωρήσουν οι πληρωμες

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Υπερασπιστής της λογικής είμαι. Όχι του Κωτσόβολου.

Τα γράφεις / τα αντιλαμβάνεσαι λίγο μπερδεμένα έχε κατά νου, γιατί ενδεχομένως δεν γνωρίζεις τις παραμέτρους του προγράμματος. Αν τα είπες και έτσι σε οποιοδήποτε μαγαζί, προφανώς και θα σου ζήτησε τις οδηγίες του μηχανικού ώστε να καταλάβει, τι ακριβώς θες, γιατί έχεις γράψει ήδη τόσες φορές αλλά δεν έχεις ακόμα περιγράψει τι θες (εκτός απο ένα mail που ζητάς και περιμένεις αν τα γράψεις όπως εδω, να σου απαντήσουν). 

Πάμε λοιπόν από την αρχή:

  1. Γνωρίζεις τι κλιματιστικά σου έχει προτείνει ο ενεργειακός μηχανικός για να ζητήσεις προσφορά ? (split? Κατηγορία 1, 2 ή 3?, P<=2,6, 2,6<P<=3,5 ή P>3,5?)
  2. Έχεις το " Έντυπο πρότασης παρεμβάσεων που τα αναφέρει αυτά?"
  3. Έχεις αποδεικτικό και αριθμό πρωτοκόλλου για την ένταξη στο πρόγραμμα, ωστε να πιστοποιεί το μαγαζί ότι έχεις ενταχθεί ? 

Μη το πας τόσο πολύπλοκα, ο @artist1 απλά ζήτησε προσφορές, και δεν έκανε follow up

Ούτε και ξέρει αν πήγε το email του, ούτε και ασχολήθηκε να ζητήσει από κάπου αλλού προσφορές ή να πάρει ένα τηλέφωνο

Αυτό που είναι το πιο άσχημο είναι ότι τελικά υπάρχουν πολλοί που το βλέπουν σαν παιχνίδι και δεν ασχολούνται καθόλου, τη στιγμή που υπάρχει τόσος κόσμος που και ανάγκη έχει το πρόγραμμα, και προθυμία να ασχοληθεί με αυτό...  

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Μη το πας τόσο πολύπλοκα, ο @artist1 απλά ζήτησε προσφορές, και δεν έκανε follow up

Ούτε και ξέρει αν πήγε το email του, ούτε και ασχολήθηκε να ζητήσει από κάπου αλλού προσφορές ή να πάρει ένα τηλέφωνο

Αυτό που είναι το πιο άσχημο είναι ότι τελικά υπάρχουν πολλοί που το βλέπουν σαν παιχνίδι και δεν ασχολούνται καθόλου, τη στιγμή που υπάρχει τόσος κόσμος που και ανάγκη έχει το πρόγραμμα, και προθυμία να ασχοληθεί με αυτό...  

Εχεις παρει ποτε στο τηλ του Κωτσοβολου; Περιμενεις κανα μισαωρο εχω να σου πω και καταχρεωνεσαι αν εχεις κινητο. Εγω θα ασχοληθω ή αυτοι που θελουν τα λεφτα μου; Και του ειπα οταν με συνέδεσαν με το τμημα του εξοικονομω δωστε μου και ενα τηλεφωνο να μην καλω στα κεντρικα και περιμενω και μου παν δεν χρειαζεται στειλτε το email.

Επισης οπως σας ειπα και τα 3 παραπανω τα ΕΧΩ και τα ξερω. Τι ακριβως είδατε να μην εχω καταλαβει; Οτι να ναι εισαι.

Επεξ/σία από artist1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, artist1 είπε

Εχεις παρει ποτε στο τηλ του Κωτσοβολου; Περιμενεις κανα μισαωρο εχω να σου πω και καταχρεωνεσαι αν εχεις κινητο. Εγω θα ασχοληθω ή αυτοι που θελουν τα λεφτα μου; Και του ειπα οταν με συνέδεσαν με το τμημα του εξοικονομω δωστε μου και ενα τηλεφωνο να μην καλω στα κεντρικα και περιμενω και μου παν δεν χρειαζεται στειλτε το email.

Επισης οπως σας ειπα και τα 3 παραπανω τα ΕΧΩ και τα ξερω. Τι ακριβως είδατε να μην εχω καταλαβει; Οτι να ναι εισαι.

Αφού τα έχεις όλα και τα γνωρίζεις όλα, τι σου ζήτησε ο Κωτσοβολος που δεν το έχεις και απευθύνθηκες στο support του προγράμματος για επίλυση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, artist1 είπε

Εχεις παρει ποτε στο τηλ του Κωτσοβολου; Περιμενεις κανα μισαωρο εχω να σου πω και καταχρεωνεσαι αν εχεις κινητο. Εγω θα ασχοληθω ή αυτοι που θελουν τα λεφτα μου; Και του ειπα οταν με συνέδεσαν με το τμημα του εξοικονομω δωστε μου και ενα τηλεφωνο να μην καλω στα κεντρικα και περιμενω και μου παν δεν χρειαζεται στειλτε το email.

Επισης οπως σας ειπα και τα 3 παραπανω τα ΕΧΩ και τα ξερω. Τι ακριβως είδατε να μην εχω καταλαβει; Οτι να ναι εισαι.

Το βασικό που δεν έχεις καταλάβει είναι ότι εδώ δε μιλάμε για δικά σου λεφτά μιλάμε για ένα 40% που δίνεις εσύ (σε άτοκες δόσεις) και ένα 60% που δίνει η Ευρωπαϊκή Ένωση, το οποίο ο Κωτσόβολος και ο κάθε Κωτσόβολος θα πάρουν ένας Θεός ξέρει πότε, ειδικά με όλη τη φάση που επικρατεί τώρα

Γενικά φαίνεται ότι οι προμηθευτές δεν έχουν και ιδιαίτερη "όρεξη" για εξοικονομώ, οπότε θέλει κυνήγι από τη μεριά των ωφελούμενων

Ξεκίνα και ψάχνε και αλλού και μίλα και με τον σύμβουλο μηχανικό που έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/9/2020 στις 10:07 ΜΜ, sphinxgr είπε

Σε ποιον έστειλες μαιλ "προσφοράς"? Τι σημαίνει μαιλ για προσφορά?!

Διαβασε τον οδηγό και τις faq αυτού. Τα αναλύει όλα https://exoikonomisi.ypen.gr/documents/10182/0/Παράρτημα+Συχνών+Ερωτήσεων+Απαντήσεων-v2.pdf/9b2b0d1a-5cf5-4898-91e9-a79be2deda76

Τον διάβασα, δεν τα αναλύει όλα. Έχω ερωτήσεις που δεν υπήρχε περίπτωση να τις απαντάει έτσι και αλλιώς. Όμως ναι, 1-2 απορίες μου τις έλυσε ευχαριστώ.

Όσων αφορά τις προσδοκίες μου για το σε τι ενεργειακή κατηγορία θα βγει το σπίτι μου (που είναι του 60) έτυχε να πέσω σε άρθρο με στατιστικά που μου δείχνει πως υπάρχει λόγος αισιοδοξίας, πως θα είναι Ζ/Η. Όμως εδώ και εκεί διαβάζω πως από δύσκολο έως αδύνατο να γίνει Β από Ζ/Η και να πάρω το +10%. 😕 Λόγο τις +10% επιδότησης το ρωτούσα. Επίσης, αν μπορεί να γίνει Β+ τότε μπορεί να μπει και netmetering, το οποίο δεν θα αργήσει να γίνει απόσβεση του αν το κάνω μέσω του προγράμματος. Είμαι μακρυά απ'το σπίτι και μόνο θεωρίες μπορώ να κάνω προς το παρόν, μάλλον απλά θα καλέσω επιθεωρητή και ο,τι γίνει ας γίνει.

Ένα που δεν έχω καταλάβει είναι τι τρέχει με τα χρήματα. Απ'οτι καταλαβαίνω πρέπει να έχω σε τράπεζα μόνο το ποσοστό που μου αναλογεί (τα υπόλοιπα τα παίρνουν οι διάφοροι απ'το κράτος απευθείας) ναι;; ...δηλαδή π.χ. 15% πες του 30000 = 4500 ή 25% = 7500. Αν ισχύει αυτό τότε δεν καταλαβαίνω ποιοι παίρνουν δάνειο, οι εντελώς άφραγκοι;; πες 7500/60(5 χρόνια x12 μήνες) = 125 ευρώ;; ή μήπως όλα τα λεφτά τα παίρνουν απ'την τράπεζα και τα δίνουν αυτοί σε αυτή την περίπτωση;;; 😕 ...και μετά τα παίρνουν απ΄το κράτος ή ?? Γιατρός που είχα αναφέρει τυχαία το θέμα του εξοικονομώ μου είχε πει πως του είχαν κάνει 5 χρόνια να τον πληρώσουν, τώρα δεν καταλαβαίνω τι εννοούσε.

 

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Sanjuro είπε

Τον διάβασα, δεν τα αναλύει όλα. Έχω ερωτήσεις που δεν υπήρχε περίπτωση να τις απαντάει έτσι και αλλιώς. Όμως ναι, 1-2 απορίες μου τις έλυσε ευχαριστώ.

Όσων αφορά τις προσδοκίες μου για το σε τι ενεργειακή κατηγορία θα βγει το σπίτι μου (που είναι του 60) έτυχε να πέσω σε άρθρο με στατιστικά που μου δείχνει πως υπάρχει λόγος αισιοδοξίας, πως θα είναι Ζ/Η. Όμως εδώ και εκεί διαβάζω πως από δύσκολο έως αδύνατο να γίνει Β από Ζ/Η και να πάρω το +10%. 😕 Λόγο τις +10% επιδότησης το ρωτούσα. Επίσης, αν μπορεί να γίνει Β+ τότε μπορεί να μπει και netmetering, το οποίο δεν θα αργήσει να γίνει απόσβεση του αν το κάνω μέσω του προγράμματος. Είμαι μακρυά απ'το σπίτι και μόνο θεωρίες μπορώ να κάνω προς το παρόν, μάλλον απλά θα καλέσω επιθεωρητή και ο,τι γίνει ας γίνει.

Ένα που δεν έχω καταλάβει είναι τι τρέχει με τα χρήματα. Απ'οτι καταλαβαίνω πρέπει να έχω σε τράπεζα μόνο το ποσοστό που μου αναλογεί (τα υπόλοιπα τα παίρνουν οι διάφοροι απ'το κράτος απευθείας) ναι;; ...δηλαδή π.χ. 15% πες του 30000 = 4500 ή 25% = 7500. Αν ισχύει αυτό τότε δεν καταλαβαίνω ποιοι παίρνουν δάνειο, οι εντελώς άφραγκοι;; πες 7500/60(5 χρόνια x12 μήνες) = 125 ευρώ;; ή μήπως όλα τα λεφτά τα παίρνουν απ'την τράπεζα και τα δίνουν αυτοί σε αυτή την περίπτωση;;; 😕 ...και μετά τα παίρνουν απ΄το κράτος ή ?? Γιατρός που είχα αναφέρει τυχαία το θέμα του εξοικονομώ μου είχε πει πως του είχαν κάνει 5 χρόνια να τον πληρώσουν, τώρα δεν καταλαβαίνω τι εννοούσε.

Για να δεις αν φτάνεις μια κατηγορία, (έχει αναλυθεί με απόλυτη ακρίβεια πριν πολλες σελίδες σε σχέση με το κτίριο αναφοράς) μπορείς να το μαθεις μονο μόλις βγαλεις ενεργειακό πιστοποιητικό και σου προτείνει παρεμβάσεις ο μηχανικός. Να ξερεις όμως τι θες και πόσο έχει , γιατι αλλως δεν θα σου αλλάζει δωρεάν συνεχεια την πρόταση. Σε άλλο σπίτι ανεβάζουν τα αλουμίνια 2 κατηγορίες την κλάση , σε άλλο 3 , σε άλλο 1.

Δάνειο έχει ουσία να πάρει κάποιος που έχει λεφτά , γιατι δεν έχει επιτόκιο. Για κάποιον που δεν έχει, είναι προφανές γιατι να το πάρει. Τα λεφτά πληρώνονται κατευθείαν δίχως καθυστερήσεις, απλά μέχρι το εξοικονομω 2, για να πάρουν τα λεφτα οι προμηθευτές, επρεπε να τελειώσεις ολες τις εργασίες. Φαντάσου να βάλεις αλουμίνια τον Ιανουάριο και να βάλεις κλιματιστικό το Σεπτέμβριο. Ο αλουμινάς θα περιμένει 9 μηνες γιατι δεν εχεις βαλει το κλιματιστικο. Για αυτο βαράνε και στις τιμές.

Τα λεφτά κατατίθενται απο το πρόγραμμα απευθείας στους επαγγελματίες. Δεν στα δίνει εσένα να τους τα δώσεις όποτε θες . Αν το έκανε, πολλοί θα τα έτρωγαν μόλις έβλεπαν κάμποσες χιλιάδες € στο λογαριασμό τους

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kostikasre είπε

Απ' ότι πληροφορήθηκα οι ημερομηνίες του Νοεμβρίου θα παραταθούν κατά ένα μήνα...

Τι πηγές έχεις;; Βέβαια εν μέσω ανόδου της πανδημίας κλπ περίεργο δεν θα είναι.

Γιατί μέχρι στιγμής γνωρίζουμε τα παρακάτω...

  • Κρήτης, Β. Αιγαίου, Ν. Αιγαίου: 02.11.2020
  • Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης: 04.11.2020
  • Δυτικής Μακεδονίας: 09.11.2020
  • Κεντρικής Μακεδονίας: 11.11.2020
  • Θεσσαλίας: 16.11.2020
  • Ηπείρου, Ιονίων Νήσων: 18.11.2020
  • Αττικής: 23.11.2020
  • Στερεάς Ελλάδας, Πελοποννήσου: 26.11.2020
  • Δυτικής Ελλάδας: 30.11.2020
  • Πολυκατοικίες: 03.12.2020
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...