Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια απορία που όσο κι αν έχω ψάξει, δεν έχω καταφέρει να την λύσω.

Έστω ότι ένας υποψήφιος πετυχαίνει την ένταξη του στο πρόγραμμα. Λόγω όμως μη εύρεσης συνεργατών, πόρων ή οτιδήποτε άλλο, δεν καταφέρνει να υλοποιήσει το έργο μέσα στο διάστημα των 12 μηνών συν την παράταση.

Τι γίνεται τότε σε αυτήν περίπτωση; Έχει δικαίωμα να κάνει ξανά αίτηση την επόμενη χρονιά ή αποκλείεται από το πρόγραμμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, actorgr είπε

Γίνεται να κάνει αίτηση ο έχων την ψιλή κυριότητα και όχι ο επικαρπωτής για συμμετοχή στο εξοικονομώ; 

Ενδιαφέρουσα ερώτηση, αλλά νομίζω όχι αφού δεν έχει δικαίωμα επί του ακινήτου.

Ακόμα, και αν κατοικεί χρειάζεται παραχώρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, actorgr είπε

Γίνεται να κάνει αίτηση ο έχων την ψιλή κυριότητα και όχι ο επικαρπωτής για συμμετοχή στο εξοικονομώ; 

Για αρχή, στο σπίτι ποιος μένει? Είναι νοικιασμένο? ειναι δωρεάν παραχώρηση? είναι δηλωμένο ως κύρια κατοικία σε κάποιον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σπιτι ειναι κενο δεν κατοικειται δηλαδη.Εχω κοψει και το ρευμα.Παραχωρησα την ψιλη κυριοτητα στην κορη κρατωντας την επικαρπια.Δεν εχει νοημα να κανω αιτηση εγω (επικαρπωτης ) καθως εχω ψηλο ετησιο εισοδημα ,οποτε δεν  επιδοτουμαι αρκετα.Αντιθετα ΑΝ ΝΟΜΙΜΩΣ δικαιουται να κανει αιτηση η κορη ,αυτο με συμφερει αφου εχει ελαχιστο ετησιο εισοδημα ,συνεπως τυγχανει  την ανωτατη επιδοτηση.Αν κανω λαθος διορθωστε με, αλλα η ερωτηση απευθυνεται σε επαγγελματια του χωρου δηλ. φοροτεχνικο ή δικηγορο. Δεν θα ηθελα απαντησεις στηριζομενες σε εικασιες και κοινη λογικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Διαμερισμα κατασκευης 2002 που εχει ενεργειακη κλασση Γ υπαρχει καποιος τροπος να μπει στο προγραμμα? Μιλησα με πολ. μηχανικο που ασχολειται και μου ειπε οτι θελει τεραστια επενδυση για να ανεβεις τις 3 ενεργειακες κατηγοριες που χρειαζεται για να ειναι μια κατοικια επιλεξιμη. Υπαρχει workaround?

2) Σε μονοκατοικια που ενοικιαζεται, αν ο ενοικιαστης ειτε ξεχασε να τη δηλωσει στο Ε1 ως κυρια κατοικια, ειτε αρνειται να σου δωσει το Ε1 για οποιονδηποτε λογο, πως μπορει να μπει στο προγραμμα εφοσον πληροι ολα τα αλλα κριτηρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, actorgr είπε

το σπιτι ειναι κενο δεν κατοικειται δηλαδη.Εχω κοψει και το ρευμα.Παραχωρησα την ψιλη κυριοτητα στην κορη κρατωντας την επικαρπια.Δεν εχει νοημα να κανω αιτηση εγω (επικαρπωτης ) καθως εχω ψηλο ετησιο εισοδημα ,οποτε δεν  επιδοτουμαι αρκετα.Αντιθετα ΑΝ ΝΟΜΙΜΩΣ δικαιουται να κανει αιτηση η κορη ,αυτο με συμφερει αφου εχει ελαχιστο ετησιο εισοδημα ,συνεπως τυγχανει  την ανωτατη επιδοτηση.Αν κανω λαθος διορθωστε με, αλλα η ερωτηση απευθυνεται σε επαγγελματια του χωρου δηλ. φοροτεχνικο ή δικηγορο. Δεν θα ηθελα απαντησεις στηριζομενες σε εικασιες και κοινη λογικη.

Αν δεν το έχει δηλώσει κάποιος ως κύρια κατοικία, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Απλούστατο. 

Για αυτό σε ρωτάω. Γιατί ξεκινάς απο λάθος βάση. Εφόσον δεν είναι κύρια κατοικία και να αποδεικνύεται απο το Ε1, τελείωσε πριν ξεκινήσει η αναβάθμιση. 

22 λεπτά πριν, panos4tw είπε

1) Διαμερισμα κατασκευης 2002 που εχει ενεργειακη κλασση Γ υπαρχει καποιος τροπος να μπει στο προγραμμα? Μιλησα με πολ. μηχανικο που ασχολειται και μου ειπε οτι θελει τεραστια επενδυση για να ανεβεις τις 3 ενεργειακες κατηγοριες που χρειαζεται για να ειναι μια κατοικια επιλεξιμη. Υπαρχει workaround?

2) Σε μονοκατοικια που ενοικιαζεται, αν ο ενοικιαστης ειτε ξεχασε να τη δηλωσει στο Ε1 ως κυρια κατοικια, ειτε αρνειται να σου δωσει το Ε1 για οποιονδηποτε λογο, πως μπορει να μπει στο προγραμμα εφοσον πληροι ολα τα αλλα κριτηρια?

  1. έχει δίκιο. Μέχρι Β φτάνεις. Μετά θέλει τεράστιο ζόρι και λεφτά. 
  2. Πρέπει να έχεις Ε1 ως κύρια κατοικία. 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, totalius είπε

Αν χρωστάς δάνειο στη τράπεζα μπορείς να μπεις στο προγραμμα ;

Η νέα έκδοση δανείου ελέγχεται απο τον Τειρεσία. Αν μπορείς να πάρεις δάνειο και δίνει πράσινο ο τειρεσίας , τότε μπορείς να πάρεις δάνειο και για εξοικονομω.

Αν πας με ίδια κεφάλαια, δεν ξέρω τι γίνεται.

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δηλωμένο Ε2 δωρεάν παραχώρηση σε μένα στο Ε9 του ιδιοκτήτη δηλώθηκε το διαμέρισμα ως κένο. ¨Αρα συμπαιρένω σωστά ότι πρέπει ο ιδιοκτήτης να αλλάξει το Ε9 του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/10/2020 στις 5:13 ΜΜ, stelakis1914 είπε

Έχω μια απορία που όσο κι αν έχω ψάξει, δεν έχω καταφέρει να την λύσω.

Έστω ότι ένας υποψήφιος πετυχαίνει την ένταξη του στο πρόγραμμα. Λόγω όμως μη εύρεσης συνεργατών, πόρων ή οτιδήποτε άλλο, δεν καταφέρνει να υλοποιήσει το έργο μέσα στο διάστημα των 12 μηνών συν την παράταση.

Τι γίνεται τότε σε αυτήν περίπτωση; Έχει δικαίωμα να κάνει ξανά αίτηση την επόμενη χρονιά ή αποκλείεται από το πρόγραμμα; 

Κάνει αίτηση ξανά σε νέο πρόγραμμα. Δεν αναφέρεται κάπου κάτι διαφορετικό. 

Τη θέση του, θα την πάρει αλλος αν δεν ολοκληρώσει στον τρέχον κύκλο. 

39 λεπτά πριν, nikaji είπε

Με δηλωμένο Ε2 δωρεάν παραχώρηση σε μένα στο Ε9 του ιδιοκτήτη δηλώθηκε το διαμέρισμα ως κένο. ¨Αρα συμπαιρένω σωστά ότι πρέπει ο ιδιοκτήτης να αλλάξει το Ε9 του?

Για αρχή αναφέρεται ξεκάθαρα πως πρέπει παντού να φαίνεται ο αριθμός παροχής της ΔΕΗ. 

Αν το έχει δηλώσει οπότε κενό και μη ηλεκτροδοτουμενο για να πληρώνει μισο ΕΝΦΙΑ, τότε ίσως υπαρχει πρόβλημα. 

Δεν έχω βρει σαφέστατη απαντηση στο ερώτημα σου. Βάσει λογικής υπάρχει πρόβλημα όμως γιατί δεν συμβαδίζουν τα στοιχεία σας (και όχι τίποτα άλλο, θα πληρωθεί και τσάμπα προκαταβολικά το ΠΕΑ) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,σπίτι το οποίο είναι εκτός σχεδίου αλλά δεν χρωστάει τίποτα(νομιμοποίηση,ΙΚΑ, κτηματολογίο κτλ) μπορεί να ενταχθεί στο πρόγραμμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, XronisR είπε

Καλησπέρα,σπίτι το οποίο είναι εκτός σχεδίου αλλά δεν χρωστάει τίποτα(νομιμοποίηση,ΙΚΑ, κτηματολογίο κτλ) μπορεί να ενταχθεί στο πρόγραμμα;

Αν έχει γίνει νομιμοποίηση και είναι πρώτη κατοικία, ναι μπορεί να ενταχθεί 

image.png.1832e4d5a44310f440a5a1db3b411513.png

https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/nomothesia/n-4495-2017/arthro-82-nomos-4495-2017-apagoreysi-dikaiopraxion-se

 

Screenshot_20201016-183201.jpgimage.png.c660746f07c9c3941c9f175146f35be0.png

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nikaji είπε

Με δηλωμένο Ε2 δωρεάν παραχώρηση σε μένα στο Ε9 του ιδιοκτήτη δηλώθηκε το διαμέρισμα ως κένο. ¨Αρα συμπαιρένω σωστά ότι πρέπει ο ιδιοκτήτης να αλλάξει το Ε9 του?

Ρε φίλε, πως δηλώθηκε ΚΕΝΟ αφού είσαι εσύ μέσα !!!!

ΥΓ. Φαντάζομαι, μιλάς για συγγενη Α' βαθμού ?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...