Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχουμε μπει στο πρόγραμμα, έχουμε βρει εταιρεία και έχει γίνει δεκτό το δάνειο από την τράπεζα. Η εταιρεία θα ξεκινήσει μόλις μας έρθει το χαρτί από την τράπεζα, αλλά έχει ήδη περάσει ένας μήνας και το χαρτί πουθενά. Πήραμε την τράπεζα και είπε ότι εξαρτάται από το ΕΣΠΑ και μπορεί να κάνει και 6 μήνες να έρθει. Ισχύει αυτό; Κατά μέσο όρο, πότε έρχεται περίπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει τρόπος να δεις κάπου η κάθε παρέμβαση (π.χ. κουφώματα, κλιματιστικό, αυτόνομο φυσικό αέριο, τέντες, κλπ) πόσο σε ανεβάζει από την κατηγορία που βρίσκεται το διαμέρισμα πριν ξεκινήσει το όλο πανηγύρι; Π.χ. αν ξεκινάς από Ζ/Ε/Δ πόσο σε ανεβάζει να αλλάξεις μόνο κουφώματα ξέρω γω;

 

Ή αυτό σου το προβλέπει ο μηχανικός που θα αναλάβει τη μελέτη και με τον οποίο θα καταλήξετε τι παρεμβάσεις θα γίνουν στο Ζ/Ε/Δ διαμέρισμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, FCastor είπε

Υπάρχει τρόπος να δεις κάπου η κάθε παρέμβαση (π.χ. κουφώματα, κλιματιστικό, αυτόνομο φυσικό αέριο, τέντες, κλπ) πόσο σε ανεβάζει από την κατηγορία που βρίσκεται το διαμέρισμα πριν ξεκινήσει το όλο πανηγύρι; Π.χ. αν ξεκινάς από Ζ/Ε/Δ πόσο σε ανεβάζει να αλλάξεις μόνο κουφώματα ξέρω γω;

Ή αυτό σου το προβλέπει ο μηχανικός που θα αναλάβει τη μελέτη και με τον οποίο θα καταλήξετε τι παρεμβάσεις θα γίνουν στο Ζ/Ε/Δ διαμέρισμα;ον

Μόνο, ο μηχανικός.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

ΣΩΣΤΟ, είναι αυτό.

γιατι να ειναι σωστό; 

Παρε παράδειγμα εμένα. Κατοικούσα στο 2ο σπίτι μας, ΧΩΡΙΣ να μου εχει κάνει ο πατέρας μου δωρεάν παραχώρηση. Στα χαρτιά, δε φαινόταν λοιπόν κύρια κατοικία δική μου.

Το έκανα στο επόμενο φορολογικο έτος, κι έτσι το ενέταξα στο εξοικονομώ. 

Επρεπε δηλ με το ζορι να κατοικεί καποιος 3 έτη πριν; 

5 ώρες πριν, NoobSailor είπε

Έχουμε μπει στο πρόγραμμα, έχουμε βρει εταιρεία και έχει γίνει δεκτό το δάνειο από την τράπεζα. Η εταιρεία θα ξεκινήσει μόλις μας έρθει το χαρτί από την τράπεζα, αλλά έχει ήδη περάσει ένας μήνας και το χαρτί πουθενά. Πήραμε την τράπεζα και είπε ότι εξαρτάται από το ΕΣΠΑ και μπορεί να κάνει και 6 μήνες να έρθει. Ισχύει αυτό; Κατά μέσο όρο, πότε έρχεται περίπου;

...ποιο χαρτί απ'τη τράπεζα; 

Εννοείς τη δανειακή σύμβαση που θα σας καλέσουν να υπογράψετε; Αν ναι, δε κάνει επουδενί, 6 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

..ποιο χαρτί απ'τη τράπεζα; 

Εννοείς τη δανειακή σύμβαση που θα σας καλέσουν να υπογράψετε; Αν ναι, δε κάνει επουδενί, 6 μήνες.

Συγγνώμη, μπερδεύτηκα. Περιμένουμε να μπουν τα λεφτά για να ξεκινήσει τις εργασίες η εταιρεία. Και μας είπαν ότι επειδή είναι από ΕΣΠΑ μπορεί να πάρει και 6 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NoobSailor είπε

Συγγνώμη, μπερδεύτηκα. Περιμένουμε να μπουν τα λεφτά για να ξεκινήσει τις εργασίες η εταιρεία. Και μας είπαν ότι επειδή είναι από ΕΣΠΑ μπορεί να πάρει και 6 μήνες.

η προκαταβολη να κανει εξι μηνες;;;

Ακραίο μου ακουγεται. Ειδικα στο τελευταιο εξοικονομώ, και στη πρωτη αλλα και στη δευτερη φουρνια, τα χρήματα (σε 3 σπίτια που κατασκευάζω) μπήκαν σε 7 ημέρες (Πειραιώς) και 12-15 (Εθνική).

Τώρα, σύμπτωση; δείτε στο λογαριασμό σας, μήπως φαίνεται η κίνηση. Θα πρεπει να εχει μπει η προκαταβολή και να έχει αφαιρεθεί την ιδια στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

η προκαταβολη να κανει εξι μηνες;;;

Ακραίο μου ακουγεται. Ειδικα στο τελευταιο εξοικονομώ, και στη πρωτη αλλα και στη δευτερη φουρνια, τα χρήματα (σε 3 σπίτια που κατασκευάζω) μπήκαν σε 7 ημέρες (Πειραιώς) και 12-15 (Εθνική).

Τώρα, σύμπτωση; δείτε στο λογαριασμό σας, μήπως φαίνεται η κίνηση. Θα πρεπει να εχει μπει η προκαταβολή και να έχει αφαιρεθεί την ιδια στιγμή.

Θα το τσεκάρω, γιατί κι εμένα μου έκανε εντύπωση, σε ευχαριστώ.

Επεξ/σία από NoobSailor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

γιατι να ειναι σωστό; 

Παρε παράδειγμα εμένα. Κατοικούσα στο 2ο σπίτι μας, ΧΩΡΙΣ να μου εχει κάνει ο πατέρας μου δωρεάν παραχώρηση. Στα χαρτιά, δε φαινόταν λοιπόν κύρια κατοικία δική μου.

Το έκανα στο επόμενο φορολογικο έτος, κι έτσι το ενέταξα στο εξοικονομώ. 

Επρεπε δηλ με το ζορι να κατοικεί καποιος 3 έτη πριν; 

...ποιο χαρτί απ'τη τράπεζα; 

Εννοείς τη δανειακή σύμβαση που θα σας καλέσουν να υπογράψετε; Αν ναι, δε κάνει επουδενί, 6 μήνες.

Φαντάζομαι, δεν σου είχε κάνει δωρεάν παραχώρηση για λόγους φορολογικούς !!!

ΟΧΙ, ότι έτυχε, δηλαδή !!

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο καινούργιο εξ οικονομω εξαιρεί τα σπίτια που έχουν συρωμενα χωνευτα κουφώματα από την επιλογή της εξωτερικής θερμομόνωσης. Η πρεπει να αλλάξουν κουφώματα σε ανοιγμένα η επαλληλα, η πρεπει να κάνουν εσωτερική θερμομόνωση. Αυτό εξαιρεί πολλά σπίτια από το πρόγραμμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, mihanikos1 είπε

Στο καινούργιο εξ οικονομω εξαιρεί τα σπίτια που έχουν συρωμενα χωνευτα κουφώματα από την επιλογή της εξωτερικής θερμομόνωσης. Η πρεπει να αλλάξουν κουφώματα σε ανοιγμένα η επαλληλα, η πρεπει να κάνουν εσωτερική θερμομόνωση. Αυτό εξαιρεί πολλά σπίτια από το πρόγραμμα. 

Θα μπουν τα υπόλοιπα.

3 ώρες πριν, kanesaxo είπε

γιατι να ειναι σωστό; 

Παρε παράδειγμα εμένα. Κατοικούσα στο 2ο σπίτι μας, ΧΩΡΙΣ να μου εχει κάνει ο πατέρας μου δωρεάν παραχώρηση. Στα χαρτιά, δε φαινόταν λοιπόν κύρια κατοικία δική μου.

Το έκανα στο επόμενο φορολογικο έτος, κι έτσι το ενέταξα στο εξοικονομώ. 

Επρεπε δηλ με το ζορι να κατοικεί καποιος 3 έτη πριν; 

...ποιο χαρτί απ'τη τράπεζα; 

Εννοείς τη δανειακή σύμβαση που θα σας καλέσουν να υπογράψετε; Αν ναι, δε κάνει επουδενί, 6 μήνες.

Φίλε, στην Ελλάδα δεν ζεις ?

Υποψιάζομαι ότι αυτό με την 3ετια γίνεται κάποιοι (ονόματα ΔΕΝ λέμε), να μην αλλάζουν και καλά κυρία κατοικία ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΣ όλα τα σπίτια τους και να αφήσουν και κανένα άλλο να φτιάξει το 1 που έχει !!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Φαντάζομαι, δεν σου είχε κάνει δωρεάν παραχώρηση για λόγους φορολογικούς !!!

ΟΧΙ, ότι έτυχε, δηλαδή !!

Μπα όχι δεν υπήρχε κανένας λόγος. Μικρά σπίτια αμφότερα, ούτε λόγος για τεκμήρια διαβίωσης/συντήρησης.

Απλά και μόνο για το εξοικονόμω μου το έκανε δωρεάν παραχώρηση.

Και επαναλαμβάνω ότι το βρίσκω άδικο...πως απ' τη μια καλύπτουν τη περίπτωση ένταξης νεοαποκτηθείσας κατοικίας μέσα στο τρέχον έτος και από την άλλη ζητάνε 3 έτη πίσω κυρια...

Κρίμα για αυτούς που μείνουν εκτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Θα μπουν τα υπόλοιπα.

Φίλε, στην Ελλάδα δεν ζεις ?

Υποψιάζομαι ότι αυτό με την 3ετια γίνεται κάποιοι (ονόματα ΔΕΝ λέμε), να μην αλλάζουν και καλά κυρία κατοικία ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΣ όλα τα σπίτια τους και να αφήσουν και κανένα άλλο να φτιάξει το 1 που έχει !!!!!

Απλά κάποιος που ήθελε να αλλάξει κουφώματα, να κάνει μια θερμομόνωση και να αλλάξει και να αυτονομηθει στην θέρμανση δεν μπορεί γιατί αν δεν κάνει το ένα δεν ανεβαίνει κλίμακα. Και είναι πολλοι που έχουν τέντες, Κλιματιστικά και ηλιακούς και ήθελαν να εντάξουν στο πρόγραμμα την πιο ακριβή μόνωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...