Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, kanesaxo είπε

γιατι να ειναι σωστό; 

Παρε παράδειγμα εμένα. Κατοικούσα στο 2ο σπίτι μας, ΧΩΡΙΣ να μου εχει κάνει ο πατέρας μου δωρεάν παραχώρηση. Στα χαρτιά, δε φαινόταν λοιπόν κύρια κατοικία δική μου.

Το έκανα στο επόμενο φορολογικο έτος, κι έτσι το ενέταξα στο εξοικονομώ. 

Επρεπε δηλ με το ζορι να κατοικεί καποιος 3 έτη πριν; 

...ποιο χαρτί απ'τη τράπεζα; 

Εννοείς τη δανειακή σύμβαση που θα σας καλέσουν να υπογράψετε; Αν ναι, δε κάνει επουδενί, 6 μήνες.

 

Αν ήταν ένα πρόγραμμα εξοικονομώ όχι δεν θα ήταν σωστό. 

Αλλα στην παρούσα φάση με τους κύκλους είναι. 

Έχω τρία σπίτια... σκέψου να άλλαζα τόπο κατοικίας κάθε χρόνο για να αναβαθμίσω και τα τρία. Καλά θα γούσταρα δεν το συζητάμε αλλά δεν θα ήταν δίκαιο. 

Μονό ο μηχανικός μπορεί να αλλάξει την κατηγορία. Εμένα από H θα πάει Β.

Επεξ/σία από chill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, chill είπε

Αν ήταν ένα πρόγραμμα εξοικονομώ όχι δεν θα ήταν σωστό. 

Αλλα στην παρούσα φάση με τους κύκλους είναι. 

Έχω τρία σπίτια... σκέψου να άλλαζα τόπο κατοικίας κάθε χρόνο για να αναβαθμίσω και τα τρία. Καλά θα γούσταρα δεν το συζητάμε αλλά δεν θα ήταν δίκαιο. 

Μονό ο μηχανικός μπορεί να αλλάξει την κατηγορία. Εμένα από H θα πάει Β.

Τι σε εμποδίζει τότε να δηλώσεις σήμερα ένα άλλο σπίτι σου ως κύρια και σε τρία χρόνια να το κανεις εξοικονόμω;

Κοίταξε, δεν έχει λογική. Εφόσον το πρόγραμμα επιδοτεί τη κύρια κατοικία, μπορεί ένας ιδιοκτήτης δέκα διαμερισμάτων που είναι κυρίες κατοικιες κάποιου να τα εντάξει όλα!

Συνεπώς, παλι "άδικο" είναι, όπως λέτε.

Ή θα έπρεπε να μπει μια δικλείδα τύπου "μέγιστη επιδότηση ανά άτομο ίσα με 3 εξοικονόμω από την αρχή του προγράμματος".

Και να γίνεται έλεγχος επιδοτήσεων, όπως σε υπόλοιπα Ευρωπαϊκά προγράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kanesaxo είπε

Τι σε εμποδίζει τότε να δηλώσεις σήμερα ένα άλλο σπίτι σου ως κύρια και σε τρία χρόνια να το κανεις εξοικονόμω;

Κοίταξε, δεν έχει λογική. Εφόσον το πρόγραμμα επιδοτεί τη κύρια κατοικία, μπορεί ένας ιδιοκτήτης δέκα διαμερισμάτων που είναι κυρίες κατοικιες κάποιου να τα εντάξει όλα!

Συνεπώς, παλι "άδικο" είναι, όπως λέτε.

Ή θα έπρεπε να μπει μια δικλείδα τύπου "μέγιστη επιδότηση ανά άτομο ίσα με 3 εξοικονόμω από την αρχή του προγράμματος".

Και να γίνεται έλεγχος επιδοτήσεων, όπως σε υπόλοιπα Ευρωπαϊκά προγράμματα.

  1. Το πρόγραμμά έχει ως στόχο την ενεργειακή αναβάθμιση και μείωση κατανάλωσης ενέργειας. Σωστά δεν το απασχολεί σε ποιον ανήκουν οι οικίες. Το απασχολεί να μειωθεί η κατανάλωση ενέργειας. 
  2. Διατηρώ επιφυλάξεις αν αλλάξεις σπίτι, αν σου εξοικονομεί και το νέο σε 3 έτη. Στον προηγούμενο κύκλο είχε αποκλείσει αφμ που έχουν πάρει ξανά επιδότηση για δική τους κυρία κατοικία. Ναι μεν αυτό που ανέβασα λέει 3 έτη, αλλά δεν είναι ξεκάθαρο αν πρέπει να μένεις 3 έτη σε αυτήν και αν παράλληλα δεν πρέπει να έχεις επιδοτηθει ξανά. Θεωρώ μέχρι τον τελικό οδηγό να ξεκαθαρίσει. 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/10/2020 στις 6:45 ΜΜ, GREGORYMO είπε

Ρε φίλε, πως δηλώθηκε ΚΕΝΟ αφού είσαι εσύ μέσα !!!!

ΥΓ. Φαντάζομαι, μιλάς για συγγενη Α' βαθμού ?

Ειναι λιγο αστειο αλλα γινεται. Ναι ο ιδιοκτητης ειναι η μητερα μου και ναι στο Ε9 φαινεταο δηλωμενο ως κενο στην ειδικη κατηγορια, επιλογη νο8. 

Αυτο με την τριετια απο ερωτησεις σε διαφορα γραφεια, εγω καταλαβα οτι δεν προυποθετει να ειναι δηλωμενη 1η κατοικια για 3 χρονια αλλα καποια στιγμη μεσα στα 3 χρόνια να ειχε δηλωθει ως πρωτη κατοικια. Σαν παραθυρακι το αντιλαμβάνομαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, nikaji είπε

Ειναι λιγο αστειο αλλα γινεται. Ναι ο ιδιοκτητης ειναι η μητερα μου και ναι στο Ε9 φαινεταο δηλωμενο ως κενο στην ειδικη κατηγορια, επιλογη νο8. 

Αυτο με την τριετια απο ερωτησεις σε διαφορα γραφεια, εγω καταλαβα οτι δεν προυποθετει να ειναι δηλωμενη 1η κατοικια για 3 χρονια αλλα καποια στιγμη μεσα στα 3 χρόνια να ειχε δηλωθει ως πρωτη κατοικια. Σαν παραθυρακι το αντιλαμβάνομαι. 

Τα γραφεία θα σου πουν μπες στο πρόγραμμα και έχει ο Θεός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sphinxgr είπε
  1. Το πρόγραμμά έχει ως στόχο την ενεργειακή αναβάθμιση και μείωση κατανάλωσης ενέργειας. Σωστά δεν το απασχολεί σε ποιον ανήκουν οι οικίες. Το απασχολεί να μειωθεί η κατανάλωση ενέργειας. 
  2. Διατηρώ επιφυλάξεις αν αλλάξεις σπίτι, αν σου εξοικονομεί και το νέο σε 3 έτη. Στον προηγούμενο κύκλο είχε αποκλείσει αφμ που έχουν πάρει ξανά επιδότηση για δική τους κυρία κατοικία. Ναι μεν αυτό που ανέβασα λέει 3 έτη, αλλά δεν είναι ξεκάθαρο αν πρέπει να μένεις 3 έτη σε αυτήν και αν παράλληλα δεν πρέπει να έχεις επιδοτηθει ξανά. Θεωρώ μέχρι τον τελικό οδηγό να ξεκαθαρίσει. 

Εμένα με βρίσκεις σύμφωνο. Μπορούν όλες οι κατοικίες στη χώρα να αναβαθμιστούν;

Ας γίνει. Και ας μη κατοικούνται κάποιες από αυτές. Μια στιγμή, θα κατοικηθουν.

Αυτό που πρέπει να μας προβληματίζει, είναι πως ο κόσμος νομίζει ότι θα κάνει ανακαίνιση μεσω του εξοικονομώ, και βάζει τον όρο "ενεργειακή αναβάθμιση" στο πίσω μέρος του μυαλού του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλά το εξοικονομώ είναι μια πολύ καλή ευκαιρία με την ενεργειακή αναβάθμιση να γίνει με ίδια κεφάλαια και μια ανακαίνιση. 

Για παράδειγμα μέχρι ώρας έχω ξοδέψει 4.000,00€ για ανακαίνιση ενώ παράλληλα κάνω εργασίες για το εξοικονομώ. Και χρειάζομαι περίπου αλλά 5.000,00€ για να τελειώσω. 

Για παράδειγμα έβαλα αλουμίνια, τα έβαψα με έξτρα κόστος. 

Το πρόγραμμα δεν επιδοτεί σίτες. Έβαλα κάτι γαματες τύπου κουρτινας που και να πέσεις πάνω πχ - έχω μικρά παιδιά - επανέρχονται. 

Σε έναν τοίχο από έξω υπήρχε πρόβλημα, το έψαξα περισσότερο, είχε ένα μικρό θέματα κι η κολώνα. Το επισκευασα. 

Σε αυτόν τον τοίχο είχα βιβλιοθήκη. Την έβγαλα, την διαμόρφωσα και την επανατοποθετησα στο κλιμακοστασιο για έξτρα αποθηκευτικό χώρο. Στην θέση της έφτιαξα μια ντουλάπα για τα παιδιά μου. 

Γκρεμισα ένα παλιό καμάρακι στην ταράτσα. Θα βάλω υπόστεγο με προτζέκτορα για θερινές οικογενειακές νύχτες. 

Θα αλλάξω εξωτερική και εσωτερική πόρτα σχετικά άμεσα. 

Εκανα νέες ηλεκτρολογικες εγκαταστάσεις σε ταράτσα, στο κλιμακοστασιο και στα μπαλκόνια. 

Θα κατασκευαστεί μια τεράστια πέργκολα για να φτιάξω το BBQ των ονείρων μου 😂😂😂και να κάνω μια οικογενειακή παιδική χαρά για τα παιδιά. 

Πλακάκια στα μπαλκόνια, ντύσιμο με πέτρα, αλλαγή στα κάγκελα - αλουμίνιο με τζάμι ψηλό. 

Όλα τα παραπάνω ΔΕΝ θα γίνονταν αν δεν ξεκίναγα εξοικονομώ. 

Επεξ/σία από chill
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το καλό να τελειώσεις/τελειώσουμε όλοι τις δουλειές μας!

Εξοικονομώ-ξε-εξοικονομώ, πάντα κατι θα βγεί που πρέπει να βαλουμε απ'τη τσέπη μας.

Εχω ηδη κατασκευάσει 2 οικίες φίλων και έμεινε το δικό μου...χειμωνιάτικα μεν, αλλα τι να κάνουμε! 

Προσωπικα έχω τοποθετησει τα κουφώματα, τη μόνωση τους δώματος και τη τσιμεντοκονια και μένει υγρομόνωση και θερμοπρόσοψη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως γνωρίζει κάποιος, σπίτι 12ετιας που δεν έχει κατοικηθεί ποτέ (και θα αγοραστεί ως πρώτη κατοικία,) με  αλουμίνια (κάποια ανοιγομενα, καποια επάλληλα), και καλή μονωση αλλά χωρίς ηλιακό, τέντες, κλιματιστικά και με θέρμανση αυτόνομη πετρελαίου, τι ενεργειακή κλάση θα είναι περίπου; Υπάρχει περίπτωση να είναι Γ; Γιατί απότι κατάλαβα αν είναι Γ δεν έχει νόημα το εξοικονομώ γιατί θα πρέπει να φτάσεις υποχρεωτικά Α που είναι πολύ δύσκολο και ακριβό. Αν είναι Δ μπορεί να φτάσει Β με φυσικό αέριο ή αντλία θερμοτητας,  τέντες, κλιματιστικό και ηλιακο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, echo2020 είπε

Μήπως γνωρίζει κάποιος, σπίτι 12ετιας που δεν έχει κατοικηθεί ποτέ (και θα αγοραστεί ως πρώτη κατοικία,) με  αλουμίνια (κάποια ανοιγομενα, καποια επάλληλα), και καλή μονωση αλλά χωρίς ηλιακό, τέντες, κλιματιστικά και με θέρμανση αυτόνομη πετρελαίου, τι ενεργειακή κλάση θα είναι περίπου; Υπάρχει περίπτωση να είναι Γ; Γιατί απότι κατάλαβα αν είναι Γ δεν έχει νόημα το εξοικονομώ γιατί θα πρέπει να φτάσεις υποχρεωτικά Α που είναι πολύ δύσκολο και ακριβό. Αν είναι Δ μπορεί να φτάσει Β με φυσικό αέριο ή αντλία θερμοτητας,  τέντες, κλιματιστικό και ηλιακο; 

Μηχανικός μόνο θα σου πει με σιγουριά μετά από αυτοψία. 

2 ώρες πριν, kanesaxo είπε

Με το καλό να τελειώσεις/τελειώσουμε όλοι τις δουλειές μας!

Εξοικονομώ-ξε-εξοικονομώ, πάντα κατι θα βγεί που πρέπει να βαλουμε απ'τη τσέπη μας.

Εχω ηδη κατασκευάσει 2 οικίες φίλων και έμεινε το δικό μου...χειμωνιάτικα μεν, αλλα τι να κάνουμε! 

Προσωπικα έχω τοποθετησει τα κουφώματα, τη μόνωση τους δώματος και τη τσιμεντοκονια και μένει υγρομόνωση και θερμοπρόσοψη.

 

Δεν τελειώνει το γαμηδι. Έχω πεθάνει, ειδικά αυτή τη βδομάδα. 

Τα αλουμίνια που έβαλα αυτή τη βδομάδα  έβγαλαν μερεμέτια, όλο το ΣΚ το έβγαλα παρέα με δύο Pakis για να επανέλθει το σπίτι στην προτερη κατάσταση. Το τι σκόνη ανέπνευσα δύο μέρες δε λέγεται. Θέλει δύο μέρες καθαριότητα το λιγότερο. 

Πανέμορφα τα αλουμίνια - είχα κ πριν αλλά αυτά είναι άλλο πράγμα. 

Μένω σε άλλο σπίτι atm γιατι έχω κ νεογέννητο και δεν μπορεί προφανώς να ναι μέσα στην οικία μας. 

Αύριο τελειώνω κ με μόνωση ταράτσας. 

Και την ερχόμενη εβδομάδα θα ξεκινήσω θερμοπροσωψη.

Έχω γίνει Βέγγος, κυριολεκτικά. Σπίτι, παιδιά, δουλειά, χίλια ζητήματα ταυτόχρονα... νιώθω ενοχές που τώρα θα πέσω για ύπνο....μεχρι της 5 😂😂😂

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορεί κάποιος να αποδείξει ότι έμενε τα τελευταία 3 χρονια στην κατοικία; Αν κάποιος δεν έκανε φορολογική δήλωση τα τελευταία χρόνια για τον Χ, ψ λόγο. Αλλά κάνει φέτος, δε θα μπορεί να ενταχθεί στο πρόγραμμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, μπιπ μπιπ είπε

Πως μπορεί κάποιος να αποδείξει ότι έμενε τα τελευταία 3 χρονια στην κατοικία; Αν κάποιος δεν έκανε φορολογική δήλωση τα τελευταία χρόνια για τον Χ, ψ λόγο. Αλλά κάνει φέτος, δε θα μπορεί να ενταχθεί στο πρόγραμμα; 

Να κάνει ΤΩΡΑ, για τα προηγούμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι εύκολη υπόθεση. Ο λογιστής που τελικά τον ανέβαλε παει με ρυθμούς χελώνας. Είναι μπλεγμένη η υπόθεση του. Γίνεται να κάνει τωρα για όλα τα χρόνια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...