Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, poulaki1976 είπε

Σχετικά με την θέρμανση τι συμφέρει πιο πολύ

Αντλία θερμότητας ή αέριο ;

Παρακαλώ ;

Πολυ γενικη ερώτηση. Δεν μπορεί να απαντηθεί εύκολα.

Εξαρταται (και) απ'το τερματικο σύστημα. Καλοριφερ; υπερδιαστασιολογημενα ή οχι; ειναι σωστά ή οχι; ενδοδαπέδια; κτλ κτλ κτλ. Θερμοκρασία προσαγωγής; 30-40-50-80 βαθμοι; 

 

Επεξ/σία από kanesaxo
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Πολυ γενικη ερώτηση. Δεν μπορεί να απαντηθεί εύκολα.

Εξαρταται (και) απ'το τερματικο σύστημα. Καλοριφερ; υπερδιαστασιολογημενα ή οχι; ειναι σωστά ή οχι; ενδοδαπέδια; κτλ κτλ κτλ. Θερμοκρασία προσαγωγής; 30-40-50-80 βαθμοι; 

Την απάντηση στην ίδια ερώτηση ψάχνω και εγώ. Δεν έχω καταλήξει κάπου και δυστυχώς ούτε ξέρω όσες λεπτομέρειες ζητάς εσύ.

Η ενεργειακή επιθεωρήτρια με την οποία έχω μιλήσει μου είπε πως οι περισσότεροι το πάνε για αντλία. Κάποιοι μάστορες που έχω ρωτήσει περί ενδοδαπέδιας θέρμανσης μου λένε μείνε όσο ποιο μακριά μπορείς βγάζει χίλια-δύο προβλήματα.

Έχω διαβάσει μερικά φόρουμ και έχω δει και κάποια βιντεάκια για το θέμα κλπ αυτό που έχω κρατήσει από όλα αυτά είναι πως το κύριο αρνητικό της αντλίας είναι η τιμή της, αυτό είναι κάτι που προφανώς εξαφανίζει το εξοικονομώ. Τώρα απο'κει και πέρα είμαι δυστυχώς χαμένος και εγώ και ψάχνω φως στο τούνελ των πληροφοριών.

Αναρωτιέμαι μήπως θα ήταν σοφότερο να βρω σύμβουλο έργου, πράγμα που πληρώνει το πρόγραμμα έτσι και αλλιώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Την απάντηση στην ίδια ερώτηση ψάχνω και εγώ. Δεν έχω καταλήξει κάπου και δυστυχώς ούτε ξέρω όσες λεπτομέρειες ζητάς εσύ.

Η ενεργειακή επιθεωρήτρια με την οποία έχω μιλήσει μου είπε πως οι περισσότεροι το πάνε για αντλία. Κάποιοι μάστορες που έχω ρωτήσει περί ενδοδαπέδιας θέρμανσης μου λένε μείνε όσο ποιο μακριά μπορείς βγάζει χίλια-δύο προβλήματα.

Έχω διαβάσει μερικά φόρουμ και έχω δει και κάποια βιντεάκια για το θέμα κλπ αυτό που έχω κρατήσει από όλα αυτά είναι πως το κύριο αρνητικό της αντλίας είναι η τιμή της, αυτό είναι κάτι που προφανώς εξαφανίζει το εξοικονομώ. Τώρα απο'κει και πέρα είμαι δυστυχώς χαμένος και εγώ και ψάχνω φως στο τούνελ των πληροφοριών.

Αναρωτιέμαι μήπως θα ήταν σοφότερο να βρω σύμβουλο έργου, πράγμα που πληρώνει το πρόγραμμα έτσι και αλλιώς.

Πέρα από το θέμα του κόστους με την κατανάλωση τι παίζει ; Αξίζει ; Πρόκειται να κάνω αίτηση για το εξοικονομώ και θέλω αυτόνομη θέρμανση αλλά το γκάζι δεν έχει περάσει από τον δρόμο μου και δεν ξέρω πότε και εάν.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου, να στα πω πολυ χοντρα χοντρα, οσο εχω ασχοληθεί. Σιγουρα ενας μηχανολογος, μπορει ευκολότερα και αναλυτικότερα να στο εξηγησει.

ΟΛΑ ξεκινάνε απο τη θερμοκρασία προσαγωγης του νερού. Εκει η Α/Θ εχει τη καλύτερη αποδοση. Οσο κρυώνει έξω, και οσο μεγαλυτερη θερμοκρασία νερου ζητάς, πέφτει η αποδοση της. ΚΑΝΕΙΣ δε μπορει να σου κάνει επακριβη οικονομοτεχνικη μελέτη. Ειναι δύσκολο, οι συνθηκες μεταβάλλονται...ελπιζω να με καταλαβαίνεις.

Ο λεβητας αεριου επισης, πχ ο δικος μου, εχει στους 35 βαθμους 109% αποδοση. Στη πράξη; εγω τον δουλεύω στους 65 βαθμους. Αρα, δε βλέπω ποτε την αποδοση αυτή.

ΕΦΟΣΟΝ μιλάμε για εξοικονομώ, που σημαίνει οτι αλλαξες κουφωματα, εκανες θερμοπρόσοψη, δώμα-αν ειχες, κανεις ενα κόπο να αλλάξεις και σώματα (ΑΝ δεν εχεις ενδοδαπέδια). Βαζεις το μηχανολόγο να σου κανει μελετη, σύμφωνα με τις νεες θερμιδες που απαιτούνται (εχει αλλαξει η απαίτηση του σπιτιου προς τα κατω). Σου βγαζει σώματα για να τα δουλεψεις με 35-45 βαθμους και είσαι άρχοντας. (αν σε παιρνουν οι διαστάσεις φυσικα και αν θες να βλέπεις παντου 3στηλα-συνήθως).

ΚΑΤ'εμε...Ακομα και σε ενα σπιτι 100τμ/διαμερισμα που μετα τις μονώσεις τη "βγαζει" με μια 9-11ρα αντλία, παλι μιλάμε για σχεδόν 5-6000. Μινιμουμ. Να υποθέσουμε οτι θα χρειάζεται 500ε ρεύμα; 

Ο λεβητας αεριου απ'το πανω ραφι, εχει 1500ε. Να θέλει αντι για 500ε ρεύμα, 800ε αέριο; 1000; (που αμφιβάλλω). Υπολογισε τις αποσβεσεις. Σκεψου οτι η βλαβη ενος μοντερνου λεβητα αεριου, να κοστισει ποσο; 50-100-200; ανταλλακτικα; παντου. Μάστορες; παντου.

Η Α/Θ ΑΝ παθει κατι;;; αυτό με αγχώνει κυρίως. Κατα δευτερο, με αγχωνει η διαστασιολογη της. Που πολλοι μαστορες, ΑΛΛΑ και συναδελφοι, τα κοβουν φαρδια πλατια, σου βαζουν μεγαλυτερη αντλια για ναναι σιγουροι στα κρυα, που ναι περισσότερο κοστοβόρα...

Οκ, αν τα διαβασει ενας μηχαλογος, μπορει να τα δει λιγο μπερδεμένα, αλλα επαναλαμβάνω, ειναι αυτά που κατεληξα απο διαβασμα και κουβέντα με συναδέλφους στο μετρο που κατανοω.

1 λεπτό πριν, poulaki1976 είπε

Πέρα από το θέμα του κόστους με την κατανάλωση τι παίζει ; Αξίζει ; Πρόκειται να κάνω αίτηση για το εξοικονομώ και θέλω αυτόνομη θέρμανση αλλά το γκάζι δεν έχει περάσει από τον δρόμο μου και δεν ξέρω πότε και εάν.

Ευχαριστώ

ψάξε μια μελετη του ΕΜΠ.

Καταλήγει για το συγκεκριμμένο παράδειγμα οτι η Α/Θ συμφέρει. ΑΛΛΑ επαναλαμβανω οτι θελει πολυ ψαξιμο, με περιοχη, καμπύλες κτλ κτλ κτλ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/11/2020 στις 12:30 ΠΜ, Sanjuro είπε

Σύμφωνα με αυτά που διαβάζω στο φατσοβιβλίο κλπ μερικές απ'τις αλλαγές στην κανονική έκδοση του οδηγού...

(α) Βεβαίωση από το διαχειριστή του Δικτύου (Δ.Ε.Δ.Δ.Η.Ε.) ότι υπάρχει σε ισχύ πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου κατά την ημερομηνία υποβολής των δικαιολογητικών ολοκλήρωσης του Έργου. Υπεύθυνη Δήλωση Εγκαταστάτη.  (https://greenbuilding.gr/ilektrologika/πιστοποιητικο-ηλεκτρολογου/  Μάλλον μόνο και μόνο αυτό έχει κάψει πολλούς και εμένα μαζί! Δεν ξέρω πως τους ήρθε ξαφνικά!!!)

(β) Απαίτηση για φωτογραφική αποτύπωση των επεμβάσεων ...με φωτογραφίες πριν και μετά την υλοποίηση των παρεμβάσεων. (Ποιος ξέρει τι σημαίνει αυτό ακριβώς!!!)

(γ) Έχει αρθεί ο περιορισμός εξωτερικής θερμομόνωσης τοίχων και ανοιγόμενων μόνο κουφωμάτων και εσωτερικής θερμομόνωσης και συρόμενων (αφαιρέθηκε το συγκεκριμένο εδάφιο (iv) της υποπαραγράφου 2 της παρ. 3.3 του προδημοσιευμένου οδηγού).

(δ)  Τα απαιτούμενα από τις Πολεοδομίες (ΥΔΟΜ) πιστοποιητικά για να υποβληθεί η αίτηση υπαγωγής στο πρόγραμμα (Βεβαίωση νομίμως εκδοθείσας οικοδομικής άδειας ή Βεβαίωση τακτοποίησης αυθαιρέτου) δεν είναι υποχρεωτικά στην παρούσα φάση και μπορεί να αντικατασταθούν από μια υπεύθυνη δήλωση, με σχετική αλλαγή που θα γίνει στο πληροφοριακό σύστημα.

(ε) Οι τέντες είναι πλέον αυτόνομη παρέμβαση και δεν είναι συμπληρωματική θερμοπρόσοψης ή κουφωμάτων.


(ζ) Οι υαλοπίνακες των κουφωμάτων θα πρέπει να είναι υποχρεωτικά ενεργειακοί.


(η)  Άλλαξαν τα ανώτατα όρια δαπανών, στην Κατηγορία 1.Ζ "Συστήματα Μηχανικού Αερισμού με ανάκτηση θερμότητας" από 350/2.000/5.000 σε 750/4.000/6.000 €/μονάδα.

Συγνώμη, στο οδηγό που δημοσιεύθηκε αναφέρονται αυτά; Διότι για το α. πχ, βλέπω ότι χρειάζεται μόνο ένα αντίγραφο ηλεκτρικού ρεύματος της σύνδεσης. Που τα είδες όλα αυτά; φβ όταν λες, σε κάποιο γκρουπ μηχανικών ή σε επίσημη σελίδα του προγράμματος (δεν ξέρω αν υπάρχει όντως, απλά ρωτάω μήπως..);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^Το είδα στο φατσοβιβλίο στο group του b2green πριν διαβάσω τον οδηγό. Το σχετικό σημείο που βρήκα αργότερα στον οδηγό είναι σελ.79 αυτό...

Αναφορά σε κείμενο

 

7.3 Ολοκλήρωση Έργου - Προσκόμιση Δικαιολογητικών - Έλεγχοι.

Αναλυτικά τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για τη διαδικασία ολοκλήρωσης παρουσιάζονται στο παράρτημα Χ. Επισημαίνεται ότι στα ανωτέρω δικαιολογητικά συμπεριλαμβάνεται φωτογραφική τεκμηρίωση των εργασιών, καθώς και βεβαίωση του Δ.Ε.Δ.Δ.Η.Ε. ότι υπάρχει σε ισχύ πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου κατά την ημερομηνία υποβολής των δικαιολογητικών (Υπεύθυνη Δήλωση Εγκαταστάτη).

 

Αμφιβάλλω πως είναι τόσο άσχημο όσο το παρουσίαζαν στα γκρουπ στο fb, που έλεγαν πως θα κάψει πολλούς κλπ.

Επίσης, δεν ξέρω αν κάνω λάθος αλλά να ζητάει φωτογραφίες από το πως ήταν πριν ...δεν βρήκα.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει παιδιά και ΥΔΕ να ζητάει πλεον με 30-40-50€ αναλογα το μεγεθος του ακινητου βγαινει σε μια ημέρα, καντε το απο τώρα να εχετε το κεφάλι σας ήσυχο...

Ταυτόχρονα, ενας σωστός επαγγελματίας θα έρθει και θα κάνει για το τυπικό και έναν έλεγχο προτου υπογράψει... οποτε το τερπον μετα του ωφελίμου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ενταξει παιδιά και ΥΔΕ να ζητάει πλεον με 30-40-50€ αναλογα το μεγεθος του ακινητου βγαινει σε μια ημέρα, καντε το απο τώρα να εχετε το κεφάλι σας ήσυχο...

Ταυτόχρονα, ενας σωστός επαγγελματίας θα έρθει και θα κάνει για το τυπικό και έναν έλεγχο προτου υπογράψει... οποτε το τερπον μετα του ωφελίμου...

Σε ποια περιοχή κάνουν ΥΔΕ με 30-50€ ?

Αθήνα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Σε ποια περιοχή κάνουν ΥΔΕ με 30-50€ ?

Αθήνα ?

Σε όλη την Αττικη (κάποτε πηγαινε 100-150.........)

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλοι μου!! Μια ερώτηση ψιλό άσχετη αλλά πρέπει για να μπω στο πρόγραμμα να ξεκινήσω από κάπου!! Ξέρει κάποιος πόσο μπορεί να στοιχίσει η μεταβίβαση ακινήτου??? Πάει με τα τετραγωνικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/11/2020 στις 11:43 ΜΜ, kanesaxo είπε

Φιλε μου, να στα πω πολυ χοντρα χοντρα, οσο εχω ασχοληθεί. Σιγουρα ενας μηχανολογος, μπορει ευκολότερα και αναλυτικότερα να στο εξηγησει.

ΟΛΑ ξεκινάνε απο τη θερμοκρασία προσαγωγης του νερού. Εκει η Α/Θ εχει τη καλύτερη αποδοση. Οσο κρυώνει έξω, και οσο μεγαλυτερη θερμοκρασία νερου ζητάς, πέφτει η αποδοση της. ΚΑΝΕΙΣ δε μπορει να σου κάνει επακριβη οικονομοτεχνικη μελέτη. Ειναι δύσκολο, οι συνθηκες μεταβάλλονται...ελπιζω να με καταλαβαίνεις.

Ο λεβητας αεριου επισης, πχ ο δικος μου, εχει στους 35 βαθμους 109% αποδοση. Στη πράξη; εγω τον δουλεύω στους 65 βαθμους. Αρα, δε βλέπω ποτε την αποδοση αυτή.

ΕΦΟΣΟΝ μιλάμε για εξοικονομώ, που σημαίνει οτι αλλαξες κουφωματα, εκανες θερμοπρόσοψη, δώμα-αν ειχες, κανεις ενα κόπο να αλλάξεις και σώματα (ΑΝ δεν εχεις ενδοδαπέδια). Βαζεις το μηχανολόγο να σου κανει μελετη, σύμφωνα με τις νεες θερμιδες που απαιτούνται (εχει αλλαξει η απαίτηση του σπιτιου προς τα κατω). Σου βγαζει σώματα για να τα δουλεψεις με 35-45 βαθμους και είσαι άρχοντας. (αν σε παιρνουν οι διαστάσεις φυσικα και αν θες να βλέπεις παντου 3στηλα-συνήθως).

ΚΑΤ'εμε...Ακομα και σε ενα σπιτι 100τμ/διαμερισμα που μετα τις μονώσεις τη "βγαζει" με μια 9-11ρα αντλία, παλι μιλάμε για σχεδόν 5-6000. Μινιμουμ. Να υποθέσουμε οτι θα χρειάζεται 500ε ρεύμα; 

Ο λεβητας αεριου απ'το πανω ραφι, εχει 1500ε. Να θέλει αντι για 500ε ρεύμα, 800ε αέριο; 1000; (που αμφιβάλλω). Υπολογισε τις αποσβεσεις. Σκεψου οτι η βλαβη ενος μοντερνου λεβητα αεριου, να κοστισει ποσο; 50-100-200; ανταλλακτικα; παντου. Μάστορες; παντου.

Η Α/Θ ΑΝ παθει κατι;;; αυτό με αγχώνει κυρίως. Κατα δευτερο, με αγχωνει η διαστασιολογη της. Που πολλοι μαστορες, ΑΛΛΑ και συναδελφοι, τα κοβουν φαρδια πλατια, σου βαζουν μεγαλυτερη αντλια για ναναι σιγουροι στα κρυα, που ναι περισσότερο κοστοβόρα...

Οκ, αν τα διαβασει ενας μηχαλογος, μπορει να τα δει λιγο μπερδεμένα, αλλα επαναλαμβάνω, ειναι αυτά που κατεληξα απο διαβασμα και κουβέντα με συναδέλφους στο μετρο που κατανοω.

ψάξε μια μελετη του ΕΜΠ.

Καταλήγει για το συγκεκριμμένο παράδειγμα οτι η Α/Θ συμφέρει. ΑΛΛΑ επαναλαμβανω οτι θελει πολυ ψαξιμο, με περιοχη, καμπύλες κτλ κτλ κτλ.

Σαν μηχανολόγος θα σου πω ότι είμαστε όλοι υπέρ του (αμερικάνικου) δόγματος

"There's no replacement for displacement"

Δε πάμε σε υπερβολές, όμως με τον ΚΕΝΑΚ έχουμε φτάσει να φτάνουμε σε (θεωρητικά) γελοίες θερμικές απώλειες

Έτσι λοιπόν, μπορεί να κάνεις μια μελέτη για ένα διαμέρισμα ας πούμε στο Φάληρο ή στον Πειραιά (δε λέω ΒΠ, εκεί ας πούμε ότι πας σε λίγο πιο χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες), και να σου βγαίνει μια Α/Θ για όλο το σπίτι 7-8 kW...

Η λογική των Α/Θ λέει ότι την ανοίγεις τέτοια εποχή, και την κλείνεις Πάσχα

Έλα όμως που ο περισσότερος κόσμος δε το εφαρμόζει αυτό

Τι θα συμβεί μια μέρα που έχει έξω 3-4 βαθμούς χαμηλότερη θερμοκρασία από τη θερμοκρασία σχεδιασμού ;

Τι θα συμβεί όταν μαζευτούν 7-8 άνθρωποι στο σπίτι ένα (παγωμένο) χειμωνιάτικο βράδυ, και επειδή άναψαν 10 τσιγάρα θες να ανοίξεις τις μπαλκονόπορτες 10 λεπτά να αεριστεί ο χώρος (ΟΚ, θα μου πεις μην καπνίζεις μέσα, αντικαταστήστε το κάπνισμα με ένα τηγάνισμα ψαριών)

Για αυτό πάντα πας σε μεγαλύτερα μηχανήματα, έχεις ένα αυξημένο κόστος εγκατάστασης (κατά τη γνώμη μου μικρό) και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, εξάλλου το κόστος λειτουργίας δεν μεταβάλλεται, είναι και πιο χαμηλό σε πιο ακραίες καταστάσεις

Γιατί αν υποδιαστασιολογήσεις μια εγκατάσταση, μετά την "μάμησες"...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Ungrygirl είπε

Καλημέρα φίλοι μου!! Μια ερώτηση ψιλό άσχετη αλλά πρέπει για να μπω στο πρόγραμμα να ξεκινήσω από κάπου!! Ξέρει κάποιος πόσο μπορεί να στοιχίσει η μεταβίβαση ακινήτου??? Πάει με τα τετραγωνικά?

https://www.fpress.gr/ypologistika-ergaleia/story/61141/ypologiste-foroys-kai-exoda-gia-tin-agora-akinitoy

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...