Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησέρα σας! Ερώτηση προς όποιον γνωρίζει ... το διαμέρισμα μου είναι ενεργειακής κατηγορίας Δ΄. Με τις παρεμβάσεις που επιθυμώ να κάνω (αντικατάσταση κουφωμάτων, α/θ και τέντες) αναβαθμίζομαι σε Β κατά τον ενεργειακό επιθεωρητή! Όμως λόγω του κόφτη (1,2 x του ποσοστού εξοικονόμησης ενέργειας) θα έχω περιορισμό στο μέγιστο όριο επιλέξιμων δαπανών, το οποίο κατά τον ενεργειακό επιθεωρητή είναι στα 10.500. Γνωρίζει κάποιος πώς προκύπτουν τα ποσοστά εξοικονόμησης ενέργειας των επιλέξιμων παρεμβάσεων, ώστε να δω τι άλλο μπορώ να προσθέσω? Ο "κόφτης δαπανών" φαίνεται πάντως να λειτουργεί ανασταλτικά, σε συνδυασμό με την υποχρέωση ενεργειακής αναβάθμισης κατά τρεις ενεργειακές κατηγορίες, στην πρείπτωση κατά την οποία υπάρχει ήδη ηλιακός και aircondition inventer. Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

20 λεπτά πριν, TonyChr91 είπε

Καλησέρα σας! Ερώτηση προς όποιον γνωρίζει ... το διαμέρισμα μου είναι ενεργειακής κατηγορίας Δ΄. Με τις παρεμβάσεις που επιθυμώ να κάνω (αντικατάσταση κουφωμάτων, α/θ και τέντες) αναβαθμίζομαι σε Β κατά τον ενεργειακό επιθεωρητή! Όμως λόγω του κόφτη (1,2 x του ποσοστού εξοικονόμησης ενέργειας) θα έχω περιορισμό στο μέγιστο όριο επιλέξιμων δαπανών, το οποίο κατά τον ενεργειακό επιθεωρητή είναι στα 10.500. Γνωρίζει κάποιος πώς προκύπτουν τα ποσοστά εξοικονόμησης ενέργειας των επιλέξιμων παρεμβάσεων, ώστε να δω τι άλλο μπορώ να προσθέσω? Ο "κόφτης δαπανών" φαίνεται πάντως να λειτουργεί ανασταλτικά, σε συνδυασμό με την υποχρέωση ενεργειακής αναβάθμισης κατά τρεις ενεργειακές κατηγορίες, στην πρείπτωση κατά την οποία υπάρχει ήδη ηλιακός και aircondition inventer. Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

"Ο ανώτατος επιλέξιμος προϋπολογισμός παρεμβάσεων ανά αίτηση Ωφελούμενου (για μονοκατοικία/μεμονωμένο διαμέρισμα/διαμέρισμα ως μέρος αίτησης σε πολυκατοικία τύπου Α), δεν μπορεί να υπερβαίνει το γινόμενο του 1,2€ επί το σύνολο της εκτιμώμενης ετήσιας εξοικονόμησης πρωτογενούς ενέργειας (kWh) όπως προκύπτει από το Α΄ Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης. Ο εν λόγω περιορισμός θα ελεγχθεί εκ νέου κατά την υποβολή του Β΄ Πιστοποιητικού Ενεργειακής Απόδοσης, με βάση την επιτευχθείσα ετήσια εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας (kWh)."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ κάτι 

Εμένα το σπίτι είναι κατηγορία γ.

Θα πρέπει να πάω κατηγορία α

Έχει μόνωση και ηλιακό το σπίτι

Με αντλία θερμότητας τέντες και αλλαγή κουφώματα και τζάμια ενεργειακά τη πιάνω τη κατηγορία α?τι άλλες αλλαγές θα πρέπει να κάνω?

Γιατί ο μηχανικός μου μου είπε ότι είναι δύσκολο να πιάσω την α

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, doryforika2012 είπε

Να ρωτήσω και εγώ κάτι 

Εμένα το σπίτι είναι κατηγορία γ.

Θα πρέπει να πάω κατηγορία α

Έχει μόνωση και ηλιακό το σπίτι

Με αντλία θερμότητας τέντες και αλλαγή κουφώματα και τζάμια ενεργειακά τη πιάνω τη κατηγορία α?τι άλλες αλλαγές θα πρέπει να κάνω?

Γιατί ο μηχανικός μου μου είπε ότι είναι δύσκολο να πιάσω την α

Πολύ δύσκολα να ανέβεις Α κατηγορία.

επειδή έχεις μόνωση και ηλιακό ηδη

Κάποιος τρόπος θα υπάρχει όμως

😋😉

 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, doryforika2012 είπε

Είναι δυνατόν να μην μπορεί να γίνει α?τι άλλες εργασίες θα πρέπει.δεν μπορεί να μη γίνεται το βλέπω παραλογο

Δεν είναι καθόλου παράλογο, εκτός αν είσαι διατεθειμένος να κάνεις μόνωση στη μόνωση...

Με βάση την απαίτηση του νέου προγράμματος, σπίτια στο Γ, Δ θέλουν ή πολλά λεφτά ή πολύ μαγείρεμα από τον επιθεωρητή για να υπαχθούν

 

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

Ο ιδιοκτήτης του σπιτιού που νοίκιαζα πέρυσι τον Οκτώβριο με πήρε τηλέφωνο και μου ζήτησε το Ε1 για να κάνει το εξοικονομώ στο σπίτι εκείνο.

Ουσιαστικά θέλει να φαίνεται ότι κάποιος το νοίκιαζε το διάστημα εκείνο και ότι ήταν η κύρια κατοικία του (δηλαδή δική μου).

Αναρωτιέμαι:

  1.  Έχετε συναντήσει κάτι τέτοιο; Γίνεται να πάρει την επιδότηση με αυτόν τον τρόπο;
  2. Δεν καλύπτεται αυτός από έγγραφά που έχει ως ιδιοκτήτης;
  3. Υπάρχει περίπτωση να εμπλακώ στο μέλλον από έλεγχο του φορέα;
  4. Τι γνώμη έχετε;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, drago21n είπε

Καλησπέρα σας.

Ο ιδιοκτήτης του σπιτιού που νοίκιαζα πέρυσι τον Οκτώβριο με πήρε τηλέφωνο και μου ζήτησε το Ε1 για να κάνει το εξοικονομώ στο σπίτι εκείνο.

Ουσιαστικά θέλει να φαίνεται ότι κάποιος το νοίκιαζε το διάστημα εκείνο και ότι ήταν η κύρια κατοικία του (δηλαδή δική μου).

Αναρωτιέμαι:

  1.  Έχετε συναντήσει κάτι τέτοιο; Γίνεται να πάρει την επιδότηση με αυτόν τον τρόπο;
  2. Δεν καλύπτεται αυτός από έγγραφά που έχει ως ιδιοκτήτης;
  3. Υπάρχει περίπτωση να εμπλακώ στο μέλλον από έλεγχο του φορέα;
  4. Τι γνώμη έχετε;

Είναι προ απαίτηση του προγράμματος να μένει κάποιος και να το έχει ως κυρια κατοικία. Μέχρι εκεί είναι η εμπλοκή σου. Τίποτα αλλο. 

Το μόνο μπλέξιμο που θα έχεις, αν θα έχεις, είναι να γίνει το σπίτι καινούργιο με τις αναβαθμίσεις που θα του γίνουν και ή θα σου ανέβει το ενοίκιο ή θα σε διώξει να μείνει αυτός. 

Γιατί με αναβάθμιση πολλών χιλιάδων € και το ίδιο ενοίκιο, δύσκολο το βλέπω. 

*επίσης δεν παίρνει επιδότηση / λεφτά κλπ. Τα λεφτά πάνε απευθείας στους επαγγελματιες που θα αναλάβουν το έργο, εφόσον όλοι τους το ολοκληρώσουν

** αν έχεις ήδη φύγει, τη γλίτωσες! 

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, drago21n είπε

Καλησπέρα σας.

Ο ιδιοκτήτης του σπιτιού που νοίκιαζα πέρυσι τον Οκτώβριο με πήρε τηλέφωνο και μου ζήτησε το Ε1 για να κάνει το εξοικονομώ στο σπίτι εκείνο.

Ουσιαστικά θέλει να φαίνεται ότι κάποιος το νοίκιαζε το διάστημα εκείνο και ότι ήταν η κύρια κατοικία του (δηλαδή δική μου).

Αναρωτιέμαι:

  1.  Έχετε συναντήσει κάτι τέτοιο; Γίνεται να πάρει την επιδότηση με αυτόν τον τρόπο;
  2. Δεν καλύπτεται αυτός από έγγραφά που έχει ως ιδιοκτήτης;
  3. Υπάρχει περίπτωση να εμπλακώ στο μέλλον από έλεγχο του φορέα;
  4. Τι γνώμη έχετε;

Για να του κάνεις την διευκόλυνση, πρέπει να σου δώσει ΚΑΤΙ €.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Για να του κάνεις την διευκόλυνση, πρέπει να σου δώσει ΚΑΤΙ €.

Γιατί? Χάρη του ζητάει? Αποδεικτικό της νόμιμης μίσθωσης που υπήρχε ζητάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Γιατί? Χάρη του ζητάει? Αποδεικτικό της νόμιμης μίσθωσης που υπήρχε ζητάει.

Εγώ κατάλαβα ότι έχει ΦΥΓΕΙ !!!!

Λάθος κατάλαβα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Εγώ κατάλαβα ότι έχει ΦΥΓΕΙ !!!!

Λάθος κατάλαβα ?

Πέρυσι δεν την είχε ως πρώτη κατοικία? Περσυνό Ε1 ζήτησε ο ιδιοκτήτης γιατί το ζητάει το πρόγραμμα. Δεν του ζήτησε κάτι που δεν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ είμαι στις δύσκολες περιπτώσεις μιας και το σπίτι μου είνια ενεγειακής κλάσης Δ και σύμφωνα με το μηχανικό θα πρέπει να πάω στην Β+ για να επιλεχθώ. Οι παρεμβάσεις που θελω να κάνω είναι καινούρια κουφώματα και κλιματιστικά, μιας και το σπίτι εχει τέντες και ατομικό λέβητα φυσικού αερίου. Δεν θα ήθελα να μπω σε διαδικασίες μόνωσης μιας και είμαι στο 2ο όροφο και είμαι εκτεθειμένος μόνο από Ανατολή και Δύση. 

Με πολύ κόσμο που μιλάω είναι στην ί΄δια περίπτωση με εμένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα,

ερώτηση σχετικά με το πρόγραμμα και δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί στις προηγούμενες σελίδες.

Νοικιάζω διαμέρισμα του θείου μου ο οποίος είναι μόνιμος κάτοικος Γερμανίας . Μπορώ να κάνω αίτηση για αλλαγή κουφωμάτων κτλ ?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...