Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Πέρυσι δεν την είχε ως πρώτη κατοικία? Περσυνό Ε1 ζήτησε ο ιδιοκτήτης γιατί το ζητάει το πρόγραμμα. Δεν του ζήτησε κάτι που δεν ισχύει.

ΝΑΙ. 

ΜΕΧΡΙ τον Οκτώβρη, όμως !

ΥΓ. ΠΟΥ είναι η 3ετια ?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

44 λεπτά πριν, cons1985 είπε

Και εγώ είμαι στις δύσκολες περιπτώσεις μιας και το σπίτι μου είνια ενεγειακής κλάσης Δ και σύμφωνα με το μηχανικό θα πρέπει να πάω στην Β+ για να επιλεχθώ. Οι παρεμβάσεις που θελω να κάνω είναι καινούρια κουφώματα και κλιματιστικά, μιας και το σπίτι εχει τέντες και ατομικό λέβητα φυσικού αερίου. Δεν θα ήθελα να μπω σε διαδικασίες μόνωσης μιας και είμαι στο 2ο όροφο και είμαι εκτεθειμένος μόνο από Ανατολή και Δύση. 

Με πολύ κόσμο που μιλάω είναι στην ί΄δια περίπτωση με εμένα. 

Μάλλον δύσκολο να πας Β+ μόνο με κουφώματα και κλιματιστικά

21 λεπτά πριν, santzo είπε

καλημέρα,

ερώτηση σχετικά με το πρόγραμμα και δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί στις προηγούμενες σελίδες.

Νοικιάζω διαμέρισμα του θείου μου ο οποίος είναι μόνιμος κάτοικος Γερμανίας . Μπορώ να κάνω αίτηση για αλλαγή κουφωμάτων κτλ ?? 

Ο θείος σου, με τα δικά του εισοδήματα μπορεί να κάνει. Μόνο ο ιδιοκτήτης δηλαδή. Η δικιά σου εμπλοκή είναι, να έχεις το σπίτι ως κύρια κατοικία στο Ε1

 

19 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΝΑΙ. 

ΜΕΧΡΙ τον Οκτώβρη, όμως !

ΥΓ. ΠΟΥ είναι η 3ετια ?

Ο οδηγός αναφέρει 1η κατοικία και μέσω δημιουργικής ασάφειας, δεν ξεκαθαρίζει αν όντως είναι 3 έτη απαραίτητα ή το τελευταίο μόνο. Ούτε επίσης αναφέρει το ότι έφυγε για 2 μήνες το 2019, δεν θα μπορεί να ενταχθεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Μάλλον δύσκολο να πας Β+ μόνο με κουφώματα και κλιματιστικά

Ο θείος σου, με τα δικά του εισοδήματα μπορεί να κάνει. Μόνο ο ιδιοκτήτης δηλαδή. Η δικιά σου εμπλοκή είναι, να έχεις το σπίτι ως κύρια κατοικία στο Ε1

Ο οδηγός αναφέρει 1η κατοικία και μέσω δημιουργικής ασάφειας, δεν ξεκαθαρίζει αν όντως είναι 3 έτη απαραίτητα ή το τελευταίο μόνο. Ούτε επίσης αναφέρει το ότι έφυγε για 2 μήνες το 2019, δεν θα μπορεί να ενταχθεί. 

Συμφωνώ.

Όμως, θα δείξει το Ε1 που περιέχει ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ στοιχεία στον ΠΡΩΗΝ ιδιοκτήτη, για ποιο λόγο !!!!!!!

Και μάλιστα 'δωρεαν' !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Συμφωνώ.

Όμως, θα δείξει το Ε1 που περιέχει ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ στοιχεία στον ΠΡΩΗΝ ιδιοκτήτη, για ποιο λόγο !!!!!!!

Και μάλιστα 'δωρεαν' !!!!

Αυτή την εμμονή σου να πρέπει να πληρωθείς για το οτιδήποτε, δεν την καταλαβαίνω. Θα το δώσει ως εξυπηρέτηση για μια ενδεχομένως καλή συνεργασία που είχαν. Αν πληρωθεί δηλαδή, τα προσωπικά στοιχεία, δεν θα είναι προσωπικά πλέον? 

Αν μάθει δηλαδή ο ιδιοκτήτης ότι βγάζω 10.000€ ή 500.000€ ή ότι έχω 1εκ στην τράπεζα, τι θα αλλάξει στη σάπια ζωή του εφόσον δικαιολογημένα το ζητάει και όχι για κουτσομπολιό?

Whatever. Ήδη είμαστε off topic και δεν το συνέχίζω.

Κλείνω λέγοντας πως δικαιολογημένα το ζητάει ο ιδιοκτήτης και ο ενοικιαστής δεν έχει τίποτα να φοβάται. Αν θέλει να εκβιάσει, να πουλήσει το Ε1 ή να μην το δώσει ποτέ, είναι δικό τους θεμα εν τέλη.

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Προσωπικά έχω τις αμφιβολίες μου πως χρειάζεται το Ε1 πουθενά ο ιδιοκτήτης. Αυτά όλα αυτόματα δεν γίνονται;; Αυτόματα δεν τα τραβάει το σύστημα;; Όχι πως μου ακούγεται επικίνδυνο (δεν υπογράφει κάτι, ένα Ε1 δίνει) αλλά μπορεί να του το ζητάει τζάμπα. 

Όποια και αν είναι η περίπτωση ο @drago21n θα μπορούσε απλά να ρωτήσει στο helpdesk: 2106241829. Δευτέρα έως Παρασκευή 07:00 με 21:00.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

^Προσωπικά έχω τις αμφιβολίες μου πως χρειάζεται το Ε1 πουθενά ο ιδιοκτήτης. Αυτά όλα αυτόματα δεν γίνονται;; Αυτόματα δεν τα τραβάει το σύστημα;; Όχι πως μου ακούγεται επικίνδυνο (δεν υπογράφει κάτι, ένα Ε1 δίνει) αλλά μπορεί να του το ζητάει τζάμπα. 

Όποια και αν είναι η περίπτωση ο @drago21n θα μπορούσε απλά να ρωτήσει στο helpdesk: 2106241829. Δευτέρα έως Παρασκευή 07:00 με 21:00.

Είναι μια παράτυπη ενέργεια αφού ΤΩΡΑ δεν μένει στο σπίτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/11/2020 στις 12:30 ΠΜ, Sanjuro είπε

 


(ζ) Οι υαλοπίνακες των κουφωμάτων θα πρέπει να είναι υποχρεωτικά ενεργειακοί.


 

Μεγάλο λάθος. Ήθελα να προσπαθήσω να μπω στο πρόγραμμα αλλά  είναι δύσκολο εκτός αν βάλω Α/Θ. Δεν ξέρω αν καλύπτει και όλα όλα τα έξοδα, δλδ σωληνώσεις και σώματα. Αλλά είναι tricky η σωστή ρύθμιση της Α/Θ και δύσκολη αν έχει μονοφασικό. Τεσπα. Για τους υαλοπίνακες που έλεγα είναι ότι όσα σπίτια έχουν νότιο προσανατολισμό σαν το δικό μου με μεγάλες μπαλκονόπορτες έχουν δωρέαν θέρμανση από τις 10.00 μέχρι τις 16.00 το χειμώνα. Σε αυτά τα δωμάτια ανεβαίνει 3 βαθμούς η θερμοκρασία λόγω της ακτινοβολίας. Με τα ενεργειακά τζάμια νομίζω δε συμβαίνει αυτό αφού αφήνουν μόνο φως να περνάει και ελάχιστη ηλιακή ακτινοβολία. Το καλοκαίρι έχω τέντες! Χάνω λίγο τις απογευματινές ώρες δε λέω αλλά πολλές φορές δεν ανάβω καν τα θερμαντικά μου τα μεσημέρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, christiD είπε

Μεγάλο λάθος. Ήθελα να προσπαθήσω να μπω στο πρόγραμμα αλλά  είναι δύσκολο εκτός αν βάλω Α/Θ. Δεν ξέρω αν καλύπτει και όλα όλα τα έξοδα, δλδ σωληνώσεις και σώματα. Αλλά είναι tricky η σωστή ρύθμιση της Α/Θ και δύσκολη αν έχει μονοφασικό. Τεσπα. Για τους υαλοπίνακες που έλεγα είναι ότι όσα σπίτια έχουν νότιο προσανατολισμό σαν το δικό μου με μεγάλες μπαλκονόπορτες έχουν δωρέαν θέρμανση από τις 10.00 μέχρι τις 16.00 το χειμώνα. Σε αυτά τα δωμάτια ανεβαίνει 3 βαθμούς η θερμοκρασία λόγω της ακτινοβολίας. Με τα ενεργειακά τζάμια νομίζω δε συμβαίνει αυτό αφού αφήνουν μόνο φως να περνάει και ελάχιστη ηλιακή ακτινοβολία. Το καλοκαίρι έχω τέντες! Χάνω λίγο τις απογευματινές ώρες δε λέω αλλά πολλές φορές δεν ανάβω καν τα θερμαντικά μου τα μεσημέρια. 

Τα ενεργειακά τζαμια 2 εποχών επιτρέπουν να μπαίνει θερμότητα. Τα 4 εποχών, δεν επιτρέπουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Τα ενεργειακά τζαμια 2 εποχών επιτρέπουν να μπαίνει θερμότητα. Τα 4 εποχών, δεν επιτρέπουν.

αλήθεια? κάτι που δεν ήξερα!! σχεδόν σα δυναμικοί υαλοπίνακες που διάβασα κάπου.  ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, christiD είπε

αλήθεια? κάτι που δεν ήξερα!! σχεδόν σα δυναμικοί υαλοπίνακες που διάβασα κάπου.  ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία!

Γενικά ισχύει:

  • Αν έχεις τέντες ή παντζούρια, καλύτερα 2 εποχών
  • Αν δεν έχεις, καλύτερα 4 εποχών. 

Ούτως ή αλλως την ενέργεια τη βλέπουμε σε σύνολο έτους και όχι μια εποχή μόνο και το καλοκαίρι απαιτείται περισσότερη ενεργεια για ψύξη, παρά το χειμώνα για θέρμανση (όσων αφορά σε σχεση με τα 4/2 εποχων πάντα)

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια - ηλίθια - μαλλον, ερώτηση.

Η κατοικία μου στην οποία τρέχει το ΕΚΟ ΙΙ, ειναι στο ονομα των γονιών μου. 

Η ΔΕΗ ειναι στο ονομα του πατέρα μου.

Μπορώ να την αλλάξω για να πάω εγώ πλεον σε άλλο πάροχο; επειδή θυμάμαι, στην αίτηση σε καποιο πεδίο ανέβασα τον αρ.παροχής και νομιζω εκανα upload και ενα λογαριασμό (Δεν ειμαι σιγουρος).

Ή απλα ο αρ. παροχής χρειάζεται μόνον για να τραβηξει/επιβεβαιώσει στοιχεια και δεν εχει σχέση σε ποιο ονομα ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kanesaxo είπε

Μια - ηλίθια - μαλλον, ερώτηση.

Η κατοικία μου στην οποία τρέχει το ΕΚΟ ΙΙ, ειναι στο ονομα των γονιών μου. 

Η ΔΕΗ ειναι στο ονομα του πατέρα μου.

Μπορώ να την αλλάξω για να πάω εγώ πλεον σε άλλο πάροχο; επειδή θυμάμαι, στην αίτηση σε καποιο πεδίο ανέβασα τον αρ.παροχής και νομιζω εκανα upload και ενα λογαριασμό (Δεν ειμαι σιγουρος).

Ή απλα ο αρ. παροχής χρειάζεται μόνον για να τραβηξει/επιβεβαιώσει στοιχεια και δεν εχει σχέση σε ποιο ονομα ειναι;

Πας όπου θες. Ο αριθμός παροχής είναι το πεδίο κλειδί, για σύνδεση Ε1 και Ε9 και εξοικονομώ κλπ

Εγώ πάντως θα έκανα οποιαδήποτε αλλαγή για να είμαι σίγουρος, αφού τελειώσω το έργο. 

*ούτως ή άλλως δεν θα δεις κ καμία άξια διαφορά σε άλλο παροχο. Χώρια που με δέσμευση 2 έτων η ΔΕΗ σου δίνει 100€ δώρο αυτή την περίοδο 

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,  να ρωτήσω αν γνωρίζει κάνεις. 

Αν το οικημα είναι νεοδμητο Α+ μπορει μπει να μπει στο πρόγραμμα? Νομίζω ότι κάπου διάβασα οτι πρεπει να είναι από Γ και κάτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, userAnon είπε

Καλησπέρα,  να ρωτήσω αν γνωρίζει κάνεις. 

Αν το οικημα είναι νεοδμητο Α+ μπορει μπει να μπει στο πρόγραμμα? Νομίζω ότι κάπου διάβασα οτι πρεπει να είναι από Γ και κάτω

Πρέπει να μπορεί να ανέβει 3 ενεργειακές  κατηγορίες οπότε όχι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...