Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια, μια συντομη ερωτηση:

Αν ενταχθει καποιος στο Εξοικονομω, απο την εμπειρια σας ποσο διαστημα περιπου χρειαζεται για να τελειωσουν στην πραξη οι εργασιες? Ειναι θεμα 1-2 μηνων συνηθως ή 5-10?

Φευγω απο ενοικιο και παω σε ιδιοκτητο παλιο διαμερισμα που σουλουπωσα καπως (δηλωθηκε ως κυρια κατοικια 2019 στο Ε1). Μπαινω αρχες Δεκεμβρη, αλλα μπορω να το καθυστερησω 1-2 μηνες αν ειναι να ενταχθω και να βαλω νεα κουφωματα, αεριο και μονωση. Τωρα δεν εχει θερμανση και ειναι με ξυλινα κουφωματα. Αν δεν το κανω τωρα πριν μπω, θα ειναι μεγαλη αναστατωση οταν θα μενω μεσα, αλλα δε μπορω να μεινω στο ενοικιο που ειμαι πανω απο 1-2 μηνες γιατι επιστρεφει ο ιδιοκτητης για ιδιοκατοικηση. Προλαβαινω σε 2 μηνες να τελειωσω εργασιες αν ενταχθω? Τι θα κανατε στη θεση μου? 

Επεξ/σία από sansara
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

42 minutes ago, sansara said:

Καλησπερα παιδια, μια συντομη ερωτηση:

Αν ενταχθει καποιος στο Εξοικονομω, απο την εμπειρια σας ποσο διαστημα περιπου χρειαζεται για να τελειωσουν στην πραξη οι εργασιες? Ειναι θεμα 1-2 μηνων συνηθως ή 5-10?

Φευγω απο ενοικιο και παω σε ιδιοκτητο παλιο διαμερισμα που σουλουπωσα καπως (δηλωθηκε ως κυρια κατοικια 2019 στο Ε1). Μπαινω αρχες Δεκεμβρη, αλλα μπορω να το καθυστερησω 1-2 μηνες αν ειναι να ενταχθω και να βαλω νεα κουφωματα, αεριο και μονωση. Τωρα δεν εχει θερμανση και ειναι με ξυλινα κουφωματα. Αν δεν το κανω τωρα πριν μπω, θα ειναι μεγαλη αναστατωση οταν θα μενω μεσα, αλλα δε μπορω να μεινω στο ενοικιο που ειμαι πανω απο 1-2 μηνες γιατι επιστρεφει ο ιδιοκτητης για ιδιοκατοικηση. Προλαβαινω σε 2 μηνες να τελειωσω εργασιες αν ενταχθω? Τι θα κανατε στη θεση μου? 

Δύσκολο το βλέπω.Αφήνω ένα περιθώριο στην περίπτωση που κατά την υποβολή αίτησης έχεις βρεί ήδη συνεργεία και η χρηματοδότηση γίνει με ίδια κεφάλαια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, sansara είπε

Καλησπερα παιδια, μια συντομη ερωτηση:

Αν ενταχθει καποιος στο Εξοικονομω, απο την εμπειρια σας ποσο διαστημα περιπου χρειαζεται για να τελειωσουν στην πραξη οι εργασιες? Ειναι θεμα 1-2 μηνων συνηθως ή 5-10?

Φευγω απο ενοικιο και παω σε ιδιοκτητο παλιο διαμερισμα που σουλουπωσα καπως (δηλωθηκε ως κυρια κατοικια 2019 στο Ε1). Μπαινω αρχες Δεκεμβρη, αλλα μπορω να το καθυστερησω 1-2 μηνες αν ειναι να ενταχθω και να βαλω νεα κουφωματα, αεριο και μονωση. Τωρα δεν εχει θερμανση και ειναι με ξυλινα κουφωματα. Αν δεν το κανω τωρα πριν μπω, θα ειναι μεγαλη αναστατωση οταν θα μενω μεσα, αλλα δε μπορω να μεινω στο ενοικιο που ειμαι πανω απο 1-2 μηνες γιατι επιστρεφει ο ιδιοκτητης για ιδιοκατοικηση. Προλαβαινω σε 2 μηνες να τελειωσω εργασιες αν ενταχθω? Τι θα κανατε στη θεση μου? 

Αν έχεις έτοιμους τους επαγγελματίες που θα τα κάνουν, είναι δικό τους θέμα πότε θα προχωρήσουν.

Έχε υπόψη:

  • Το πρόγραμμα μάλλον θα πάρει πολλές παρατασεις ακομα
  • Μέχρι να σου δώσει το ΟΚ το πρόγραμμα, αν ενταχθείς μπορεί να περάσουν 1-2 μήνες
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, sphinxgr είπε
  • Το πρόγραμμα μάλλον θα πάρει πολλές παρατασεις ακομα

Δεν ξέρω. Λογαριάζοντας πως... (α) Μετέτρεψαν τα δύσκολα δικαιολογητικά σε υπεύθυνες δηλώσεις. (β) Βιάζονται να ρίξουν χρήμα στην αγορά μπας και δεν τους πάρουν με τις πέτρες. και (γ) Λογαριάζοντας το γεγονός πως το σχέδιο καταπολέμησης του κορωνοϊου που έχουν μοιάζει να είναι να μας βγάζουν και μπάζουν σε λοκνταουν με μεσοδιαστήματα μικρά ελευθερίας μέχρι να έρθει το εμβόλιο. Με άλλα λόγια περίοδος πάνω από 2-3 βδομάδες χωρίς λοκντάουν δεν φαίνεται κάπου στους προσεχείς 3-4 μήνες. Οπότε πιθανολογώ πως δεν υπάρχει, απ'την οπτική της κυβέρνησης, λόγος για πολλές περαιτέρω καθυστερήσεις.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sansara είπε

Καλησπερα παιδια, μια συντομη ερωτηση:

Αν ενταχθει καποιος στο Εξοικονομω, απο την εμπειρια σας ποσο διαστημα περιπου χρειαζεται για να τελειωσουν στην πραξη οι εργασιες? Ειναι θεμα 1-2 μηνων συνηθως ή 5-10?

Φευγω απο ενοικιο και παω σε ιδιοκτητο παλιο διαμερισμα που σουλουπωσα καπως (δηλωθηκε ως κυρια κατοικια 2019 στο Ε1). Μπαινω αρχες Δεκεμβρη, αλλα μπορω να το καθυστερησω 1-2 μηνες αν ειναι να ενταχθω και να βαλω νεα κουφωματα, αεριο και μονωση. Τωρα δεν εχει θερμανση και ειναι με ξυλινα κουφωματα. Αν δεν το κανω τωρα πριν μπω, θα ειναι μεγαλη αναστατωση οταν θα μενω μεσα, αλλα δε μπορω να μεινω στο ενοικιο που ειμαι πανω απο 1-2 μηνες γιατι επιστρεφει ο ιδιοκτητης για ιδιοκατοικηση. Προλαβαινω σε 2 μηνες να τελειωσω εργασιες αν ενταχθω? Τι θα κανατε στη θεση μου? 

Στα 2 παλαιότερα προγράμματα εξοικονομώ όσοι είχαν αίτηση με χορήγηση δανείου , υπήρξε μια καθυστέρηση με τίς τράπεζες , ώστε να υπογραφεί η σύμβαση . 

Ίσως φέτος έχουν ομαλοποιηθεί και γίνουν γρηγορότερα οι διαδικασίες .

Επιπλέον είναι και θέμα τών συνεργείων η διαθέσιμότητα τους . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεται να βγάλω ΑΦΜ για να μπω στο εξοικονόμω (πολυκατοικία Α) και χρειάζεται ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ.

Το θέμα είναι ότι είμαστε οικογένειακη πολυκατοικία και δεν έχουμε φτιάξει.

Δεν υπάρχει λύση χωρίς να μπούμε στη διαδικασία αφού προς το παρόν δεν μας χρειάζεται ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Πάρε στο help desk: 2106241829 07:00 με 21:00 και ρώτα. Βέβαια καλό θα ήταν να γνωρίζεις προκαταβολικά πως και αυτοί άνθρωποι είναι. Το πρόγραμμα δεν είναι απλό, έχει πολλές παραμέτρους και λεπτομέρειες αρκετά δύσκολες κατά περίπτωση. Δεν τα γνωρίζουν όλα, μάλιστα αρκετά συχνά (έτυχε σε εμένα 3 φορές!) απλά κάνουν λάθος ή δεν καταλαβαίνουν τι τους ρωτάς.

 

Εγώ έχω την εξής ερώτηση... Όλοι μου λένε κάτι σε στυλ: "βάλε αντλία θερμότητας, μην το συζητάς καν", όμως απ'οτι καταλαβαίνω δεν είναι ένας ο τύπος της αντλίας κλπ, ξέρει κάποιος να μου πει τις διάφορες επιλογές σε αυτό τον τομέα;;  Μου είναι δύσκολο πολύ να βρω στο τηλέφωνο και έναν φίλο πολιτικό μηχανικό και την ενεργειακή επιθεωρήτρια, ώστε να μου τα κάνουν αυτοί λιανά, οπότε σε πρώτη φάση καλό θα ήταν να εξερευνήσω τις επιλογές μόνος μου, μπας και βγάλω κάποιο συμπέρασμα. Όταν τους βρω μπορεί να είναι το ιδανικότερο να γνωρίζω εκ των προτέρων πάνω-κάτω τι θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/11/2020 στις 1:40 ΜΜ, Sanjuro είπε

Δεν ξέρω. Λογαριάζοντας πως... (α) Μετέτρεψαν τα δύσκολα δικαιολογητικά σε υπεύθυνες δηλώσεις. (β) Βιάζονται να ρίξουν χρήμα στην αγορά μπας και δεν τους πάρουν με τις πέτρες. και (γ) Λογαριάζοντας το γεγονός πως το σχέδιο καταπολέμησης του κορωνοϊου που έχουν μοιάζει να είναι να μας βγάζουν και μπάζουν σε λοκνταουν με μεσοδιαστήματα μικρά ελευθερίας μέχρι να έρθει το εμβόλιο. Με άλλα λόγια περίοδος πάνω από 2-3 βδομάδες χωρίς λοκντάουν δεν φαίνεται κάπου στους προσεχείς 3-4 μήνες. Οπότε πιθανολογώ πως δεν υπάρχει, απ'την οπτική της κυβέρνησης, λόγος για πολλές περαιτέρω καθυστερήσεις.

Βασικά η όλη κατάσταση είναι εντελώς γελοία

Αν εγώ π.χ. είμαι μηχανικός και θέλει να έρθει ένας ενδιαφερόμενος στο γραφείο μου για εξοικονομώ, τυπικά δεν μπορεί 

Ούτε αυτό δεν φρόντισαν οι κόπανοι του υπουργείου να εξασφαλίσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Βασικά η όλη κατάσταση είναι εντελώς γελοία

Αν εγώ π.χ. είμαι μηχανικός και θέλει να έρθει ένας ενδιαφερόμενος στο γραφείο μου για εξοικονομώ, τυπικά δεν μπορεί 

Ούτε αυτό δεν φρόντισαν οι κόπανοι του υπουργείου να εξασφαλίσουν

Απο ποια άποψη δεν μπορεί? Απαγόρευσης κυκλοφορίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Απο ποια άποψη δεν μπορεί? Απαγόρευσης κυκλοφορίας?

Ε ναι

Τι μήνυμα θα πρέπει να στείλει κάποιος δηλαδή ;

Και αν γίνει έλεγχος στο γραφείο μου, εγώ δεν είμαι υπόλογος ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ε ναι

Τι μήνυμα θα πρέπει να στείλει κάποιος δηλαδή ;

Και αν γίνει έλεγχος στο γραφείο μου, εγώ δεν είμαι υπόλογος ; 

Για αυτό είναι καραντίνα!

Για να μην μπορεί να βγαίνει ο καθένας για κάθε λόγο που του έρθει στο κεφάλι έξω! Και πάλι για πολλούς λόγους (εργασίας) υπάρχει ήδη αιτιολόγηση να βγαίνει κάποιος.

Αλλιώς δεν θα ήταν καραντίνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sphinxgr είπε

Για αυτό είναι καραντίνα!

Για να μην μπορεί να βγαίνει ο καθένας για κάθε λόγο που του έρθει στο κεφάλι έξω! Και πάλι για πολλούς λόγους (εργασίας) υπάρχει ήδη αιτιολόγηση να βγαίνει κάποιος.

Αλλιώς δεν θα ήταν καραντίνα!

Ναι δεν αντιλέγω

Για αυτό εν μέσω καραντίνας δεν ξεκινάς τέτοιο πρόγραμμα ή φροντίζεις τουλάχιστον να το νομιμοποιείς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Ναι δεν αντιλέγω

Για αυτό εν μέσω καραντίνας δεν ξεκινάς τέτοιο πρόγραμμα ή φροντίζεις τουλάχιστον να το νομιμοποιείς 

Για αυτο πιστευω θα πάρει και άλλες παρατάσεις. Θα δείξει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sanjuro είπε

^Πάρε στο help desk: 2106241829 07:00 με 21:00 και ρώτα. Βέβαια καλό θα ήταν να γνωρίζεις προκαταβολικά πως και αυτοί άνθρωποι είναι. Το πρόγραμμα δεν είναι απλό, έχει πολλές παραμέτρους και λεπτομέρειες αρκετά δύσκολες κατά περίπτωση. Δεν τα γνωρίζουν όλα, μάλιστα αρκετά συχνά (έτυχε σε εμένα 3 φορές!) απλά κάνουν λάθος ή δεν καταλαβαίνουν τι τους ρωτάς.

Εγώ έχω την εξής ερώτηση... Όλοι μου λένε κάτι σε στυλ: "βάλε αντλία θερμότητας, μην το συζητάς καν", όμως απ'οτι καταλαβαίνω δεν είναι ένας ο τύπος της αντλίας κλπ, ξέρει κάποιος να μου πει τις διάφορες επιλογές σε αυτό τον τομέα;;  Μου είναι δύσκολο πολύ να βρω στο τηλέφωνο και έναν φίλο πολιτικό μηχανικό και την ενεργειακή επιθεωρήτρια, ώστε να μου τα κάνουν αυτοί λιανά, οπότε σε πρώτη φάση καλό θα ήταν να εξερευνήσω τις επιλογές μόνος μου, μπας και βγάλω κάποιο συμπέρασμα. Όταν τους βρω μπορεί να είναι το ιδανικότερο να γνωρίζω εκ των προτέρων πάνω-κάτω τι θέλω.

Αυτό είναι θέμα ΔΟΥ, αλλά έλεγα μήπως έχει τύχει σε κανέναν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...