Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μια βοήθεια αν κάποιος γνωρίζει, τι εργασίες χρειάζονται για να ανέβεις 3 ενεργειακές κλάσεις, γιατί εμένα μονο το φυσικό αέριο με ενδιαφέρει και με 2 ενεργειακούς επιθεωρητές που μίλησα μου είπαν οτι μονο με αέριο δε γίνεται, επίσης μου είπαν και αλουμίνια να βάλεις πάλι δε φτάνεις 3 κλάσεις, ε τι στο καλό πρέπει να αλλάξω για να ανέβω 3 κλάσεις ?

αν έχει κανεις να προτείνει κανενα σοβαρό ενεργειακό επιθεωρητή ας στείλει ενα πμ..

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Silenzio είπε

μια βοήθεια αν κάποιος γνωρίζει, τι εργασίες χρειάζονται για να ανέβεις 3 ενεργειακές κλάσεις, γιατί εμένα μονο το φυσικό αέριο με ενδιαφέρει και με 2 ενεργειακούς επιθεωρητές που μίλησα μου είπαν οτι μονο με αέριο δε γίνεται, επίσης μου είπαν και αλουμίνια να βάλεις πάλι δε φτάνεις 3 κλάσεις, ε τι στο καλό πρέπει να αλλάξω για να ανέβω 3 κλάσεις ?

αν έχει κανεις να προτείνει κανενα σοβαρό ενεργειακό επιθεωρητή ας στείλει ενα πμ..

ευχαριστώ.

Θερμοπροσοψη ηλιακό θερμοσίφωνα αντλία θερμότητας (δε ξέρω αν είναι στα ίδια με το ΦΑ) και κουφώματα. Με αυτά ανεβαίνεις 3 κλάσεις εύκολα 

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Silenzio είπε

μια βοήθεια αν κάποιος γνωρίζει, τι εργασίες χρειάζονται για να ανέβεις 3 ενεργειακές κλάσεις, γιατί εμένα μονο το φυσικό αέριο με ενδιαφέρει και με 2 ενεργειακούς επιθεωρητές που μίλησα μου είπαν οτι μονο με αέριο δε γίνεται, επίσης μου είπαν και αλουμίνια να βάλεις πάλι δε φτάνεις 3 κλάσεις, ε τι στο καλό πρέπει να αλλάξω για να ανέβω 3 κλάσεις ?

αν έχει κανεις να προτείνει κανενα σοβαρό ενεργειακό επιθεωρητή ας στείλει ενα πμ..

ευχαριστώ.

Προφανώς εξαρτάτε απ'την περίπτωση. Η δικιά μου μονοκατοικία π.χ. είναι σε σούπερ κακή φάση ενεργειακά οπότε ανεβαίνει για πλάκα 3 κλάσεις. Αν η δικιά σου είναι σε μέτρια/καλή κατάσταση τότε μπορεί όντως να είναι αδύνατον.

Όπως και να'χει, αν δύο ενεργειακοί επιθεωρητές σου είπαν πως δεν γίνεται τότε ΠΟΛΥ χλωμά τα πράγματα. Δεν είναι λες και δεν θέλουν οι άνθρωποι να πληρωθούν!!

Τα ίδια μου έλεγε και η δικιά μου ενεργειακή επιθεωρήτρια.... "Οι μισοί που βλέπω φέτος δεν μπορούν να ανέβουν 3 κλάσεις".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις, όλα αυτά έγιναν τηλεφωνικά, δεν έκαναν αυτοψία, μου είπαν απλά με αέριο δεν ανεβαίνεις 3 κλάσεις!

μιλάμε για σπίτι του 70 δεν έχει καθόλου μόνωση, απλα δεν έχω χρήματα για μονώσεις κλπ, ηλιακό έβαλα προπερσι καινούριο, ο λέβητας που έχουμε ειναι του 1965, κουφώματα άλλαξα τα περισσότερα πέρυσι. Μου έκανε επίσης εντύπωση, μολις τους ανέφερα οτι άλλαξα τα περισσότερα κουφώματα περυσι (και αν μπορουσαν να δικαιολογηθουν αυτα) οτι και αέριο με κουφώματα μαζί δε σε ανεβάζουν 3 κλάσεις..

Γι αυτο ρωτάω κατι δε μου στέκεται καλά, αν ξέρετε καποιον επιθεωρητή που να έρχεται στο χώρο και να μου πει πως θα μπορούσα να δικαιολογήσω 3 κλάσεις θα το εκτιμούσα (ίσως αέριο, 2 κουφώματα που έμειναν και κανα κλιματιστικό ? ) . Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Silenzio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Δεν έχεις λεφτά ούτε για να πληρώνεις το 25% του ποσού με άτοκο δάνειο;; (Βέβαια καλό θα ήταν να τσεκάρεις αν και πόσο δάνειο θα σου δώσει η τράπεζα)

Μπορεί κατά κάποιο τρόπο να σκάβω τον λάκκο μου (όσο περισσότεροι μαζευόμαστε τόσο λιγότερες οι πιθανότητες να προλάβω να μπω στο πρόγραμμα) όμως... νομίζω πως αξίζει να το εξετάσεις βαθύτερα το ζήτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Silenzio είπε

μια βοήθεια αν κάποιος γνωρίζει, τι εργασίες χρειάζονται για να ανέβεις 3 ενεργειακές κλάσεις, γιατί εμένα μονο το φυσικό αέριο με ενδιαφέρει και με 2 ενεργειακούς επιθεωρητές που μίλησα μου είπαν οτι μονο με αέριο δε γίνεται, επίσης μου είπαν και αλουμίνια να βάλεις πάλι δε φτάνεις 3 κλάσεις, ε τι στο καλό πρέπει να αλλάξω για να ανέβω 3 κλάσεις ?

αν έχει κανεις να προτείνει κανενα σοβαρό ενεργειακό επιθεωρητή ας στείλει ενα πμ..

ευχαριστώ.

 

30 λεπτά πριν, Silenzio είπε

παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις, όλα αυτά έγιναν τηλεφωνικά, δεν έκαναν αυτοψία, μου είπαν απλά με αέριο δεν ανεβαίνεις 3 κλάσεις!

μιλάμε για σπίτι του 70 δεν έχει καθόλου μόνωση, απλα δεν έχω χρήματα για μονώσεις κλπ, ηλιακό έβαλα προπερσι καινούριο, ο λέβητας που έχουμε ειναι του 1965, κουφώματα άλλαξα τα περισσότερα πέρυσι. Μου έκανε επίσης εντύπωση, μολις τους ανέφερα οτι άλλαξα τα περισσότερα κουφώματα περυσι (και αν μπορουσαν να δικαιολογηθουν αυτα) οτι και αέριο με κουφώματα μαζί δε σε ανεβάζουν 3 κλάσεις..

Γι αυτο ρωτάω κατι δε μου στέκεται καλά, αν ξέρετε καποιον επιθεωρητή που να έρχεται στο χώρο και να μου πει πως θα μπορούσα να δικαιολογήσω 3 κλάσεις θα το εκτιμούσα (ίσως αέριο, 2 κουφώματα που έμειναν και κανα κλιματιστικό ? ) . Ευχαριστώ.

Σωστά στα λέει ο ενεργειακός επιθεωρητής. Μόλις βγάλεις ενεργειακό πιστοποιητικό και το πληρώσεις βάσει τιμολογίου του προγράμματος, τότε θα ξέρεις ακριβώς τι πρέπει να κάνεις. Χωρίς να πληρώσεις το πλήρες ποσό δεν θα σου κάνει κανείς ανάλυση βάσει μαθηματικών και προδιαγραφών για να του πεις μετά, "ααααα δεν θέλω τελικά να ενταχθώ γιατί δεν έχω τα απαιτούμενα λέφτα". Αυτό πληρώνεις στο ΠΕΑ. Δεν έχει καμία σχέση με τα φθηνά μούφα που πουλάνε για ενοικίαση. Εδώ πληρώνεις μελέτη και προτάσεις

Χρειάζεσαι τουλαχιστον 2 με 3 σοβαρές παρεμβάσεις εκτός από τις υπάρχουσες. 

  1. Μόνωση
  2. Αέριο
  3. Υπολειπόμενα αλουμίνια 
  4. και ίσως αντλία θερμότητας

Όταν το σπίτι ειναι ρημάδι , ανεβαίνει εύκολα 3 κλάσεις. Όταν έχει μια τυπική σχετική καλή ενεργειακή κλάση, θες πολλά λεφτά να ανέβεις 3 κατηγορίες. 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Silenzio είπε

μια βοήθεια αν κάποιος γνωρίζει, τι εργασίες χρειάζονται για να ανέβεις 3 ενεργειακές κλάσεις, γιατί εμένα μονο το φυσικό αέριο με ενδιαφέρει και με 2 ενεργειακούς επιθεωρητές που μίλησα μου είπαν οτι μονο με αέριο δε γίνεται, επίσης μου είπαν και αλουμίνια να βάλεις πάλι δε φτάνεις 3 κλάσεις, ε τι στο καλό πρέπει να αλλάξω για να ανέβω 3 κλάσεις ?

αν έχει κανεις να προτείνει κανενα σοβαρό ενεργειακό επιθεωρητή ας στείλει ενα πμ..

ευχαριστώ.

Όπως είπαν και παραπάνω, εξαρτάται την κάθε περίπτωση. Επίσης δεν έχει να κάνει μόνο με τον καυστήρα που θες, αλλά και τι είδος θέρμανσης θα αντικαταστήσεις.

Παραδείγματος χάριν άλλη εξοικονόμηση επιτυγχάνεται αν έχεις για θέρμανση τώρα τζάκι και άλλη αν τώρα έχεις πετρέλαιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

 

Σωστά στα λέει ο ενεργειακός επιθεωρητής. Μόλις βγάλεις ενεργειακό πιστοποιητικό και το πληρώσεις βάσει τιμολογίου του προγράμματος, τότε θα ξέρεις ακριβώς τι πρέπει να κάνεις. 

Χρειάζεσαι τουλαχιστον 2 με 3 σοβαρές παρεμβάσεις εκτός από τις υπάρχουσες. 

  1. Μόνωση
  2. Αέριο
  3. Υπολειπόμενα αλουμίνια 
  4. και ίσως αντλία θερμότητας

Όταν το σπίτι ειναι ρημάδι , ανεβαίνει εύκολα 3 κλάσεις. Όταν έχει μια τυπική σχετική καλή ενεργειακή κλάση, θες πολλά λεφτά να ανέβεις 3 κατηγορίες. 

για να δω όμως αν έχω τη δυνατότητα να μπω στο πρόγραμμα δε πρέπει να ξέρω απο πριν ? αυτή ήταν η απορία μου, αμα ειναι να  δωσω 200 ευρω για να βγαλω ε.π. και να μη μπω στο πρόγραμμα δεν αξίζει. Εφόσον λειτουργεί έτσι κατάλαβα. Είχα φανταστεί οτι θα μπορουσε ο ενεργειακός επιθεωρητής απο πριν να μου πει θελεις αυτες τις εργασίες.

ευχαριστώ για τη βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Silenzio είπε

για να δω όμως αν έχω τη δυνατότητα να μπω στο πρόγραμμα δε πρέπει να ξέρω απο πριν ? αυτή ήταν η απορία μου, αμα ειναι να  δωσω 200 ευρω για να βγαλω ε.π. και να μη μπω στο πρόγραμμα δεν αξίζει. Εφόσον λειτουργεί έτσι κατάλαβα. Είχα φανταστεί οτι θα μπορουσε ο ενεργειακός επιθεωρητής απο πριν να μου πει θελεις αυτες τις εργασίες.

ευχαριστώ για τη βοήθεια

Τα 200€ είναι το ticket για να μπεις. Αν μπεις τα παίρνεις πίσω. Αν δεν μπεις, ήταν το κόστος του ρίσκου. 

Στη δική σου περίπτωση είναι απλά τα πράγματα. Κρατάς αυτά που είπε ο επιθεωρητής και γνωρίζει εμπειρικά (και ξέρουμε όλοι). Ότι χρειάζεσαι τουλάχιστον 2-3 μεγάλες παρεμβάσεις (>10.000€).

Τέλος η άνοδος 3 κατηγοριών είναι διαφορετική για κάθε σπίτι. Δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση χωρίς ΠΕΑ, γιατί γίνεται βάσει σύγκρισης με το κτίριο αναφοράς vs του σπιτιού σου.

Είχε εξηγήσει πριν πολλές σελίδες εξαιρετικά ο AristidisZ, τι είναι το κτίριο αναφοράς και γιατί λειτουργει δυναμικά ανάλογα με την κάθε περίπτωση, αν δεν βαριεται κάποιος να ψάξει.

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Silenzio είπε

μια βοήθεια αν κάποιος γνωρίζει, τι εργασίες χρειάζονται για να ανέβεις 3 ενεργειακές κλάσεις, γιατί εμένα μονο το φυσικό αέριο με ενδιαφέρει και με 2 ενεργειακούς επιθεωρητές που μίλησα μου είπαν οτι μονο με αέριο δε γίνεται, επίσης μου είπαν και αλουμίνια να βάλεις πάλι δε φτάνεις 3 κλάσεις, ε τι στο καλό πρέπει να αλλάξω για να ανέβω 3 κλάσεις ?

αν έχει κανεις να προτείνει κανενα σοβαρό ενεργειακό επιθεωρητή ας στείλει ενα πμ..

ευχαριστώ.

Σοβαρός θα ήταν δηλαδή ένας που θα σου πει αυτό που θες να ακούσεις;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Σοβαρός θα ήταν δηλαδή ένας που θα σου πει αυτό που θες να ακούσεις;

κανε μου τη χάρη και μην ασχολείσαι αν δε μπορεις να βοηθήσεις.

Δεν είπα οτι θέλω εναν σοβαρό να μου πει οτι με 100 ευρώ θα μου ανακαινίσει το σπίτι ξερω γω, ήθελα εναν άνθρωπο να μου εξηγήσει πως λειτουργει το πρόγραμμα αυτό, αν αναλαμβάνει να φτιάξει φάκελο για το σπίτι, το κόστος με την αμοιβή του και να μου εξηγήσει τις προυποθέσεις για να ανέβω 3 κλάσεις. Επειδή το σπίτι είναι παλιο θεώρησα οτι ήταν πιο έυκολο. Όλοι απο κάπου ξεκινάμε και ρωτάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Silenzio είπε

κανε μου τη χάρη και μην ασχολείσαι αν δε μπορεις να βοηθήσεις.

Δεν είπα οτι θέλω εναν σοβαρό να μου πει οτι με 100 ευρώ θα μου ανακαινίσει το σπίτι ξερω γω, ήθελα εναν άνθρωπο να μου εξηγήσει πως λειτουργει το πρόγραμμα αυτό, αν αναλαμβάνει να φτιάξει φάκελο για το σπίτι, το κόστος με την αμοιβή του και να μου εξηγήσει τις προυποθέσεις για να ανέβω 3 κλάσεις. Επειδή το σπίτι είναι παλιο θεώρησα οτι ήταν πιο έυκολο. Όλοι απο κάπου ξεκινάμε και ρωτάμε.

Κανείς δεν θα ασχοληθεί να σου κάνει αίτηση, φάκελο κλπ. 

Έχουμε γράψει άπειρες φορές, πως μόνη ελπίδα για ένταξη έχει όποιος μάθει το οδηγό του προγράμματος απ έξω, και κάνει όλα τα στάδια μόνος του. Το μόνο που μπορεί να κάνει ο μηχανικος είναι να σου εκδόσει ένα ΠΕΑ και με τα ακόμα 250€ που δίνει το πρόγραμμα, να σου δώσει άλλες 10 συμβουλές σύντομες. 

Πολλοί πλέον δεν ασχολούνται ούτε για αυτά γιατί το πρόγραμμα έχει παράμετρο να μην είναι ο ίδιος μηχανικός του 2ου ΠΕΑ. 

Οπότε μην ψάχνεις μηχανικό. Αν ενδιαφέρεσαι σοβαρά, ξεκινά το διάβασμα του οδηγού. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Κανείς δεν θα ασχοληθεί να σου κάνει αίτηση, φάκελο κλπ. 

Έχουμε γράψει άπειρες φορές, πως μόνη ελπίδα για ένταξη έχει όποιος μάθει το οδηγό του προγράμματος απ έξω, και κάνει όλα τα στάδια μόνος του. Το μόνο που μπορεί να κάνει ο μηχανικος είναι να σου εκδόσει ένα ΠΕΑ και με τα ακόμα 250€ που δίνει το πρόγραμμα, να σου δώσει άλλες 10 συμβουλές σύντομες. 

Πολλοί πλέον δεν ασχολούνται ούτε για αυτά γιατί το πρόγραμμα έχει παράμετρο να μην είναι ο ίδιος μηχανικός του 2ου ΠΕΑ. 

Οπότε μην ψάχνεις μηχανικό. Αν ενδιαφέρεσαι σοβαρά, ξεκινά το διάβασμα του οδηγού. 

Εντάξει μεταξύ μας, δε θα υπογράψει ο ίδιος για το Β ΠΕΑ, θα υπογράψει κάποιος συνεργάτης, ή κάποιος γνωστός του. Αυτό με μέτρο φέτος είναι για γέλια.

Τώρα αυτό που λες για τις αιτήσεις κανένας δε το καταλαβαίνει. Προτιμούν να αφεθούν στα χέρια του μηχανικού και ότι γίνει, παρά να ασχοληθούν μόνοι τους.

Τα 250 ευρώ που αναφέρεις τι είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, kostask91 είπε

Εντάξει μεταξύ μας, δε θα υπογράψει ο ίδιος για το Β ΠΕΑ, θα υπογράψει κάποιος συνεργάτης, ή κάποιος γνωστός του. Αυτό με μέτρο φέτος είναι για γέλια.

Τώρα αυτό που λες για τις αιτήσεις κανένας δε το καταλαβαίνει. Προτιμούν να αφεθούν στα χέρια του μηχανικού και ότι γίνει, παρά να ασχοληθούν μόνοι τους.

Τα 250 ευρώ που αναφέρεις τι είναι;

Η αμοιβή του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, kostask91 είπε

 

Τα 250 ευρώ που αναφέρεις τι είναι;

Τόσα δικαιολογεί για σύμβουλο έργου το πρόγραμμα (που καθαρά μένουν τα μισά) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...