Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Dantε τα ΠΕΑ είναι ότι πιο κωλοδουλειά υπάρχει

Απαιτούν πολύ χρόνο αν θες να είσαι τυπικός, και έχουν ξεφτυλιστεί σαν αμοιβές από κάποιους που τα κάνουν φασόν

Τελευταία βέβαια είδα ότι πήραν λίγο τα πάνω τους, κυρίως γιατί πολύς κόσμος σταμάτησε να τα κάνει (και πολύ σωστά έπραξε)

Τώρα όσον αφορά στο εξοικονομώ, και αυτό κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει με τίποτα, εκτός αν έχεις σκοπό να μπεις με τον Α ή Β τρόπο στην κατασκευή

Ο τρόπος με τον οποίο λειτουργεί η πλατφόρμα σου δίνει περιθώριο για να κάνεις maximum 3 αιτήσεις

Προσωπικά, μέχρι 2 θα αναλάμβανα, και αυτό μετά φόβου και Θεού πίστεως, αν εκείνη τη μέρα είναι ΟΚ το internet, αν δεν γίνει καμιά μαλακία και δε πέσει το σύστημα κλπ κλπ

Δηλαδή να κάνεις 2 ΠΕΑ και σύμβουλος, για 1 χιλιάρικο βαριά βαριά προ φόρων, ήτοι καθαρά κάνα 350άρι η αίτηση

Αν δεις πόσο χρόνο θα σπαταλήσεις για κάθε μία, θα δεις ότι στο τέλος μιλάμε για γελοίο ποσό στην εργατοώρα σου

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, Sanjuro είπε

Το site ξεκίνησε κάπως να λειτουργεί, δηλαδή έχει τις εικόνες που θα έκανε κάποιος click για να μπει αλλά δεν υπάρχει λειτουργικότητα ακόμα / links σε οτιδήποτε χρήσιμο.

https://exoikonomo2020.gov.gr/

Έτσι όπως το πάνε πάντως (δεν υπάρχει demo ούτε μια βδομάδα πριν τις πρώτες δηλώσεις και βλέπουμε!) θα πρέπει να δώσουν παράταση.

 

Στο Smart Home τελικά έχει καταλάβει κανείς τι ακριβώς βάζουμε και τι ΔΕΝ βάζουμε;; Κανείς δεν μοιάζει να γνωρίζει. 😕

Ανοιξε η δοκιμαστικη λειτουργία 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα μια δοκιμαστικη αιτηση.Ενταξει δε ζηταει κατι ιδιαιτερο και σε παει στη φαση 2.

Υποθετω οτι δικαιολογητικα χρειαζονται,στα ζητανε μετα.

Το θεμα ειναι οταν ανοιξει η πλατφορμα θα σε περασει κατευθειαν στα δικαιολογητικα η θα περιμενεις?

Εν ολιγοις θα γινεται ο χαμος οπως στο προηγουμενο που ετρεχες να βαλεις τα δικαιολογητικα η θα κανεις την αιτηση και οταν προχωρησει μετα τα βαζεις με την ησυχια σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ ιδιόκτητης είμαι όχι μηχανικός.

Η λογική λέει ότι τα υπόλοιπα θα μπουν με την ησυχία μας...

αλλά επειδή η "λογική" έχει ξεχαστεί στις μέρες μας , θα μου πει ο μηχανικός ποια δικαιολογητικά μπορεί να χρειαστούν ώστε να τα έχω πρόχειρα (π.χ άδεια, βεβαίωση τακτοποίησης μικροαυθεσιών).

εσείς που έχετε εμπειρία,

η δοκιμαστική λειτουργία του προηγούμενου προγράμματος τα ζητούσε τα δικαιολογητικά;

γιατί τώρα απ' ότι βλέπω δεν θέλει κάτι άλλο εκτός από ΠΕΑ και έκθεση παρεμβάσεων (αν δεν κάνω λάθος).

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ikucic είπε

εγώ ιδιόκτητης είμαι όχι μηχανικός.

Η λογική λέει ότι τα υπόλοιπα θα μπουν με την ησυχία μας...

αλλά επειδή η "λογική" έχει ξεχαστεί στις μέρες μας , θα μου πει ο μηχανικός ποια δικαιολογητικά μπορεί να χρειαστούν ώστε να τα έχω πρόχειρα (π.χ άδεια, βεβαίωση τακτοποίησης μικροαυθεσιών).

εσείς που έχετε εμπειρία,

η δοκιμαστική λειτουργία του προηγούμενου προγράμματος τα ζητούσε τα δικαιολογητικά;

γιατί τώρα απ' ότι βλέπω δεν θέλει κάτι άλλο εκτός από ΠΕΑ και έκθεση παρεμβάσεων (αν δεν κάνω λάθος).

Καλησπέρα! Γνωρίζει κάποιος τι ισχύει σε περίπτωση που υπάρχει ήδη ΠΕΑ και ο επιθεωρητής που το εξέδωσε αρνείται να το ανακαλέσει ή να το τροποποιήσει για να εκδοθεί καινούργιο ΠΕΑ για το πρόγραμμα; Στο "buildingscert" αναφέρεται ότι είναι υποχρεωτική η ανάκληση/τροποποίηση. Ο επιθεωρητής μου είπε ότι μπορεί να αντικατασταθεί με μια απλή ΥΔ ότι δεν βρήκα τον αρχικό επιθεωρητή. Γνωρίζει κάποιος κάτι άλλο; 

Καλησπέρα! Γνωρίζει κάποιος τι ισχύει σε περίπτωση που υπάρχει ήδη ΠΕΑ και ο επιθεωρητής που το εξέδωσε αρνείται να το ανακαλέσει ή να το τροποποιήσει για να εκδοθεί καινούργιο ΠΕΑ για το πρόγραμμα; Στο "buildingscert" αναφέρεται ότι είναι υποχρεωτική η ανάκληση/τροποποίηση. Ο επιθεωρητής μου είπε ότι μπορεί να αντικατασταθεί με μια απλή ΥΔ ότι δεν βρήκα τον αρχικό επιθεωρητή. Γνωρίζει κάποιος κάτι άλλο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Subzerog7 είπε

Εγώ έχω θέμα στο "Δήλωση Στοιχείων Ακινήτων (σύμφωνα με το τελευταίο εν ισχύ Ε9)"

Τα στοιχεία δεν έχουν επιβεβαιωθεί από την ΑΑΔΕ

Koιταξε τα τετραγωνικά μέτρα τι δηλώνεις και τι ειναι στην πραγματικότητα όπως και στήν ΔΕΗ τόν αριθμό παροχής . Μου είχε τυχει παρόμοιο θέμα στο β κύκλο εξοικονομω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, meletis_m είπε

Koιταξε τα τετραγωνικά μέτρα τι δηλώνεις και τι ειναι στην πραγματικότητα όπως και στήν ΔΕΗ τόν αριθμό παροχής . Μου είχε τυχει παρόμοιο θέμα στο β κύκλο εξοικονομω

Βάζω ακριβώς αυτά που λέει στο Ε9 😞

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομοίως έχω το ίδιο πρόβλημα, με τον @subzerog7, ενώ όλα είναι όπως πρέπει. 

Επίσης στη φόρμα των συν-ιδιοκτητών του ακινήτου δεν δέχεται το ένα ΑΦΜ ενώ είναι έγκυρο.

Αν υπάρχουν bugs τώρα ή πρόβλημα στην επικοινωνία με ΑΑΔΕ, την κάτσαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tasanton είπε

Ομοίως έχω το ίδιο πρόβλημα, με τον @subzerog7, ενώ όλα είναι όπως πρέπει. 

Επίσης στη φόρμα των συν-ιδιοκτητών του ακινήτου δεν δέχεται το ένα ΑΦΜ ενώ είναι έγκυρο.

Αν υπάρχουν bugs τώρα ή πρόβλημα στην επικοινωνία με ΑΑΔΕ, την κάτσαμε...

Έχεις νομιμοποιημένους ημιυπαίθριους ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tasanton είπε

Ομοίως έχω το ίδιο πρόβλημα, με τον @subzerog7, ενώ όλα είναι όπως πρέπει. 

Επίσης στη φόρμα των συν-ιδιοκτητών του ακινήτου δεν δέχεται το ένα ΑΦΜ ενώ είναι έγκυρο.

Αν υπάρχουν bugs τώρα ή πρόβλημα στην επικοινωνία με ΑΑΔΕ, την κάτσαμε...

Με συνυδιοκτήτη κοιτάξτε την εφορία . Πέρσι στα Ε9 και στα Ε1 ( οχι μόνο τα τελευταία)  πολλών που έριξα είχαν τελικά ελλείψεις , και δέν ενημέρωναν και έμειναν εκτός  . Είτε δήλωναν φιλοξενούμενοι ή είχαν λάθος τ.μ. . Δείτε τα λίγο με το λογιστη σας . Δέν θα προχωρήσει αλλιώς.

Αλλά μήπως επειδή είναι σε δοκιμαστική λειτουργία (τρομάρα τους ) δεν γίνεται επιβεβαιώση απο την ΑΑΔΕ . Δέν το έχω δει ακόμη .

Επεξ/σία από meletis_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ καταλαβαίνω ότι παρότι δοκιμαστική λειτουργία, κάνει κανονικά τους έλεγχος με την ΑΑΔΕ τους βασικούς.

βεβαία δεν ξέρω αν κάνει και έξτρα ελέγχους, πχ διασταύρωση κύριας κατοικίας από τον αριθμό παροχής με το αντίστοιχο Ε1.

μέχρι εκεί που μας αφήνει να πάμε:

τσεκάρετε αριθμό αριθμό (γιατί τα copy past από τα pdf του Ε9 έχουν θέμα)

ΑΤΑΚ (είναι διαφορετικός για κάθε δικαίωμα, όχι για κάθε ακίνητο) και πρέπει να είναι σωστός και ο ΑΤΑΚ κάθε δικαιώματος (δηλ συνιδιοκτήτη).

Αριθμό παροχής

ΑΦΜ (μην έχετε ξεχάσει κανά μηδενικό στην αρχή)

και συνιδιοκτήτες και δικαιώματα.

π.χ εγώ έβαλα 100% ψιλή κυριότητα και έλεγε ότι υπάρχει πρόβλημα...

μετά κατάλαβα ότι έπρεπε να βάλω 50% ψιλή με το αντίστοιχο ΑΤΑΚ και 50% ψιλή με τον αντίστοιχο ΑΤΑΚ (γιατί είναι 2 οι επικαρπωτές ) δηλ όπως ακριβώς τα λέει στο Ε9.

Πιστεύω ότι αν κάποιος τα έχει όλα οκ φορολογικά , κάποια μικρή αβλεψία έχει κάνει στην φόρμα του "εξοικονομώ".

Χαλαρώστε και δείτε ένα ένα χωρίς βιασύνη

Επεξ/σία από ikucic
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...