Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ikucic είπε

ΑΤΑΚ (είναι διαφορετικός για κάθε δικαίωμα, όχι για κάθε ακίνητο) και πρέπει να είναι σωστός και ο ΑΤΑΚ κάθε δικαιώματος (δηλ συνιδιοκτήτη).

Ναι αυτό ήταν ένα σημείο που μου ξέφυγε, έβαζα το ίδιο σε όλους ! Πάω να ξαναδοκιμάσω...

 

Μαγεία η δοκιμαστική έκδοση:

image.png.4ce3b3c62834a5b37335bc43f3538920.png

Επεξ/σία από tasanton
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tasanton είπε

Ναι αυτό ήταν ένα σημείο που μου ξέφυγε, έβαζα το ίδιο σε όλους ! Πάω να ξαναδοκιμάσω...

Ακριβώς το ίδιο λάθος έκανα. Με το που έβαλα το σωστό του συγκύριου το πήρε. Εγώ νόμιζα το διαμέρισμα είχε ίδιο ΑΤΑΚ για όλους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, meletis_m είπε

Koιταξε τα τετραγωνικά μέτρα τι δηλώνεις και τι ειναι στην πραγματικότητα όπως και στήν ΔΕΗ τόν αριθμό παροχής . Μου είχε τυχει παρόμοιο θέμα στο β κύκλο εξοικονομω

Εγώ τελικά έχω μια πολύ μικρή (ούτε μισό τετραγωνικό, στις υποδιαστολές έχει χαθεί το παιχνίδι) διαφορά ανάμεσα στη ΔΕΗ και στο Ε9 και μάλλον προκαλεί κόλλημα. Παίζει αν βάλω μέχρι και μέσο στον δήμο μου για να κάνω διόρθωση να γίνει μέσα στην επόμενη βδομάδα ή εμπλέκονται 100 φορείς/υπηρεσίες οπότε πάει για φέτος;; :/

Ποιος καταλαβαίνει αν το covid premium είναι και για τις αιτήσεις εξοικονομώ που θα γίνουν του χρόνου όταν λένε 2020 και 2021 ή μήπως εννοούν την περίοδο 2020-2021 δηλαδή φέτος;;

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Εγώ τελικά έχω μια πολύ μικρή (ούτε μισό τετραγωνικό, στις υποδιαστολές έχει χαθεί το παιχνίδι) διαφορά ανάμεσα στη ΔΕΗ και στο Ε9 και μάλλον προκαλεί κόλλημα. Παίζει αν βάλω μέχρι και μέσο στον δήμο μου για να κάνω διόρθωση να γίνει μέσα στην επόμενη βδομάδα ή εμπλέκονται 100 φορείς/υπηρεσίες οπότε πάει για φέτος;; 😕

Ποιος καταλαβαίνει αν το covid premium είναι και για τις αιτήσεις εξοικονομώ που θα γίνουν του χρόνου όταν λένε 2020 και 2021 ή μήπως εννοούν την περίοδο 2020-2021 δηλαδή φέτος;;

Τι διαφορά έχεις εκεί? 

Δε νομίζω να κολλάει εκεί 

Μπορείς να δώσεις τα τετραγωνικά με αριθμούς? 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, ikucic είπε

Τι διαφορά έχεις εκεί? 

Δε νομίζω να κολλάει εκεί 

Μπορείς να δώσεις τα τετραγωνικά με αριθμούς? 

 

Έχω 0,1 τετραγωνικά διαφορά. Μου είπαν σε άλλο θέμα του φόρουμ πως τα στρογγυλοποιεί η ΔΕΗ όπως και να'χει, οπότε μπορεί να μην έχω καν διαφορά!

Εδώ έχω το πρόβλημα... (έχω αφαιρέσει τα στοιχεία μου, αλλά αυτό το πρόβλημα εμφανίζει όταν τα βάζω)

spacer.png

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sanjuro είπε
 

Έχω 0,1 τετραγωνικά διαφορά. Μου είπαν σε άλλο θέμα του φόρουμ πως τα στρογγυλοποιεί η ΔΕΗ όπως και να'χει, οπότε μπορεί να μην έχω καν διαφορά!

Εδώ έχω το πρόβλημα... (έχω αφαιρέσει τα στοιχεία μου, αλλά αυτό το πρόβλημα εμφανίζει όταν τα βάζω)

spacer.png

Μου φαίνεται εξαιρετικά δύσκολο να είναι εκεί το πρόβλημα.

Ο Δήμος δεν τα στρογγυλοποιει . Οτι δηλώσεις σου βάζει.

Η δεδδηε μετά πράγματι τα στρογγυλοποιει. Αλλά αυτό ισχύει για όλους. Και για μένα πχ 90 κάτι έχω. 90 λέει στο λογαριασμό του ρεύματος.

Ξαναψαξε μήπως είναι αλλού το πρόβλημα 

επίσης μπορεί να ευθύνευται και ο browser για κάποια θεματάκια.

εγώ τα έκανα μέσω chrome.

αυτό μάλλον ισχύει για όσους δεν μπορούν να κάνουν καν είσοδο στο σύστημα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε καμία ιδέα ή κανά παράδειγμα, σπιτιού και με τι παρεμβάσεις, πόσες kWh πρωτογενούς ενέργειας εξοικονόμησε? 

Γιατί πλέον το ποσό της επιδότησης πάει βάσει αυτού και όχι όπως στα προηγούμενα προγράμματα που ήταν ξεκάθαρο και χωρίς να βγει ΠΕΑ

image.png.7bd7636235605c384c16aaf5f5eddba7.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Έχουμε καμία ιδέα ή κανά παράδειγμα, σπιτιού και με τι παρεμβάσεις, πόσες kWh πρωτογενούς ενέργειας εξοικονόμησε? 

Γιατί πλέον το ποσό της επιδότησης πάει βάσει αυτού και όχι όπως στα προηγούμενα προγράμματα που ήταν ξεκάθαρο και χωρίς να βγει ΠΕΑ

~400 x 113 τετραγωνικά x 1,2 = ~54000 δηλαδή πάνω απ'το όριο, το οποίο είναι: 50,000.

Μονοκατοικία του 60, χωρίς θερμοπρόσοψη, με τα μισά κουφώματα κάπως της προκοπής, ηλιακό που έχει γίνει ηλεκτρικός, 15ετιας aircondition και 35ετιας+ καυστήρα πετρελαίου. Με σχεδόν όλες τις παρεμβάσεις που χώρεσαν (αντλία, αλουμίνια, αλλαγή σε πόρτες, θερμομονώσεις, ηλιακό τριπλής τεράστιο κλπ) πήγε από Η/Ζ σε πάνω από Β+.

btw, για όσους μπορεί να αναρωτιούνται το βρήκα το κόλλημα που ήταν ευτυχώς. I'm back in the game! :)

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Σε σπιτι που ειναι κυρια κατοικια ,που προυπαρχει του 1950 και υπαρχει πιστοποιητικο απο το δημο,εκδοθηκε πιστοποιητικο ενεργιακης αποδοσης. Βρικαμε ομως λαθος στα τετραγωνικα, φαινοταν λιγοτερα στο συμβολαιο,εχω δηλωσει τα τετραγωνικα στην ΔΕΗ και εχω διορθωσει και το ε1 για να αρχισω να πληρωνω και τον ενφια.

Για να μπορω να μπω στο εξοικονομω θα πρεπει να φτιαξω και το συμβολαιο?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, hf77 είπε

 Σε σπιτι που ειναι κυρια κατοικια ,που προυπαρχει του 1950 και υπαρχει πιστοποιητικο απο το δημο,εκδοθηκε πιστοποιητικο ενεργιακης αποδοσης. Βρικαμε ομως λαθος στα τετραγωνικα, φαινοταν λιγοτερα στο συμβολαιο,εχω δηλωσει τα τετραγωνικα στην ΔΕΗ και εχω διορθωσει και το ε1 για να αρχισω να πληρωνω και τον ενφια.

Για να μπορω να μπω στο εξοικονομω θα πρεπει να φτιαξω και το συμβολαιο?

 

 

Δεν νομίζω να πρέπει να κάνεις κάτι με το συμβόλαιο. 

Αυτοί τσεκάρουν οικοδομική άδεια (μάλλον δεν έχεις) αρα θα βάλεις άλλο νομιμοποιητικο έγγραφο (ίσως αυτή την βεβαίωση του δήμου??)  και μετά το Ε1 και το Ε9.

Αλλωστε Τα κτίσματα τα οποία είναι προϋφιστάμενα του 1955 μπορούν , παίρνοντας από την οικείο δήμο βεβαίωση , να θεωρούνται νόμιμα και μπορούν να μεταβιβαστούν , ανακαινιστούν , να μεταβιβαστούν ή και να πωληθούν.

Δες στην πλατφόρμα τις συχνές ερωτήσεις 

https://exoikonomo2020.gov.gr/faq

και για καλό και για κακό στείλει ένα μέιλ στο help desk

[email protected]

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, hf77 είπε

 Σε σπιτι που ειναι κυρια κατοικια ,που προυπαρχει του 1950 και υπαρχει πιστοποιητικο απο το δημο,εκδοθηκε πιστοποιητικο ενεργιακης αποδοσης. Βρικαμε ομως λαθος στα τετραγωνικα, φαινοταν λιγοτερα στο συμβολαιο,εχω δηλωσει τα τετραγωνικα στην ΔΕΗ και εχω διορθωσει και το ε1 για να αρχισω να πληρωνω και τον ενφια.

Για να μπορω να μπω στο εξοικονομω θα πρεπει να φτιαξω και το συμβολαιο?

 

 

Εφόσον είναι πρίν το 1955 , και δέν έχεις κάνει κάποια προσθήκη αυθαίρετη κοιτάς να είναι σωστά : Ε1, Ε9 , και το ΠΕΑ. 

Επιβεβαιώσε το και με τόν ενεργειακό επιθεωρητη που σου έβγαλε το Πιστοποιητικό .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πώς ξεκινήσατε τη διαδικασία στη δοκιμαστική λειτουργία; Βάζω taxisnet κωδικούς και μετά μου βγάζει αυτό το μήνυμα:

Προσοχή ! Δοκιμαστική λειτουργία συστήματος. Οι αιτήσεις που θα καταχωρισθούν, θα διαγραφούν με το πέρας της δοκιμαστικής λειτουργίας. Οι   ενδιαφερόμενοι,   με   την   έναρξη  της   λειτουργίας υποβολής αιτήσεων, σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα ανά Περιφέρεια, θα πρέπει να δημιουργήσουν και να καταχωρήσουν εκ νέου την αίτησή τους για να την υποβάλλουν.

 
Δεν έχετε τους ρόλους που απαιτούνται για να προσπελάσετε αυτό το portlet.

Άκυρο. Είχα ήδη email από πέρσι απότι φαίνεται γιαυτό και δε μου ζήτησε να το συμπληρώσω.

Επεξ/σία από kostask91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Έχουμε καμία ιδέα ή κανά παράδειγμα, σπιτιού και με τι παρεμβάσεις, πόσες kWh πρωτογενούς ενέργειας εξοικονόμησε? 

Γιατί πλέον το ποσό της επιδότησης πάει βάσει αυτού και όχι όπως στα προηγούμενα προγράμματα που ήταν ξεκάθαρο και χωρίς να βγει ΠΕΑ

image.png.7bd7636235605c384c16aaf5f5eddba7.png

Και γω οπως τα υπολογισα με την εξοικονομηση του Α ΠΕΑ που ειμαι 619 kw x 83 τμ x 1.2  βγαζω  61.500 δηλαδη ξεπερναω τα 48.500 που ειναι το μεγιστο (δεν ειναι 50.000 που γραφεις sanjuro, τα 1500 ειναι οι λοιπες δαπανες) αλλα ο μηχανικος μου ειπε δεν βγαινει εται ο υπολογισμος ακριβως, εχει να κανει με το ενρυπο παρςμβασεων οπου υπολογιζεις τα τμ των παρεμβασεων, δηλαδη σε ποσα τμ θα βαλεις θερμοπροσοψη για παραδειγμα. 

Επειδη τωρα ετοιμαζει το demo μου λεει λογικα αυριο μεθαυριο θα μου πει το μεγιστο budget ( χονδρικα μου ειχε πει γυρω στα 29000 θα ειναι, απο Η σε Β) θα ενημερωσω. 

Οι δαπανες μου ειναι Αντλια θερμοτητας, Ηλιακος θερμοσιφωνας, τεντες, θερμοπροσοψη, πανελ κεραμοσκεπης υγρομονοσωση στεγης.

Επεξ/σία από Tommygre
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...