Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Evaggelos1 είπε

Εκανα νομιμοποιηση καποιων αυθαιρετων χωρων και εν συνεχεια εκανα την διορθωση του εντυπου Ε1 φορ ετους 2019 (δηλαδη του τελευταιου).

Θα πρεπει να κανω και την αναλογη διορθωση του Ε9 για το ετος 2020 ?  Θα πρεπει να μπει ημερομηνια 2018. 

Γιατί 2018 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Γιατί 2018 ?

Εβαλα σημερινη ημερομηνια αλλα δεν την δεχεται το συστημα. Μου υποδεικνυει οτι δεχεται μονο ημερομηνια 2018.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Γιατί 2018 ?

δεν κατάλαβα καλά. 

αλλά αν οι αυθαιρεσίες είναι παλιές (που παλιές θα είναι δηλ προ του 2011) κανονικά πρέπει να διορθωθεί το Ε9 τουλάχιστον από το 2014 μέχρι και σήμερα για να είσαι φορολογικά σωστός.

δηλ ξεκινάς τροποιητική Ε9 από το 2014 τουλάχιστον (μπορείς να αρχίσεις και από πιο πριν) απλά το 2014 είναι που λέει ότι πρέπει να εμφανίζονται τα σωστά τετραγωνικά ανεξάρτητα αν έχουν γίνει τακτοποιήσεις. ξεκινά λοιπόν από το 2014 και το κάνεις μεταφορά χρόνο χρόνο ως το 2021.

επαναλαμβάνω αν κατάλαβα καλά.

αιτιολογία μεταβολής - τροποποιητικής δήλωσης Ε9: "ορθή αποτύπωση εμβαδού βάσει πολεοδομικής τακτοποίησης βάσει του νόμου ...... (του Πολιτικού Μηχανικού .....)"

 

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ikucic είπε

δεν κατάλαβα καλά. 

αλλά αν οι αυθαιρεσίες είναι παλιές (που παλιές θα είναι δηλ προ του 2011) κανονικά πρέπει να διορθωθεί το Ε9 τουλάχιστον από το 2014 μέχρι και σήμερα για να είσαι φορολογικά σωστός.

δηλ ξεκινάς τροποιητική Ε9 από το 2014 τουλάχιστον (μπορείς να αρχίσεις και από πιο πριν) απλά το 2014 είναι που λέει ότι πρέπει να εμφανίζονται τα σωστά τετραγωνικά ανεξάρτητα αν έχουν γίνει τακτοποιήσεις. ξεκινά λοιπόν από το 2014 και το κάνεις μεταφορά χρόνο χρόνο ως το 2021.

επαναλαμβάνω αν κατάλαβα καλά.

αιτιολογία μεταβολής - τροποποιητικής δήλωσης Ε9: "ορθή αποτύπωση εμβαδού βάσει πολεοδομικής τακτοποίησης βάσει του νόμου ...... (του Πολιτικού Μηχανικού .....)"

 

Εγκεφαλικο!

Φυσικα δεν θα ειμαι ο μονος που εκανα τακτοποιηση φετος! Θα πρεπει να γινει ολη αυτη η δουλεια? Θα τσεκαρει το συστημα , εκτος απο το Ε1 και το Ε9 σε τοσο βαθος χρονου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Evaggelos1 είπε

Εγκεφαλικο!

Φυσικα δεν θα ειμαι ο μονος που εκανα τακτοποιηση φετος! Θα πρεπει να γινει ολη αυτη η δουλεια? Θα τσεκαρει το συστημα , εκτος απο το Ε1 και το Ε9 σε τοσο βαθος χρονου?

το πρόγραμμα εξοικονομώ όχι δεν το ενδιαφέρει. θα κάνει λογικά τους ελέγχους θα είσαι οκ.

αλλά πίστεωψέ με είναι 5 λεπτά υπόθεση και αν δεν το κάνεις θα το βρεις φορολογικά μπροστά σου με πρόστιμα και προσαυξήσεις. γι αυτό σου προτείνω το φορολογικά σωστό (δηλ από το 2014) 

Στις 8/12/2020 στις 1:21 ΠΜ, Sanjuro είπε

Το παρακάτω έχει μια διαφάνεια που κάνει λιανά ορισμένα πράγματα που συζητάγαμε 2-3 μέρες πριν...

spacer.png

 

Στους διάφορους που βλέπω πως είναι της τελευταίας στιγμής μπορεί αυτό να τους είναι χρήσιμο...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Evaggelos1 είπε

Εκανα νομιμοποιηση καποιων αυθαιρετων χωρων και εν συνεχεια εκανα την διορθωση του εντυπου Ε1 φορ ετους 2019 (δηλαδη του τελευταιου).

Θα πρεπει να κανω και την αναλογη διορθωση του Ε9 για το ετος 2020 ?  Θα πρεπει να μπει ημερομηνια 2018. 

Έτσι θα σου έρθει αναδρομικό ΕΝΦΙΑ. Αυτή είναι ερώτηση λογιστή βασικά και όχι εξοικονομώ.

Για το εξοικονομώ πρέπει να έχεις τα ίδια στοιχεία σε

  • Ε1
  • Ε9
  • ΔΕΗ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερωτηση γρηγορη.

Εκανα την demo αιτηση και ολα καλα,γενικα μου φαινεται πολυ ευκολη και ειναι μαξ 10 λεπτα υποθεση.

2 προβληματα αντιμετωπισα.

Στη πρωτη μασκα,που γραφεις τα οικονομικα στοιχεια,μου βγαζει σε κιτρινο πλασιο δεν βρεθηκαν στοιχεια εισοδηματος για το ΑΦΜ του υποχρεου υποβολης δηλωσης για το φορολογικο ετος 2019.Ωστοσο,δεν ειναι κοκκινο στον ελεγχο πληροτητας στοιχειων,οποτε υποθετω οτι εχει να κανει με το οτι ειναι δοκιμαστικη εκδοση.

Επισης,δεν βρηκα πουθενα καπου να λεει επομενο βημα,αφου ειχα ολοκληρωσει και τις 4 ενεργειες.

 

Edit: To πρωτο το διορθωσα,ηταν δικο μου λαθος.

το δευτερο ακομα δεν βρισκω καπου να λεει επομενα βημα.

 

Αυτα τα 2 ειναι προβληματα που αντιμετωπισατε και εσεις;;

Επεξ/σία από nikos_se
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, nikos_se είπε

Εκανα την demo αιτηση και ολα καλα,γενικα μου φαινεται πολυ ευκολη και ειναι μαξ 10 λεπτα υποθεση.

Να κάνω εγώ τώρα μια ερώτηση που σκεφτόμουν;; Αν αυτή είναι η αίτηση, που όντως μοιάζει αστεία υπόθεση... Τότε πως μένουν κάποιοι (απ'οτι έχω καταλάβει 20-30% των ατόμων) έξω όταν μένει ανοιχτό το σύστημα για 3-5 ώρες;;

Να υποθέσω πως οι 3-5 ώρες είναι 3-5 7-10λεπτά στο ενδιάμεσο των οποίων δεν τολμάς καν να πας τουαλέτα και πατάς refresh ελπίζοντας να έχει ανοίξει το σύστημα;; ...και πως η συντριπτική πλειοψηφία αυτών που μένουν εκτός προγράμματος είναι οι τελευταίοι στις λίστες των ενεργειακών επιθεωρητών/βοηθών έργου;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Να κάνω εγώ τώρα μια ερώτηση που σκεφτόμουν;; Αν αυτή είναι η αίτηση, που όντως μοιάζει αστεία υπόθεση... Τότε πως μένουν κάποιοι (απ'οτι έχω καταλάβει 20-30% των ατόμων) έξω όταν μένει ανοιχτό το σύστημα για 3-5 ώρες;;

Να υποθέσω πως οι 3-5 ώρες είναι 3-5 7-10λεπτά στο ενδιάμεσο των οποίων δεν τολμάς καν να πας τουαλέτα και πατάς refresh ελπίζοντας να έχει ανοίξει το σύστημα;; ...και πως η συντριπτική πλειοψηφία αυτών που μένουν εκτός προγράμματος είναι οι τελευταίοι στις λίστες των ενεργειακών επιθεωρητών/βοηθών έργου;; 

Υπάρχουν πολλές απαντήσεις με βάση στην ερώτηση σου

  • Η ψυχολογία του Έλληνα που το αφήνει για λίγο πιο μετά - θα το κάνω αργότερα
  • Ο μηχανικός που έχει 20 αιτήσεις και τελικά προλαβαίνει τις πρώτες 5
  • Το σύστημα που κολλάει και κάποιοι δεν καταφέρνουν ποτέ να φορτώσουν σελίδα
  • Θυμίζω πως στα προηγούμενα προγράμματα δεν υπήρχε demo. Εκείνη την ώρα προσπαθούσαν να δουν τι θα πάει και που
  • Και φυσικά υπάρχουν και αυτοί που τελευταία στιγμή διαπίστωσαν πως δεν έχουν όλα τα δικαιολογητικά
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.png.c5b091bcc3ea8ac764a020f07cecbee6.png

Σε αυτό το πεδίο, εχω ένα θέμα.

Η οικοδομική άδεια αναφέρει ως Διεύθυνση "Μεγάλου Δημητρίου"

Η σημερινή Διεύθυνση είναι  "Μεγάλου Δημητρίου 22"

 

Στο πεδίο τι βάζουμε?! Ναι ή όχι !? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εβαλα Οχι μιας και η οικοδομικη αδεια ειναι με διευθυνση Οικοδομικο Τετραγωνο και δεν υπηρχε οδοαριθμηση ακομη. Χθες καταφερα και πηρα βεβαιωση απο τον Δημο, ωστε να εχω την ιδια διευθυνση παντου εκτος της αδειας οπου θα καταθεσω και αυτη την βεβαιωση οπως γραφει στο δευτερο κεφαλαιο των δικαιολογητικων. 

Τωρα για την απουσια απλα του αριθμου τι να πω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ίδιο θέμα, σωστή διεύθυση (με νούμερο) στο Ε1, διεύθυνση χωρίς νούμερο αλλά με όνομα δρόμου στο Ε9. Ποιό δικαιολογητικό θεωρείται το έγκυρο και τί βάζω το πλαίσιο, ναι ή όχι; :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, janus5555 είπε

έχω ίδιο θέμα, σωστή διεύθυση (με νούμερο) στο Ε1, διεύθυνση χωρίς νούμερο αλλά με όνομα δρόμου στο Ε9. Ποιό δικαιολογητικό θεωρείται το έγκυρο και τί βάζω το πλαίσιο, ναι ή όχι; :wacko:

Όπως το έχω ψάξει,

υποθέτω δεν μας απασχολούν να είναι απολύτως ίδιες οι διευθύνσεις:

  • Ε1
  • Ε9
  • ΔΕΗ

Παρότι θα έπρεπε να είναι ίδιες. Γιατί? Γιατί γίνεται έλεγχος βάσει ρολογιού ΔΕΗ σε αυτά. Μας απασχολεί όμως της οικοδομικής άδειας / νομιμοποίησης. 

Αλλά αυτά είναι δικές μου υποθέσεις. Μένουν 2 ενδεχόμενα αν βάλεις ότι οι διευθύνσεις είναι ίδιες στην ανάλογη επιλογή

  • Να σου ακυρώσουν την αίτηση?
  • ή να σου πουν να φέρεις χαρτί απο ΟΤΑ που αποδεικνύει την ακριβή διεύθυνση?

Τι θα κάνουν κανείς δεν ξέρει όμως.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία. Μου έστειλε το ΠΕΑ ο επιθεωρητής μαζί με το Παράρτημα ΙΙΙ. Αυτές είναι οι παρεμβάσεις και το τελικό κόστος δηλαδή? Από το οποίο θα πληρώσω εγώ πχ 25%? Δεν έχω καταφέρει ακόμα να μιλήσω μαζί του. Έχουν πήξει. Γιατί η αλήθεια είναι ότι παρεμβάσεις είναι αυτές που είπαμε αλλά στο περίπου 🙄. Κατάφερε να με βάλει στο πρόγραμμα αλλά αν είναι να δώσω τόσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...