Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

παλι μπερδεύεσαι. Πρωτίστως γίνεται για τον ενεργειακό στόχο και ΟΧΙ για τον κόσμο που έχει ανάγκη. Ασχέτως που σε αυτο το κόσμο απευθύνεται (οπως και εγώ με 2 ΕΚΟ στα σπιτια μας).

μιλάς για το ποιο είναι το δίκαιο και το κοινωνικά σωστό και μας λες ότι γίνεται για τον ενεργειακό στόχο!

δεν διαφωνώ με αυτά που γράφεις αλλά γράφεις για το "γράμμα" και γω για το "πνεύμα" του νόμου.

πριν θεωρήσεις ότι "μπερδεύομαι" και μάλιστα "πάλι" κάνε μια ανάγνωση ξανά αυτών που γράφεις.

δε σου φταίμε εμείς που παλεύουμε να βάλουμε το σπίτι μας στο πρόγραμμα (να σου θυμίσω ότι στα σπίτια μένουν άνθρωποι). μήπως σου φταίνε μεγάλα γραφεία που αυτοποιημένα παιρνάνε δεκάδες αιτήσεις και αφήνουν στους μεμονωμένους μηχανικούς μία- δύο αιτησούλες;

το κλείνω και σόρρυ για το ύφος

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν έχω κάτι μαζί σου ή "μαζι σου" ή με τον απλό κοσμάκη, γιατι σ'αυτους ανήκω κι εγώ, στο ξαναγράφω. Χωρίς το πρόγραμμα δε θα μπορούσα να κανω τις εργασίες που έκανα. Δεν γραφω κάπου οτι φταίς/τε.

Εάν κατάλαβες, αυτο ζητώ συγνώμη, ισως απ'το γραπτό λόγο δε βγαίνει το νοημα που πρέπει.

Για το κομμάτι που είπα, οτι ειναι καλυτερο για κλάδο μας, το ειπα απο την αποψη οτι δε θα μας βγαινει η παναγια και η ψυχή να προλαβαίνουμε προθεσμίες και να ακουμε τη γκρινια του καθ'ενα που δε προλαβαμε να τον περάσουμε στο προγραμα.

Αυτά απο μένα. 

Καλη επιτυχία με το προγραμμα στη συνέχεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω σημερα που προσπαθησα με ολα τα χαρτια κομπλε! σε 17 λεπτα δεν μπορεσα να μπω.και ο πατερας μου Πολιτικος μηχανικος!

στην Ήπειρο, μέσα σε 20 λεπτά, μπήκαν 5378 αιτήσεις και τα κονδύλια τελειώσανε. Αν κάθε μηχανικος μπόρεσε να ολοκληρώσει 2 αιτήσεις κατά μέσο όρο, σημαίνει ότι μπήκαν μέσα στο σύστημα 2689 μηχανικοι. Μα καλά ποιόν κοροϊδεύουν!!!

Δεν είναι η πρώτη φορά, αλλά τώρα το παραξηλώσανε. Εδώ μιλάμε για εξόφθαλμη περίπτωση προνομιακής μεταχείρισης του συστήματος, από ορισμένους ...εκλεκτούς (τράπεζες; πολυκαταστήματα; μεγάλα μελετητικά γραφεία;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ktikti είπε

Κι εγω σημερα που προσπαθησα με ολα τα χαρτια κομπλε! σε 17 λεπτα δεν μπορεσα να μπω.και ο πατερας μου Πολιτικος μηχανικος!

στην Ήπειρο, μέσα σε 20 λεπτά, μπήκαν 5378 αιτήσεις και τα κονδύλια τελειώσανε. Αν κάθε μηχανικος μπόρεσε να ολοκληρώσει 2 αιτήσεις κατά μέσο όρο, σημαίνει ότι μπήκαν μέσα στο σύστημα 2689 μηχανικοι. Μα καλά ποιόν κοροϊδεύουν!!!

Δεν είναι η πρώτη φορά, αλλά τώρα το παραξηλώσανε. Εδώ μιλάμε για εξόφθαλμη περίπτωση προνομιακής μεταχείρισης του συστήματος, από ορισμένους ...εκλεκτούς (τράπεζες; πολυκαταστήματα; μεγάλα μελετητικά γραφεία;

Αρκετοί ιδιώτες το κάνουν μόνοι τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, ktikti είπε

Κι εγω σημερα που προσπαθησα με ολα τα χαρτια κομπλε! σε 17 λεπτα δεν μπορεσα να μπω.και ο πατερας μου Πολιτικος μηχανικος!

Αφού ήσουν και πέρυσι... πέρυσι πόσο κράτησε στην ήπειρο;;

Γιατί 17 λεπτά;; 24 είπαν.

Υπήρχε κόλλημα κάπου;; Άκουσα πως οι παρεμβάσεις και το ΠΕΑ δεν πέρναγαν αμέσως.

12 λεπτά πριν, Subzerog7 είπε

Κατάλαβα. Την δευτέρα θα πρέπει να γίνουμε καμικάζι

Εγώ ποντάρω στο γεγονός πως είμαι κομπιουτεράκιας. Νομίζω κάποιο αβανταζ θα μου το δίνει. Βέβαια μήπως φάω σκάλωμα πουθενά και χαθεί το αβανταζ. :P

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Αφού ήσουν και πέρυσι... πέρυσι πόσο κράτησε στην ήπειρο;;

Γιατί 17 λεπτά;; 24 είπαν.

Υπήρχε κόλλημα κάπου;; Άκουσα πως οι παρεμβάσεις και το ΠΕΑ δεν πέρναγαν αμέσως.

Εγώ ποντάρω στο γεγονός πως είμαι κομπιουτεράκιας. Νομίζω κάποιο αβανταζ θα μου το δίνει. Βέβαια μήπως φάω σκάλωμα πουθενά και χαθεί το αβανταζ. :P

Βρε και εγώ είμαι, και έχω και autofill ενεργό από το demo και έκανα και τα δοκιμαστικά και ΠΕΑ και πίνακα παρεμβάσεων και όλα. Απλά διαβάζω για bot κλπ σε άλλο site μηχανικών και φοβάμαι ότι θα το φάμε το άκυρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ ομολογώ πως το σκέφτηκα κάπως αργά (αφού έκλεισε το demo) το autofill. Δεν πειράζει.  :/

Όσων αφορά τα υποτιθέμενα bot πες πως υπάρχουν (ανοιχτό ερώτημα, και σίγουρα θα τρώνε κόλλημα σε σημεία που το σύστημα θα κολλάει) πόσες αιτήσεις να έχουν πάρει πάνω τους;; Εγώ θα έλεγα βαριά ένα 5-10%. Χλωμό περισσότερες, θα είχε βουίξει ο τόπος.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Εγώ ομολογώ πως το σκέφτηκα κάπως αργά (αφού έκλεισε το demo) το autofill. Δεν πειράζει.  😕

Όσων αφορά τα υποτιθέμενα bot πες πως υπάρχουν (ανοιχτό ερώτημα, και σίγουρα θα τρώνε κόλλημα σε σημεία που το σύστημα θα κολλάει) πόσες αιτήσεις να έχουν πάρει πάνω τους;; Εγώ θα έλεγα βαριά ένα 5-10%. Χλωμό περισσότερες, θα είχε βουίξει ο τόπος.

 τους αριθμούς με τις αιτήσεις δες στην Ήπειρο. Δεν βγαίνουν τα νούμερα.

1 ώρα πριν, ktikti είπε

Κι εγω σημερα που προσπαθησα με ολα τα χαρτια κομπλε! σε 17 λεπτα δεν μπορεσα να μπω.και ο πατερας μου Πολιτικος μηχανικος!

στην Ήπειρο, μέσα σε 20 λεπτά, μπήκαν 5378 αιτήσεις και τα κονδύλια τελειώσανε. Αν κάθε μηχανικος μπόρεσε να ολοκληρώσει 2 αιτήσεις κατά μέσο όρο, σημαίνει ότι μπήκαν μέσα στο σύστημα 2689 μηχανικοι. Μα καλά ποιόν κοροϊδεύουν!!!

Δεν είναι η πρώτη φορά, αλλά τώρα το παραξηλώσανε. Εδώ μιλάμε για εξόφθαλμη περίπτωση προνομιακής μεταχείρισης του συστήματος, από ορισμένους ...εκλεκτούς (τράπεζες; πολυκαταστήματα; μεγάλα μελετητικά γραφεία;

 

Επεξ/σία από Subzerog7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν όλα έγιναν νορμάλ από το σύστημα τότε το μόνο που μένει ως εξήγηση είναι το εξής:

η λύση δεν είναι να περαστούν πολλές αιτήσεις από έναν αλλά μία άντε δύο αιτήσεις από "πολλούς". "Πολλούς" και καταρτισμένου βρίσκεις και δεν χρειάζεται να είναι μηχανικοί ούτε να πληρωθούν και πλουσιοπάροχα. 

π.χ εγώ που δεν είμαι μηχανικός αλλά οικονομολόγος αν μου έλεγε η εταιρία πάρε 20 άτομα "προπόνησέ" τα, βάλτα σε μια αίθουσα (ή από το σπίτι μέσω τηλεεργασίας) να περάσουν μία αίτηση το ένα (αμοιβή π.χ 30 ευρώ το κεφάλι- δε νομίζω ότι είναι πολλά αν καθαρίσεις όλη την αγορά) δε νομίζω ότι θα ήταν και τόσο δύσκολο.

βασικά πανεύκολα θα ήταν.

αν είχα ΠΕΑ προτάσεις σέα και μέα κομπλέ από νωρίς νομίζω ότι θα είχα μια επιτυχία 70%. και μάλιστα χωρίς να χρειαστεί να γράψεις και κώδικα για αυτόματη συμπλήρωση πεδίων.

τα παραπάνω είναι εντελώς υποθετικά όμως δεν νομίζουν να απέχουν από την πραγματικότητα.

οι εταιρίες αυτές μπορούν να πετύχουν "οικονομίες κλίμακας" και πολύ απλά ΑΥΤΟ ΚΑΝΟΥΝ.

αφήστε που εμπλέκονται απευθείας και τράπεζες.

γι αυτό μένει μία άντε δύο αιτήσεις ανά μικρόμεσαίο Μηχανικό.

δεν είναι ¨θεωρία συνομοσίας" είναι το οικονομικό σύστημα στο οποίο ζούμε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Subzerog7 είπε

 τους αριθμούς με τις αιτήσεις δες στην Ήπειρο. Δεν βγαίνουν τα νούμερα.

 

Τα στατιστικά είναι λίγο περίεργα όντως...

Αναφορά σε κείμενο

Ειδικότερα, όσον αφορά στην Περιφέρεια Ηπείρου, η πλατφόρμα έκλεισε στις 10.23 π.μ. Υποβλήθηκαν 5.378 αιτήσεις, από τις οποίες εγκρίθηκαν οι 2.761, δεσμεύοντας 61,8 εκατ. ευρώ. Η μέση επιχορήγηση διαμορφώνεται στα 22.344 ευρώ.

Για την Περιφέρεια Ιονίων Νήσων, η πλατφόρμα έκλεισε στις 11.43 το πρωί.  Υποβλήθηκαν 1057 αιτήσεις, εκ των οποίων εγκρίθηκαν οι 430, δεσμεύοντας τα 9,1 εκατ. ευρώ του προϋπολογισμού. Η μέση επιχορήγηση διαμορφώνεται στα 21.216 ευρώ.

Αν πολλαπλασιάσει κανείς την μέση επιχορήγηση κάθε περιοχής με όλες τις αιτήσεις (ξέρω δεν βγαίνει απο'κει αλλά δεν είναι κακή ένδειξη) τότε βγάζει...

5378*22344=120,166,032. (Ήπειρος)

1057*21216=22,425,312. (Ιώνια Νησιά)

120166032/22425312=5.35 φορές περισσότερους πόρους θέλει η Ήπειρος για να έχουν οι κάτοικοι εκεί θεωρητικά ίσες πιθανότητες με τους κάτοικους στα Ιώνια Νησιά.

Στην πραγματικότητα όμως έχει... 61.8/9.1=6.79 φορές περισσότερο! (~27% παραπάνω από όσο πρέπει σύμφωνα με την παραπάνω λογική) ...και τέλειωσαν οι πόροι της 4,5 φορές γρηγορότερα!

https://www.b2green.gr/el/post/86253/exoikonomo-aftonomo-ta-episima-statistika-tis-1is-meras-gia-ipeiro-kai-ionio

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

περυσι ειχε και επιλαχοντες .και φετος τιποτα.

και μιλαω για σπιτι απο το 1972 και σιγα τι θα εκανα.. μια θερμομονωση και κουφωματα.

εβαζα 2500χλ και θα παιρνα 7000. 

Επεξ/σία από ktikti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι θεμα bot ... απλα αυτο ειναι το πρωτο προγραμμα που επιτρεπει πολλαπλες αιτησεις ανα αφμ (αρκει καποιος [συγγενης, ενοικιαστης κοκ] να εχει δηλωσει το ακινητο ως κυρια κατοικια), και πολυ υψηλα ποσοστα επιδοτησης, οποτε πααααααρα πολλοι κανουν αιτησεις για το "σπιτι στο χωριο".

Α και ενας μηχανικος ανετα βαζει 5 ατομα να κανουν αιτησεις ως ενας χρηστης ταυτοχρονα. Ελεος ... 300ρια και 500ρια καπελο (περα δηλαδη απο τη "νομιμη" αποζημιωση συμβουλου του προγραμματος, ΠΕΑ κλπ) ζηταγαν οι μηχανικοι για καθε αιτηση

 

15 λεπτά πριν, Subzerog7 είπε

5790 αιτήσεις λέει απο 2800 χρήστες στην Ηπειρο, σε 24 λεπτά... Πως ?!

 

κατι λαθος διαβασες, εγιναν 5.378 αιτησεις και εγκριθηκαν οι 2.761 ... οι υπολοιποι δεν ειχαν η δε προλαβαν να υποβαλουν παρεμβασεις κοκ. Μη ξεχναμε στους παλιους κυκλους ειδικα στην επαρχια (Πληθυσμος Ηπειρου 300,000) υπηρχε ανεση χρονου να κανεις αιτηση και να υποβαλεις παρεμβασεις μετα 2-3 μερες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...