Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Δεν έχω καταλάβει κάτι. Τι σημαίνει μπήκαν 10000 αιτήσεις και εγκρίθηκαν οι  3000. Οι άλλες τι έγιναν? 

Δεν έφτασαν στο σημείο (4?) έγκρισης.

7 λεπτά πριν, fredd0 είπε

δεν ειναι θεμα bot ... απλα αυτο ειναι το πρωτο προγραμμα που επιτρεπει πολλαπλες αιτησεις ανα αφμ (αρκει καποιος [συγγενης, ενοικιαστης κοκ] να εχει δηλωσει το ακινητο ως κυρια κατοικια), και πολυ υψηλα ποσοστα επιδοτησης, οποτε πααααααρα πολλοι κανουν αιτησεις για το "σπιτι στο χωριο".

Ενδιαφέρουσα οπτική. Που μπορεί να σημαίνει πως δεν θα έπρεπε να είμαστε τόσο απαισιόδοξοι από αυτό που είδαμε σήμερα.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχουν μείνει μέσα, και μπορεί με κάποια αύξηση πόρων ανα περιφέρεια να μπούν.

 

Οσον αφορά το καπέλο 300 και 500 ευρώ καλά κάνουν και τα ζητάνε. Μην ξεχνάμε οτι κάνουν δουλειά η οποία δεν είναι δική τους. Επίσης σε βάθος χρόνου 1 έτους περίπου τα 350,00€ του συμβούλου δεν είναι και πολλά, έχοντας πολλές φορές να αντιμετωπίσει τις παράλογες απαιτήσεις του κάθε ιδιοκτήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ktikti είπε

περυσι ειχε και επιλαχοντες .και φετος τιποτα.

και μιλαω για σπιτι απο το 1972 και σιγα τι θα εκανα.. μια θερμομονωση και κουφωματα.

εβαζα 2500χλ και θα παιρνα 7000. 

Άσχημα είναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, @pnea1973 είπε

Εχουν μείνει μέσα, και μπορεί με κάποια αύξηση πόρων ανα περιφέρεια να μπούν.

 

Οσον αφορά το καπέλο 300 και 500 ευρώ καλά κάνουν και τα ζητάνε. Μην ξεχνάμε οτι κάνουν δουλειά η οποία δεν είναι δική τους. Επίσης σε βάθος χρόνου 1 έτους περίπου τα 350,00€ του συμβούλου δεν είναι και πολλά, έχοντας πολλές φορές να αντιμετωπίσει τις παράλογες απαιτήσεις του κάθε ιδιοκτήτη.

500 ευρω για να κανει αιτηση (δηλαδη data entry 20 πεδια) χωρις καμια απολυτως εγγυηση οτι θα ειναι επιτυχης ειναι στεγνη ληστεια, κατα την προσωπικη μου αποψη. 

Αν κανει ντιλ με τον πελατη οτι ξερεις κατι εγω, αν μπεις στο προγραμμα, θελω και 500 ευρω για επιβλεψη του εργου, μαζι του. 500 ευρω για data enty προσωπικα το βρισκω εξωφρενικο. Φαντασου να πας στο λογιστη σου να κανει Ε1 και να σου ζητησει πεντακοσουρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fredd0 είπε

500 ευρω για να κανει αιτηση (δηλαδη data entry 20 πεδια) χωρις καμια απολυτως εγγυηση οτι θα ειναι επιτυχης ειναι στεγνη ληστεια, κατα την προσωπικη μου αποψη. 

Φρέντο δεν ξέρω που το πέτυχες εσύ αυτό και πόσοι το κάνουν όντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fredd0 είπε

500 ευρω για να κανει αιτηση (δηλαδη data entry 20 πεδια) χωρις καμια απολυτως εγγυηση οτι θα ειναι επιτυχης ειναι στεγνη ληστεια, κατα την προσωπικη μου αποψη. 

Αν κανει ντιλ με τον πελατη οτι ξερεις κατι εγω, αν μπεις στο προγραμμα, θελω και 500 ευρω για επιβλεψη του εργου, μαζι του. 500 ευρω για data enty προσωπικα το βρισκω εξωφρενικο. Φαντασου να πας στο λογιστη σου να κανει Ε1 και να σου ζητησει πεντακοσουρα.

Είναι εργασία η οποία δεν έιναι δική του, οπότε πρέπει να πληρωθεί. Το αν είναι ληστεία ή όχι μην το λές...Επίσης 500 για επίβλεψη??????

 

Τέλος πάντων, η λύση είναι ο καθένας την κάνει μόνος του. Απο εκεί και πέρα, η παροχή υπηρεσιών πληρώνεται.

 

Αλλά δεν είναι επι του παρόντος η κουβέντα αυτή.

Πάντως και εμένα τα νούμερα δεν μου βγαίνουν για Ηπειρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ στην περιοχή μου (Θεσπρωτία) ξέρω καμιά 20αρια μηχανικούς με γραφείο.

κανένας δεν ζητάει 300αρια ή 500αρια για να κάνει την αίτηση.

ούτε 30αρια καν. Τζάμπα. Τώρα τι σειρά θα σε βάλει  ....

(να δούμε τώρα πότε θα πληρωθούν όλα αυτά τα ΠΕΑ που δεν μπήκαν) 

ο δικός μου (που είναι αδελφικός φίλος) μου είπε. αν θες να μπεις εγώ δεν μπορώ να στο εξασφαλίσω. έχω υποχρέωση σε αυτούς που δεν μπήκαν στο προηγούμενο οπότε κάνε την μόνο σου. τις έκανα και είχα 50% επιτυχία (1 στις 2). 

Επεξ/σία από ikucic
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Πάντως και εμένα τα νούμερα δεν μου βγαίνουν για Ηπειρο. 

Τα μαθηματικά τα έκανα και είναι αρκετά περίεργα. Αυτή είναι η αλήθεια.

Βέβαια αυτό που είπε ο Φρέντος περί πατρικού / εξοχικού κλπ είναι ένας παράγων που θα πρέπει να μας κάνει να ησυχάσουμε λίγο. Μάλλον δεν θα είναι έτσι τα πράγματα στην Αττική.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Τα μαθηματικά τα έκανα και είναι αρκετά περίεργα. Αυτή είναι η αλήθεια.

Βέβαια αυτό που είπε ο Φρέντος περί πατρικού / εξοχικού κλπ είναι ένας παράγων που θα πρέπει να μας κάνει να ησυχάσουμε λίγο. Μάλλον δεν θα είναι έτσι τα πράγματα στην Αττική.

Μακάρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το "καλο" με την Αττικη για οσους ενδιαφερονται ειναι οτι κατα κανονα οι αιτησεις ειναι μικροτερες (διαμερισματα), αλλο να περασει 2-3 παρεμβασεις αλλο 10

το κακο με την αττικη ειναι ...ηπειρος πληθυσμος 300,000, budget εξοικονομω 65 μυρια, Αττικη πληθυσμος κοντα 4 εκατ ψυχες, budget 160 μυρια. Φυσικα ειναι φθηνοτερο το ενεργειακη κλαση Β στην Αττικη, αλλα ποσο φθηνοτερο. Κι αν αρχισουν να μπαινουν τιποτα αρχαιες μονοκατοικιες και να τραβανε 40ρια και 50ρια ...

Βαλε και τους χαμενους των προηγουμενων κυκλων των οποιων τα ΠΕΑ ισχυουν ακομα και η διαδικασια ειναι ανεξοδη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη ενδιαφερομαι να κανω την αιτηση το 2021, τα απαραιτητα κατα την αιτηση ειναι μονο ΠΕΑ Και αδεια οικοδομης ?

Επεξ/σία από Shyn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΕΑ και εντυπο παρεμβασεων 

Απο οσο ξερω ΑΦΟΥ εγκριθει η αιτηση ζηταει νομιμοποιητικα εγγραφα για το ακινητο (αδεια, τακτοποιηση κλπ) και αντιγραφο λογαριασμου ρευματος.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Άσχημα είναι ?

οχι βεβαια! μια χαρα ητανε .. απλα θελω να πω οτι δεν ειχα και κανα μεγαλο ποσο για να φαω ακυρο! ηταν προτιμοτερο να βαλουν περισσοτερα νοικοκυρια με περιπου αυτη την χρηματοδοτηση παρα να βαλουν λιγοτερα με μεσω ορο 20000χιλιαρικα. και ισως και παραπανω.

1 ώρα πριν, ikucic είπε

εγώ στην περιοχή μου (Θεσπρωτία) ξέρω καμιά 20αρια μηχανικούς με γραφείο.

κανένας δεν ζητάει 300αρια ή 500αρια για να κάνει την αίτηση.

ούτε 30αρια καν. Τζάμπα. Τώρα τι σειρά θα σε βάλει  ....

(να δούμε τώρα πότε θα πληρωθούν όλα αυτά τα ΠΕΑ που δεν μπήκαν) 

ο δικός μου (που είναι αδελφικός φίλος) μου είπε. αν θες να μπεις εγώ δεν μπορώ να στο εξασφαλίσω. έχω υποχρέωση σε αυτούς που δεν μπήκαν στο προηγούμενο οπότε κάνε την μόνο σου. τις έκανα και είχα 50% επιτυχία (1 στις 2). 

και εμενα που με βοηθησε ο μηχανικος δωρεαν μου το εκανε! αναφερομαι για Ηγουμενιτσα (θεσπρωτια)

ομως πληρωσα τον μηχανικο για το ενεργειακο πιστοποιητικο αλλα και παλι πληρωσα πολυ λιγοτερα.δηλαδη για ενα πιστοποιητικο 55 τμ το σπιτι πληρωσα 212.50 ..με την προοπτικη οτι θα τα παρω πισω αμα εμπαινα.μας εμεινε "καβατζα" τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, fredd0 είπε

ΠΕΑ και εντυπο παρεμβασεων 

Απο οσο ξερω ΑΦΟΥ εγκριθει η αιτηση ζηταει νομιμοποιητικα εγγραφα για το ακινητο (αδεια, τακτοποιηση κλπ) και αντιγραφο λογαριασμου ρευματος.

Αυτό όντως ισχύει;; Εγώ έχω ακούσει περί ΔΕΗ, ΠΕΑ και έντυπο παρεμβάσεων.

 

58 λεπτά πριν, fredd0 είπε

το "καλο" με την Αττικη για οσους ενδιαφερονται ειναι οτι κατα κανονα οι αιτησεις ειναι μικροτερες (διαμερισματα), αλλο να περασει 2-3 παρεμβασεις αλλο 10

Αμφιβάλλω πως υπάρχουν 10 παρεμβάσεις ούτε νομίζω πως υπάρχουν 2-3.  Η διαφορά μάλλον είναι 3-4 παρεμβάσεις από 4 minimum στην καλύτερη (δεν ανεβαίνει 3 κατηγορίες εύκολα) έως 7-8 στην χειρότερη (smart home, θερμοπρόσοψη,  αντλια, ηλιακός, φωτοβολταϊκα, αλουμίνια, πόρτες ξεχωριστά πάνε;; τι άλλο;;)

Πόσο παίρνει να τις φορτώσει κανείς όμως;; 3x3-4=9-12 αριθμοί επιπλέον δεν είναι;; 1 λεπτό;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...