Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Αυτό όντως ισχύει;; Εγώ έχω ακούσει περί ΔΕΗ, ΠΕΑ και έντυπο παρεμβάσεων.

 

Αμφιβάλλω πως υπάρχουν 10 παρεμβάσεις ούτε νομίζω πως υπάρχουν 2-3.  Η διαφορά μάλλον είναι 3-4 παρεμβάσεις από 4 minimum στην καλύτερη (δεν ανεβαίνει 3 κατηγορίες εύκολα) έως 7-8 στην χειρότερη (smart home, θερμοπρόσοψη,  αντλια, ηλιακός, φωτοβολταϊκα, αλουμίνια, πόρτες ξεχωριστά πάνε;; τι άλλο;;)

Πόσο παίρνει να τις φορτώσει κανείς όμως;; 3x3-4=9-12 αριθμοί επιπλέον δεν είναι;; 1 λεπτό;;

Μόνωση ταράτσας, κλιματιστικά. Εμένα δεν μπορούσε να μου βάλει την αντλία μέσα γιατί ήταν ακριβή και δεν με έπαιρνε το πρόγραμμα λόγο του 1.20 και έβαλα λέβητα αερίου χωρίς καν να περνάει αέριο. Απλά μου είπε αν θες βάλε μπουκάλες αλλιώς μείνε με το πετρέλαιο και αστο μέχρι να περάσει ΦΑ.

Και η αντλία με μόνωση ταράτσας και αλουμίνια ήταν ο κύριος λόγος που ήθελα να μπω.

Επεξ/σία από Subzerog7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Αυτό όντως ισχύει;; Εγώ έχω ακούσει περί ΔΕΗ, ΠΕΑ και έντυπο παρεμβάσεων.

 

Αμφιβάλλω πως υπάρχουν 10 παρεμβάσεις ούτε νομίζω πως υπάρχουν 2-3.  Η διαφορά μάλλον είναι 3-4 παρεμβάσεις από 4 minimum στην καλύτερη (δεν ανεβαίνει 3 κατηγορίες εύκολα) έως 7-8 στην χειρότερη (smart home, θερμοπρόσοψη,  αντλια, ηλιακός, φωτοβολταϊκα, αλουμίνια, πόρτες ξεχωριστά πάνε;; τι άλλο;;)

Πόσο παίρνει να τις φορτώσει κανείς όμως;; 3x3-4=9-12 αριθμοί επιπλέον δεν είναι;; 1 λεπτό;;

Οχι γιατι ειναι 4 παρεμβασεις αλλα πρεπει να συμπληρωθουν 3 πεδια για την καθε μια. Πχ  1 Κατηγορια 1.A1 Ι 2 Τμ 6,97 και 3 τιμη 2.578,90. Οποτε για 4 παρεμβασεις ειναι 12 πεδια

Επεξ/σία από oyk152
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sanjuro είπε

Τα μαθηματικά τα έκανα και είναι αρκετά περίεργα. Αυτή είναι η αλήθεια.

Βέβαια αυτό που είπε ο Φρέντος περί πατρικού / εξοχικού κλπ είναι ένας παράγων που θα πρέπει να μας κάνει να ησυχάσουμε λίγο. Μάλλον δεν θα είναι έτσι τα πράγματα στην Αττική.Κοιτα

Κοίτα και είναι περίεργα τα νούμερα. Μην ξεχνάς ότι και στην Αττική πολλοί έχουν και σπίτια τα οποία θα τα βάλουν σαν 1η κατοικία κι ας μην είναι για να μπούνε.. Πάντως ξαναλέω, ότι τα νούμερα και ο χρόνος που έκλεισε στην Ήπειρο δεν μου κάθεται καλά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

14 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Δεν έχω καταλάβει κάτι. Τι σημαίνει μπήκαν 10000 αιτήσεις και εγκρίθηκαν οι  3000. Οι άλλες τι έγιναν? 

Μπήκαν 10000 σημαίνει πήραν αριθμό. Αρα ξεκίνησαν πχ στην ήπειρο εντός της πρώτης μισής ώρας χοντρικα.

3000 εγκρίθηκαν σημαινει ότι από τις 10000 οι 3000 έκαναν έλεγχο πληρότητας ήταν οκ και υπήρχε και διαθέσιμος προϋπολογισμός όποτε είναι οκ και πρέπει τώρα να ανέβουν οικοδομική άδεια και λογαριασμός δεη.

7000 ολοκλήρωσαν έκαναν και έλεγχο στοιχείων και (α) είτε κάπου κόλλησαν (β) ήταν όλα οκ και στην πληρότητα στοιχεία όμως έβγαλε μήνυμα "δεν επαρκεί ο προϋπολογισμός " . Αυτές παραμένουν στο σύστημα σε εκκρεμότητα. 

Αδιευκρίνιστος παραμένει ο αριθμός αιτήσεων που δεν μπήκε καν διότι μετά το πρώτο μισάωρο η επιλογή "νέα αίτηση" για την περιφέρεια Ηπειρου ήταν ήδη απενεργοποιημένη αρα αυτές οι αιτήσεις παρέμειναν στον υπολογιστή αυτού που πήγε να τις κάνει.

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά, τι γίνεται με το σύστημα;

Προσπαθώ από χθες να κάνω αίτηση κι ενώ μπαίνω κανονικά στο site, δε με αφήνει καν να επιλέξω την περιφέρεια του ακινήτου για να ξεκινήσω την αίτηση.

Όταν πατάω το drop down menu, βγάζει αυτό που βγάζει  απλώς <Επιλέξτε>

2132413521_Screenshot2020-12-12085639.png.5d43f8a936cc0acffccab54bd433a935.png

Εάν πατήσω το κουμπί +Νέα Αίτηση, βγάζει μήνυμα "Παρακαλώ επιλέξτε την περιφέρεια στην οποία ανήκει το ακίνητο σας.

Screenshot 2020-12-12 084610.png

Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο, σε firefox, edge, opera, chrome

Επεξ/σία από solution1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, solution1 είπε

Ρε παιδιά, τι γίνεται με το σύστημα;

Προσπαθώ από χθες να κάνω αίτηση...

Ήταν ανοιχτό χθες για την Ήπειρο απ'τις 10.00 μέχρι τις 10:24 και για τα Ιωνια νησιά για ~1 ώρα ακόμα. Δεν έχει ανοίξει για οπουδήποτε αλλού ακόμα. Δευτέρα Αττική. Άλλες ημερομηνίες οι υπόλοιποι.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sanjuro είπε

Ρε παιδιά, τι γίνεται με το σύστημα;

Προσπαθώ από χθες να κάνω αίτηση...

Τι νόμιζες, ότι το σύστημα είναι ανοιχτό όποια ώρα θέλουμε για να γίνονται αιτήσεις;

Δευτέρα πρωί πάλι, αγώνας δρόμου για Αττική !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατάλαβα.. μακελειό θα γινει πάλι. Τι θα γίνει τη Δευτερα, δε θελω να φανταστω.
Σα να πετάνε καρβέλια ψωμί απο το φορτηγό σε πεινασμένο κόσμο η όλη κατάσταση. Απλά ντροπή.
Προσωπικά, το αποφάσισα, δε βάζω τίποτα (ουτε ηλιακους, θερμοπροσόψεις, τέντες, ισως καν κουφώματα) εκτός από την Α/Θ που θα τη χρηματοδοτήσω τελικά μόνος μου. Οποτε μαζέψω χρήματα ή χρειαστώ, θα βάλω ότι άλλο χρειαστεί. Να πληρώσω και μηχανικούς κλπ κλπ και μετα να παλευω με το σύστημα. Γιατί κανένας εργολάβος, προμηθευτής συστημάτων δεν δεχτηκε να αναλάβει την αίτηση.
Η ζωη ειναι μικρή. Αν ειναι λιγο πιο ζεστή ή κρύα, δε πειράζει...

Επεξ/σία από a_f_a
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, a_f_a είπε

Κατάλαβα.. μακελειό θα γινει πάλι. Τι θα γίνει τη Δευτερα, δε θελω να φανταστω.
Σα να πετάνε καρβέλια ψωμί απο το φορτηγό σε πεινασμένο κόσμο η όλη κατάσταση. Απλά ντροπή.
Προσωπικά, το αποφάσισα, δε βάζω τίποτα (ουτε ηλιακους, θερμοπροσόψεις, τέντες, ισως καν κουφώματα) εκτός από την Α/Θ που θα τη χρηματοδοτήσω τελικά μόνος μου. Οποτε μαζέψω χρήματα ή χρειαστώ, θα βάλω ότι άλλο χρειαστεί. Να πληρώσω και μηχανικούς κλπ κλπ και μετα να παλευω με το σύστημα. Γιατί κανένας εργολάβος, προμηθευτής συστημάτων δεν δεχτηκε να αναλάβει την αίτηση.
Η ζωη ειναι μικρή. Αν ειναι λιγο πιο ζεστή ή κρύα, δε πειράζει...

αν είναι να περάσεις μία αίτηση (με βάση την εμπειρία της Ηπερίου) έχεις πιθανότητα γύρω στο 80% αν είσαι εξοικειωμένος με το περιβάλλον και έχεις κάνει λίγο προπόνηση στο ντέμο.

αν δεν έχεις κάνει εξοικείωση δύσκολο.

αν θέλεις να περάσεις 2 αιτήσεις διαδοχικά πρέπει να είναι ο "χρυσοδάκτυλος". 

η μόνη λύση είναι αν έχει κάποιος 2 αιτήσεις να τις περνάει ταυτόχρονα (δηλ θέλει 2 εξοικιωμένα άτομα και 2 υπολογιστές)

σημειώνω ότι ακόμη και αν περνάτε 2 αιτήσεις με τον ίδιο ΑΦΜ μπορούν να μπουν 2 άτομα ταυτόχρονα από 2 διαφορετικούς υπολογιστές με τους ίδιους κωδικούς taxis. δουλεύει κανονικά!!!

 

Επεξ/σία από ikucic
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Subzerog7 είπε

Μόνωση ταράτσας, κλιματιστικά. Εμένα δεν μπορούσε να μου βάλει την αντλία μέσα γιατί ήταν ακριβή και δεν με έπαιρνε το πρόγραμμα λόγο του 1.20 και έβαλα λέβητα αερίου χωρίς καν να περνάει αέριο. Απλά μου είπε αν θες βάλε μπουκάλες αλλιώς μείνε με το πετρέλαιο και αστο μέχρι να περάσει ΦΑ.

Και η αντλία με μόνωση ταράτσας και αλουμίνια ήταν ο κύριος λόγος που ήθελα να μπω.

Ποιου ετους είναι το κτίριο σου?

Είχες ήδη αλουμίνια?

Ηλιακό είχες?

2 λεπτά πριν, ikucic είπε

σημειώνω ότι ακόμη και αν περνάτε 2 αιτήσεις με τον ίδιο ΑΦΜ μπορούν να μπουν 2 άτομα ταυτόχρονα από 2 διαφορετικούς υπολογιστές με τους ίδιους κωδικούς taxis. δουλεύει κανονικά!!!

 

Το πρόγραμμα λέει οτι μπορεί να δεχθεί μόνο μια αίτηση /οίκημα. Αν πας και περάσεις 2 αιτήσεις για το ίδιο οίκημα και τελικά μπει (προλάβει τη μία,) μήπως γίνει καμιά ακύρωση μετα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το καλο με τιν Αττικη ειναι οτι το μεγαλυτερο μερος ειναι πολυκατοικίες. Οποτε ειναι πολυ λιγοτερες οι μονοκατοικίες για αίτηση. Ισως αυτο να ειναι προτερημα 

Επεξ/σία από oyk152
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ikucic είπε

σημειώνω ότι ακόμη και αν περνάτε 2 αιτήσεις με τον ίδιο ΑΦΜ μπορούν να μπουν 2 άτομα ταυτόχρονα από 2 διαφορετικούς υπολογιστές με τους ίδιους κωδικούς taxis. δουλεύει κανονικά!!!

Γενικά οι δυνατότητες multitasking της υπόθεσης είναι ανοιχτό ερώτημα για'μενα π.χ. μπορεί να ανοίξει κάποιος πολλά tabs της ίδιας αίτησης ώστε να περνάει άλλα πράγματα όταν κολλάει/φορτώνει το ένα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

7 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Γενικά οι δυνατότητες multitasking της υπόθεσης είναι ανοιχτό ερώτημα για'μενα π.χ. μπορεί να ανοίξει κάποιος πολλά tabs της ίδιας αίτησης ώστε να περνάει άλλα πράγματα όταν κολλάει/φορτώνει το ένα;;

Μάλλον όχι νομιζω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, Sanjuro said:

Γενικά οι δυνατότητες multitasking της υπόθεσης είναι ανοιχτό ερώτημα για'μενα π.χ. μπορεί να ανοίξει κάποιος πολλά tabs της ίδιας αίτησης ώστε να περνάει άλλα πράγματα όταν κολλάει/φορτώνει το ένα;;

Δεν γίνεται για τον ίδιο οίκημα.  Βγάζει μήνυμα ότι το πεα εχει χρησιμοποιηθεί σε άλλη αίτηση. Γενικά η φετινή πλατφόρμα μου φαίνεται αρκετά δουλεμένη. 

Επεξ/σία από didaskalop
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, oyk152 είπε

Το καλο με τιν Αττικη ειναι οτι το μεγαλυτερο μερος ειναι πολυκατοικίες. Οποτε ειναι πολυ λιγοτερες οι μονοκατοικίες για αίτηση. Ισως αυτο να ειναι προτερημα 

ασημαντο, η πλειοψηφια των αιτησεων ειναι μεμονωμενα διαμερισματα, που κανουν αιτηση μαζι με τις μονοκατοικιες. Ολοκληρες πολυκατοικιες ειναι σπανιο φαινομενο. Και αλλος προυπολογισμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...