Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, hf77 είπε

Σε ευχαριστω για την βοηθεια σου,επεκταση δεν εχω κανει!

Μονο παρεμβασεις εσωτερικα , αλαξα αλουμινια και εριξα μια ταρατσα σε κεραμοσκεπη που ειχε πεσει 

Τα λαθος τετραγωνικα ειναι λαθος αποτυπωση του μακαριτη συμβολαιογραφου απο το τοπογραφικο που εκανε τοτε ο μηχανικος

Δεν υπαρχει αδεια ,ουτε παλια ουτε νεοτερη το μονο που εχω ειναι ενα χαρτι απο το δημο οτι προυπαρχει του 1950

Τότε λογικα λύνεται "αναίμακτα" αλλά σιγουρέψου με τον μηχανικό.

36 λεπτά πριν, ikucic είπε

προφανώς υπάρχουν αυθαιρεσίες που πρέπει να τακτοποιηθούν.

πρέπει να ρωτήσεις τον μηχανικό σου.

αν τα τετραγωγικά ήταν λάθος μέτρηση (χωρίς κάποια παρέμβαση με έξτρα τετραγωγικά μεταγενέστερα του 1955) ίσως να τη γλιτώσεις (αυτό προφανώς κάπως πρέπει να δικαιολογηθεί - αεροφωτογηραφίες ή κάτι άλλο).

αν όμως έχουμε να κάνουμε με επέκταση του κτίσματος (πχ έχτισες λίγα τετραγωνικά ακόμη) τότε πρέπει να υπαχθεί σε νόμο τακτοποίησης. το λέει και στις συχνές ερωτήσεις.

είναι καθαρό θέμα Μηχανικού. αν έχεις σκοπό να κάνεις προσπάθεια στο εξοικονομώ πρέπει να απευθυνθείς άμεσα.

 

2 λεπτά πριν, ikucic είπε

Τότε λογικα λύνεται "αναίμακτα" αλλά σιγουρέψου με τον μηχανικό.

Βέβαια θα πρέπει να γίνουν και οι απαραίτητες διορθώσεις στο ε9 με τροποποιητικη.

Αν φυσικά δεν το έχεις κάνει ήδη.

Για το εξοικονομω φτάνει να διορθώσεις τα τελευταία χρόνια όμως μην κάνεις το λάθος αυτό!!! Διόρθωσε από το 2014 και με μεταφορά φτάσε ως σήμερα.

Θα βγει να πληρώσεις τα έξτρα τετραγωνικά όμως αν δεν το κάνεις τώρα όταν πας να κάνεις μεταβίβαση θα το χρυσοπληρωσεις διότι οι προσαυξήσεις θα πάνε στα ύψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 λεπτά πριν, ikucic είπε

Τότε λογικα λύνεται "αναίμακτα" αλλά σιγουρέψου με τον μηχανικό.

 

Βέβαια θα πρέπει να γίνουν και οι απαραίτητες διορθώσεις στο ε9 με τροποποιητικη.

Αν φυσικά δεν το έχεις κάνει ήδη.

Για το εξοικονομω φτάνει να διορθώσεις τα τελευταία χρόνια όμως μην κάνεις το λάθος αυτό!!! Διόρθωσε από το 2014 και με μεταφορά φτάσε ως σήμερα.

Θα βγει να πληρώσεις τα έξτρα τετραγωνικά όμως αν δεν το κάνεις τώρα όταν πας να κάνεις μεταβίβαση θα το χρυσοπληρωσεις διότι οι προσαυξήσεις θα πάνε στα ύψη.

στο ε9 εβαλα τα σωστα τετραγωνικα φετος για το 2021,και μετα τα διωρθωσα και στην ΔΕΗ ,ο συμβολαιογραφος μ ειπε να το κανω ετσι αφου δεν εχω σκοπο να πουλησω η να μεταβιβασω και οταν κλεισω την 5ετια πληρωμης με τα σωστα τετραγωνικα που θα εχει πληρωθει και ο ενφια να κανω νεο συμβολαιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, hf77 είπε

στο ε9 εβαλα τα σωστα τετραγωνικα φετος για το 2021,και μετα τα διωρθωσα και στην ΔΕΗ ,ο συμβολαιογραφος μ ειπε να το κανω ετσι αφου δεν εχω σκοπο να πουλησω η να μεταβιβασω και οταν κλεισω την 5ετια πληρωμης με τα σωστα τετραγωνικα που θα εχει πληρωθει και ο ενφια να κανω νεο συμβολαιο 

Οκ ότι σου είπε.

Αλλά φορολογικά είναι λάθος τακτική.

Και αρκετές φορολογικές ανακρίβειες μας έχουν πει τόσα χρόνια οι συμβολαιογράφοι.

Και ποιος του είπε του συμβολαιογράφου ότι η 5ετια θα μείνει για πάντα?? Και δεν θα γίνει 10ετια?

Οπως και να χει με το εξοικονομω είσαι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερώτηση εαν ξέρει κανείς.... Εμένα στην άδεια (αν και δεν το έχω ελέγξει ακόμα) λέει άλλα τετραγωνικά. Έχει γίνει νομιμοποίηση, έχουν δηλωθεί τα τετραγωνικά στο Δήμο κανονικά φαίνονται δλδ στον λογαριασμό και στο Ε9. Δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα υποθέτω.

 

Επεξ/σία από oasisAthens
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα εχεις γιατι δεν φτανει να εχεις κανει δηλωση στο δημο. Πρεπει να παρεις πιστοποιητικο νομιμοποιησης απο το υπουργειο περιβαλλοντος και ενεργειας (ενταξη στο Ν.4495/1017) με πραξη ενταξης να πληρωσεις το αντοιστιχο προστιμο κτλ. Σε μεταγενεστερο ελενχο θα πρεπει να υποβαλεις αυτο το χαρτι μαζι με την αδεια οικοδομης. Αλλίως εινα ακυρη η αιτηση 

Και μη ξεχασεις στην αιτηση αναφερεις τα τετραγωνικα της αδειας τα τετραγωνικα που εχεις κανει νομιμοποιηση και τα διασταυρωνει μεσω Ε9, αδειας οικοδομης και νομιμοποιητηκο αυθερεσιας.

Επεξ/σία από oyk152
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κάνει μόνο αίτηση. Έχω κάνει την νομιμοποίηση πριν από μερικά χρόνια με πληρωμή του αντίστοιχου προστίμου κτλ. Γιαυτό άλλαξα και το Ε9.

 

Αυτά τα ζητάει σε δεύτερο χρόνο εαν έχω καταλάβει σωστά έτσι? Όχι όταν κάνω την αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, oasisAthens είπε

Δεν έχω κάνει μόνο αίτηση. Έχω κάνει την νομιμοποίηση πριν από μερικά χρόνια με πληρωμή του αντίστοιχου προστίμου κτλ. Γιαυτό άλλαξα και το Ε9.

 

Αυτά τα ζητάει σε δεύτερο χρόνο εαν έχω καταλάβει σωστά έτσι? Όχι όταν κάνω την αίτηση.

αυτά θα στα λύσει ο μηχανικός. και ναι τα ζητάει σε δεύτερη φάση.

πάντως αν ρωτήσεις το help desk συγκεκριμένα θα σου πουν. για να τα έχεις γραπτά.

εγώ τρία μειλ τους έστειλα και μου απάντησαν σε όλα σε διάστημα 3-4 ημερών.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, oyk152 είπε

Σε δευτερο χρονο τα ζηταει. Για την αρχικη αιτιση μονο το προτυπο παρεμβασεων αναιβαζεις

και να έχεις ΠΕΑ. Δεν θέλει να το κάνεις upload αλλά  θέλει αριθμό πρωτοκόλλου ΠΕΑ και αριθμό ασφαλείας ΠΕΑ
Και ένα τεστ εδώ καλό θα είναι να είστε σίγουροι ότι είναι σωστό το ΠΕΑ
https://www.buildingcert.gr/

Επεξ/σία από Subzerog7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά θα σας τρελάνω στις ερωτήσεις, οπότε χίλια ευχαριστώ... Προκαταβολικά :)

Άλλη μια ερώτηση λοιπόν.... Εκεί που συμπληρώνεις αριθμό παροχής δεη ...Ο αριθμός είναι της μορφής 1 23456789-02 5 . Ποιον αριθμό συμπλήρώνεις ; Βλέπω στο στο Ε1 , Ε9 έχει τον 1 23456789 χωρίς δλδ από την παύλα και μετά, σωστά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπληρωνεις του ε9 . Για να καταλαβεις τα πρωτα νουμερα ειναι ο αριθμος παροχης. Ακολουθαει το κτηριο χοντρικα σα να λεμε, τα υπολοιπα νουμερα ειναι οι αλλαγες που εχουν γινει στον ιδιοκτητη. ΠΧ 1 23456789-01 5 παπαγιανης μαριος 1 23456789-02 5 παπαγιανης γιωργος. Οποτε κανεις μεταβιβαση λογαριασμο σε αλλο ονομα αλλαζει το - 01 σε 02 κτλ. Το εσπα το ενδιαφερει μονο ο αριθμος παροχης 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ...Επόμενη ερώτηση τώρα :) Όταν φτάνεις στο ποσοστό (Συν)Ιδιοκτησίας . Το σπίτι είναι μονοκατοικία με δυο ξεχωριστούς ορόφους πάνω κάτω. Εγώ έχω πλήρη κυριότητα 100% στον επάνω και είναι και ο όροφος στον οποίο θα γίνουν οι επεμβάσεις. Αναφέρω και τα υπόλοιπα ποσοστά ιδιοκτησίας π.χ. ποσοστό ιδιοκτησίας του οικοπέδου ή της αποθήκης που βρίσκεται στο υπόγειο ;

Επίσης μια δέυτερη ερώτηση...Στην καρτέλα Δικαιολογητικά στον οδηγό που ανέβηκε πριν αναφέρεται ότι ανεβάζουμε το pdf που έχει στείλει ο μηχανικός . Αυτό το pdf είναι το έντυπο παρεμβάσεων ή το ΠΕΑ σε ηλεκτρονική μορφή ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikucic είπε

Οκ ότι σου είπε.

Αλλά φορολογικά είναι λάθος τακτική.

Και αρκετές φορολογικές ανακρίβειες μας έχουν πει τόσα χρόνια οι συμβολαιογράφοι.

Και ποιος του είπε του συμβολαιογράφου ότι η 5ετια θα μείνει για πάντα?? Και δεν θα γίνει 10ετια?

Οπως και να χει με το εξοικονομω είσαι οκ

νομιζω οτι θελει καλο ψαξιμο και για το εξοικονομω!ισως να θελει καποια νομιμοποιηση σε οτι εχω κανει γιατι με τις παρεμβασεις να χανετε η παλαιοτητα του κτηριου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλά θα γράψω τον πόνο μου! 

Τελικά ο ενεργειακός με πούλησε. 2 μέρες πριν την έναρξη του προγράμματος μου λέει, "δεν θέλω τα 285 € που δικαιολογεί το πρόγραμμα για το ΠΕΑ, θέλω το μέγιστο που είναι 400€" και στο τέλος καταλήγει να βρω άλλον αφού αυτή είναι η ταρίφα του ανεξαρτήτως τετραγωνικων, και θυμήθηκε να το πει 2 μέρες πριν. 

Για σπίτι που απόλυτα νόμιμο με κατόψεις, έτοιμη προμετρηση παραθύρων ( ούτε μια μέτρηση δεν χρειαζόταν να κάνει) και που θα του έδινα και δώρο τα 350€ ως συμβουλο έργου γιατί θα τα έκανα όλα μόνος μου χωρίς να χρειαστεί να ασχοληθεί με τίποτα κλπ. 

*Και ναι γνωρίζω απόλυτα πως από το ποσό που πληρώνουμε, καθαρό μένει το μισό...

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...