Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, Makkkk είπε

Πολύ κρίμα πάντως.. Έχει κολλήσει στο ΠΕΑ. γυρνάει γυρνάει τίποτα.. 

κανε refresh, σε μενα ετσι περασε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 αιτήσεις πρόλαβα να ρίξω , στους περισσότερους υπήρξε καθυστέρηση στην άντληση στοιχείων ΠΕΑ . Και οι 2 δηλώσεις χαρακτηρίστηκαν ως ειδικη περίπτωση .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Καλά είναι άλλο να το κάνει κανείς σαν τους άλλους που έβαζαν μια παρέμβαση με 50000 ευρώ και ήθελαν edit ...και άλλο από copy+paste να βγει λάθος.

Λέμε το ίδιο.

 

σχετικά με τις ειδικές περιπτώσεις

απ' ότι καταλαβαίνω το "ειδική περίπτωση" μπορεί να σημαίνει μικρή αναντιστοιχία πχ τετραγωνικών μέτρων σε άδεια και Ε9.

αυτό αν όλα τα πολεοδομικά είναι οκ (τακτοποίηση κα) δεν θα έχει θέμα.

θα στείλει ο μηχανικός στον αξιολογητή του υπουργείου διευκρινιστικό μαζί με τις άδεις και τα λοιπά πολεοδομικά και θα το περάσει.

αυτό το λέω βάσει της πείρας από το προηγούμενο πρόγραμμα.

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ikucic είπε

Λέμε το ίδιο.

 

σχετικά με τις ειδικές περιπτώσεις

απ' ότι καταλαβαίνω το "ειδική περίπτωση" μπορεί να σημαίνει μικρή αναντιστοιχία πχ τετραγωνικών μέτρων σε άδεια και Ε9.

αυτό αν όλα τα πολεοδομικά είναι οκ (τακτοποίηση κα) δεν θα έχει θέμα.

θα στείλει ο μηχανικός στον αξιολογητή του υπουργείου διευκρινιστικό μαζί με τις άδεις και τα λοιπά πολεοδομικά και θα το περάσει.

αυτό το λέω βάσει της πείρας από το προηγούμενο πρόγραμμα.

εμένα δεν υπάρχει οριζόντια σύσταση και το κλιμακοστασιο μετριέται στην συνολική επιφάνεια, δηλαδή 100τμ ενω ωφέλιμη είναι 85 πχ. Βέβαια μίλησα με τον ΠΜ και όλα είναι οκ από την μεριά μου, έχω όλα τα δικαιολογητικά κλπ.
Απλά το ΠΕΑ με το Ε9 έχουν αυτή τη διαφορά και αυτομάτως πήγα ειδική περίπτωση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω ότι είμαι από τους τυχερούς που πρόλαβαν και πήραν αριθμό πρωτοκόλλου. Ερώτηση για όποιον είναι στο ίδιο σημείο: μου λέει ότι εκκρεμούν 2 διακιολογητικά (λογ/σμος ΔΕΗ και οικοδομική άδεια). 

Ομως δεν με αφήνει να τα ανεβάσω (όπως έκανα με το έντυπο παρεμβάσεων). Είναι για επόμενη φάση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tasanton είπε

Ελπίζω ότι είμαι από τους τυχερούς που πρόλαβαν και πήραν αριθμό πρωτοκόλλου. Ερώτηση για όποιον είναι στο ίδιο σημείο: μου λέει ότι εκκρεμούν 2 διακιολογητικά (λογ/σμος ΔΕΗ και οικοδομική άδεια). 

Ομως δεν με αφήνει να τα ανεβάσω (όπως έκανα με το έντυπο παρεμβάσεων). Είναι για επόμενη φάση;

μην αγχώνεσαι αργότερα αυτά 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Ξέρει κανείς που στέλνει κάποιος email για διορθώσεις;;

ίσως στο help desk

 

Μόλις τώρα, ikucic είπε

ίσως στο help desk

 

support.exο[email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο γενικά. Γιατί βγάλανε και ανακοίνωση για την Ηπειρο που δηλώνανε μια παρέμβαση για να προλάβουνε να μπούνε στο πρόγραμμα και μετά θέλανε διορθώσεις για να βάλουν κανονικά τις παρεμβάσεις τους.
Αν έχεις τρανταχτά λάθη νομίζω θα φας άκυρο. 
Μακάρι να κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, fredd0 είπε

παρε το help desk παντως διορθωσεις απο οσο ξερω δεν υπαρχουν. Αν υπαρχουν λαθη στην αιτηση (πχ παρεμβασεις) τρως ακυρο.

Είναι φανερό βέβαια αν συγκρίνει κανείς το έντυπο παρεμβάσεων με τις παρεμβάσεις τις αίτησης πως το λάθος είναι στην υποδιαστολή. Όμως μπορεί καλύτερα να μην έχω μεγάλες προσδοκίες, καλύτερα να πανηγυρίσω αν το δεχτούν παρά να απογοητευτώ για δεύτερη φορά. 

Το επόμενο πότε έχουν πει πως είναι;; Το 10% bonus covid μέχρι πότε κρατάει;;

Ποιος το κάνει (μπει δεν μπει) όλο αυτό δεύτερη φορά;; Θα πληρώσω στο τέλος περισσότερα σε ψυχολόγους από αυτά που θα πάρω (αν πάρω πότε) απ'το πρόγραμμα.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Το επόμενο πότε έχουν πει πως είναι;; Το 10% bonus covid μέχρι πότε κρατάει;;

Ποιος το κάνει (μπει δεν μπει) όλο αυτό δεύτερη φορά;;

Θα πληρώσω στο τέλος περισσότερα σε ψυχολόγους από αυτά που θα πάρω (αν πάρω πότε) απ'το πρόγραμμα.

Τα ίδια σκέφτομαι και εγώ πραγματικά. Πόσες νύχτες έχω χάσει από τη ζωή μου απο αγχος για εξοικονομω κλπ

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια, ευχαριστω για την επαρκεστατη ενημερωση. Αν μπορεις καποιος να μου απαντησει σε ερωτησεις θα το εκτιμουσα πολυ.
Α. μπορεις μολις ανοιξει να ανεβασεις το ΠΕΑ για να γλιτωσεις χρονο; Ή πρεπει να πας στα στοιχεια;

Β. Αν ανεβαινει το ΠΕΑ μπορεις να πας σε αλλη καρτελα για να γλιτωσεις χρονο στη συμπληρωση; Ή πρεπει να περιμενεις μεχρι να ανεβει;

Γ. Το κουμπι πληροτητα στοιχειων για τσεκαρισμα ειναι σε αυτη την οθονη που συμπληρωνεις τις καρτελες κατω αριστερα;

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...