Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, mitskitsamal είπε

Καλημερα παιδια, ευχαριστω για την επαρκεστατη ενημερωση. Αν μπορεις καποιος να μου απαντησει σε ερωτησεις θα το εκτιμουσα πολυ.
Α. μπορεις μολις ανοιξει να ανεβασεις το ΠΕΑ για να γλιτωσεις χρονο; Ή πρεπει να πας στα στοιχεια;

Β. Αν ανεβαινει το ΠΕΑ μπορεις να πας σε αλλη καρτελα για να γλιτωσεις χρονο στη συμπληρωση; Ή πρεπει να περιμενεις μεχρι να ανεβει;

Γ. Το κουμπι πληροτητα στοιχειων για τσεκαρισμα ειναι σε αυτη την οθονη που συμπληρωνεις τις καρτελες κατω αριστερα;

Ευχαριστω

Α. Μπορείς 

Β. Όχι, πρέπει να περιμένεις να έρθει. Αλλά εάν το βάλεις στην αρχή, επειδή δεν το ζητούν όλοι την ίδια στιγμή Δεν θα κολλήσει καθόλου λογικά. 

(εάν κολλήσει το ΠΕΑ στο loading, εγώ και ο μηχανικός μου, κάναμε ανανέωση σελίδας και ξαναπατήσαμε λήψη του ΠΕΑ. Εμένα είχε κολλήσει 15 λεπτά) 

Γ. Κάτω αριστερά γράφει επιστροφή στην κύρια οθόνη. Μόλις κάνεις κλικ και πας κύρια οθόνη, είναι κάτω αριστερά. Εκεί το λέει. 

Εγώ πάντως πάτησα έλεγχος στην αρχή, ώστε τα κοκκινησε όσα πρέπει να συμπληρώσω

1 ώρα πριν, mitskitsamal είπε

Ευχαριστω πολυ. Αρα πρεπει να ολοκληρωνεται ενα βημα και δεν γινεται παραλληλα εργασια σε αλλη καρτελα, οσο κανει αναζητηση του ΠΕΑ.

Σε καθε καρτελα θα πρεπει να κουμπι πληροτητας; Σε ποιο σημειο της πλατφορμας βρισκεται; Συγνωμη για τις χαζες ερωτησεις αλλα στο demo δεν ειχα το ΠΕΑ ωστε να φτασω στο τελικο σταδιο

Κάτω δεξιά στην σελ. Πατάς αποθήκευση. 

• Like 1
  • Thanks 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 3,9k
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

ΟΔΗΓΟΣ-ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ-ΑΥΤΟΝΟΜΩ (1).pdfΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ_ΟΔΗΓΟΣ_compressed.pdf το ανεβάζω αλλά δεν το ανοίγει. θα δοκιμάσω άλλη μορφή     στο έστειλα απευθείας με μήνυμα το βλέπεις

Έχετε καταλάβει ότι για να δει ένας ενεργειακός επιθεωρητής αν και πως τα σπίτια αλλάζουν κατηγορίες πρέπει να κάτσει να κάνει κανονικά το ΠΕΑ ή νομίζετε ότι υπάρχει ένα μαγικό κουμπάκι που λέει αν αλ

Μικρότερη βασική επιδότηση και ακόμα μικρότερη για άτομα με με μεγάλα εισοδήματα ή μεγάλη ακίνητη περιουσία.Το πάρτε 75%-85% είναι άκρως ηλίθιο, βάζεις στο παιχνίδι άτομα που δεν το έχουν ανάγκη απλά

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ποιος ξέρει να μου πει πως δουλεύουν τα πεα; Αν εγώ κάνω μέχρι το επόμενο εξοικονομω 3-4 αλλαγές που πρέπει να γίνουν θα υπάρχει κάποιο θέμα; Θα πρέπει να βγάλω άλλο;;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Ποιος ξέρει να μου πει πως δουλεύουν τα πεα; Αν εγώ κάνω μέχρι το επόμενο εξοικονομω 3-4 αλλαγές που πρέπει να γίνουν θα υπάρχει κάποιο θέμα; Θα πρέπει να βγάλω άλλο;;

το ίδιο θα παίξεις αλλά θα γίνει μάλλον προσάρτημα (λογικά)

Επεξ/σία από ikucic
  • Thanks 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
5 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Το ΠΕΑ είναι σε ισχύ και για το επόμενο. Κανονικά εάν γίνουν αλλαγές που αφορούν την ενεργειακή σου κατάταξη, πρέπει να βγάλεις άλλο. 

Μερικοί, (δεν λέω ότι συμφωνώ), ενώ έχουν ΠΕΑ, επειδή δεν μπήκαν στο εξοικονομώ, κάνουν κάποιες δουλειές με ίδια κεφάλαια και δεν κόβουν τώρα το τιμολογιο. Το κόβουν μετά, εάν υπαχθουν στο εξοικονομώ με ημερομηνία μετά την υπαγωγή. 

• Thanks 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
42 λεπτά πριν, Makkkk είπε

Α. Μπορείς 

Β. Όχι, πρέπει να περιμένεις να έρθει. Αλλά εάν το βάλεις στην αρχή, επειδή δεν το ζητούν όλοι την ίδια στιγμή Δεν θα κολλήσει καθόλου λογικά. 

(εάν κολλήσει το ΠΕΑ στο loading, εγώ και ο μηχανικός μου, κάναμε ανανέωση σελίδας και ξαναπατήσαμε λήψη του ΠΕΑ. Εμένα είχε κολλήσει 15 λεπτά) 

Γ. Κάτω αριστερά γράφει επιστροφή στην κύρια οθόνη. Μόλις κάνεις κλικ και πας κύρια οθόνη, είναι κάτω αριστερά. Εκεί το λέει. 

Εγώ πάντως πάτησα έλεγχος στην αρχή, ώστε τα κοκκινησε όσα πρέπει να συμπληρώσω

Κάτω δεξιά στην σελ. Πατάς αποθήκευση. 

Ευχαριστω θερμα ολους για την υπομονη και τις απαντησεις.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

παιδια ειμαι σε αναμμενα καρβουνα μου ειπε ο μηχανικος μου οτι επειδη καναμε λαθος σε ενα κομμα ισως μας απορριψουν το προγραμμα. Ελπιζει λεει οτι αυτο θα ισχυσει μονο για το εξοικονομω-αυτονομω. Η  σχετικη ανακοινωση βγηκε σημερα ειπε ξερετε κατι παραπανω?

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
4 λεπτά πριν, lak10 είπε

παιδια ειμαι σε αναμμενα καρβουνα μου ειπε ο μηχανικος μου οτι επειδη καναμε λαθος σε ενα κομμα ισως μας απορριψουν το προγραμμα. Ελπιζει λεει οτι αυτο θα ισχυσει μονο για το εξοικονομω-αυτονομω. Η  σχετικη ανακοινωση βγηκε σημερα ειπε ξερετε κατι παραπανω?

https://www.b2green.gr/el/post/86279/exoikonomo-aftonomo-diefkriniseis-apo-to-ypen-gia-tin-orthi-ypovoli-ton-stoicheion-kai-kindynos-kyroseon

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
7 λεπτά πριν, lak10 είπε

Στο ίδιο καράβι είμαστε ...και εγω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχω.

Αποτι έχω καταλάβει δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι. Δεν υπάρχει ούτε τηλέφωνο ούτε mail να διευκρινιστούν πιθανά λάθη. Θα περιμένουμε σαν *μπιπ* για καιρό και μάλλον θα φάμε άκυρο στο τέλος.

Σκέφτομαι όμως παρολα αυτά να στείλω μερικά e-mail στο ypen κλπ. Δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα βέβαια.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
7 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

εγω ειμαι στο Εξοικονομω Κατ Οικον Β  Κυκλο στην Καστορια αρα λογικα δεν με αφορα η ανακοινωση οποτε παλι λογικα ειμαι ενταξει

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 λεπτό πριν, oyk152 είπε

Κομμα λεει αυτος. Τι ενοει? Σε ποιο πεδιο εκανε λαθος ενα κομμα? 

λογικα στον πινακα παρεμβασεων εκει με τα ποσα εγω το εκανα το λαθος γιατι εγω εκανα την αιτηση και ειναι το μονο σημειο που δυσκολεψε γιατι εβαζα τα νουμερα και τα κομματα πηγαιναν οπου να ναι

• Thanks 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 λεπτό πριν, lak10 είπε

λογικα στον πινακα παρεμβασεων εκει με τα ποσα εγω το εκανα το λαθος γιατι εγω εκανα την αιτηση και ειναι το μονο σημειο που δυσκολεψε γιατι εβαζα τα νουμερα και τα κομματα πηγαιναν οπου να ναι

Το ίδιο ακριβώς έχω κάνει και εγώ. Μπορεί αν το έχει κάνει ένα 20-30% να την γλυτώσουμε.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Μόλις τώρα, Sanjuro είπε

Το ίδιο ακριβώς έχω κάνει και εγώ. Μπορεί αν το έχει κάνει ένα 20-30% να την γλυτώσουμε.

νομιζω οτι δεν αφορα οσους ειμαστε στο εξοικονομω του 2019 γιατι δεν υπαρχει παρομοια ανακοινωση στην σελιδα του προγραμματος. Εγω ειμαι ηδη στο βημα 8 υποτιθεται εχουν ελεξει τα στοιχεια και μου δωσανε το οκ να αρχισω παρεμβασεις δεν μπορει για ενα κομμα να με τιναξει στον αερα

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
51 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Αλλαγές μπορείς να κάνεις . Θα πείς όμως στο ενεργειακό επιθεωρητή σου , να κάνει προσάρτημα με τις αλλαγές που θα κανεις . Χρειάζεται να το ρίξει στο σύστημα ξανά .

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Ειναι θεμα γιατι δεσμευεις ποσο. Ενα κομα ειναι  απο 1000 σε 10.000 η το αναποδο

11 λεπτά πριν, lak10 είπε

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.