Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ερώτηση παιδιά.... Δεν ξέρω εαν το έχει συναντήσει κάποιος.... Εμένα η ΔΕΗ έχει άλλο όνομα από το δικό μου, δλδ το σπίτι ε9 κτλ είναι στο όνομα μου και η δεη στον παππού (μας άφησε χρόνους)...
Δεν νομίζω
να υπάρχει κάποιο πρόβλημα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, oasisAthens είπε

Μια ερώτηση παιδιά.... Δεν ξέρω εαν το έχει συναντήσει κάποιος.... Εμένα η ΔΕΗ έχει άλλο όνομα από το δικό μου, δλδ το σπίτι ε9 κτλ είναι στο όνομα μου και η δεη στον παππού (μας άφησε χρόνους)...
Δεν νομίζω
να υπάρχει κάποιο πρόβλημα....

Θα κοιτάξεις να είναι σωστά Ε1 , Ε9 δηλαδή τα τετραγωνικά κύριων χώρων , να είναι σωστός ο ΑΤΑΚ , και ο αριθμός παροχής  του κτιρίου που θέλεις να εντάξεις να αντιστοιχεί σε αυτό . όπως και τι οδο έχει δηλωθεί . Γιατι είδα να έχουν δηλώσει διαφορετική οδό σε Ε9, σε ΔΕΗ , και στο συμβόλαιο. Αναφέρομαι στόν αριθμό τής οδού . Σε αυτές τις περιπτώσεις θα ζητησει εαν ενταχθεις βεβαίωση σε δεύτερο στάδιο απο το δήμο.

Η εφορία είναι το σημαντικότερο γιατι απο εκεί κάνει άντληση δεδομένων .

Εννοείται και οτι η ΔΕΗ θέλει διόρθωση να τήν πάρεις στό όνομα σου . 

10 ώρες πριν, nikolas_kriti είπε

Καλησπέρα να κάνω μία ερώτηση εάν έτυχε σε κάποιον..

Ένα ΑΦΜ θέλει να αιτηθεί για δύο σπίτια,μπορούν να γίνονται ταυτόχρονα οι αιτήσεις για τα 2 σπίτια?Οι αιτήσεις θα γίνουν απο 2 διαφορετικά άτομα.

Ή πρέπει να γίνει πρώτα το ένα και μετά το δεύτερο..

Τα δηλώνει και τα 2 σπίτια ως κύρια κατοικία ; 

Σου το λέω γιατι στο πρόγραμμα θα ενταχθούν μόνο οι πρώτες κατοικίες. Επίσης το κάθε σπίτι έχει ξεχωριστό μετρητή ρεύματος ; Γιατί μου έτυχε το εξής ( βέβαια ) παράνομο . 2 ίδια σπίτια στο ίδιο οικόπεδο ίδιου ιδιοκτήτη αλλά απέχουν μεταξύ τους 1,5 μέτρο είχαν το ίδιο ρολοι ΔΕΗ . 

Συμβουλέψου και το μηχανικό σου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Θα κοιτάξεις να είναι σωστά Ε1 , Ε9 δηλαδή τα τετραγωνικά κύριων χώρων , να είναι σωστός ο ΑΤΑΚ , και ο αριθμός παροχής  του κτιρίου που θέλεις να εντάξεις να αντιστοιχεί σε αυτό . όπως και τι οδο έχει δηλωθεί . Γιατι είδα να έχουν δηλώσει διαφορετική οδό σε Ε9, σε ΔΕΗ , και στο συμβόλαιο. Αναφέρομαι στόν αριθμό τής οδού . Σε αυτές τις περιπτώσεις θα ζητησει εαν ενταχθεις βεβαίωση σε δεύτερο στάδιο απο το δήμο.

Η εφορία είναι το σημαντικότερο γιατι απο εκεί κάνει άντληση δεδομένων .

Εννοείται και οτι η ΔΕΗ θέλει διόρθωση να τήν πάρεις στό όνομα σου . 

Καλά εννοείται ότι κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον θα γίνει η αλλαγή απλώς σίγουρα δεν προλαβαίνω να γίνει οπότε γιαυτό το ρώτησα. Εννοείται ότι τα λοιπά στοιχεία ταιριάζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, oasisAthens είπε

Καλά εννοείται ότι κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον θα γίνει η αλλαγή απλώς σίγουρα δεν προλαβαίνω να γίνει οπότε γιαυτό το ρώτησα. Εννοείται ότι τα λοιπά στοιχεία ταιριάζουν.

Εφόσον στο Ε9 φαίνεται ώς ηλεκτροτοδοτούμενο λογικά δέν θα έχεις πρόβλημα. Όταν κάνουν ελέγχους στις αιτήσεις εξοικονομώ , λογικά θα σε ειδοποιήσουν για διόρθωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, meletis_m είπε

Θα κοιτάξεις να είναι σωστά Ε1 , Ε9 δηλαδή τα τετραγωνικά κύριων χώρων , να είναι σωστός ο ΑΤΑΚ , και ο αριθμός παροχής  του κτιρίου που θέλεις να εντάξεις να αντιστοιχεί σε αυτό . όπως και τι οδο έχει δηλωθεί . Γιατι είδα να έχουν δηλώσει διαφορετική οδό σε Ε9, σε ΔΕΗ , και στο συμβόλαιο. Αναφέρομαι στόν αριθμό τής οδού . Σε αυτές τις περιπτώσεις θα ζητησει εαν ενταχθεις βεβαίωση σε δεύτερο στάδιο απο το δήμο.

Η εφορία είναι το σημαντικότερο γιατι απο εκεί κάνει άντληση δεδομένων .

Εννοείται και οτι η ΔΕΗ θέλει διόρθωση να τήν πάρεις στό όνομα σου . 

Τα δηλώνει και τα 2 σπίτια ως κύρια κατοικία ; 

Σου το λέω γιατι στο πρόγραμμα θα ενταχθούν μόνο οι πρώτες κατοικίες. Επίσης το κάθε σπίτι έχει ξεχωριστό μετρητή ρεύματος ; Γιατί μου έτυχε το εξής ( βέβαια ) παράνομο . 2 ίδια σπίτια στο ίδιο οικόπεδο ίδιου ιδιοκτήτη αλλά απέχουν μεταξύ τους 1,5 μέτρο είχαν το ίδιο ρολοι ΔΕΗ .

Συμβουλέψου και το μηχανικό σου .

Το ένα σπίτι ενοικιάζεται και το άλλο σπίτι ιδιοκατοίκηση. Διαφορετικά ρολόγια.

Δηλώνονται και τα σαν 2 κύρια κατοικία.Όλα συμφωνούν,Ε9-Ε2.

Το μόνο που ίσως σκαλώσει είναι ότι αυτή που το νοικιάζει έχει δηλώσει στο Ε1 της 50 αντι για 80 τμ.

Δεν νομίζω να υπάρχει θέμα έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, nikolas_kriti είπε

Το ένα σπίτι ενοικιάζεται και το άλλο σπίτι ιδιοκατοίκηση. Διαφορετικά ρολόγια.

Δηλώνονται και τα σαν 2 κύρια κατοικία.Όλα συμφωνούν,Ε9-Ε2.

Το μόνο που ίσως σκαλώσει είναι ότι αυτή που το νοικιάζει έχει δηλώσει στο Ε1 της 50 αντι για 80 τμ.

Δεν νομίζω να υπάρχει θέμα έτσι?

Να φτιάξεις μια κατάσταση με τα στοιχεία . Να ξέρεις οτι θα χρειαστεί να συμπληρώσεις και το ΑΦ, του ενοικιαστή.

Συμβουλέψου το μηχανικό σου ή το λογιστή για σίγουρη απάντηση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Να φτιάξεις μια κατάσταση με τα στοιχεία . Να ξέρεις οτι θα χρειαστεί να συμπληρώσεις και το ΑΦ, του ενοικιαστή.

Συμβουλέψου το μηχανικό σου ή το λογιστή για σίγουρη απάντηση .

Εννοείς να μαζέψω σε μία κατάσταση τα στοιχεία για να μου είναι εύκολα στην μεταφορα?

Θέμα που αυτή έχει βάλει το Ε1 της λιγότερα τμ ή που θα γίνονται ταυτόχρονα οι δηλώσεις στο ίδιο ΑΦΜ-αιτούντα ,πιστευεις οτι θα υπάρξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nikolas_kriti είπε

Εννοείς να μαζέψω σε μία κατάσταση τα στοιχεία για να μου είναι εύκολα στην μεταφορα?

Θέμα που αυτή έχει βάλει το Ε1 της λιγότερα τμ ή που θα γίνονται ταυτόχρονα οι δηλώσεις στο ίδιο ΑΦΜ-αιτούντα ,πιστευεις οτι θα υπάρξει?

Ναι γράψτα σε 2 Α4 , εάν τα ψάχνεις αυτήν τηω το έχεις χάσει το παιχνίδι .

Για εμένα είναι σκέτη  κοροϊδία , χθές βοήθησα δικό μου άτομο με τίς αιτήσεις . Απο τις 4 αιτήσεις μόνο 2 αιτήσεις τελικά τελικά προχώρησαν ,  και για να επιβεβαιώσει το Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης το σύστημα έκανε 5 λεπτά .  Γενικά είναι απροετοίμαστοι και κοροιδεύουν το κόσμο , ειναι όποιος προλάβει . Και επιπλέον τι να εξηγήσεις στούς πελάτες οτι κόλλησε η πλατφόρμα .

Η πλατφόρμα αντλεί τα δεδομενα απο τη ΑΑΔΕ.  Και εάν βάλεις διαφορετικά απλώς δεν θα κάνει επιβεβαίωση . Για εμένα να το φτιάξει ο λογιστής / στρια , και να τα δηλωσει όπως έχει τώρα στήν πραγματικότητα .

Σίγουρα θα χρειαστείς :

Στοιχεία επικοινωνίας του ωφελούμενου ( αυτός που ρίχνει τήν αίτηση )

Στοιχεία διεύθυνσης του ακινητού που θές να κάνεις τήν αίτηση 

ΑΤΑΚ και Αριθμό Παροχής ΔΕΗ του κάθε ακινήτου 

Αριθμό Πρωτοκόλλου και Αρ. Ασφαλείας του Πιστοποιητικού Ενεργειακής Απόδοσης . ( Δέν θέλει πάυλες όταν το βάζεις στήν πλατφόρμα ) 

Να έχεις ήδη σαρωμένο σε pdf το έντυπο ΙΙΙ -  

(Παράρτημα ΙΙΙ: Έντυπο Πρότασης Παρεμβάσεων) , βασικά θα στο έχει δώσει ο ενεργειακός επιθεωρητής ήδη με υπογραφές .

Το ΑΦΜ Συμβούλου εάν έχει επιλέξει.

Συμβουλέψου και το εγχειρίδιο που έχουν βγάλει :  https://exoikonomo2020.gov.gr/manuals

Καλή επιτυχία . 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, meletis_m είπε

Εφόσον στο Ε9 φαίνεται ώς ηλεκτροτοδοτούμενο λογικά δέν θα έχεις πρόβλημα. Όταν κάνουν ελέγχους στις αιτήσεις εξοικονομώ , λογικά θα σε ειδοποιήσουν για διόρθωση. 

Τώρα δεν θα έχεις λογικά πρόβλημα.

απλά σημείωσε αυτό! για να γίνουν οι παρεμβάσεις πρέπει να είσαι οκ με το ηλεκτρολογικό σχέδιο και τον έλεγχο στην ΔΕΔΔΗΕ.

μπορείς να μπεις στο σαιτ της ΔΕΔΔΗΕ να τσεκάρεις αν είσαι οκ ή αν χρειάζεται επανέλεγχος. θα γράψεις τον αριθμό παροχής σου και θα δεις αν είσαι καλυμένος.

μόνο αν είσαι καλυμένος μπορείς να ολοκληρώσεις τις παρεμβάσεις στο εξοικονομώ και να αλλάξεις όνομα στον αριθμό παροχής.

https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, fredd0 είπε

κοιτα .. το πρωτο εξοικονομω (πριν 10 χρονια) ξεκινησε με επιδοτηση 30% και μηδενικη απορροφηση πορων ... σιγα σιγα, αυξανοντας την επιδοτηση αρχισε να ενδιεφερεται ο κοσμος. Το φετινο ηταν κανονικα δωρο, επιδοτηση μεχρι 85% ΚΑΙ προυπολογισμος μεχρι 50,000 (που κακα τα ψεμματα, παλια σπιτια με 25,000 που ειχαν τα προηγουμενα δε κανεις τιποτα, ειδικα αν μιλαμε για μονοκατοικιες) ηταν λογικο και επομενο οτι θα γινει χαμος.

Εγω (παροτι προσωπικα δεν μετειχα σε κανενα εξοικονομω) προτιμω να εξαντλουνται οι ποροι και να αναβαθμιζονται τα κτιρια παρα να ψαχνουμε ΚΑΙ σε αυτο να κανουμε κοινωνικη πολιτικη. Αν οντως ισχυει η δηλωση (που την επανελαβε ο Χατζηδακης σημερα) οτι τα επομενα προγραμματα θα ειναι ανοιχτα συνεχεια μεχρι το 2030 υπαρχει μπροστα περιθωριο θα εξυπηρετηθουν ολοι. Αλλα απο την αλλη πρεπει να γινονται οι παρεμβασεις, γιατι υπαρχουν μαιμουδιες που βαζουν βαζουν παρεμβασεις και τελικα κανουν τα ελαχιστα γιατι δεν εχουν γκαφρα να τα κανουν ολα, ουτε αυτο ειναι "ιδανικο"

 

15 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Δε διαφωνούμε πουθενά. Ειδικά στο τελευταίο κομμάτι.

Απλά λέω ότι δε χρειάζεται να μπουν οπωσδήποτε κριτήρια που θα χαρακτηρίζονταν "κοινωνικά" -όπως ανέφερε ένας φίλος και κολλήσαμε εκεί- για να γίνει η κατάθεση και η εξέταση των αιτήσεων σε ανθρώπινους χρόνους και όχι τρέχοντας. Μπορούν να μπουν κριτήρια "αξιοκρατικά". Πχ. προτεραιότητα σε όσους πετυχαίνουν μεγαλύτερη αναβάθμιση (που είναι και ο... αυτοσκοπός του προγράμματος άλλωστε).
Και με έναν ελεγκτικό μηχανισμό που να έρχεται μετά και αν δεν έκανες όσα δήλωσες να σου κόβουν τον κώλο. Κι αν τολμάει κανείς ας ρισκάρει να πουλήσει φούμαρα. Βέβαια ελεγκτικούς μηχανισμούς που να δουλεύουν θα δει κανείς μόνο σε οργανωμένα κράτη, οπότε γι' αυτό γίνεται και όπως γίνεται η διαδικασία εδώ. Αλλά και πάλι τρύπες υπάρχουν. Απλά σου προσθέτουν και το άγχος λες και πας να παίξεις σε τηλεπαιχνίδι όπου ο γρηγορότερος και αλάνθαστος κερδίζει.

Ε σόρρυ, δε θα πάρω. Θα περιμένω.

Θα ήθελα να προσθέσω ότι όντως, το Εξοικονομώ δεν είναι εργαλείο κοινωνικής πολιτικής, είναι όμως εργαλείο Ενεργειακής πολιτικής. Συνήθως οι πιο φτωχοί οικονομικά, είναι και οι πιο φτωχοί ενεργειακά (αν και δεν αποτελεί κανόνα), οπότε γενικά πηγαίνουν μαζί αυτά τα δυο.

Κατά την γνώμη μου θα έπρεπε όπως σωστά αναφέρατε, να υπάρχει ένα σύστημα μοριοδότησης ώστε να υπάρχει η μέγιστη δυνατή εξοικονόμηση. Για παράδειγμα, το να αναβαθμίσεις ενεργειακά μια παλιά κατοικία με ανύπαρκτη μόνωση, υγρασίες στην ταράτσα, θερμογέφυρες παντού που κάνουν εμφανή την συμπύκνωση υδρατμών στο εσωτερικό με αποτέλεσμα την εμφάνιση μούχλας, κουφώματα που μπάζουν από παντού και ένα λέβητα που έχει να ανάψει από την εποχή του ΠΑΣΟΚ, με 2-3 παρεμβάσεις θα ανέβει 4 κατηγορίες, θα πετύχεις μετρήσιμα πολύ καλύτερο ενεργειακό αποτέλεσμα, από το να αναβαθμίσεις μια κατοικία κατηγορίας Γ, σε Α...

Επίσης θεωρητικά, ελεγκτικός μηχανισμός υπάρχει και λέγεται 2ο ΠΕΑ. Αν κάνουν όλοι σωστά την δουλειά τους δηλαδή...

Τέλος, εγώ δεν πιστεύω τον Χατζηδάκη και κανέναν πολιτικό, αυτός μπορεί να σκέφτεται να το κάνει και να μην του βγουν τα λεφτά, μπορεί να έρθει άλλος και να τα αλλάξει άρδην, οτιδήποτε!!! Οπότε ας σχεδιάζουν προσεκτικά τα τρέχοντα προγράμματα και όποιος ενδιαφέρεται ας κοιτάξει να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία που του δίνεται ΤΩΡΑ γιατί μετά δεν ξέρουμε αν θα έχει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikucic είπε

Τώρα δεν θα έχεις λογικά πρόβλημα.

απλά σημείωσε αυτό! για να γίνουν οι παρεμβάσεις πρέπει να είσαι οκ με το ηλεκτρολογικό σχέδιο και τον έλεγχο στην ΔΕΔΔΗΕ.

μπορείς να μπεις στο σαιτ της ΔΕΔΔΗΕ να τσεκάρεις αν είσαι οκ ή αν χρειάζεται επανέλεγχος. θα γράψεις τον αριθμό παροχής σου και θα δεις αν είσαι καλυμένος.

μόνο αν είσαι καλυμένος μπορείς να ολοκληρώσεις τις παρεμβάσεις στο εξοικονομώ και να αλλάξεις όνομα στον αριθμό παροχής.

https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

Αυτό  το στάδιο δέν το ενδιαφέρει τώρα .Όντως το έβαλαν ως περιορισμό ,όταν ολοκληρωθούν οι παρεμβάσεις θα χρειαστεί να υποβάλλεις και το συγκεκριμένο πιστοποιητικό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, oasisAthens είπε

Μια ερώτηση παιδιά.... Δεν ξέρω εαν το έχει συναντήσει κάποιος.... Εμένα η ΔΕΗ έχει άλλο όνομα από το δικό μου, δλδ το σπίτι ε9 κτλ είναι στο όνομα μου και η δεη στον παππού (μας άφησε χρόνους)...
Δεν νομίζω
να υπάρχει κάποιο πρόβλημα....

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, η μισή Ελλάδα έτσι είναι δεν κάθονται να το αλλάξουν λόγο εξοικονομώ. Τον λογαριασμό της ΔΕΗ τον θέλουν λόγο τετραγωνικών που αναγράφει και αριθμού παροχής ηλεκτρικού ρεύματος, ώστε να τα διασταυρώσουν με άλλα στοιχεία στο Ε1 κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/12/2020 στις 3:54 ΜΜ, ikucic είπε

Μπορείς αρκει

Τη αίτηση να την κάνει ο γονέας του (που έχει δικαίωμα λογικά πλήρη κυριότητα) 

Να το έχεις δηλώσει στο προηγούμενο Ε1 ως κύρια κατοικία (ως δωρεάν παραχώρηση κατοικία) και ο γονέας σου στο Ε2.

Γι'αυτό είστε σίγουρος; Δηλαδή δεν μπορώ να το αλλάξω τώρα σε κύρια κατοικία ένα σπίτι των δικών μου προκειμένου να μπω στο πρόγραμμα;

Επεξ/σία από CaMp3on
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, CaMp3on είπε

Γι'αυτό είστε σίγουρος; Δηλαδή δεν μπορώ να το αλλάξω τώρα σε κύρια κατοικία ένα σπίτι των δικών μου προκειμένου να μπω στο πρόγραμμα;

Εγω το κανα μεσω της λογιστριας πριν 2 μηνες, οποτε παρε τον λογιστη σου να σου πει το κοστος της αμοιβης του(30 ευρω σε μενα) και το προστιμο της τροποποιητικης 100.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Tommygre είπε

Εγω το κανα μεσω της λογιστριας πριν 2 μηνες, οποτε παρε τον λογιστη σου να σου πει το κοστος της αμοιβης του(30 ευρω σε μενα) και το προστιμο της τροποποιητικης 100.

Ας πούμε ότι το κάνω και αλλάζω την δήλωση. Το σπίτι δεν είχε ρεύμα πέρσι. Ας πούμε επίσης ότι προλαβαίνω και συνδέω και ρεύμα. Δεν πειράζει που πέρσι δεν είχε ρεύμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...