Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, CaMp3on είπε

Ας πούμε ότι το κάνω και αλλάζω την δήλωση. Το σπίτι δεν είχε ρεύμα πέρσι. Ας πούμε επίσης ότι προλαβαίνω και συνδέω και ρεύμα. Δεν πειράζει που πέρσι δεν είχε ρεύμα;

Καλό θα ήταν να πλήρης η ερώτηση γιατί εδώ μιλάμε για κλειστό σπίτι με διακοπή ηλεκτροδότησης. 

Ρωτά λογιστή και μηχανικο που να έχει εικόνα για το πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, ikucic είπε

Καλό θα ήταν να πλήρης η ερώτηση γιατί εδώ μιλάμε για κλειστό σπίτι με διακοπή ηλεκτροδότησης. 

Ρωτά λογιστή και μηχανικο που να έχει εικόνα για το πρόγραμμα.

Γιατί νομίζεις ο μηχανικός - ενεργειακός επιθεωρητής γνωρίζει απο αυτά ; 

Αφου όλα γινονται τελευταία στιγμή , δεν τα διευκρινίζουν , και πέρα απο αυτό δεν έχουν και προσωπικό στην εξυπηρέτηση . Μέσο όρο αναμονής έχεις 20 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, meletis_m είπε

Γιατί νομίζεις ο μηχανικός - ενεργειακός επιθεωρητής γνωρίζει απο αυτά ; 

Αφου όλα γινονται τελευταία στιγμή , δεν τα διευκρινίζουν , και πέρα απο αυτό δεν έχουν και προσωπικό στην εξυπηρέτηση . Μέσο όρο αναμονής έχεις 20 λεπτά.

Εξαρτάτε απ'τον μηχανικό, θα έχει κάποια άποψη πιστεύω.

Όπως και να'χει, όσων αφορά το help desk το πρόβλημα δεν είναι η αναμονή που αυτές τις μέρες (που πλησιάζαμε και περάσαμε την ημερομηνία υποβολής αιτήσεων της Αττικής) λογικό να γίνεται χαμός αλλά πως ΠΟΛΛΕΣ φορές όχι μόνο δεν γνωρίζουν την απάντηση αλλά σου λένε λάθος πράγματα. Εμένα και της επιθεωρήτριας μου π.χ. μας είχαν πει πως πρέπει να κάνω αποδοχή κληρονομίας 3 διαφορετικά άτομα και κυνηγούσα συμβολαιογράφους κλπ χωρίς λόγο για 1 μήνα! Και αυτό δεν ήταν το μόνο λάθος που έκαναν. Βέβαια και αυτοί άνθρωποι είναι, εργαζόμενοι που δουλεύουν με τις περιορισμένες πληροφορίες που τους δίνουν και υπό πίεση. 

Όμως προσοχή μην παίρνετε αυτά που σας λένε ως δεδομένα.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sanjuro είπε

Εξαρτάτε απ'τον μηχανικό, θα έχει κάποια άποψη πιστεύω.

Όπως και να'χει, όσων αφορά το help desk το πρόβλημα δεν είναι η αναμονή που αυτές τις μέρες (που πλησιάζαμε και περάσαμε την ημερομηνία υποβολής αιτήσεων της Αττικής) λογικό να γίνεται χαμός αλλά πως ΠΟΛΛΕΣ φορές όχι μόνο δεν γνωρίζουν την απάντηση αλλά σου λένε λάθος. Εμένα και της επιθεωρήτριας μου π.χ. μου είχαν πει πως πρέπει να κάνω αποδοχή κληρονομίας 3 διαφορετικά άτομα και κυνηγούσα συμβολαιογράφους κλπ χωρίς λόγο για 1 μήνα! Και αυτό δεν ήταν το μόνο λάθος που έκαναν. Βέβαια και αυτοί άνθρωποι είναι, εργαζόμενοι που δουλεύουν με τις περιορισμένες πληροφορίες που τους δίνουν.

Θέλει πιο καλή οργάνωση το όλο πρόγραμμα και επανεξέταση κριτηρίων . 

Ο ενεργειακός επιθεωρητής να ειναι υπεύθυνος μονο για την αίτηση και την επιθεώρηση κτιρίου .

Για ερωτήσεις τύπου εφορίας ή λογιστικά , να δημιουργήσουν αντίστοιχο τμημα - νομικό . 

Τα ίδια προβλήματα υπήρχαν και στους 2 προηγούμενους κύκλους εξοικονομώ .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, ikucic είπε

Καλό θα ήταν να πλήρης η ερώτηση γιατί εδώ μιλάμε για κλειστό σπίτι με διακοπή ηλεκτροδότησης. 

Ρωτά λογιστή και μηχανικο που να έχει εικόνα για το πρόγραμμα.

οι κανονες επιλεξιμοτητας ειναι απλοι, το κτιριο πρεπει να ηταν πρωτη κατοικια το 2019, τελος. 

Η σωστη απαντηση στον φιλο ειναι να τηρει τους ορους και να περιμενει το επομενο προγραμμα. Οχι το να κανει 10 κομπινες για να μπει στο τρεχον.

Αμ γκρινιαζουμε, αμ ψαχνουμε τροπους να μπουμε απ το παραθυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, fredd0 είπε

 

οι κανονες επιλεξιμοτητας ειναι απλοι, το κτιριο πρεπει να ηταν πρωτη κατοικια το 2019, τελος. 

Η σωστη απαντηση στον φιλο ειναι να τηρει τους ορους και να περιμενει το επομενο προγραμμα. Οχι το να κανει 10 κομπινες για να μπει στο τρεχον.

Αμ γκρινιαζουμε, αμ ψαχνουμε τροπους να μπουμε απ το παραθυρο.

Δεν του πρότεινα κάτι τετοιο προσωπικά.

Γι αυτό του είπα ρωτά τους ειδικούς. Με τον τρόπο μου και γω του λέω ότι σε κλειστό και μη ηλεκτροδοτουμενο τι κυρία κατοικία να παρουσιάσεις?? 

Και μια διευκρίνιση...

Γενικά η φιλοσοφία μου είναι να προτείνω σε κάθε φίλο να τελειώνει ότι εκκρεμότητες έχει στα ακίνητα του γιατί γενικά ότι αφήνεις το βρίσκεις μπροστά και τρέχεις τελευταία ώρα.

Το έχω ζήσει προσωπικά μέσω κληρονομιάς με αυθαιρεσίες κα. Δεν θέλω να τραβάνε τα παιδιά μου αυτά που τράβηξα (και τραβάω ακόμη) εγώ.

Γι αυτό και σε κάποιον άλλο φίλο είπα φτιάξε το Ε9 από το 2014 και όχι από το 2020 όπως του είπε ο συμβολαιογράφος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως βλεπω στο υποδειγμα συμπληρωσης της αιτησης, στην καρτελα που καταχωρουμε μια - μια τις παρεμβασεις, υπαρχουν μονο 5 σειρες για καταχωρηση.

Αν εχουμε παραπανω παρεμβασεις, επιλεγουμε (+προσθηκη) για να προστεθουν κι αλλες σειρες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Evaggelos1 είπε

Οπως βλεπω στο υποδειγμα συμπληρωσης της αιτησης, στην καρτελα που καταχωρουμε μια - μια τις παρεμβασεις, υπαρχουν μονο 5 σειρες για καταχωρηση.

Αν εχουμε παραπανω παρεμβασεις, επιλεγουμε (+προσθηκη) για να προστεθουν κι αλλες σειρες? 

Ναι. Επίσης, αν δεν το γνωρίζεις... οι παρεμβάσεις (το κομμάτι της περιγραφής) είναι σε drag menu. Διαλέγεις την σωστή.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/12/2020 στις 2:19 ΜΜ, Diinekis21 είπε

Ένα γραφείο μάλιστα μου ζήτησε και κωδικούς taxisnet!

 

κι εμενα μου το εχουν ζητησει για να μπαινουν στην πλατφορμα και να βαλουν τα στοιχεια και να κανουν αυτη την αιτηση. λεω να μην τουσ δωσω σωστα; εχω ηδη κανει εγγραφη οταν ανοιξε το demo, αν θελει το γραφειο να βαλει στοιχεια η να κανει αιτηση υπαρχει τροπος χωρις να δωσω κωδικους; τι μπορει να γινει να πηγαινω απο εκει να κανω συνδεση και μετα αυτοι να κανουν τη δουλεια τους; και υπαρχει κατι που πρεπει να γινει στις σελιδες που ειναι προσβασιμες αυτη τη στιγμη(δεν ξερω αν ενα γραφειο εχει προσβαση και σε αλλες σελιδες για να δηλωσει στοιχεια μου/του ακινητου) πριν ανοιξει η πλατφορμα στην περιοχη μου; τα στοιχεια του συμβουλου εργου πρεπει να ειναι συμπληρωμενα για την αιτηση η αρκει να διαλεξω ναι εκει που λεει αν θα χρησιμοποποιηθει συμβουλος εργου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Sanjuro είπε

Ναι. Επίσης, αν δεν το γνωρίζεις... οι παρεμβάσεις (το κομμάτι της περιγραφής) είναι σε drag menu. Διαλέγεις την σωστή.

Το κοστος για καθε παρεμβαση βγαινει αυτοματα απο το συστημα η το καταχωρουμε εμεις?

Για καθε καταχωρηση {εδω αλλα και στις αλλες στηλες} ακομα και με κοπυ παστε, θελει {εντερ} η πατωντας στο τελος αποθηκευση τα παιρνει αυτοματα? 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Evaggelos1 είπε

Το κοστος για καθε παρεμβαση βγαινει αυτοματα απο το συστημα η το καταχωρουμε εμεις?

Για καθε καταχωρηση {εδω αλλα και στις αλλες στηλες} ακομα και με κοπυ παστε, θελει {εντερ} η πατωντας στο τελος αποθηκευση τα παιρνει αυτοματα? 

Ευχαριστω.

Μπορείς να κάνεις copy+paste παντού, όμως πρόσεξε γιατί εμένα για κάποιο λόγο (ας μην κρυβόμαστε είναι άσχετοι οι άνθρωποι ...ακόμα και εγώ που έχω μόνο κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις προγραμματισμού θα το έφτιαχνα καλύτερα το σύστημα!) δεν έπιασε στις παρεμβάσεις και απο'κει που έκανα copy+paste πες 130.20 τετραγωνικά και 1300.30 ευρώ βγήκαν 13020 τετραγωνικά και 130030 ευρώ.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Μπορείς να κάνεις copy+paste παντού, όμως πρόσεξε γιατί εμένα για κάποιο λόγο (ας μην κρυβόμαστε είναι άσχετοι οι άνθρωποι ...ακόμα και εγώ που έχω μόνο κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις προγραμματισμού θα το έφτιαχνα καλύτερα το σύστημα!) δεν έπιασε στις παρεμβάσεις και απο'κει που έκανα copy+paste πες 130.20 τετραγωνικά και 1300.30 ευρώ βγήκαν 13020 τετραγωνικά και 130030 ευρώ.

Βοηθησε με σε αυτο σε παρακαλω, αν θυμασε. Σε ΚΑΘΕ καταχωρηση, θελει ΕΝΤΕΡ?   Η με το ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ στο τελος της καρτελας θα τα παρει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sanjuro είπε

Μπορείς να κάνεις copy+paste παντού, όμως πρόσεξε γιατί εμένα για κάποιο λόγο (ας μην κρυβόμαστε είναι άσχετοι οι άνθρωποι ...ακόμα και εγώ που έχω μόνο κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις προγραμματισμού θα το έφτιαχνα καλύτερα το σύστημα!) δεν έπιασε στις παρεμβάσεις και απο'κει που έκανα copy+paste πες 130.20 τετραγωνικά και 1300.30 ευρώ βγήκαν 13020 τετραγωνικά και 130030 ευρώ.

αυτο φοβομουν κι εγω. αν εισαγεις εσυ τα νουμερα βαζει μονο του το προγραμμα τις τελειες για χιλιαδες κι εσυ απλα βαζεις τα κομματα για τις υποδιαστολες(δεκαδικα); λεπτομερεια θα μου πεις αλλα πρεπει να προβλεψουμε και την πιο απιθανη χαζομαρα που μπορει να μας προκυψει.

και δεν μπορουσαν να βρουν ενα τροπο για να περνα αιτηση ενα γραφειο χωρις κωδικους ταξισνετ του πελατη; οι κωδικοι ταξισνετ ειναι σαν τους κωδικους τραπεζας δεν ειναι για να τους δινουμε σε καθε συνεργατη

και μια ερωτηση για το Α ΠΕΑ. αυτο ειναι προαπαιτουμενο για την αιτηση οποτε οταν το εκδιδει ο ενεργειακος επιθεωρητης τον πληρωνω και μου κοβει αποδειξη σωστα; αν γινη δεκτη η αιτηση στο εξοικονομω που καταθετει τα λεφτα το προγραμμα, στο λογαριασμο μου(ωφελουμενος) η καπου αλλου;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα γραφείο που έχει - ας πούμε - 60 υποθέσεις, ποια θα πρωτοεισάγει όταν ανοίξει το σύστημα?  Και πόσες θα προλάβει να εισάγει?  Δύο?  Τρεις?  Πέντε?  Οι υπόλοιπες 55 τι θα γίνουν?

Οπότε είναι σαφώς καλύτερα να προσπαθήσετε μόνοι σας να κάνετε την αίτηση ή με κάποιον γνωστό που το κατέχει λίγο παραπάνω - έτσι, για να υπάρχει και ένα δεύτερο ζευγάρι μάτια να την τσεκάρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...