Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιο σύστημα λέτε..

Εδώ δεν κάνει τις πράξεις μόνο του, και δεν ελέγχει τις μέγιστες τιμές..

Γιατί εφόσον πχ, διαλέγω Α/Θ 16kw με μέγιστη τιμή 9.400,00 α) να πρέπει να βάλω και το ποσό, και β) να βάλω μόνο αυτή και ποσό πχ 25.000,00..ή την μόνωση...Εφόσον έχει max τιμή 55€ να βάζουμε μόνο τα τμ.  

 

Πάλι καλά που πήραν φέτος χαμπάρι το β) και οσες έχουν μόνο 1 παρέμβαση με max προυπολογισμό λογικά θα τις βγάλουν έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, @pnea1973 είπε

Ποιο σύστημα λέτε..

Εδώ δεν κάνει τις πράξεις μόνο του, και δεν ελέγχει τις μέγιστες τιμές..

Γιατί εφόσον πχ, διαλέγω Α/Θ 16kw με μέγιστη τιμή 9.400,00 α) να πρέπει να βάλω και το ποσό, και β) να βάλω μόνο αυτή και ποσό πχ 25.000,00..ή την μόνωση...Εφόσον έχει max τιμή 55€ να βάζουμε μόνο τα τμ.  

 

Πάλι καλά που πήραν φέτος χαμπάρι το β) και οσες έχουν μόνο 1 παρέμβαση με max προυπολογισμό λογικά θα τις βγάλουν έξω.

Έτσι το κάνανε όλοι για να προλάβουνε.... Δεν νομίζω να τους πετάξουν έξω.... Θα είναι πάρα πολλοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, fredd0 είπε

οκ πες μου εσυ τοτε τι ειναι καλυτερο, ενα κτιριο απο Ζ σε Β, η δυο απο Δ σε Β+.

Ωραία, θα μπω στη λογική σου και θα σου απαντήσω εγώ.

Καλύτερο το ένα κτήριο από Ζ σε Β.

Κι αν με ρωτήσεις "γιατί είναι καλύτερο;", γιατί έτσι. Γιατί απλά είναι χίλιες φορές καλύτερο οτιδήποτε άλλο από το να προλαβαίνει ο γρηγορότερος.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ που είμαι 3.α Ειδική περίπτωση, φαντάζομαι έχω μπει, εννοώ έχω δεσμεύσει το κονδύλι μου( εχω αριθμό πρωτοκόλλου) απλά περιμένω να τους αποδείξω γιατί έχω διαφορά στο Ε9 με το ΠΕΑ στα τμ... Σωστά ? Ξέρει κανείς ? 
Με έχει αγχώσει λίγο.

Screenshot 2020-12-16 191946.png

Επεξ/σία από Subzerog7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Ωραία, θα μπω στη λογική σου και θα σου απαντήσω εγώ.

Καλύτερο το ένα κτήριο από Ζ σε Β.

Κι αν με ρωτήσεις "γιατί είναι καλύτερο;", γιατί έτσι. Γιατί απλά είναι χίλιες φορές καλύτερο οτιδήποτε άλλο από το να προλαβαίνει ο γρηγορότερος.

ΟΚ και εγω σου λεω οτι ειναι καλυτερα 2 κτιρια απο Δ->Β+

αλλα και πες οτι περναει το δικο σου. Εχεις καμια αμφιβολια οτι στην Ελλαδα που ζεις, αν υπαρχει αυτο το κριτηριο, ολα τα ΠΕΑ θα βγαινουν κατηγορια Ζ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Αλήθεια είμαστε η μόνη χώρα της Ευρώπης που το έχει αυτό το πρόγραμμα;; Οι άλλες (αν υπάρχουν, δεν ξέρω) τι κάνουν;; Δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση πως αν υπάρχουν άλλες πως θα έχουν αυτό το σύστημα.

Γιατι νομιζεις η μιση Γερμανια και Αυστρια εχει φωτοβολταικα στις σκεπες τους, επειδη εχουν ηλιο 3 μηνες σε συγκριση με μας που εχουμε 9;;;;;

https://www.cleanenergywire.org/factsheets/solar-power-germany-output-business-perspectives

Την πρωτη φορα που ανεβασα την γυναικα μου Γερμανία με το αμαξι για να περασουμε κτεο το αμαξι και να δει τους συγγενεις της, περνωντας απο Αυστρια και Γερμανια δεν σταματουσα να βλεπω πανελ πανω στις σκεπες. 

Απο το 2000 εχουν το netmetering και πουλανε ρευμα. Η αγορα επισης ηταν επιδοτουμενη και συνεχομενη. Αποτι μου λεει η συζυγος το τελευταιο διαστημα εχει μειωθει το οφελος στους καταναλωτες και ειναι λογικο μιας και εχει αυξηθει η ζητηση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, fredd0 είπε

ΟΚ και εγω σου λεω οτι ειναι καλυτερα 2 κτιρια απο Δ->Β+

αλλα και πες οτι περναει το δικο σου. Εχεις καμια αμφιβολια οτι στην Ελλαδα που ζεις, αν υπαρχει αυτο το κριτηριο, ολα τα ΠΕΑ θα βγαινουν κατηγορια Ζ; 

Εδώ η κουβέντα πάει στις παθογένειες της χώρας. Αλλά μαγειρέματα δε γίνονται και με την παρούσα κατάσταση; Άρα αυτά δεν τα γλυτώνεις.

Ωραία ας γίνει και το 2 κτήρια από Δ σε Β. Σου απάντησα το ένα από τα δύο σενάρια περίπου κατά τύχη, για να σου δείξω ότι οποιοδήποτε είναι καλύτερο από το παρόν. Ας αποφασίσει το κράτος τι θέλει και ας πει αυτό. Θέλει περισσότερες κατοικίες με μικρότερη αναβάθμιση ή λιγότερες με μεγαλύτερη αναβάθμιση. Επιχειρήματα να τα βάλεις κάτω και να τα ζυγίσεις υπάρχουν και για τα 2 σενάρια. Έτσι όπως είναι τώρα η κατάσταση, ούτε σε αυτό δεν μπορεί να δώσει κατεύθυνση. Εγώ πχ. λέω καλύτερα λιγότερα κτήρια και να κάνουν μεγαλύτερη αναβάθμιση και να καθαρίζουν για να παίρνουν σειρά άλλα, παρά πολλά με μικρότερες που μπορεί και να μην ασχοληθούν πάλι να βελτιωθούν κι άλλο. Όσο λιγότερα κτήρια Ζ σου μένουν, τόσο καλύτερα. Αλλά αυτή είναι απλά μια άποψη. Αλλά -σωστή ή λάθος- είναι άποψη με επιχειρήματα. Όχι βάζω μπρος τη μέθοδο "όποιος προλάβει, πρόλαβε". Υπάρχει ποιοτική διαφορά.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Subzerog7 είπε

Εγώ που είμαι 3.α Ειδική περίπτωση, φαντάζομαι έχω μπει, εννοώ έχω δεσμεύσει το κονδύλι μου( εχω αριθμό πρωτοκόλλου) απλά περιμένω να τους αποδείξω γιατί έχω διαφορά στο Ε9 με το ΠΕΑ στα τμ... Σωστά ? Ξέρει κανείς ? 
Με έχει αγχώσει λίγο.

Screenshot 2020-12-16 191946.png

νομίζω ότι όταν στείλει ο μηχανικός σου την άδεια και την τακτοποίηση θα το δει ο αξιολογητής του προγράμματος και θα σταματήσει να είναι "ειδική περίπτωση"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω και κάτι πρακτικό επί της διαδικασίας;

Αν καταλαβαίνω καλά, μπορεί κάποιο διαμέρισμα να κάνει αίτηση και μέσω της αίτησης πολυκατοικίας τύπου Α τον Γενάρη; Γιατί αν ισχύει αυτό, βλέπω και σενάρια που μπορείς να επιτύχεις μεγαλύτερη επιδότηση.

Πχ. αν οικογένεια κάνει αίτηση αυτόνομα και έχει οικογενειακό εισόδημα 20.000-30.000 πιάνει μέχρι 75%. Αν το κάνει μέσω πολυκατοικίας τύπου Α, μπορεί να πιάσει 80%.

Είναι εφικτό αυτό το σενάριο ή κάτι μου διαφεύγει;

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Να ρωτήσω και κάτι πρακτικό επί της διαδικασίας;

Αν καταλαβαίνω καλά, μπορεί κάποιο διαμέρισμα να κάνει αίτηση και μέσω της αίτησης πολυκατοικίας τύπου Α τον Γενάρη; Γιατί αν ισχύει αυτό, βλέπω και σενάρια που μπορείς να επιτύχεις μεγαλύτερη επιδότηση.

Πχ. αν οικογένεια κάνει αίτηση αυτόνομα και έχει οικογενειακό εισόδημα 20.000-30.000 πιάνει μέχρι 75%. Αν το κάνει μέσω πολυκατοικίας τύπου Α, μπορεί να πιάσει 80%.

Είναι εφικτό αυτό το σενάριο ή κάτι μου διαφεύγει;

το οτι αφενως για να γινει αιτηση τυπου Α θελει γενικη συνελευση κλπ (αρα συμφωνια των μισων +1 ιδιοκτητων) και αφετερου οτι ακριβως επειδη η πολυκατοικια τυπου Α δεν εχει εισοδηματικα ορια, θα γινει σφαγη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ, προφανώς υπάρχουν τέτοια θέματα.

Επομένως ισχύει ότι ειναι εφικτό, τουλάχιστον θεωρητικά. Ίσως σε μικρότερες πολυκατοικίες 4-8 διαμερισμάτων στα προάστεια και εφόσον τα πάνε καλά μεταξύ τους οι ιδιοκτήτες να μην είναι και απίθανο να οργανωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Subzerog7 είπε

Έτσι το κάνανε όλοι για να προλάβουνε.... Δεν νομίζω να τους πετάξουν έξω.... Θα είναι πάρα πολλοί.

Εβγαλε ανακοίνωση το υπουργείο.

Πρέπει να τους πετάξουνε έξω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα τους πεταξουνε

Επισημαίνεται ότι τα στοιχεία που υποβάλλονται στο πληροφοριακό σύστημα θα πρέπει να είναι πλήρη και ορθά συμπληρωμένα. Η ανακρίβεια των στοιχείων που δηλώνονται καθώς και των δικαιολογητικών που αναρτώνται στην αίτηση επισύρει τις προβλεπόμενες για το Πρόγραμμα κυρώσεις και θα οδηγεί σε ακύρωση/απένταξη της αίτησης ή και στην επιβολή κυρώσεων. Ιδιαίτερη προσοχή θα πρέπει να δοθεί στην πρόταση παρεμβάσεων, όπου και θα πρέπει να καταχωρηθούν αυτούσιες οι παρεμβάσεις όπως αναγράφονται στο Έντυπο Πρότασης Παρεμβάσεων (Παράρτημα ΙΙΙ) και σε συμφωνία με το σενάριο εξοικονόμησης ενέργειας στο Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης. 

https://exoikonomo2020.gov.gr/-/dieukriniseis-gia-ten-orthe-ypobole-ton-stoicheion-sto-plerophoriako-systema

Επεξ/σία από oyk152
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακομη και κληρωση να εκαναν θα ηταν καλυτερο απο το συστημα "οποιος προλαβει και πληκτρολογει σαν σουπερμαν χωρις λαθη" . Τουλαχιστον ασε ολο τον κοσμο να καταθεσει τις αιτησεις του με την ανεση του

Επεξ/σία από JohnnySilverhand
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...