Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, Makkkk είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.. 

Με λίγα λόγια, κανεις τις αλλαγές, και μετά στον έλεγχο, ακόμη και εάν δεν έχεις ξεπεράσει τον προϋπολογισμό, μπορούν να σε κόψουν και να βρεθείς χρεωμενος με κάποια χιλιάρικα.. 

Για παράδειγμα ο ηλιακος είναι πολύ δύσκολο να τοποθετηθεί σε εμένα.. Στάνταρ η εγκατάσταση του θα στοιχισει πιο πολύ από τον ηλιακό αυτό καθαυτό σαν υλικό. 

Πάντως για να έχουν δικαίωμα να σε κόψουν, πρέπει να έχουν πιο αναλυτικό κατάλογο. Πχ κλιματιστικο: για υλικα όριο 600, για εργασία 200. Τότε θα ήταν δίκαιο να σε κόψουν.. 

Αφού έχουν σε λίστα μόνο το συνολικό κόστος, δεν πρέπει να τους αφορά πόσο το υλικό και πόσο η εργασία.. 

Αν είσαι χονδρικα εντός των τιμών του skroutz δεν έχεις θέμα. Θα ασχοληθούν σε ενδεχόμενο έλεγχο μόνο αν κάνει μπαμ ότι είσαι κλεφταρας. Τα έχουν ρυθμίσει τα όρια όμως σε αυτό το εξοικονομώ και είναι κοντά στην πραγματικότητα, ειδικά στα κλιματιστικα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, ikucic είπε

Νομίζω θα πρέπει να είναι πολύ κραυγαλέα η περίπτωση.  Από την άλλη αν υπάρχουν αντικειμενικες δυσκολίες που απαιτούν κάτι παραπάνω νομίζω ότι αιτιολογημενα από τον σύμβουλο έργου δεν θα υπάρχει θέμα.

Στην περίπτωση μου λχ έφερα πριν ένα μήνα εδώ στο σπίτι έναν μηχανολόγο μηχανικό που θα μου εγκαταστήσει την αντλία θερμότητας αν πάνε όλα καλά.

Τον ρώτησα και γω ως γνήσιος Έλληνας καταναλωτής:  "Δεν μπορούμε να κάνουμε και καμία άλλη δουλίτσα.... Με το ανώτατο όριο..."

Απάντηση:  για να είμαστε σίγουροι και να μην βρεθείς να πληρώνεις από την τσέπη σου θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί.  Οπότε μην περιμένεις πολλά πράγματα ...

Παρότι δεν θα μου την κάνει την εξυπηρέτηση εγώ αυτόν επέλεξα διότι έχω να κάνω με πραγματικό επαγγελματία και επιστήμονα που με έβαλε στη θέση μου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, CaMp3on said:

Παιδιά θέλω τα φώτα σας. Στο σπίτι που θέλω να κάνω εξοικονομώ πρέπει να κάνω καινούργια σύνδεση ρεύματος στο όνομα μου. Πήρα την ΔΕΗ και μου είπε ότι ο λογαριασμός θα εκδοθεί όταν έρθει η ώρα. Φαντάζομαι εννοεί ότι θα βγει μετά από έναν μήνα (?) Αν πάω σε άλλον πάροχο μπορώ με την καινούργια σύνδεση να ζητήσω και λογαριασμό μετά από λίγες μέρες ή και επί τόπου; 

 

Φαντάζομαι αρκεί το συμβόλαιο που θα υπογράψεις με τη ΔΕΗ . Ο αριθμός παροχής τους ενδιαφέρει και αυτός φαίνεται στη σύμβαση. 

Επεξ/σία από didaskalop
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, CaMp3on είπε

Παιδιά θέλω τα φώτα σας. Στο σπίτι που θέλω να κάνω εξοικονομώ πρέπει να κάνω καινούργια σύνδεση ρεύματος στο όνομα μου. Πήρα την ΔΕΗ και μου είπε ότι ο λογαριασμός θα εκδοθεί όταν έρθει η ώρα. Φαντάζομαι εννοεί ότι θα βγει μετά από έναν μήνα (?) Αν πάω σε άλλον πάροχο μπορώ με την καινούργια σύνδεση να ζητήσω και λογαριασμό μετά από λίγες μέρες ή και επί τόπου; 

 

Ο δεδδηε μετράει και από αυτόν εξαρτάται. Για δες από τον λογαριασμό σου ΠΟΤΕ θα μετρήσει !!!

ΥΓ. Παλαιότερα, η αλλαγή ονόματος γινόταν σε λίγες ημέρες. Τώρα, με τον κορονοιο, αργεί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, didaskalop είπε

Φαντάζομαι αρκεί το συμβόλαιο που θα υπογράψεις με τη ΔΕΗ . Ο αριθμός παροχής τους ενδιαφέρει και αυτός φαίνεται στη σύμβαση. 

Αν ισχύει αυτό τότε θα μου λύσει τα χέρια πραγματικά!

15 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ο δεδδηε μετράει και από αυτόν εξαρτάται. Για δες από τον λογαριασμό σου ΠΟΤΕ θα μετρήσει !!!

ΥΓ. Παλαιότερα, η αλλαγή ονόματος γινόταν σε λίγες ημέρες. Τώρα, με τον κορονοιο, αργεί.

Ο τελευταίος λογαριασμός είναι πριν από 2 χρόνια όπου εξοφλήθηκαν όλοι οι λογαριασμοί και διακόπηκε το ρεύμα. Οπότε δεν θα περάσει για μέτρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, CaMp3on είπε

Αν ισχύει αυτό τότε θα μου λύσει τα χέρια πραγματικά!

Ο τελευταίος λογαριασμός είναι πριν από 2 χρόνια όπου εξοφλήθηκαν όλοι οι λογαριασμοί και διακόπηκε το ρεύμα. Οπότε δεν θα περάσει για μέτρηση.

ΜΑ δεν μπαίνουν στο εξοικονόμω ΜΗ ηλεκτροδοτουμενα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

ΜΑ δεν μπαίνουν στο εξοικονόμω ΜΗ ηλεκτροδοτουμενα !!!

Αυτό ακριβώς ψάχνω αυτή την στιγμή. Δηλαδή να προλάβω να κάνω επανασύνδεση ρεύματος. Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ερώτηση: Αν έχω πάρει αριθμό πρωτοκόλλου, έχει εγκριθεί η αίτηση;

Δυτική Ελλάδα, υποβολή χωρίς προβλήματα και καθυστερήσεις παρεμπιτπτόντως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ δεν το

Μόλις τώρα, JohnJohn3484 είπε

Τι ψέμα είναι αυτό μωρέ;;; Έκλεισε σε λιγότερο απο 20 λεπτά!!

Σορρυ δεν το ήξερα. Εγω υπεβαλλα στα 15λεπτά (δικιά μου, μία αίτηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, CaMp3on είπε

Αυτό ακριβώς ψάχνω αυτή την στιγμή. Δηλαδή να προλάβω να κάνω επανασύνδεση ρεύματος. Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς.

Το σπίτι το δηλώνες ΚΥΡΙΑ κατοικία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχα κομμενο ρευμα. Εκλεισα ραντεβου στη δεη σε δυο μερες. Σε λιγοτερο απο 5 μερες ειχα επανασυνδεση. Στην υποβολη δικαιολογητικων πρεπει να αναρτησεις λογαριασμο και οχι συμβολαιο. Την στιγμη που κανεις επανασυνδεση σου δινει λογαριασμο πληρωμης που μπορεις να τον καταθεσεις στο εξοικονομω. Που ειναι το προβλημα?

Επεξ/σία από oyk152
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...