Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, oyk152 είπε

Ειχα κομμενο ρευμα. Εκλεισα ραντεβου στη δεη σε δυο μερες. Σε λιγοτερο απο 5 μερες ειχα επανασυνδεση. Στην υποβολη δικαιολογητικων πρεπει να αναρτησεις λογαριασμο. Την στηγμη που κανεις επανασυνδεση σου δινει λογαριασμο πληρωμης που μπορεις να τον καταθεσεις στο εξοικονομω. Που ειναι το προβλημα?

στο οτι σπιτι που δεν ηταν πρωτη κατοικια το 2019 (ποσο μαλλον σπιτι το οποιο δεν ηλεκτροδοτουταν καν) δεν ειναι επιλεξιμο για το εξοικονομω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση: Τι θα λέγατε εσείς πως είναι σοφό να κάνει κανείς περιμένοντας μπας και μπει στο εξοικονομώ;;

Να αρχίσω έρευνα αγοράς για τις παρεμβάσεις;; Να μαζέψω δικαιολογητικά για το δάνειο;; Ναι / όχι;; Τι άλλο;;

Τι πρέπει να δω / διαβάσω / ακούσω ώστε να εντρυφήσω στα περί κουφωμάτων, μονώσεων, αντλιών θερμότητας κλπ;; Υπάρχει κάτι της προκοπής για άσχετους;; (Καλά γενικότερη ανακαίνιση θα κάνω οπότε και για άσχετα με το εξοικονομώ πράγματα π.χ. πατώματα, κουζίνες κλπ ...θέλω να μάθω αλλά ας μην το πάμε τόσο μακριά απαραίτητα)

ΥΓ. Δυτική Ελλάδα σε ~15 λεπτά τέλος!!  Πωω σφαγή... "υποβλήθηκαν 7.985 αιτήσεις, εκ των οποίων εγκρίθηκαν οι 2.356" Νέο ρεκόρ!

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι σε προηγούμενη ερώτηση: Αν έχεις πάρει αριθμό πρωτοκόλλου σημαίνει ότι έχει εγκριθεί η αίτηση; Τι σημαίνει "Υποβλήθηκαν x αιτήσεις και εγκρίθηκαν οι y";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει απαντηθει ... αν παρεις αρ. πρωτοκολου το ποσο εχει δεσμευθει και η αιτηση παει για ελεγχο και αποφαση υπαγωγης. Εγκεκριμενη (υπο την εννοια οτι μπορεις να ξεκινησεις τις εργασιες) θεωρειται η αιτηση που εχει παρει αποφαση υπαγωγης.

σημαινει οτι x πατησαν το κουμπι για να ξεκινησουν τη διαδικασια της αιτησης και y ολοκληρωσαν τη διαδικασια μεχρι να εξαντληθουν οι ποροι στην καθε περιφερεια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fredd0 είπε

εχει απαντηθει ... αν παρεις αρ. πρωτοκολου το ποσο εχει δεσμευθει και η αιτηση παει για ελεγχο και αποφαση υπαγωγης. Εγκεκριμενη (υπο την εννοια οτι μπορεις να ξεκινησεις τις εργασιες) θεωρειται η αιτηση που εχει παρει αποφαση υπαγωγης.

σημαινει οτι x πατησαν το κουμπι για να ξεκινησουν τη διαδικασια της αιτησης και y ολοκληρωσαν τη διαδικασια μεχρι να εξαντληθουν οι ποροι στην καθε περιφερεια

Ευχαριστώ... Το έψαξα λίγο αλλά προφανώς όχι αρκετά. Συγνώμη για την επανάληψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολειστε υπερβολικα πολλοι και πολύ με το εξοικονομω

Τα βασικα προβληματα :

  1. Τα λεφτα ειναι πολυ λιγα και δεν φτανουν για ολους https://www.ethnos.gr/oikonomia/138078_exoikonomo-aytonomo-ekleise-se-15-lepta-i-platforma-thyella-antidraseon-gia-tis
  2. Ακομα και αυτοι που εντασσονται,κατα πλειοψηφια δεν ολοκληρωνουν το προγραμμα
  3. Οσοι το ολοκληρωνουν το κανουν σε μεγαλο χρονικο διαστημα,πχ εντάσσεσαι φετος και τελειωνεις του χρονου.

 

Ειναι πιο ρεαλιστικο να κανετε τις παρεμβασεις που εσεις θελετε και χρειαζεστε στο σπιτι σας,διαπραγματευομενοι τις τιμες.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Ειναι πιο ρεαλιστικο να κανετε τις παρεμβασεις που εσεις θελετε και χρειαζεστε στο σπιτι σας,διαπραγματευομενοι τις τιμες.

Κάποιος μπορεί να πάρει μέχρι 85% επιδότηση (και τα ρέστα άτοκο δάνειο!). Δεν πιστεύω πως μπορεί να πετύχει ούτε 30% σε διαπραγμάτευση κόβοντας κλασσικά φπα κλπ.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι εχω ακουσει αυτο το 85% ειναι μια ιδεατη κατασταση που ειναι απιθανο να επιτευχθει, αλλα πριν απο αυτο, θα πρεπει να ενταχθεις στο προγραμμα,κατι που οπως φαινεται απο τα αποτελεσματα, ειναι καθε αλλο παρα βεβαιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Απο οτι εχω ακουσει αυτο το 85% ειναι μια ιδεατη κατασταση που ειναι απιθανο να επιτευχθει, αλλα πριν απο αυτο, θα πρεπει να ενταχθεις στο προγραμμα,κατι που οπως φαινεται απο τα αποτελεσματα, ειναι καθε αλλο παρα βεβαιο

Φέτος ένα 40-45% του κόσμου θα μπει πιστεύω. Τώρα αν μπορεί κάποιος να βασίσει την ζωή του σε τέτοια ποσοστά είναι ένα άλλο θέμα. Μερικοί βέβαια δεν έχουμε πολλές επιλογές.

Όσων αφορά το 85% εξαρτάτε απ'την κατάσταση του σπιτιού (το δικό μου π.χ. είναι ~60 ετών σπίτι), τις παρεμβάσεις που είσαι διατεθειμένος να κάνεις, αν είναι χρονιά κοβιντ, αν είσαι χαμηλόμισθος κλπ. Όμως και 55-75% αν είναι (και τα ρέστα άτοκο δάνειο) καθόλου κακό δεν είναι.

Σκεπτόμενος βέβαια όλα αυτά νιώθω πως του χρόνου θα γίνεται της τρελής. Ακούω από διάφορους γνωστούς μου (άσχετους μεταξύ τους) ξαφνικά ενδιαφέρον για το επόμενο πρόγραμμα. Ελπίζω να μην κοπώ τελικά απ'τα λάθη που έκανα στην αίτηση φέτος γιατί ούτε το γεγονός πως ασχολούμαι με τους υπολογιστές από την εποχή του amstrad δεν θα με σώζει.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Ασχολειστε υπερβολικα πολλοι και πολύ με το εξοικονομω

Τα βασικα προβληματα :

  1. Τα λεφτα ειναι πολυ λιγα και δεν φτανουν για ολους https://www.ethnos.gr/oikonomia/138078_exoikonomo-aytonomo-ekleise-se-15-lepta-i-platforma-thyella-antidraseon-gia-tis
  2. Ακομα και αυτοι που εντασσονται,κατα πλειοψηφια δεν ολοκληρωνουν το προγραμμα
  3. Οσοι το ολοκληρωνουν το κανουν σε μεγαλο χρονικο διαστημα,πχ εντάσσεσαι φετος και τελειωνεις του χρονου.

 

Ειναι πιο ρεαλιστικο να κανετε τις παρεμβασεις που εσεις θελετε και χρειαζεστε στο σπιτι σας,διαπραγματευομενοι τις τιμες.

 

 

Στο 1 θα συμφωνήσω. 

Στο 2 θα σε ρωτήσω που το έμαθες αυτό?  Προσωπική εκτίμηση?  Γιατί εγώ αντίθετη εκτίμηση.

Στο 3 είμαι εγώ (δηλ 85%) και δεν αποτελεί ιδεατή περίπτωση αλλά κατάταξη βάσει κριτηρίων. 

Είχα κάνει και παλιά εξοικονομω το 2013. Καμία σχέση. Λίγα τα λεφτά, λίγες οι παρεμβάσεις.  Μια κατηγορία ανέβηκα μόνο και τώρα ξαναμπηκα.

Με τους όρους που έχει τώρα και 60% επιδότηση πάλι αξίζει.

57 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Ασχολειστε υπερβολικα πολλοι και πολύ με το εξοικονομω

Τα βασικα προβληματα :

  1. Τα λεφτα ειναι πολυ λιγα και δεν φτανουν για ολους https://www.ethnos.gr/oikonomia/138078_exoikonomo-aytonomo-ekleise-se-15-lepta-i-platforma-thyella-antidraseon-gia-tis
  2. Ακομα και αυτοι που εντασσονται,κατα πλειοψηφια δεν ολοκληρωνουν το προγραμμα
  3. Οσοι το ολοκληρωνουν το κανουν σε μεγαλο χρονικο διαστημα,πχ εντάσσεσαι φετος και τελειωνεις του χρονου.

 

Ειναι πιο ρεαλιστικο να κανετε τις παρεμβασεις που εσεις θελετε και χρειαζεστε στο σπιτι σας,διαπραγματευομενοι τις τιμες.

 

 

Γι αυτό και ασχολούμαστε πολύ γιατί εγω λχ μόνωση δώματος αντλία και ΦΒ με συμψηφισμό, δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να κανω χωρίς επιδότηση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ κάτι.  Κατάφερα και πήρα αριθμό πρωτοκόλλου για ένα διαμέρισμα.  Το διαμέρισμα αυτό είναι μέρος πολυκατοικίας με 3 διαμερίσματα συνολικά.  Επειδή υπάρχει ενδιαφέρον για επεμβάσεις στο σύνολο της πολυκατοικίας και δεν ξέρω (δεν νομίζω) να εντάχθηκαν τα αλλα 2 μπορούμε να κάνουμε αίτηση σαν πολυκατοικία τύπου Α? Με την υπόθεση βέβαια ότι προλαβαίνουμε να εκδωσουμε αφμ πολυκατοικίας.  Και η κύρια ερώτηση είναι: Στην πολυκατοικία δεν υπάρχει κοινόχρηστο ρολόι ΔΕΗ. Ξερει κανεις αν απαιτείται όπως στα διαμερίσματα?  Ρωτάω επειδή δεν το βρίσκω πουθενά στα δικαιολογητικά για πολυκατοικίες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, didaskalop είπε

Να ρωτήσω και εγώ κάτι.  Κατάφερα και πήρα αριθμό πρωτοκόλλου για ένα διαμέρισμα.  Το διαμέρισμα αυτό είναι μέρος πολυκατοικίας με 3 διαμερίσματα συνολικά.  Επειδή υπάρχει ενδιαφέρον για επεμβάσεις στο σύνολο της πολυκατοικίας και δεν ξέρω (δεν νομίζω) να εντάχθηκαν τα αλλα 2 μπορούμε να κάνουμε αίτηση σαν πολυκατοικία τύπου Α?

Αυτό το ερώτημα εχει μεγάλο ενδιαφέρον και το έβαλα κι εγώ νωρίτερα στη συζήτηση χωρίς να πάρω απάντηση.

Μάλιστα υπάρχουν σενάρια, που για επέμβαση σε διαμέρισμα μπορείς να εξασφαλίσεις μεγαλύτερο ποσοστό (80% αντί 70-75%) μέσω της αίτησης για πολυκατοικία τύπου Α αντί να το κάνεις αυτόνομα. Όλα αυτά με την επιφύλαξη αν όντως γίνεται, γιατί κι εγώ με τη λίγη ώρα που αφιέρωσα να το ψάξω δεν είμαι 100% σίγουρος ότι είναι εφικτό σενάριο.

Αν υπάρχει κάποιος γνώστης ας μας απαντήσει.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, DownUNDERground said:

Αυτό το ερώτημα εχει μεγάλο ενδιαφέρον και το έβαλα κι εγώ νωρίτερα στη συζήτηση χωρίς να πάρω απάντηση.

Μάλιστα υπάρχουν σενάρια, που για επέμβαση σε διαμέρισμα μπορείς να εξασφαλίσεις μεγαλύτερο ποσοστό (80% αντί 70-75%) μέσω της αίτησης για πολυκατοικία τύπου Α αντί να το κάνεις αυτόνομα. Όλα αυτά με την επιφύλαξη αν όντως γίνεται, γιατί κι εγώ με τη λίγη ώρα που αφιέρωσα να το ψάξω δεν είμαι 100% σίγουρος ότι είναι εφικτό σενάριο.

Αν υπάρχει κάποιος γνώστης ας μας απαντήσει.

Ενα μέρος στο απαντάω εγώ.  Είναι απολύτως εφικτό.  Για αυτό άλλωστε υπάρχουν αιτήσεις τύπου Α και Β. Τα υπόλοιπα ας τα πει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, didaskalop είπε

Ενα μέρος στο απαντάω εγώ.  Είναι απολύτως εφικτό.  Για αυτό άλλωστε υπάρχουν αιτήσεις τύπου Α και Β. Τα υπόλοιπα ας τα πει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα. 

Ναι, αλλά ίσως να μην επιτρέπεται το ίδιο εύρος παρεμβάσεων όμως και να μη συμφέρει τελικά. Δεν ξέρω. Ένα πραάδειγμα φέρνω που θα το καθιστούσε πρακτικά ανώφελο ας πούμε. Δεν εμβάθυνα πολύ, γιατί δε θα βασιζόμουν στο δικό μου συμπέρασμα ως άσχετος, οπότε προτίμησα κι εγώ να ρωτήσω εδώ να μας πει κανας γνώστης των λεπτομερειών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχας μιληστε με μηχανικο, ξαναλεω οτι αυτο που θελετε δεν γινεται.

Αν κανεις αιτηση ως μεμονομενο διαμερισμα δε μπορεις να κανεις αιτηση ως μερος πολυκατοικιας, ΜΟΝΟ για τις κοινοχρηστες δαπανες μπορεις. Δεν μπορει ενα διαμερισμα να εμπλεκεται σε 2 αιτησεις.

Κατα δευτερο, η αιτηση πολυκατοικιας ειναι πολυπλοκη και οι προυπολογισμοι μικροι, πρεπει την ιδια στιγμη να περαστουν αιτησεις για την πολυκατοικια και για καθε διαμερισμα, και ολες να ολοκληρωθουν πριν τελειωσουν οι ποροι. Αντε μια τριοροφη "οικογενειακη" πολυκατοικια να μπει, ανα ειναι καμια πολυκατοικια 20 διαμερισματων, ξεχαστε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...