Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Κατ αρχας μιληστε με μηχανικο, ξαναλεω οτι αυτο που θελετε δεν γινεται.

Αν κανεις αιτηση ως μεμονομενο διαμερισμα δε μπορεις να κανεις αιτηση ως μερος πολυκατοικιας, ΜΟΝΟ για τις κοινοχρηστες δαπανες μπορεις. Δεν μπορει ενα διαμερισμα να εμπλεκεται σε 2 αιτησεις.

Κανείς δεν είπε να γίνουν και τα 2 ταυτόχρονα. Αυτό έλλειπε.

 Τώρα, οι υπόλοιποι προβληματισμοί σου φαίνεται να έχουν μια βάση. Όλα υπό εξέταση είναι.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 minutes ago, fredd0 said:

Κατ αρχας μιληστε με μηχανικο, ξαναλεω οτι αυτο που θελετε δεν γινεται.

Αν κανεις αιτηση ως μεμονομενο διαμερισμα δε μπορεις να κανεις αιτηση ως μερος πολυκατοικιας, ΜΟΝΟ για τις κοινοχρηστες δαπανες μπορεις. Δεν μπορει ενα διαμερισμα να εμπλεκεται σε 2 αιτησεις.

Κατα δευτερο, η αιτηση πολυκατοικιας ειναι πολυπλοκη και οι προυπολογισμοι μικροι, πρεπει την ιδια στιγμη να περαστουν αιτησεις για την πολυκατοικια και για καθε διαμερισμα, και ολες να ολοκληρωθουν πριν τελειωσουν οι ποροι. Αντε μια τριοροφη "οικογενειακη" πολυκατοικια να μπει, ανα ειναι καμια πολυκατοικια 20 διαμερισματων, ξεχαστε το.

Διαφωνώ κ έχω ρωτήσει μηχανικό. Αυτο το σκοπό έχει η τύπου Α. Προσωπικά αυτό που με απασχολεί είναι αν χρειάζεται κοινόχρηστο ρολόι ΔΕΗ για την υποβολή της αίτησης. Αυτο ο μηχανικός μου το ψάχνει, απλά είπα να ρωτήσω μήπως κάποιος έχει κάποια ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, didaskalop είπε

Διαφωνώ κ έχω ρωτήσει μηχανικό. Αυτο το σκοπό έχει η τύπου Α.

Κάτσε, τί εννοείς; Να κάνει ένα διαμέρισμα και αυτόνομα και μέσω τύπου Α;

Γιατί εγώ σε καμμία περίπωτση δεν το σκέφτηκα ως εφικτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, didaskalop είπε

Διαφωνώ κ έχω ρωτήσει μηχανικό. Αυτο το σκοπό έχει η τύπου Α. Προσωπικά αυτό που με απασχολεί είναι αν χρειάζεται κοινόχρηστο ρολόι ΔΕΗ για την υποβολή της αίτησης. Αυτο ο μηχανικός μου το ψάχνει, απλά είπα να ρωτήσω μήπως κάποιος έχει κάποια ιδέα.

Μηπως δεν του το εχεις εξηγησει; 

Οχι κοινοχρηστο ρολοι δεν χρειαζεται. ΑΦΜ, τραπεζικος λογαριασμος, και αποφαση γενικης συνελευσης.

Και η Τυπου Α εχει τον σκοπο να μπει ολοκληρη η πολυκατοικια, ως αυτουσιο κτιριο, γιαυτο αλλωστε και οι αιτησεις γινονται για ολα τα διαμερισματα και την πολυκατοικια. 3 διαμερισματα, 4 αιτησεις.

Μόλις τώρα, didaskalop είπε

Ναι...να σου δώσω παράδειγμα...κουφώματα ως διαμερισμα θερμοπροσοψη ως μέρος πολυκατοικίας. 

σε καμια περιπτωση δε γινεται αυτο. Η δε το εχεις εξηγησει στο μηχανικο σου, η δε καταλαβε, η δεν ξερει που του παν τα 4. Μολις πας να περασεις τη δευτερη αιτηση , με το ΑΤΑΚ που ηδη εμπλεκεται σε αλλη, θα σε πεταξει εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, didaskalop είπε

Ναι...να σου δώσω παράδειγμα...κουφώματα ως διαμερισμα θερμοπροσοψη ως μέρος πολυκατοικίας. 

Α οκ. Έτσι ίσως μπορεί. Με την έννοια ότι η θερμοπρόσοψη αναγκαστικά φαντάζομαι πως πάει συνολικα ως πολυκατοικία, άρα δεν μπορεί κανείς να σου απαγορέψει να κάνεις και δική σου αναβάθμιση αν θέλουν οι ένοικοι να μονώσουν όλο το κέλυφος.

Εγώ το ανάποδο ερώτημα έχω. Αν μπορείς να αναβαθμίσεις πχ. ηλιακούς, air-condition κλπ μέσω τύπου Α εφσόσον πχ. πιάνεις 80%, ενώ αυτόνομα θα έπιανες 70% ή 75% ξέρω ΄γω. Αυτή ήταν η δική μου απορία.

11 λεπτά πριν, fredd0 είπε

σε καμια περιπτωση δε γινεται αυτο. Η δε το εχεις εξηγησει στο μηχανικο σου, η δε καταλαβε, η δεν ξερει που του παν τα 4. Μολις πας να περασεις τη δευτερη αιτηση , με το ΑΤΑΚ που ηδη εμπλεκεται σε αλλη, θα σε πεταξει εξω.

Έστω ότι μια πολυκατοικία 8 διαμερισμάτων αποφασίζει σε συνέλευση με πλειοψηφία 6-2 να κάνει θερμομόνωση κελύφους. Ένας από τους 2 που διαφωνούν θέλει να αλλάξει μόνο ηλιακό και air condition και αποφασίζει να κάνει μόνο αυτόνομα. Με το σενάριο που λες δηλαδή, δεν θα μπορεί να κάνει αίτηση; Ή θα πρέπει να εξαρτάται από την αίτηση που θα αναλάβει ο διαχειριστής για όλη την πολυκατοικία; Δε δηλώνω γνώστης (το είπα ήδη άλλωστε) αλλά δε μου φαίνεται και λογικό.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, fredd0 said:

Μηπως δεν του το εχεις εξηγησει; 

Οχι κοινοχρηστο ρολοι δεν χρειαζεται. ΑΦΜ, τραπεζικος λογαριασμος, και αποφαση γενικης συνελευσης.

Και η Τυπου Α εχει τον σκοπο να μπει ολοκληρη η πολυκατοικια, ως αυτουσιο κτιριο, γιαυτο αλλωστε και οι αιτησεις γινονται για ολα τα διαμερισματα και την πολυκατοικια. 3 διαμερισματα, 4 αιτησεις.

Ευχαριστώ.  Εδώ δεν θα διαφωνήσω αλλα θα προσπαθήσω να το εξηγήσω καλύτερα στο μηχανικό μου ώστε να επανέλθω.  Απλά έχοντας διαβάσει τον οδηγό καταλαβαίνω ότι η τύπου Α αφορά πολυκατοικίες στις οποίες κάποια διαμέρισματα ή όλα κάνουν επεμβάσεις,  ας πούμε και εσωτερικά.  Τα υπόλοιπα διαμερισματα που δεν θέλουν να συμμετέχουν επιβαρυνονται μόνο το ποσοστό τους για τις κοινοχρηστες παρεμβάσεις.  Η τυπου Β αφορά πολυκατοικίες στις οποίες γίνονται μόνο κοινοχρηστες παρεμβάσεις.  Κάνω κάπου λάθος στο συλλογισμό?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ή ένα άλλο που σκέφτηκα. Κάνω εγώ αίτηση αυτόνομα τη Δευτέρα που πέρασε για Αττική. Εγκρίνομαι. Έρχεται τον Γενάρη-Φλεβάρη (πότε είναι) και γίνεται για την πολυκατοικία η τύπου Α. Θα ρίξει το σύστημα σε κάποιον από τους 2 άκυρο; Με ποιά λογική;

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι επισυνάπτοντας το σχετικό κομμάτι του οδηγού:

Αίτηση πολυκατοικίας τύπου Α

Αφορά αίτηση πολυκατοικίας που υποβάλλεται από τον εκπρόσωπο της πολυκατοικίας και συνδέεται με επιμέρους αιτήσεις μεμονωμένων διαμερισμάτων που περιλαμβάνουν κοινόχρηστες και μη κοινόχρηστες παρεμβάσεις αναβάθμισης αυτών.

Δηλαδή οι αιτήσεις διαμερισμάτων πρέπει να υποβληθούν εκείνη την στιγμή? Είναι σίγουρο ότι την στιγμή που θα μπει ατακ διαμερίσματος που εχει ήδη υποβάλλει αίτηση δεν θα "τραβήξει " απλα τα στοιχεία της αίτησης? Ίσως εδω να μπερδεύομαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Makkkk είπε

Καλησπέρα.. Να ρωτήσω, Για όσους έχουν εγκριθεί, είναι ακόμη κλειδωμένη η αίτηση και δεν μπορούν να μπουν? 

Επίσης, σε πόσο καιρό βγαινει στο περίπου η απόφαση υπαγωγής? 

Ευχαριστω 

H αίτηση σου ειναι με δάνειο ή χωρίς ; Στο β κύκλο που υπήρχαν άτομα με δάνειο προχώρησε σε 1 με 1,5 μήνα αναλόγως τη τράπεζα, πότε τους φώναξαν για να υπογράψουν τη σύμβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ζωή αυτό το κράτος εκπλήσσει.

Αφού βλέπεις ότι γίνεται πανικός για να μπείς σε αυτό το πρόγραμμα και οι αιτήσεις κλείνουν σε 20 λεπτά.

ΓΙΑΤΙ δεν μειώνεις λίγο την επιδότηση για να ωφεληθούν όλοι που θέλουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Makkkk είπε

Χωρίς δάνειο.. 

Να παρακολουθείς το email , είχαν πει θα ενημερώσουν και θα στείλουν μήνυμα με τη προθεσμία που θα έχεις ώστε να ανεβάσεις τα δικαιολογητικά

Δηλαδή σε πρώτη φάση λογαριασμό ΔΕΗ και αντίγραφο οικοδομικής άδειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, karaLRS είπε

Μια ζωή αυτό το κράτος εκπλήσσει.

Αφού βλέπεις ότι γίνεται πανικός για να μπείς σε αυτό το πρόγραμμα και οι αιτήσεις κλείνουν σε 20 λεπτά.

ΓΙΑΤΙ δεν μειώνεις λίγο την επιδότηση για να ωφεληθούν όλοι που θέλουν;

περισσότερα χρήματα θέλει για να επωφεληθούν περισσότεροι

όχι μείωση της επιδότησης

εγώ εντάχθηκα με 25.000 

άντε να μου κόψουν 5000 και μένα και των υπόλοιπων. πόσοι νομίζεις θα μπουν ακόμη;;;

άλλωστε χοντρικά από αυτά που είδα ως τώρα.

αν ήθελαν να μπουν 100,

αίτηση κατάφεραν να υποβάλλουν οι 30 και από αυτούς πήραν αριθμό πρωτοκόλλου 10.

στην περιοχή μου Ήπειρο έτσι έγινε.

στα Ιόνιο δεν υπήρχε πολύ ενδιαφέρον.

αλλά και στις άλλες περιοχές περίπου το 10% ικανοποιήθηκε (όχι από αυτές που μπήκαν αλλά από τα ΠΕΑ που βγήκαν)

 

Επεξ/σία από ikucic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα σε ολους! Η δικη μου αιτηση προχωρησε μεχρι το σταδιο 3..μετα μου πε ο μηχανικος τελειωσαν τα χρηματα..ουτε το δικο του σπιτι δεν μπορεσε να περασει..Τραγικη αυτου του ειδους η λοταρια με την οποια εγκρινονται οι αιτησεις, τι να πεις..Να πουμε συγχαρητηρια στο αρμοδιο υπουργειο...

Τωρα τι γινεται; περιμενουμε το επομενο; και παλι τα ιδια; μακαρι να υπαρξει κατι σαν σειρα προτεραιοτητας τουλαχιστον..Εγω να σας πω ψιλοαπογοητευτηκα, και φυγαν ηδη αρκετα χρηματα σε ΠΕΑ κτλ..

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...