Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ισχύει ότι θα διπλασιαστούν τα κονδύλια; Γιατί Δ. Μακεδονία σε 3 ώρες από την έναρξη συμπληρώθηκε το (αστείο για την περιοχή) ποσό των 6.6εκ. Μπας και έχουμε καμιά ελπίδα στους επιλαχόντες.

Επεξ/σία από jimdem582
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υποσχέθηκαν ότι θα δεσμεύσουν και άλλα κονδύλια γιατί είναι ευρωπαικό πρόγραμμα που οφείλουμε να υλοποιήσουμε.

Προς το παρόν απλά αναμένουμε. Ούτε εγώ πρόλαβα αλλά ετοιμάζω τα έγγραφα για μελλοντική χρήση. 

Αλλωστε έπρεπε να έχεις όλα τα χαρτιά έτοιμα και να προλάβεις να βρεις το σύστημα σε τυχαίες ώρες που θα είναι online.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Γενικά το σύστημα επιλογής είναι τραγικό. Οποιος προλάβει πρώτος να κάνει την αίτηση μπαίνει χωρίς καν να ξέρουμε αν  πληροί τα κριτήρια.

Μερικοί γνωστοί μου έκαναν αίτηση απλά γιατί είδαν τζάμπα χρήμα και το μετάνιωσαν γιατί θα πρέπει να κάνουν πολλές παρεμβάσεις για να ανέβουν ενεργειακή κλάση (είχαν ήδη φυσικό αέριο, κουφώματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, GenesisX είπε

Γενικά το σύστημα επιλογής είναι τραγικό. Οποιος προλάβει πρώτος να κάνει την αίτηση μπαίνει χωρίς καν να ξέρουμε αν  πληροί τα κριτήρια.

Μερικοί γνωστοί μου έκαναν αίτηση απλά γιατί είδαν τζάμπα χρήμα και το μετάνιωσαν γιατί θα πρέπει να κάνουν πολλές παρεμβάσεις για να ανέβουν ενεργειακή κλάση (είχαν ήδη φυσικό αέριο, κουφώματα).

Καλά το να κάνεις αίτηση δεν ήταν τζάμπα  έξοδα ενεργειακου πιστ, αμοιβή μηχανικού κτλπ αν δεν είχες σκοπό να μπεις στο πρόγραμμα για να τα πάρεις πίσω απλά έφαγες 300-400ευρω. Το σύστημα επιλογής ήταν γνωστό εδώ και πολύ καιρό το αστείο είναι ότι άνοιξαν μια εφαρμογή η οποία έχει σοβαροτατα προβλήματα (μη δυνατότητα αλλαγής email, email που δεν έφταναν ποτέ στους χρήστες, αριθμοί πρωτόκολλου -, αλλαγή μονοκατοικίων σε πολυκατοικίες και μετά ο χρήστης δεν μπορούσε να το διορθώσει, προβλήματα με τα νεοαποκτηθεντα,κτλπ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλημέρα, έχω κολλήσει με το προγραμμα στην Ταυτοποίηση στοιχείων απο ΑΑΔΕ και συγκεκριμέα στη ΧΡΗΣΗ ΑΠΟ καθως και στα οικονομικά στοιχεία.

Έχω την ψιλή κυριότητα και η μητέρα μου την επικαρπια

Επεξ/σία από stavrosdautis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, GenesisX είπε

Μερικοί γνωστοί μου έκαναν αίτηση απλά γιατί είδαν τζάμπα χρήμα και το μετάνιωσαν γιατί θα πρέπει να κάνουν πολλές παρεμβάσεις για να ανέβουν ενεργειακή κλάση (είχαν ήδη φυσικό αέριο, κουφώματα).

Κανένα πρόβλημα. Αναφέρει ξεκάθαρα στις οδηγίες του προγράμματος ότι αν εντός 3 μηνών δεν αποδεχθεί ότι θα συνεχίσει με τις αλλαγές που έχει εισάγει, τότε ακυρώνεται η αίτηση.

Τα χρήματα που είχαν δεσμευθεί για αυτόν θα δοθούν στους επιλαχόντες.

Επίσης αν κάποιος έχει δεσμευσει 20.000€ και χρησιμοποιήσει 10.000€, τα χρήματα που περισσεύουν θα πηγαίνουν στους επιλαχόντες. Εν ολίγοις θα εγκρίνονται  επιλαχόντες αν όχι για χρόνια, σίγουρα για πολλούς μήνες

Επίσης αν δεν ανήκεις στην κατηγορία που σε χρηματοδοτεί με 60%, σε πολλές περιπτώσεις δεν αξίζει να ασχοληθεί κάποιος

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κάποιος θέλει να αλλάξει μόνο κουφώματα ίσως να μην αξίζει.

Αν κάποιος αλλάξει αρκετά ίσως και να συμφέρει. Επιδοτεί το πρόγραμμα αντλίες θέρμανσης, φυσ. αέριο, κλιματιστικά. Οσο και να φουσκώσουν το κόστος νομίζω ότι κερδίζει κάποιος. Ειδικά στην δική μου περίπτωση που το σπίτι είναι στην τελευταία ενεργειακή κλάση...

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το σύστημα πρέπει να είναι τέρμα αργοστροφο στα μηνύματα. Έκανα Δευτέρα πρωί αίτηση η οποία δεν μπορούσε να εγκριθεί επειδή υπήρχε ένα λάθος με τα τετραγωνικά. Την ακύρωσα και έκανα καινούργια που εγκρίθηκε κανονικά με αριθμό πρωτοκόλλου. Χθες ήρθε μήνυμα που ανέφερε ότι δεν γίνεται να εγκριθεί η αίτηση και είχε τους λόγους του λάθους της 1ης αίτησης. Δεν ανέφερε αριθμό αίτησης οποτε υποθέτω αφορά την 1η που είναι ακυρωμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόθεση εργασίας:

Αν τη Δευτέρα το πρωί ανοίξει η πλατφόρμα για Αττική, μπορεί να μου πει κάποιος ποια έγγραφα είναι απαραίτητα για να προχωρήσει σε πρώτη φάση η αίτηση ; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση:

Χρειαζεται να συμπηρωσουμε τα παρακατω 2 στοιχεια.

1)Τετραγωνικά μέτρα ακινήτου (βάσει οικοδομικής άδειας)

Εμένα η οικοδομική άδεια γράφει - ολική επιφάνεια ορόφου 137

2)Επιφάνεια κύριων χώρων ακινήτου  - το ΠΕΑ και το Ε9 αναγράφουν 128,4.

Μου είπε ο μηχανικός ότι στο 1 και στο 2 να βάλω το 128,4 παρόλο που η άδεια γράφει 137 γιατί λέει είναι ορόφου και όχι κυριου σπιτιού. Εγώ νομίζω πως πρέπει να μπει το 137 γιατί έτσι και αλλιώς οι κύριοι χώροι πρέπει να συμβαδίζουν με το ΠΕΑ ,οπότε η οικοδομική άδεια θα πρέπει να δηλωθεί όσο λέει.

Κάποιος θα μπορούσε να δώσει λίγα φώτα;

Ευχαριστώ

 

2 hours ago, AristidisZ said:

Υπόθεση εργασίας:

Αν τη Δευτέρα το πρωί ανοίξει η πλατφόρμα για Αττική, μπορεί να μου πει κάποιος ποια έγγραφα είναι απαραίτητα για να προχωρήσει σε πρώτη φάση η αίτηση ; 

https://exoikonomisi.ypen.gr/parartemata-odegou

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Υπόθεση εργασίας:

Αν τη Δευτέρα το πρωί ανοίξει η πλατφόρμα για Αττική, μπορεί να μου πει κάποιος ποια έγγραφα είναι απαραίτητα για να προχωρήσει σε πρώτη φάση η αίτηση ; 

Θες:

  1. Άδεια οικοδόμησης ή νομιμοποίησης ακινήτου
  2. Λογαριασμός ΔΕΗ που να φαίνεται ο αριθμός παροχής
  3. Ε1
  4. Ε9
  5. Α' ΠΕΑ
  6. Συμπληρωμένο το έντυπο "3. ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ III Εντυπο Πρότασης Παρεμβασεων"
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, natural_sgf είπε

Θες:

  1. Άδεια οικοδόμησης ή νομιμοποίησης ακινήτου
  2. Λογαριασμός ΔΕΗ που να φαίνεται ο αριθμός παροχής
  3. Ε1
  4. Ε9
  5. Α' ΠΕΑ
  6. Συμπληρωμένο το έντυπο "3. ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ III Εντυπο Πρότασης Παρεμβασεων"

Το Ε1 και το Ε9 δεν χρειάζονται σαν έγγραφα για να τα καταθέσεις. Πρέπει όμως να γνωρίζεις κάποια στοιχεία τους για να τα δηλώσεις στο σύστημα (που μετά θα τα διασταυρώσει με το taxisnet). Εισοδήματα, παιδιά, ΑΤΑΚ, αριθμό παροχής.

29 λεπτά πριν, vasileios1 είπε

αν δηλωσω τη Δευτερα οτι θα βαλω αντλια θερμοτητας μπορω μετα να το αλλαξω και να βαλω φυσικο αεριο?

Ναι μπορείς. Ο εγκεκριμένος προϋπολογισμός δεν αλλάζει, οι παρεμβάσεις μπορούν να αλλάξουν. Πρέπει να το συζητήσεις με τον μηχανικό όμως για να δεις αν πετυχαίνει τους στόχους αλλάζοντας τις παρεμβάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλώς  μιλάει για τροποποίηση του συνδυασμού των παρεμβάσεων και όχι για τροποποίηση των υποκατηγοριων και κάπου εκεί έχω φάει ένα σκάλωμα, άλλα και εγω μάλλον κλίνω στο οτι θα επιτρέπεται.

 

α) Χωρίς υποβολή αιτήματος

 ·          Ο Ωφελούμενος μπορεί να τροποποιήσει το συνδυασμό παρεμβάσεων στη βάση νέας πρότασης συνδυασμού παρεμβάσεων, που καταχωρεί ο ενεργειακός επιθεωρητής στο buildingcert, με την προϋπόθεση ότι με το νέο συνδυασμό παρεμβάσεων επιτυγχάνεται τεκμηριωμένα (διαπίστωση βάσει του Β’ ΠΕΑ, με την ολοκλήρωση του έργου) ο ελάχιστος ενεργειακός στόχος.

·          Στον τροποποιημένο επιχορηγούμενο προϋπολογισμό θα πρέπει να τηρούνται τα ανώτατα όρια (ανά υποκατηγορία παρέμβασης) που ορίζονται στον Οδηγό Προγράμματος, ήτοι, στον τροποποιούμενο επιχορηγούμενο προϋπολογισμό δεν μπορεί να γίνει υπέρβαση των ανώτατων ορίων κατά ειδικότερη υποκατηγορία παρεμβάσεων. Για τις αμοιβές των περιπτώσεων α, β και γ της παραγράφου 4.1 δεν επιτρέπεται η υπέρβαση, ανά περίπτωση, των ποσών που έχουν εγκριθεί με την απόφαση υπαγωγής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/30/2018 στις 10:27 ΜΜ, vasileios1 είπε

Πώς πιάνει κάποιος το στόχο για να πάρει την επιχορήγηση? Και ο στόχος του κάθε σπιτιού είναι διαφορετικός? Ποιος τον ορίζει? Εγώ θέλω να βάλω αέριο και aircondition αυτά ε΄χει σημειώσει ο μηχανικός. Πώς ξέρω αν πιάνω τον στόχο?

 

Επεξ/σία από ioioioio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...