Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Εγω σε θερμομόνωση που ρώτησα, μου είπαν με

  • θερμομονωτικές πλάκες τις οποίες
  • τις σηκώνουν και δημιουργούν ρήση με αφρό σε ορισμένα σημεία απο κάτω για να παρουν κλίση 
  • Σε ορισμένα σημεία για να επιτύχουν την κλίση, βάζουν πιο παχιά ή πιο χοντρή πλάκα. 5-10εκ πάχος.
  • Απο κάτω απο τις πλάκες προφανώς υπάρχει κενό και λειτουργεί ως επιπλέον επιπεδο θερμομόνωσης
  • Τελικό στρώμα απο πάνω ειναι βάψιμο με ρητινούχο χρώμα για υγρομόνωση
  • Προφανώς η τελική βατότητα είναι περιορισμένη

Αν έχει κάποιος άποψη για αυτή την τεχνική ας γράψει σχετικα

συγνωμη αλλα σου ειπαν να βαλεις πλακες πολυστερινης και απο πανω ρητινουχο χρωμα για υγρομονωση και δε τους πλακωσες στο ξυλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, fredd0 είπε

συγνωμη αλλα σου ειπαν να βαλεις πλακες πολυστερινης και απο πανω ρητινουχο χρωμα για υγρομονωση και δε τους πλακωσες στο ξυλο?

μην το κάνεις!!!

έχω κάνει τέτοια  μόνωση (μονωτής αστροπελέκι μου την έκανε) στο εξοχικό (πρώην μόνιμη κατοικία μου) 

όχι ακριβώς την ίδια αλλά μια που μοιάζει.

υγρασία μέσα φουλ από τον 2ο χρόνο

έπεσαν οι μισοί σοβάδες εσωτερικά (τα ξανασοβάτισα μόνος μου - Κάλαμος Αττικής καλοκαίρι 2017)

την αφαίρεσα όλη μόνος μου και πέρασα ένα καλό μονωτικό (Καλοκαίρι 2019) και τις πλάκες τις στρώνω από πάνω καλοκαίρι και τις μαζεύω όταν πιάνει φθινόπωρο.

όπως βλέπεις άπο κάτι τέτοια υβριδικά συστήματα όλη η οικογένειά μου έκανε μπάνιο και γω μπράτσα 

 

Επεξ/σία από ikucic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, fredd0 είπε

συγνωμη αλλα σου ειπαν να βαλεις πλακες πολυστερινης και απο πανω ρητινουχο χρωμα για υγρομονωση και δε τους πλακωσες στο ξυλο?

Είναι θερμομονωτική πλάκα, υαλόπλεγμα με κόλλα και τέλος ρητινούχο. Εγω όπως το είδα απο κοντά μια χαρά μου φάνηκε. Κατά πόσο δουλευει δεν ξερω

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Είναι θερμομονωτική πλάκα, υαλόπλεγμα και κόλλα και τέλος ρητινούχο. Εγω όπως το είδα απο κοντά μια χαρά μου φάνηκε.

το ξερα οτι ειναι ο συγκεκριμενος. Πατεντα του ειναι για να βγαινει "φτηνη" μονωση. Και οχι μη το κανεις, σε 5 χρονια θα τρεχεις. Η πλακα δεν ειναι τοιχος να πεις θα πρει τις διαστολες το πλεγμα και δε θα μπει νερο ... την ταρατσα τη βαραει νταλα ηλιος που το ελληνικο καλοκαιρι δεν ειναι και λιγος, ακομα και σουπερ επαπαλιφομενο να βαλεις ενα μικρο σκισιμο, μια μικρη εισροη θα σου δυαλυσει ολο το συστημα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, fredd0 είπε

το ξερα οτι ειναι ο συγκεκριμενος. Πατεντα του ειναι για να βγαινει "φτηνη" μονωση. Και οχι μη το κανεις, σε 5 χρονια θα τρεχεις. Η πλακα δεν ειναι τοιχος να πεις θα πρει τις διαστολες το πλεγμα και δε θα μπει νερο ... την ταρατσα τη βαραει νταλα ηλιος που το ελληνικο καλοκαιρι δεν ειναι και λιγος, ακομα και σουπερ επαπαλιφομενο να βαλεις ενα μικρο σκισιμο, μια μικρη εισροη θα σου δυαλυσει ολο το συστημα

συμφωνώ εκ πείρας. για μια επιφάνεια μέχρι 30 τμ θα σου έλεγα οκ. αλλά για μεσαία ή μεγάλη πλάκα ΟΧΙ

για ψεκασμό πολυουρεθάνης πολυουρίας έχεις κανείς άποψη;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ikucic είπε

συμφωνώ εκ πείρας. για μια επιφάνεια μέχρι 30 τμ θα σου έλεγα οκ. αλλά για μεσαία ή μεγάλη πλάκα ΟΧΙ

για ψεκασμό πολυουρεθάνης πολυουρίας έχεις κανείς άποψη;

 

η πολυουρεθανη εχει το καλο οτι δημιουργει συμπαγη επιφανεια, δεν εχεις αρμους να αγχωνεσαι. Αν εχεις τελικη τελικη ταρατσα ειναι μια χαρα. Τα προβληματα αρχιζουν αν πες αυριο θες να βαλεις (η να επεκτεινεις) φβ πχ. Και πρεπει να εισαι σχολαστικος με το επαλειφομενο (Hyperdesmo η οτι τελος παντων σου βαλουν). Αν σου πουν ζωη 10 χρονια, θα πρεπει στα 10 χρονια να το ξαναπερασεις. Οχι αστο του χρονου και του παραχρονου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, fredd0 είπε

η πολυουρεθανη εχει το καλο οτι δημιουργει συμπαγη επιφανεια, δεν εχεις αρμους να αγχωνεσαι. Αν εχεις τελικη τελικη ταρατσα ειναι μια χαρα. Τα προβληματα αρχιζουν αν πες αυριο θες να βαλεις (η να επεκτεινεις) φβ πχ. Και πρεπει να εισαι σχολαστικος με το επαλειφομενο (Hyperdesmo η οτι τελος παντων σου βαλουν). Αν σου πουν ζωη 10 χρονια, θα πρεπει στα 10 χρονια να το ξαναπερασεις. Οχι αστο του χρονου και του παραχρονου.

ευχαριστώ

για φβ γιατί το σκέφτομαι έχω προνοήσει να βάλω υποδοχές για βάσεις με 15 εκαστοστά ύψος οπότε αν βάλω φβ να δέσω από πάνω (δηλ οι υποδοχές των βάσεων να καλυφθοιύν γύρω γύρω από τη μόνωση)

ως προς το άλλο θα το περάσω στα 10 χρόνια 

άρα τη θεωρείς καλή λύση 

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ikucic είπε

ευχαριστώ

για φβ γιατί το σκέφτομαι έχω προνοήσει να βάλω υποδοχές για βάσεις με 15 εκαστοστά ύψος οπότε αν βάλω φβ να δέσω από πάνω

ως προς το άλλο θα το περάσω στα 10 χρόνια 

άρα τη θεωρείς καλή λύση 

μια χαρα  λυση ειναι. Το μονο μειονεκτημα που εχω δει σε πολυουρεθανη ειναι οτι αν ειναι ατζαμης ο εγκαταστατης και δε κανει σωστη αναλογια βρωμαει. Για πολυ καιρο. Σε φαση σπιτι με στεγη στην οποια ψεκασαν πολυουρεθανη "λαθος" εσωτερικα δε μπορουσε να ζησει ο αλλος κανα 6 μηνο, το αφησε με ανοιχτα παραθυρα και εφυγε. Σε εσωτερικο χωρο ειναι προβλημα, εξω δε σε νοιαζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Τελικά η αλλαγή που κάνανε στο σύστημα ώστε να είναι δικαιότερο κλπ ποια ακριβως ήταν;; Την έβαλαν σε λειτουργία αυτές τις μέρες ναι;

Ναι ήταν η χρονοκαθυστερηση 

Αυτό και τίποτα άλλο 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Τελικά η αλλαγή που κάνανε στο σύστημα ώστε να είναι δικαιότερο κλπ ποια ακριβως ήταν;; Την έβαλαν σε λειτουργία αυτές τις μέρες ναι;

Θεωρητικά λένε οτι βάλανε "κοφτη" σε αιτησεις κάτω του πενταλέπτου.

Αυτό ομως για να στο επιβεβαιώσει κάποιος, πρεπει να ήταν χρήστης του...υποτιθεμενου μποτ,προγράμματος,σκριπτ ή πεστο οπως θες! (αρα δε θα βρούμε κανέναν).

Θεωρώ ανθρωπίνως ΑΔΥΝΑΤΟ να βαλει χέρι αιτηση κατω απο 5 λεπτα (για να μας το επιβεβαίωνε).

Το γρηγορότερο που εχω ακουσει (απο φιλο συνάδελφο) ειναι 6:40 με 9 παρεμβάσεις και ουσιαστικα "ηξερε απ'εξω" πολλα στοιχεια.

Εγω προσωπικά χρειάστηκα (που νομιζω εκει ειναι οι περισσότεροι με μια α' οικειότητα με τα πισι) περι 10-11 λεπτά.

Υ.Γ. να σημειωθεί οτι δε κόλλησε καθόλου κατα τη λήψη στοιχείων ΠΕΑ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτά πάντως που διαβάζω και καταλαβαίνω

1η παρατήρηση

θεωρώ ότι αυτοί με τα σκριπτακια και τα άλλα μαγικα, αμφιβάλω αν κατάφεραν να περάσουν πολλές αιτήσεις ανά χρήστη (κομπιουτεράκια).

Υποπτεύομαι ότι περισσότερο αναμπουμπούλα έφεραν και γονάτισα το σύστημα παρά κατάφεραν να δεσμεύουν προϋπολογισμό για πάνω από 2 αιτήσεις ανά χρήστη.

Είναι καθαρά προσωπικη εκτίμηση.

2η παρατήρηση 

Πάλι γρήγορα κλείσανε οι αιτήσεις ειδικα στη δυτική Μακεδονία (με τις λιγνιτικές είχε μεγάλη ζήτηση) απλά η αποβολή των σκριπτ μάλλον έκανε πιο ομαλή την καταχώρηση μιας αίτησης ενός χρήστη που μπορεί να περάσει αίτηση κάτω από 10 λεπτά.

Είπαμε το χάσμα ζήτησης (υποψηφίων) και προσφοράς (χρηματοδότησης) είναι αγεφυρωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ikucic είπε

Πάλι γρήγορα κλείσανε οι αιτήσεις ειδικα στη δυτική Μακεδονία (με τις λιγνιτικές είχε μεγάλη ζήτηση)

Στην αίτηση που έκανα εγώ για να βοηθήσω συνάδελφο, είχε 35.000€ προϋπολογισμό και 95% επιδότηση. Μακελειό έγινε.

Πέρασε κανονικά στα 12 λεπτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Στην αίτηση που έκανα εγώ για να βοηθήσω συνάδελφο, είχε 35.000€ προϋπολογισμό και 95% επιδότηση. Μακελειό έγινε.

Πέρασε κανονικά στα 12 λεπτά

Εμ , με τετοιες επιδοτησεις λογικο ειναι! Ακου 85 και 95!!!!!!! Δεν του παιρνεις ενα σπιτι καινουριο καλυτερα .....

Η λογικη της επιδοτησης - βοηθειας δεν νομιζω οτι ειναι λογικη πανω απο , αντε, 60-65!  Ετσι θα μπορουσαν να μπουν και να βοηθηθουν περισσοτεροι δικαιουχοι και οχι μονο οι στυλ ... Λουκυ Λουκ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Evaggelos1 είπε

Εμ , με τετοιες επιδοτησεις λογικο ειναι! Ακου 85 και 95!!!!!!! Δεν του παιρνεις ενα σπιτι καινουριο καλυτερα .....

Η λογικη της επιδοτησης - βοηθειας δεν νομιζω οτι ειναι λογικη πανω απο , αντε, 60-65!  Ετσι θα μπορουσαν να μπουν και να βοηθηθουν περισσοτεροι δικαιουχοι και οχι μονο οι στυλ ... Λουκυ Λουκ. 

Στις λιγνιτικές περιοχές είναι 95% γιατί στο βωμό των μπίζνες των ΑΠΕ καταστρέφουν οικονομικά και ενεργειακά θέματα μια ολόκληρη περιοχή.

Περιοχή που ζει από το λιγνίτη...  Το ζει βέβαια είναι  σχετικό διότι θερίζει και ο καρκίνος... 

Την πήγα αλλού την κουβέντα. 

Είμαι εκτός θέματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...