Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, oasisAthens είπε

Μια ερώτηση προς σε αυτούς που έχουν συμπληρώσει αίτηση ήδη.... Από ότι έχω καταλάβει στο τέλος της αίτησης επιλέγεις εαν θα διαλέξεις δανειοδότηση ή όχι από την επιλογή Επιλογή Χρηματοδοτικου Σχήματος και πατάς αποθήκευση σωστά? Μετά σου έχει οριστική υποβολή ήπαςσε κάποιο άλλο μενού? Θυμάται κάποιος?

Όπως ειπώθηκε παραπάνω μετά την Επιλογή χρηματοδοτικού σχήματος (ναι ναι, τελειώσαμε :)) πατάς Αποθήκευση, Επιστροφή στην κεντρική οθόνη και Υποβολή αίτησης.  Δεν υπάρχει κουμπί για έλεγχο πληρότητας σε εκείνο το σημείο αλλά πατώντας Υποβολή αίτησης το πρόγραμμα κάνει έλεγχο πληρότητας και αν όλα έχουν πάει καλά (φτου φτου) σου ζητάει να τσεκάρεις ότι αποδέχεσαι τους όρου και να πατήσεις εκ νέου Υποβολή αίτησης.  Τέλος.  

2 ώρες πριν, oasisAthens είπε

Θυμάσαι σε πιο σημείο είναι ο έλεγχος πληρότητας?

Κουμπί για Έλεγχο πληρότητας έχει μετά την εισαγωγή του Συμβούλου έργου και πριν την εισαγωγή της Πρότασης παρέμβασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

25 λεπτά πριν, Tommygre είπε

Στην αιτηση που σου δημιουργησε σε pdf οταν την τελειωσες. 

 

Δεν με δημιουργησε pdf (η μπορει να μην το ειδα εγω), ειχε καπου εκτυπωση pdf ? Δεν το προσεξα απο την χαρα της ολοκληρωσης. Δεν υπαρχει αλλος τροπος να το βρουμε αυτο το pdf ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Greek είπε

 

Δεν με δημιουργησε pdf (η μπορει να μην το ειδα εγω), ειχε καπου εκτυπωση pdf ? Δεν το προσεξα απο την χαρα της ολοκληρωσης. Δεν υπαρχει αλλος τροπος να το βρουμε αυτο το pdf ?

Σου έρχεται και mail εκείνη τη στιγμή:

"Σας ενημερώνουμε ότι η διαδικασία καταχώρησης, αυτοματοποιημένων ηλεκτρονικών ελέγχων μέσω του πληροφοριακού συστήματος υποβολής αιτήσεων και ελέγχου τυπικής (αριθμητικής) πληρότητας των υποβαλλόμενων δικαιολογητικών έχει ολοκληρωθεί.

Η αίτησή σας έχει υποβληθεί και έχει λάβει αριθμό πρωτοκόλλου.

Στα «Παραγόμενα Έγγραφα» της αίτησής σας, στην καρτέλα «Συνοπτική Εικόνα», μπορείτε να βρείτε το Έντυπο Αίτησης που έχει παραχθεί.open?upn=BhRbPFfqkqXQXu5wzshyK9SD9DVoiEW"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, oykas2001 είπε

Σου έρχεται και mail εκείνη τη στιγμή:

"Σας ενημερώνουμε ότι η διαδικασία καταχώρησης, αυτοματοποιημένων ηλεκτρονικών ελέγχων μέσω του πληροφοριακού συστήματος υποβολής αιτήσεων και ελέγχου τυπικής (αριθμητικής) πληρότητας των υποβαλλόμενων δικαιολογητικών έχει ολοκληρωθεί.

Η αίτησή σας έχει υποβληθεί και έχει λάβει αριθμό πρωτοκόλλου.

Στα «Παραγόμενα Έγγραφα» της αίτησής σας, στην καρτέλα «Συνοπτική Εικόνα», μπορείτε να βρείτε το Έντυπο Αίτησης που έχει παραχθεί.open?upn=BhRbPFfqkqXQXu5wzshyK9SD9DVoiEW"

Αυτο το email ειρθε αλλα αυτο πρεπει να ειναι για την ωρα που εισαι μεσα στην αιτηση να το δεις, τωρα που δεν το εκανα τοτε ροταω αν μπορουμε να δουμε τις πληροφοριες καπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Greek είπε

Αυτο το email ειρθε αλλα αυτο πρεπει να ειναι για την ωρα που εισαι μεσα στην αιτηση να το δεις, τωρα που δεν το εκανα τοτε ροταω αν μπορουμε να δουμε τις πληροφοριες καπου

Ε λογικα οταν ανοιξει ξανα για να ανεβασεις τα υπολοιπα δικαιολογητικα, δηλαδη σε ενα μηνα περιπου. 

Ανησυχεις για τα ποσα των παρεμβασεων; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tommygre είπε

Ε λογικα οταν ανοιξει ξανα για να ανεβασεις τα υπολοιπα δικαιολογητικα, δηλαδη σε ενα μηνα περιπου. 

Ανησυχεις για τα ποσα των παρεμβασεων; 

αρα δεν γινετε τωρα, ευχαριστω. Ναι ηθελα να τα δω μηπως εγινε κανενα λαθακι, αν και δεν νομιζω απλα να μου εφευγε απο το μυαλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε κανεις να περασει τις παρεμβασεις με copy paste απο το να ψαχνει στο scroll; 

Εχω ολοκληρωσει επιτυχως δυο αιτησεις για τις δυο προσφατες περιφερειες αλλα ειχαν 5 παρεμβασεις και δεν με αγχωνε. Η δικια μου ομως αυριο εχει 10 και με το μακελειο που προβλεπεται θα ηθελα να ξερω απο καποιον αν δοκιμασε να κανει copy paste τις κατηγοριεε των παρεμβασεων απο το να τις διαλεγει με το mouse. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Και στα Χανιά, έχουμε την βάση του θανάτου, αλλά δεν μας δίνουν κάτι.

Μειώνει το προσδόκιμο ζωής σου και θες επιδότηση για αυτό ... ?!

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΠΡΟΒΑ στο demo μπορούμε να κάνουμε ?

Το Demo έχει κλείσει κοντά 2 μήνες τώρα!

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tommygre είπε

Δοκιμασε κανεις να περασει τις παρεμβασεις με copy paste απο το να ψαχνει στο scroll; 

Εχω ολοκληρωσει επιτυχως δυο αιτησεις για τις δυο προσφατες περιφερειες αλλα ειχαν 5 παρεμβασεις και δεν με αγχωνε. Η δικια μου ομως αυριο εχει 10 και με το μακελειο που προβλεπεται θα ηθελα να ξερω απο καποιον αν δοκιμασε να κανει copy paste τις κατηγοριεε των παρεμβασεων απο το να τις διαλεγει με το mouse. 

Eννοείς κατά την επιλογή από τις έτοιμες λίστες της εφαρμογής? (πχ νομός, δήμος κλπ)  

Επεξ/σία από idefixius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Greek είπε

αρα δεν γινετε τωρα, ευχαριστω. Ναι ηθελα να τα δω μηπως εγινε κανενα λαθακι, αν και δεν νομιζω απλα να μου εφευγε απο το μυαλο 

το ίδιο έχω κι εγώ, μέχρι να οριστικοποιηθεί δεν φεύγει από το μυαλό μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας.

Επειδή δεν γνωρίζω από Εξοικονομώ θα ήθελα μερικές συμβουλές. Με ενδιαφέρει το καινούριο που πρόκειται να ανοίξει λένε Μάρτιο αν δεν κάνω λάθος. Μένω σε 3οροφη οικογενειακή πολυκατοικία του 80 στην Άνω Γλυφάδα και οι παρεμβάσεις θέλουμε να είναι στον 2ο-3ο που είναι μεζονέτα και σε κοινόχρηστους χώρους. 

1. Χρειάζεται να γίνουν προετοιμασίες από τώρα ? Να βρεθεί μηχανικός που να μπορεί να το αναλάβει και να ετοιμάσει φακέλους, ώστε να είναι έτοιμος να μπει στο σύστημα όταν και όποτε ανοίξει ?

2. Αν οι παρεμβάσεις αφορούν διαφορετικά πράγματα εντός του σπιτιού κανονίζει ο μηχανικός ποιοι θα κάνουν τις όποιες παρεμβάσεις ?

3. Μπορεί ο μηχανικός να εγγυηθεί ότι θα καταφέρει να περάσει την αίτηση μου στο σύστημα ? Θέλει κάποια διαδικασία ?

4. Αν τελικά δεν καταφέρει να περάσει την αίτηση μου στο σύστημα, το κόστος προετοιμασίας του φακέλου με επιβαρύνει και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο φάκελος σε επόμενο πρόγραμμα ?

5. Η δανειοδότηση από τράπεζα πως γίνεται ? Επιλέγομαι και φτάνει σε τέτοιο στάδιο η αίτηση που είτε αποπληρώνω το υπόλοιπο ή αιτούμαι δανειοδότηση ?

6. Η αποπληρωμή γίνεται σε συμφωνία με τη τράπεζα ?

7. Τέλος γνωρίζετε κανέναν μηχανικό τζιμάνι με εμπειρία στο Εξοικονομώ να πάρω προσφορά ? Κατά προτίμηση Ν. Προάστια, εκτός αν δεν έχει θέμα μετακίνησης όποτε τον χρειαστώ.

Συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο και ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους το διαβάσουν και ακόμα καλύτερα μου απαντήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Μαρτιο χλωμο να ξεκινησει νεος κυκλος. Ιουνη και βλεπουμε.

1)Χρειαζεται μηχανικος για να (κατ αρχας) τακτοποιηθουν οι οποιες αυθαιρεσιες. Αφου τακτοποιηθουν θα πρεπει να βγει Πιστοποιητικο Ενεργειακης Αποδοσης (ΠΕΑ) και εντυπο προτασης παρεμβασεων. Κοστος 75 ε+2,5ε/τμ μεχρι μεγιστο 400ε.

2)Το ποιος θα κανει τις παρεμβασεις ειναι δικο σου θεμα. Μπορεις να βρεις τα συνεργεια μονος σου, μπορεις να αναθεσεις στο μηχανικο να βρει συνεργεια, μπορεις να αναθεσεις ολο το εργο σε αναδοχο.

3) Οχι δε μπορει κανεις να εγγυηθει οτι θα μπεις

4) Εσυ μπεις δε μπεις πληρωνεις το κοστος τακτοποιησης για οποιες αυθαιρεσιες + το κοστος του ΠΕΑ. Αν δε μπεις, με τα μεχρι τωρα δεδομενα, το ΠΕΑ ισχυει και για επομενους κυκλους, δε το ξαναπληρωνεις. Πιθανως σε μελλοντικους κυκλους ΑΝ αλλαξουν οι παρεμβασεις η τα δεδομενα του κτιριου σου μπορει να χρειαστει τροποποιηση στο ΠΕΑ αλλα ΚΑΤΑ ΚΑΝΟΝΑ (οχι ομως κατα νομο) οι μηχανικοι δε χρεωνουν τις τροποποιησεις.

5) Αν η αιτηση γινει δεκτη και παρει αποφαση υπαγωγης πας στην τραπεζα σου και διαπραγματευεσε το δανειο. Αν δεν εγκριθει δανειο μπορεις να προχωρησεις με ιδια κεφαλαια (για το ποσο συμμετοχης που σου αναλογει). Σε καθε περιπτωση πριν ξεκινησουν οι εργασιες πρεπει η να εχεις παρει δανειο, η να εχεις πληρωσει απο την τσεπη σου τις προκαταβολες στους εργολαβους.

6) ε φυσικα

ΥΓ καποιοι Μηχανικοι χρεωνουν "εξοδα φακελου" και "αμοιβες" αυτο ειναι θεμα διαπραγματευσης δικο σου. Το εξοικονομω πληρωνει για 2 ΠΕΑ (ενα στην αρχη, που το πληρωνεις απο την τσεπη σου και σου επιστρεφονται τα λεφτα οταν τελειωσεις), ενα στο τελος για να εγκριθει η εκταμιευση προς τους προμηθευτες, μια αμοιβη συμβουλου εργου και τα εξοδα για οποιες μελετες/αδειες (πχ φυσικου αεριου, αδεια μικρων εργασιων κλπ) απαιτηθουν για να ολοκληρωθει το εργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tommygre είπε

Δοκιμασε κανεις να περασει τις παρεμβασεις με copy paste απο το να ψαχνει στο scroll; 

Εχω ολοκληρωσει επιτυχως δυο αιτησεις για τις δυο προσφατες περιφερειες αλλα ειχαν 5 παρεμβασεις και δεν με αγχωνε. Η δικια μου ομως αυριο εχει 10 και με το μακελειο που προβλεπεται θα ηθελα να ξερω απο καποιον αν δοκιμασε να κανει copy paste τις κατηγοριεε των παρεμβασεων απο το να τις διαλεγει με το mouse. 

Σε προβα που εκανα σε γραφειο μηχανικου, στο πεδιο που ειναι ο κωδικος της παρεμβασης πχ. 3.Γ.iii , αρχιζεις να γραφεις με το πληκτρολογιο 3.Γ και σε παει κατευθειαν στην κατηγορια αυτη και μετα διαλεγεις με το ποντικι το iii  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Το Μαρτιο χλωμο να ξεκινησει νεος κυκλος. Ιουνη και βλεπουμε.

1)Χρειαζεται μηχανικος για να (κατ αρχας) τακτοποιηθουν οι οποιες αυθαιρεσιες. Αφου τακτοποιηθουν θα πρεπει να βγει Πιστοποιητικο Ενεργειακης Αποδοσης (ΠΕΑ) και εντυπο προτασης παρεμβασεων. Κοστος 75 ε+2,5ε/τμ μεχρι μεγιστο 400ε.

2)Το ποιος θα κανει τις παρεμβασεις ειναι δικο σου θεμα. Μπορεις να βρεις τα συνεργεια μονος σου, μπορεις να αναθεσεις στο μηχανικο να βρει συνεργεια, μπορεις να αναθεσεις ολο το εργο σε αναδοχο.

3) Οχι δε μπορει κανεις να εγγυηθει οτι θα μπεις

4) Εσυ μπεις δε μπεις πληρωνεις το κοστος τακτοποιησης για οποιες αυθαιρεσιες + το κοστος του ΠΕΑ. Αν δε μπεις, με τα μεχρι τωρα δεδομενα, το ΠΕΑ ισχυει και για επομενους κυκλους, δε το ξαναπληρωνεις. Πιθανως σε μελλοντικους κυκλους ΑΝ αλλαξουν οι παρεμβασεις η τα δεδομενα του κτιριου σου μπορει να χρειαστει τροποποιηση στο ΠΕΑ αλλα ΚΑΤΑ ΚΑΝΟΝΑ (οχι ομως κατα νομο) οι μηχανικοι δε χρεωνουν τις τροποποιησεις.

5) Αν η αιτηση γινει δεκτη και παρει αποφαση υπαγωγης πας στην τραπεζα σου και διαπραγματευεσε το δανειο. Αν δεν εγκριθει δανειο μπορεις να προχωρησεις με ιδια κεφαλαια (για το ποσο συμμετοχης που σου αναλογει). Σε καθε περιπτωση πριν ξεκινησουν οι εργασιες πρεπει η να εχεις παρει δανειο, η να εχεις πληρωσει απο την τσεπη σου τις προκαταβολες στους εργολαβους.

6) ε φυσικα

ΥΓ καποιοι Μηχανικοι χρεωνουν "εξοδα φακελου" και "αμοιβες" αυτο ειναι θεμα διαπραγματευσης δικο σου. Το εξοικονομω πληρωνει για 2 ΠΕΑ (ενα στην αρχη, που το πληρωνεις απο την τσεπη σου και σου επιστρεφονται τα λεφτα οταν τελειωσεις), ενα στο τελος για να εγκριθει η εκταμιευση προς τους προμηθευτες, μια αμοιβη συμβουλου εργου και τα εξοδα για οποιες μελετες/αδειες (πχ φυσικου αεριου, αδεια μικρων εργασιων κλπ) απαιτηθουν για να ολοκληρωθει το εργο.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου. Ανάδοχος όταν λες εννοείς μεγάλη εταιρεία που το αναλαμβάνει εξ' ολοκλήρου το έργο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...