Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, argimeg είπε

ΟΚ το είπες πιο σωστά, όπως το λες λοιπόν αλλά όχι με κλήρωση, με σειρά προτεραιότητας της αίτησης αλλά ανάρτηση σε σελίδα υπουργείου ώστε να μην μαγειρέυονται και βάζουν κατευθείαν τους γνωστούς τους.

Aν το κάνουν με σειρά προτεραιότητας πάλι κλάματα θα έχουμε, χώρια που θα μείνουν άγρυπνοι οι μηχανικοί 2 βδομάδες :P

Για αυτό λέω ότι είτε μια σειρά κριτηρίων (παλαιότητα κτηρίου, αντικειμενική αξία, φορολογική δήλωση, ύπαρξη ακίνητης περιουσίας, ενεργειακή αναβάθμιση, ίσως ανηγμένη σε κόστος, ούτως ώστε να πριμοδοτούνται οι επεμβάσεις που ενεργειακά έχουν "μεγάλη αξία" και στοιχίζουν πιο λίγο), και όλα αυτά να δίνουν έναν συντελεστή στον κάθε δικαιούχο, είτε πολύ απλά μια κλήρωση με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη διαφάνεια

Βέβαια θα δημιουργηθούν άλλα προβλήματα μετά, καθώς θα κλείσει το σύστημα για πολλά χρόνια, ενώ δε ξέρω τι θα γίνεται με όσους στο ενδιάμεσο έχουν αλλάξει κάτι στο σπίτι τους, αλλά ΟΚ, δε μπορώ να σκεφτώ κάτι καλύτερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, ikucic είπε

όπως καταλαβαίνετε όσοι μπήκαν αρχικά και δέσμευσαν προϋπολογισμό μέσω του ΠΕΑ ακόμη και αν καθυστέρησαν ή άχασαν στοιχεία μετά ... ολοκλήρωσαν.

όσοι μπήκαν μετά απλά δεν μπήκαν.

ότι έγινε και στις προηγούμενες περιφέρειες απλά με τη χρονοκαθυστέρηση άλλαξε η φύση των κολλημάτων. 

Δεν ισχύει αυτό.  Στο δίλεπτο είχαμε αντλήσει το ΠΕΑ και όταν τελειώσαμε την αίτηση στα 44' μετά από άπειρα κολλήματα, refresh, αποσυνδέσεις, επανασυνδέσεις, αλλαγές browser και δεν-ξέρω-και-γω-τι-άλλο, τα λεφτά είχαν τελειώσει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, paylidis είπε

Και γιατι να ειναι "πιο δικαιο" να παρεις εσυ με 3 παιδια χρήματα (κ πχ μενεις σε οικια του 95) και οχι "εγω που μενω σε ενα αχουρι του '79 και δεν εχω παιδια"; Δεν ειναι ουτε η μοριοδοτηση απαραίτητα η λύση... Το πιο σώφρον ίσως θα ήταν ενα συστημα ανοιχτο για καιρό και οποτε ερχονται χρήματα να μπαινουν και άλλοι (αντι να γινεται αγώνας δρόμου και μαιμουδιες με μποτακια)...

Τα περι δικαίου σηκώνουν κουβέντα. Θα προτιμούσατε να μην έπαιρνε κανεις από τους 2 σας γιατί ένα τζιμάνι πέρασε με bots 200 αιτήσεις σε λιγότερο από λεπτό;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, becoming_I είπε

Τα περι δικαίου σηκώνουν κουβέντα. Θα προτιμούσατε να μην έπαιρνε κανεις από τους 2 σας γιατί ένα τζιμάνι πέρασε με bots 200 αιτήσεις σε λιγότερο από λεπτό;

 

ε μα αυτό λέω. Ότι ολο το συστημα είναι τουλάχιστον αστείο. Απο τον τρόπο που μοιράζονται τα κονδύλια μέχρι και το ότι δεν έχουν καταφέρει να προστατέψουν τέτοια κονδύλια απο bots. Αν έχουν τα αντερα στο υπουργείο ας βρουν τις αιτήσεις αυτές και ας τις ακυρώσουν. Δε γίνεται , θα φαίνεται ώρα εναρξης και ώρα ολοκλήρωσης της αίτησης 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Τα περι δικαίου σηκώνουν κουβέντα. Θα προτιμούσατε να μην έπαιρνε κανεις από τους 2 σας γιατί ένα τζιμάνι πέρασε με bots 200 αιτήσεις σε λιγότερο από λεπτό;

 

Σαφώς κ όχι. Το έγραψα στο μυνημα μου αν το διαβάσεις ολόκληρο...

1 λεπτό πριν, stefanos_13 είπε

Δε γίνεται , θα φαίνεται ώρα εναρξης και ώρα ολοκλήρωσης της αίτησης 

Σίγουρα γίνεται...

κ όντως αν είχαν αρ...... θα τις ακύρωναν αλλά εδώ το κάναμε αβαβα ότι δεν ήταν παράνομο...όχι;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, paylidis είπε

Σαφώς κ όχι. Το έγραψα στο μυνημα μου αν το διαβάσεις ολόκληρο...

Ολόκληρο το διάβασα

Η μοριοδότηση φτιάχνει μια λίστα κατάταξης στην οποία αυτός με τα περισσότερα μόρια και αυτός με τα λιγότερα θα έχουν πάρει το ποσό το οποίο αιτήθηκαν (πχ αν η βάση ειναι τα 50 μόρια και υπάρχουν βαθμολογία 55, αν επαρκούν τα κεφάλαια θα περάσει, αντιθέτως αν τα κεφαλαια ειναι περισσότερα απο τις αιτήσεις μπορεί να εγκριθεί και αυτός με 49 μόρια). Σημασία έχει ότι θα εγκρίθηκαν βάσει κάποιων κριτηρίων και όχι πως ξημέρωσε ο server στην εκάστοτε περιφέρεια.

 

16 λεπτά πριν, paylidis είπε

κ όντως αν είχαν αρ...... θα τις ακύρωναν αλλά εδώ το κάναμε αβαβα ότι δεν ήταν παράνομο...όχι;

Το συγκεκριμένο είναι γκρίζα ζώνη. Δε λέει ότι απαγορεύεται ούτε ότι επιτρέπεται. Πρόκειται περί αθέμιτου ανταγωνισμού αλλά δύσκολα στοιχειοθετείται μια τέτοια κατηγορία. Ο θόρυβος πάντως καλό έκανε.

Μόλις μίλησα με φίλο που έχει άκρη στο ΥΠΕΝ, μου είπε ότι σύντομα θα προκυρηχθεί το νέο ΕΚΟ γιατί υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον του κόσμου. Μπορεί και πριν το καλοκαίρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ώρα που ανέφερα νωρίτερα και ξαναβάζω είναι η ώρα ολοκλήρωσης εισαγωγής των βασικών στοιχείων βιαστήκατε μερικοί να μιλήσετε για μποτ. Δλδ δεν μας φτάνει ο νταλκάς μας θα πρέπει να απαντάμε και σε τέτοια.
1 λεπτό μετά είχα καταχωρήσει και το ΠΕΑ. Μετά στις παρεμβάσεις έγινε το έλα να δεις

Screenshot_2021-01-29 ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ - ΑΥΤΟΝΟΜΩ Οι Αιτήσεις μου.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Δηλαδή θα κάνεις αίτηση για να πάρεις μια επιδότηση την οποία δε ξέρεις αν δικαιούσαι ; 

🙄

 

Θα είσαι επιλαχών !!!

44 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Ολόκληρο το διάβασα

Η μοριοδότηση φτιάχνει μια λίστα κατάταξης στην οποία αυτός με τα περισσότερα μόρια και αυτός με τα λιγότερα θα έχουν πάρει το ποσό το οποίο αιτήθηκαν (πχ αν η βάση ειναι τα 50 μόρια και υπάρχουν βαθμολογία 55, αν επαρκούν τα κεφάλαια θα περάσει, αντιθέτως αν τα κεφαλαια ειναι περισσότερα απο τις αιτήσεις μπορεί να εγκριθεί και αυτός με 49 μόρια). Σημασία έχει ότι θα εγκρίθηκαν βάσει κάποιων κριτηρίων και όχι πως ξημέρωσε ο server στην εκάστοτε περιφέρεια.

 

Το συγκεκριμένο είναι γκρίζα ζώνη. Δε λέει ότι απαγορεύεται ούτε ότι επιτρέπεται. Πρόκειται περί αθέμιτου ανταγωνισμού αλλά δύσκολα στοιχειοθετείται μια τέτοια κατηγορία. Ο θόρυβος πάντως καλό έκανε.

Μόλις μίλησα με φίλο που έχει άκρη στο ΥΠΕΝ, μου είπε ότι σύντομα θα προκυρηχθεί το νέο ΕΚΟ γιατί υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον του κόσμου. Μπορεί και πριν το καλοκαίρι.

Και ποια θα είναι τα δίκαια κριτήρια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Θα είσαι επιλαχών !!!

Aν και δε νομίζω ότι έχει νόημα να ανοίξουμε τέτοια κουβέντα, ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι αυτό που λες είναι αντελώς ανεδαφικό 

Αν ανοίξουν μια πλατφόρμα και κάνει αίτηση ο οποιοσδήποτε, χωρίς να έχει χαρτιά, χωρίς ΠΕΑ, χωρίς τίποτα, καταλαβαίνεις τι έχει να γίνει ε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Aν και δε νομίζω ότι έχει νόημα να ανοίξουμε τέτοια κουβέντα, ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι αυτό που λες είναι αντελώς ανεδαφικό 

Αν ανοίξουν μια πλατφόρμα και κάνει αίτηση ο οποιοσδήποτε, χωρίς να έχει χαρτιά, χωρίς ΠΕΑ, χωρίς τίποτα, καταλαβαίνεις τι έχει να γίνει ε ;

Για αστείο το γράφω.

Δεν είναι δίκαιο αλλά και ούτε θα είναι δίκαιο το όποιο επόμενο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) τα bot ειναι βρηκαμε δικαιολογια να κλαψουρισουμε. Ελαχιστη εως καθολου επιρροη δεν ειχαν

2) Το οποιος προλαβει ειναι σκαλες δικαιοτερο απο το βαζουμε κριτηρια (συνηθως κοινωνικα που ναι και πιασαρικα στο ποπολο) και μπαινει οποιος εχει κανει μεγαλυτερες απατες.

3) Το προβλημα ειναι κλασικο προβλημα προσφορας-ζητησης. Ο πιο απλος τροπος να λυθει ειναι να μειωθει η επιδοτηση μεχρι το σημειο που προσφορα = ζητηση. Φυσικα ολοι (κυβερνηση, μηχανικοι, ΤΕΕ κλπ) το ξερουν αλλα κανενα δε συμφερει να το πει. Η κυβερνηση γιατι κανει κοντρα με την προηγουμενη που εκανε κοντρα με την προ-προηγουμενη ποιος ειναι πιο κουβαρντας και χαριζει πιο πολυ χρημα, μηχανικοι γιατι η φρενιτιδα του κοσμου = καλα λεφτα κοκ.

4) Αυτα τα πραγματα πρεπει να εχουν μακροχρονιο οριζοντα. Εξοικονομω για 10 χρονια, 2 κυκλοι το χρονο, με συγκεκριμενες προδιαγραφες. Τοσο επιδοτηση κλπ. Εκει  μπορεις να πεις δινω προτεραιοτητα πχ στα σπιτια προ του 80, μετα στα σπιτια προ του 90 κοκ. Αλλα να ξερει ο κοσμος να προγραμματισει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δικαιότερο σύστημα από το όποιος πρόλαβε φίλε. Καταχωρούμε αιτήσεις και μετά μαζευόμαστε σε μια αλάνα να παίξουμε ξύλο. Οι νικητές παίρνουν επιδότηση. Όσο γελοίο είναι αυτό που λέω άλλο τόσο γελοίο είναι το όποιος προλάβει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ar2230 είπε

Έχω δικαιότερο σύστημα από το όποιος πρόλαβε φίλε. Καταχωρούμε αιτήσεις και μετά μαζευόμαστε σε μια αλάνα να παίξουμε ξύλο. Οι νικητές παίρνουν επιδότηση. Όσο γελοίο είναι αυτό που λέω άλλο τόσο γελοίο είναι το όποιος προλάβει.

η εναλλακτικη ειναι να βαλουμε κριτηρια. Ποιος θα βγαλει το πιο μαιμου ΠΕΑ, ποιος εχει τη γυναικα του γραμμενη πιο πολλα χρονια στον ΟΑΕΔ να μαζευει μηνες ανεργιας, ποιος κρυβει πιο πολλα στην εφορια κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση είναι απλή:  ρίχνεις την επιδότηση στο μισό και μπαίνουν οι διπλάσιοι.  Τα ενεργειακά οφέλη στη συνέχεια θα δημιουργήσουν και οικονομικά οφέλη στα νοικοκυριά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δέχεσαι συλλήβδην ότι οι μηχανικοί είναι στο σύνολο τους απατεώνες, ότι όλοι οι Έλληνες είμαστε κλέφτες και ότι τίποτα δεν δουλεύει σωστά οκ.Υπάρχουν όμως 1000 τρόποι να μην γίνουν αυτά που λες. Ξεκινώντας από την δευτερη επιθεώρηση που μπορεί να την κάνει με τυχαίο τρόπο από τους μηχανικούς της περιοχής το πρόγραμμα μετά από κλήρωση. Ελέγχους στο 100% όλων των έργων. Γίνεται; Γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...