Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, ar2230 είπε

Αν δέχεσαι συλλήβδην ότι οι μηχανικοί είναι στο σύνολο τους απατεώνες, ότι όλοι οι Έλληνες είμαστε κλέφτες και ότι τίποτα δεν δουλεύει σωστά οκ.Υπάρχουν όμως 1000 τρόποι να μην γίνουν αυτά που λες. Ξεκινώντας από την δευτερη επιθεώρηση που μπορεί να την κάνει με τυχαίο τρόπο από τους μηχανικούς της περιοχής το πρόγραμμα μετά από κλήρωση. Ελέγχους στο 100% όλων των έργων. Γίνεται; Γίνεται.

Εγω δε σου ειπα οτι ολοι ειναι απατεωνες. Σου ειπα οτι βαραμε παλαμακια για ενα συστημα που θα φερει στον αφρο τους απατεωνες, οσοι ειναι αυτοι, και θα τους επιβραβευσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν γνωρίζουν ότι η δεύτερη επιθεώρηση θα γίνει από ξένο επιθεωρητή και ότι θα υπάρχουν και έλεγχοι για το πρώτο ΠΕΑ που βγάλαν να δούμε πόσοι θα τολμήσουν να υπογράψουν μαιμού ΠΕΑ. Και αν όσοι το κάνουν χάσουν την άδεια τους για έναν χρόνο ή πληρώσουν βαριά πρόστιμα εκεί να δεις συμμόρφωση και νομιμότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ar2230 είπε

Αν γνωρίζουν ότι η δεύτερη επιθεώρηση θα γίνει από ξένο επιθεωρητή και ότι θα υπάρχουν και έλεγχοι για το πρώτο ΠΕΑ που βγάλαν να δούμε πόσοι θα τολμήσουν να υπογράψουν μαιμού ΠΕΑ. Και αν όσοι το κάνουν χάσουν την άδεια τους για έναν χρόνο ή πληρώσουν βαριά πρόστιμα εκεί να δεις συμμόρφωση και νομιμότητα.

Ωραια, μεχρι να γινουν ολα αυτα, στη χωρα που μηχανικοι (προς θεου οχι ολοι) εχουν ... νομιμοποιησει αυθαιρετα που δεν εχουν καν χτιστει ακομα, θα μου επιτρεψεις να επιμενω οτι το οποιος προλαβει ειναι διακαιτερο του βαλτε κριτηρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ar2230 είπε

Αν γνωρίζουν ότι η δεύτερη επιθεώρηση θα γίνει από ξένο επιθεωρητή και ότι θα υπάρχουν και έλεγχοι για το πρώτο ΠΕΑ που βγάλαν να δούμε πόσοι θα τολμήσουν να υπογράψουν μαιμού ΠΕΑ. Και αν όσοι το κάνουν χάσουν την άδεια τους για έναν χρόνο ή πληρώσουν βαριά πρόστιμα εκεί να δεις συμμόρφωση και νομιμότητα.

σαν τους ξένους διαιτητές στο ποδόσφαιρο....

(για πλάκα το λέω, γιατί δεν βλέπω να βγαίνει συμπέρασμα όταν - όπως πολλοί λέμε εδώ μέσα- υπάρχει χάσμα προσφοράς ζήτησης)

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Ωραια, μεχρι να γινουν ολα αυτα, στη χωρα που μηχανικοι (προς θεου οχι ολοι) εχουν ... νομιμοποιησει αυθαιρετα που δεν εχουν καν χτιστει ακομα, θα μου επιτρεψεις να επιμενω οτι το οποιος προλαβει ειναι διακαιτερο του βαλτε κριτηρια.

Και εγώ μαζί σου!!!

Και όποιος δεν ξέρει από πληροφορική, να έρθει σε εμάς τους IT να τον διδάξουμε τακτικές και τη λογική της πληροφορικής  (να φάμε και εμείς τίποτα)!

Αλλιώς θα παίρνουμε τις επιδοτήσεις, μόνο οι ΙΤ λόγω ξεκάθαρου πλεονεκτήματος !!! :-P

*διάβαζα σε σχετική σελίδα στο fb σήμερα,

  • ο άλλος κάθε φορά που του κόλλαγε, άνοιγε άλλο browser και ξεκίναγε πάλι από την αρχή γιατί νόμιζε οτι o browser φταιει.
  • Ο άλλος έκανε copy paste το τηλέφωνο και 10 κενά μαζί και δεν προχώραγε η αίτηση,
  • ο άλλος έχει 200άρα γραμμή και κολλάει οπότε φταίει ο πάροχος!!
  • Οι άλλοι, 10 άτομα παρέα, πέρναγαν αιτήσεις και δεν έβαλαν ούτε μια, αλλά αυτοί δεν φταίνε καθόλου και φταίει κάποιος άλλος για την αποτυχία τους!!!  

Αδέρφια έτσι δεν πάτε ούτε στο περίπτερο!!! Τραγικές ιστορίες αποκαλύπτονται με το εξοικονομώ!!!

 

image.png.f647a097982187bcff39248958f5e650.png

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, paylidis είπε

Και γιατι να ειναι "πιο δικαιο" να παρεις εσυ με 3 παιδια χρήματα (κ πχ μενεις σε οικια του 95) και οχι "εγω που μενω σε ενα αχουρι του '79 και δεν εχω παιδια"; Δεν ειναι ουτε η μοριοδοτηση απαραίτητα η λύση... Το πιο σώφρον ίσως θα ήταν ενα συστημα ανοιχτο για καιρό και οποτε ερχονται χρήματα να μπαινουν και άλλοι (αντι να γινεται αγώνας δρόμου και μαιμουδιες με μποτακια)...

ετσι ακριβως, δικαιο δε θα ειναι κανενα, το δικαιο του ενός ειναι άδικο για καποιον άλλο...

Ο φίλος @paylidis έχει δίκιο. Πάντα θα υπάρχουν παραθυράκια και κάποιοι που εκμεταλλεύονται το σύστημα. Προσωπικά δικαιούμαι επιδότηση 50% (δεν μπορώ να κρύψω εισοδήματα) και ξέρω φίλους και γνωστούς με ίδια τα υπόλοιπα κριτήρια (π.χ. παιδιά) που βγάζουν πολύ περισσότερα χρήματα από μένα να δικαιούνται μεγαλύτερη επιδότηση, επειδή τα βγάζουν μαύρα.

Πάντως ΣΙΓΟΥΡΑ το σύστημα "γιούργια" όποιος προλάβει είναι το χειρότερο και ενδεικτικό χώρας "μπανανίας" 

Επεξ/σία από Astreos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, fredd0 είπε

1) τα bot ειναι βρηκαμε δικαιολογια να κλαψουρισουμε. Ελαχιστη εως καθολου επιρροη δεν ειχαν

2) Το οποιος προλαβει ειναι σκαλες δικαιοτερο απο το βαζουμε κριτηρια (συνηθως κοινωνικα που ναι και πιασαρικα στο ποπολο) και μπαινει οποιος εχει κανει μεγαλυτερες απατες.

3) Το προβλημα ειναι κλασικο προβλημα προσφορας-ζητησης. Ο πιο απλος τροπος να λυθει ειναι να μειωθει η επιδοτηση μεχρι το σημειο που προσφορα = ζητηση. Φυσικα ολοι (κυβερνηση, μηχανικοι, ΤΕΕ κλπ) το ξερουν αλλα κανενα δε συμφερει να το πει. Η κυβερνηση γιατι κανει κοντρα με την προηγουμενη που εκανε κοντρα με την προ-προηγουμενη ποιος ειναι πιο κουβαρντας και χαριζει πιο πολυ χρημα, μηχανικοι γιατι η φρενιτιδα του κοσμου = καλα λεφτα κοκ.

4) Αυτα τα πραγματα πρεπει να εχουν μακροχρονιο οριζοντα. Εξοικονομω για 10 χρονια, 2 κυκλοι το χρονο, με συγκεκριμενες προδιαγραφες. Τοσο επιδοτηση κλπ. Εκει  μπορεις να πεις δινω προτεραιοτητα πχ στα σπιτια προ του 80, μετα στα σπιτια προ του 90 κοκ. Αλλα να ξερει ο κοσμος να προγραμματισει.

Τι εννοείς, προσφορά=ζήτηση ?

7 λεπτά πριν, Astreos είπε

Ο φίλος @paylidis έχει δίκιο. Πάντα θα υπάρχουν παραθυράκια και κάποιοι που εκμεταλλεύονται το σύστημα. Προσωπικά δικαιούμαι επιδότηση 50% (δεν μπορώ να κρύψω εισοδήματα) και ξέρω φίλους και γνωστούς με ίδια τα υπόλοιπα κριτήρια (π.χ. παιδιά) που βγάζουν πολύ περισσότερα χρήματα από μένα να δικαιούνται μεγαλύτερη επιδότηση, επειδή τα βγάζουν μαύρα.

Εννοείται !!!

Στην Ελλάδα, δεν ξέρουμε ποιος είναι φτωχός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Τι εννοείς, προσφορά=ζήτηση ?

Εννοείται !!!

Στην Ελλάδα, δεν ξέρουμε ποιος είναι φτωχός.

Έτυχε να πάω σε 4 γιατρούς τις τελευταίες ημέρες, όλοι διαφορετικών ειδικοτήτων. ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ δεν έκοψε απόδειξη. Είμαι σίγουρος ότι θα φαίνονται στην εφορία φτωχότεροι από τον μέσο Έλληνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σημερινο προβλημα ηταν θεμα υποδομων. Αν ειχαν μεγαλυτερους σερβερ θα σηκωνε ανετα ολο τον κοσμο και οντως οι γρηγοροι "καταχωρητες" θα νικουσαν στο 15λεπτο. Ομως στο σημερινο ολοκαυτωμα σφαγιαστηκε αδικα ο κοσμακης (μαζι και εγω) λογω κακων κρατικων υποδομων ΙΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας περάσει επιτυχώς δύο αιτήσεις για τις δύο προηγούμενες περιφέρειες Μακεδονίας και έχοντας μάθει απέξω και ανακατωτά όλα τα στοιχεία για την δική μου, με γρήγορη επιλογή απο clipboard, υπολογιζοντας σε κατω απο δέκα λεπτα την αιτηση μου.
Ολως δια μαγειας με το που εφτασε 10:05 ξεκίνησε ανεπαναληπτο loading με 2 λεπτα αναμονη σε καθε κλικ που εκανα. Μονο ο πινακας παρεμβασεων μου πηρε 20 λεπτα με αποτελεσμα στις 10:43 να μου εμφανισει εξαντληση πορων.

Αναρωτιεμαι αν υπαρχουν ακομη ατομα που δεν πιστευουν στο παρανομο λογισμικο της αυτοματοποιημενης καταχωρησης.
Μονο ντροπη εχω να πω, τιποτε αλλο.
ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ 15 ΜΕΡΕΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΤΟ ΥΠΕΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΤΗΝ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ ΑΠΟ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ SCRIPT ΜΕ 5 ΛΕΠΤΑ ΧΡΟΝΙΚΟ ΟΡΙΟ, ΣΕ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΑΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ??????
ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΗΝ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑΣ, ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΩΝ ΒΗΜΑΤΩΝ, ΤΗΝ ΠΡΟΣΘΗΚΗ CAPTCHA??

Τρεις μηνες ασχολουμαι καθημερινα με μια επιδοτηση ουσιας για το μελλον μου και μου την κλεβουν μεσα απο τα χερια οι τραπεζες και μεγαλοεργολαβοι.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις το ποσό της συμμετοχής σου, έχει νόημα να το πάρεις σε δάνειο ?

Κάτι λένε για επιβάρυνση μόνο 0,08% !

Στέκει αυτό η είναι αφελής η ερώτηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nickmanak είπε

DOS Attack τους καναμε σημερα, αλλα μας γυρισε μπουμερανγκ!!! :fear:

Είδες όμως ε;  παρά το dos attack το σύστημα άντεξε και κάποιοι περάσανε και αιτήσεις!!! 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...