Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Ο πατέρας μου έκανε αίτηση τέλος του 2015, εγκρίθηκε η επιδότηση και έκανε της εργασίες στο σπίτι. Κατέθεσε τις αποδείξεις, αλλά ακόμα δεν έχει πάρει τα χρήματα. Υπάρχει εδώ κάποιος που πληρώθηκε; Μετά από πόσο χρονικό διάστημα μετά την έγκριση;

Φοβάμαι μέχρι και τα χειρότερα...

 

http://www.michanikos.gr/_/%CE%95%CE%B9%CE%B4%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%81%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1/%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%C2%AB%CE%B5%CE%BE%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CF%8E%C2%BB-%CE%BA%CE%B1%CE%BC%CE%AF%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B1%CE%B9%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%82-%CF%80%CE%B1%CE%BB-r5781

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παρα τις αγκυλωσεις, το εξ'οκονομω ειναι το καλυτερο προγραμμα εποδοτισης που εχει φτιαξει το Ελληνικο κρατος. Για οποιον δεν μπορει να τρεχει και πολυ, μπορει να το αναθεσει σε εταιρια ή μηχανικο εργολαβο ωστε να βαλει αυτος την χρηματοδοτηση και ο ιδιωτης να εχει μονο να αποπληρωνει το δανειο. Αρκει να ειναι καποιος στο 70% ωστε να εχουν κερδος ολοι. Επειδή πρεπει να κοπουν τιμολογια για τα παντα υπαρχει ενα αυξημενο κοστος σε σχεση με τα μαυρα που ολοι ξερουμε και αγαπαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρα τις αγκυλωσεις, το εξ'οκονομω ειναι το καλυτερο προγραμμα εποδοτισης που εχει φτιαξει το Ελληνικο κρατος. Για οποιον δεν μπορει να τρεχει και πολυ, μπορει να το αναθεσει σε εταιρια ή μηχανικο εργολαβο ωστε να βαλει αυτος την χρηματοδοτηση και ο ιδιωτης να εχει μονο να αποπληρωνει το δανειο. Αρκει να ειναι καποιος στο 70% ωστε να εχουν κερδος ολοι. Επειδή πρεπει να κοπουν τιμολογια για τα παντα υπαρχει ενα αυξημενο κοστος σε σχεση με τα μαυρα που ολοι ξερουμε και αγαπαμε

 

Δεν ειναι μονο τα εν μερη μαυρα αν το κανεις μονο σου, ειναι οτι αν πας με το προγραμμα φουσκωνουνε παρα μα παρα πολυ τον λογαριασμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

επανέρχομαι στο θέμα γιατί αρχίζει να με ψήνει.

έχετε ακούσει κανένα νέο;

 

Νομίζω ότι το κάνεις μόνο στην πρώτη σου, και κύρια κατοικία, αυτό ίσχυε στο παλιό πρόγραμμα.

 

διαβάζω στο http://www.ypeka.gr/

 

......

Δεν υπάρχει περιορισμός στον αριθμό ιδιοκτησιών ανά πολίτη, ενώ στις πολυκατοικίες όσοι από τους ιδιοκτήτες δεν επιθυμούν να ενταχθούν στο πρόγραμμα μπορούν να συμμετέχουν με ίδια κεφάλαια. Επίσης, εντάσσονται κενά διαμερίσματα που κατοικούνταν εντός των τελευταίων τριών ετών.

.....

 

άρα απ ότι καταλαβαίνω δεν είναι απαραίτητο να γίνει στην πρώτη κατοικια.

το θέμα όμως που μπορεί να έχω είναι ότι το σπίτι που θέλω είναι κενό αρκετά χρόνια οπότε ίσως φάω άκυρο γι αυτό.

βέβαια αν παρουσιάσω ότι μόλις μετακόμισα όμως σε αυτό δε ξέρω αν μπορεί να γίνει.

 

περιμενω να βγει να μιλήσω με μηχανικό.

 

Δεν ειναι μονο τα εν μερη μαυρα αν το κανεις μονο σου, ειναι οτι αν πας με το προγραμμα φουσκωνουνε παρα μα παρα πολυ τον λογαριασμο.

Λεφτά υπάρχουν, θα τσιμπήσουμε... :P

 

γκρινιάζουμε γκρινιάζουμε και το παίζουμε εμείς σωστοί αλλά όταν έρθει η ώρα να τσιμπήσουμε κι εμείς τα ξεχνάμε όλα και ορμάμε.

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι μονο τα εν μερη μαυρα αν το κανεις μονο σου, ειναι οτι αν πας με το προγραμμα φουσκωνουνε παρα μα παρα πολυ τον λογαριασμο.

Εγω πριν απο 2-3 χρόνια που το ειχα ψάξει, αν πήγαινες με το προγραμμα σου έβγαζαν διπλάσια και παραπάνω τιμή, οπότε αποφασίσαμε να το κάνουμε μόνοι μας και ετσι έγινε η δουλειά σύμφωνα με το δικό μας πρόγραμμα χωρις καθυστερήσεις, δεν μπλέξαμε νε τράπεζες και καταλήξαμε να πληρώσουμε τα ίδια χρήματα πανω κατω (απλα τα δώσαμε αμέσως και οχι μεσα σε μερικά χρόνια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πολυκατοικιες, οχι μονο πολυκατοικιες.

Αμα ηταν μονο πολυκατοικιες πιθανον κανενας δεν θα εμπαινε.

Εδω στις πολυκατοικιες δεν μπορουν οι ενοικοι να συννοηθουν για απλα πραγματα, θα συννενοηθουν για εργασιες οπου θα τους κοστισουν τουλαχιστον 2-3 χιλιαδες??

Εγω πριν απο 2-3 χρόνια που το ειχα ψάξει, αν πήγαινες με το προγραμμα σου έβγαζαν διπλάσια και παραπάνω τιμή, οπότε αποφασίσαμε να το κάνουμε μόνοι μας και ετσι έγινε η δουλειά σύμφωνα με το δικό μας πρόγραμμα χωρις καθυστερήσεις, δεν μπλέξαμε νε τράπεζες και καταλήξαμε να πληρώσουμε τα ίδια χρήματα πανω κατω (απλα τα δώσαμε αμέσως και οχι μεσα σε μερικά χρόνια).

Αμα πηγες να συνεργαστεις με λαμογια αυτα εχει. Πριν 3 χρονια ειχα ενδιαφερθει και απευθυνθηκα σε εταιρεια με διαφορα υποκαταστηματα. Τους ειπα τι θελω να κανω τους ρωταω ποσο θα στοιχισει και αμεσως που λενε χωρις να πιασουν μολυβι και χωρις να ξερουν το σπιτι οτι το κοστος ειναι 15.000 δηλαδη το μέγιστο που μπορουσε να δικαιολογηθει. Στην ουσια πηγαιναν για υπερκοστολογισεις και αρπαξουν οσο μπορουν και να τους πληρωσω νταβατζιλικι με την συμμετοχη μου.

Τελικα πηγα αλλου οπου εβγαλε κοστος 12-13000 αν θυμαμαι καλα και με περισσοτερες εργασιες και η συμμετοχη μου να ειναι 2.600.

Βαλαμε λεβητα φυσικου αεριου, ηλιακο θερμοσιφωνα, αλλαγη κουφωματων (3 διπλες μπαλκονοπορτες + 1 παραθυρο), 3 τεντες , θερμομονωση στο βορεινο τοίχο.

Με τα χρηματα που ηταν η συμμετοχη μου θα εφταναν μονο για τα κουφωματα μετα απο ερευνα αγορας που εκανα για τη ιδια μαρκα κουφωματων που μου εβαλαν.

Οποτε το εξοικονομω συμφερει αν ειναι συνεργαστεις με επαγγελματιες ανθρώπους και οχι με επαγγελματιες λαμογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα πηγες να συνεργαστεις με λαμογια αυτα εχει. Πριν 3 χρονια ειχα ενδιαφερθει και απευθυνθηκα σε εταιρεια με διαφορα υποκαταστηματα. Τους ειπα τι θελω να κανω τους ρωταω ποσο θα στοιχισει και αμεσως που λενε χωρις να πιασουν μολυβι και χωρις να ξερουν το σπιτι οτι το κοστος ειναι 15.000 δηλαδη το μέγιστο που μπορουσε να δικαιολογηθει. Στην ουσια πηγαιναν για υπερκοστολογισεις και αρπαξουν οσο μπορουν και να τους πληρωσω νταβατζιλικι με την συμμετοχη μου.

Τελικα πηγα αλλου οπου εβγαλε κοστος 12-13000 αν θυμαμαι καλα και με περισσοτερες εργασιες και η συμμετοχη μου να ειναι 2.600.

Βαλαμε λεβητα φυσικου αεριου, ηλιακο θερμοσιφωνα, αλλαγη κουφωματων (3 διπλες μπαλκονοπορτες + 1 παραθυρο), 3 τεντες , θερμομονωση στο βορεινο τοίχο.

Με τα χρηματα που ηταν η συμμετοχη μου θα εφταναν μονο για τα κουφωματα μετα απο ερευνα αγορας που εκανα για τη ιδια μαρκα κουφωματων που μου εβαλαν.

Οποτε το εξοικονομω συμφερει αν ειναι συνεργαστεις με επαγγελματιες ανθρώπους και οχι με επαγγελματιες λαμογια.

 

Σε 6-7 πηγα και ολοι μας ειπαν πανω κατω την ιδια τιμη για κουφωματα με το προγραμμα, μετα μιλησαμε με τον μηχανικο (που θα εκανε την εκθεση) κα μας ειπε οτι ολοι ετσι κανουν και αυτα (υπερ)χρεωνουν και ετσι πηγαμε μετα και ρωτησαμε 2-3 για τιμη χωρις το προγραμμα. Μας ελεγαν γυρω στο 10χιλιαρο για 4 διπλες πορτες με το προγραμμα ενω για την ιδια δουλεια χωρις το προγραμμα μας ειπαν τιμες γυρω στο 3χιλιαρο.

 

Απο την παραπανω "εμπειρια" καταλαβα οτι σχεδον ολοι (αν οχι ολοι) την ιδια απατεωνια κανουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καθε εργασια υπαρχει ενα ανωτατο οριο που μπορει να δικαιολογηθει, οποτε δεν μπορω να καταλαβω πως για 4 πορτες μπορουσαν να χρεωσουν 10.000 ενω το μαξιμους που μπρουσε να δικαιολογηθει ειναι κανενα 4χιλιαρο.

 Παντως οτι υπαρχει μεγαλη λαμογια, υπαρχει αλλα δεν ειναι ολοι ετσι.

Η μεγαλη λαμογια πεφτει με τα τεχνικα γραφεια. Καλυτερες τιμες βρισκεις σε μηχανικους που εργαζονται ως ανεξαρτητοι ελευθεροι επαγγλεματιες και δεν εχουν απο πισω εταιριες οπου στο τελος να πληρωνεις και το καφετζη που εχουν για τους καφεδες.

Εχω με την μικρη ερευνα αγορας που εκανα κανενα 10-15% ποιο ακριβα ας πουμε με χρεωσε και λογικο μιας και ως ενδιαμεσος θα επρεπε να βγαλει και αυτος καποιο  κερδος. Ειναι αναλογω στη περιπτωση που θα πεσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και παλιό το θέμα είπα να το ξεθάψω λόγω του ότι βγήκε η ΚΥΑ.

Στην ΚΥΑ για το "Εξοικονομώ" λοιπόν, αναφέρει σε κάποιο σημείο:

Quote

......επίτευξη ετήσιας εξοικονόμησης πρωτογενούς ενέργειας μεγαλύτερης από το 70% της κατανάλωσης (kWh/m2) του κτηρίου αναφοράς (προ παρεμβάσεων).

Οκ, προφανώς πριν γίνουν οι μελέτες δεν μπορούμε να ξέρουμε το ποσοστό της εξοικονόμησης. Αλλά λογικά μόνο με τα κουφώματα δεν παίζει να γίνει μια τέτοια εξοικονόμηση, και ας μπάζουν από παντού (κυριολεκτικά)... Σωστά;

Όμως, πως είναι δυνατόν να ξέρουμε κάτι τέτοιο χωρίς να γίνουν μελέτες; Γιατί σε περίπτωση που δεν πιάσουμε το στόχο, θα πληρώνουμε κερατιάτικα.....

Επεξ/σία από thodoris1985
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...