Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Πάντως σε βλέπω το ζεις ακόμη ... δεν χαλάρωσες  😋 ... Δεν τολμάω να πάρω τηλ σε όσους δεν πέρασαν την αίτηση σήμερα! 

Αν το ζω λέει.... Το μεσημέρι ξάπλωσα και δεν μπόρεσα να κοιμηθώ φαντάσου... Χαζοέβλεπα όνειρα με κελιά κτλ :) 3 Φορές έχω ανοίξει το έντυπο που κατέβασα πριν με κλειδώσει έξω και το ελέγχω μήπως έχω κάνει καμία χαζομάρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κι εγώ έχω μια ανησυχία σήμερα και πολλά νεύρα, μάλωσα με όλους.

Χρειάζεται λίγες ώρες να απομακρυνθεί η κορτιζόνη που εκκρίθηκε από τις 10:00πμ μέχρι τις 10:14 σήμερα το πρωί.

Ελπίζω αύριο να είμαι καλύτερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση σε όσους έχουν περάσει αυτή τη διαδικασία.... Εγώ έβαλα ότι επιθυμώ δανειοδότηση... Βλέπω τώρα στο site στα βήματα υλοποίησης τα εξής :

"

  • Σε περίπτωση επιλογής κάλυψης ιδίων κεφαλαίων με δανεισμό, διενεργείται από τους χρηματοπιστωτικούς οργανισμούς πιστοληπτικός έλεγχος.
  • Υπαγωγή αίτησης από τον δικαιούχο του Προγράμματος.
  • Αποδοχή Απόφασης Υπαγωγής από τον ωφελούμενο.
  • Υπογραφή της δανειακής σύμβασης (σε περίπτωση δανείου) από τον Ωφελούμενο και εκταμίευση προκαταβολής στους προμηθευτές."

Η ερώτηση η οποία έχω είναι ποιος με ειδοποιεί να πάω να κάνω αίτηση για δάνειο ; Πάω από μόνος μου σε μια τράπεζα ; Μπορεί να φαίνεται αστείο αυτό που ρωτάω ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγχωνεστε εσεις που περασατε νερακι σημερα την Θεσσαλια χωρις καθολου κολληματα. 

Το ξαναλεω, δεν μπορειτε να φανταστειτε το τι συνεβη στην Κεντρικη Μακεδονια, με 1-2 λεπτα loading στο καθε κλικ, ακομη και στο προσθηκη γραμμης στις παρεμβασεις να θελει 2-3 λεπτα και να παιζεις κορωνα γραμματα αν πατησεις refresh η οχι. 

Ειχα προσβαση σε δοκιμαστικη πλατφορμα και ειχα φτασει τουςυς χρονους μου στα 4:57 και η γυναικα μου μου ελεγε να περιμενουμε κανα λεπτο μην καρφωθουμε. 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΤΙ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΕΝΙΩΣΑ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΙΑΣΚΟ ΠΟΥ ΣΥΝΕΒΗ. 

Μολις ανακοινωσε ο Σκρεκας για καταργηση χρονικων κριτηριων στο επομενο προγραμμα, αντε να δουμε αν θα ισχυσει επιτελους. 

5 ώρες πριν, Dimitris13131313 είπε

Πές μου σε παρακαλώ, τι εκανες και σου πήρε τοσο λίγο χρόνο; Αφού το κάθε loading έκανε, κατά μέσο όρο, 10 δευτερόλεπτα. Δηλαδή σε σύγκριση με κάποιον με 1 ιδιοκτησία και 4 παρεμβάσεις θα πρέπει να καθυστέρησες (((2×4)+(4×3))×10)÷60 = 3,5 λεπτά.

Εγώ με ίσα στοιχεία (3 συνιδιοκτησίες και 8 παρεμβάσεις) έκανα 17 λεπτα και υποβλήθηκε με κατάσταση 03.ε. Και όλα με paste (ctrl+v).

Δυο οθονες, 4g hotspot, ολα τα δεδομενα σε clipboard για αμεσο κλικαρισμα με windows+v. Δεν κολλουσε καθολου σε μενα. Ενω για την δικια μου(με χρονο 4:57 σε δοκιμαστικο site) εφτασα 10:44, κοπηκα στο δευτερολεπτο και εσπασα ποντικι και ποτηρια. 

Αυτα.... 

 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως σήμερα που πέρασα μια αίτηση καμία σχέση με το κόλλημα που είχε την Παρασκευή  στις παρεμβάσεις .Προσωπικά μέχρι 10 δευτερόλεπτα loading συνάντησα και την αίτηση την πέρασα μέσα σε 11 λεπτα με 10 παρεμβάσεις και δύο πλήρης κυριότητες  .Η εξάσκηση στο demo βοήθησε πάρα πολύ  καθώς επίσης προσωπικά ήμασταν δύο άτομα ο ένας στο πληκτρολόγιο και ο άλλος στο ποντίκι Δεν ξέρω εάν τελικά έπαιξε ρόλο αυτό αλλά από το ντέμο καταλάβαμε ότι προσωπικά αυτό μας βόλευε .Καλή τύχη σε αυτούς που δεν τα καταφέρανε, στο επόμενο εξοικονομώ ,η μέθοδος υποβολής των αιτήσεων είναι  πάντως εντελώς  απαράδεκτη .

Επεξ/σία από WhitePixel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Tommygre είπε

Μολις ανακοινωσε ο Σκρεκας για καταργηση χρονικων κριτηριων στο επομενο προγραμμα, αντε να δουμε αν θα ισχυσει επιτελους. 

 

Για να δούμε, αν και δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος με τις γενικολογίες που διαβάζω:
https://www.kathimerini.gr/society/561248752/k-skrekas-tha-proothithei-neo-exoikonomo-aytonomo/?PageSpeed=noscript

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χαμος οφειλεται και μονο στην μεγαλη επιδοτηση του κρατους, παλια δεν γινοταν αυτα νομιζω. Απλα μαζι με το καλο για το περιβαλλον και την ενεργεια απο την ΕΕ ηθελαν και οι ελληνικες κυβερνησεις να αναστησουν την πεθαμενη οικοδομικη δραστηριοτητα και τα επαγγελματα αυτης (μηχανικοι, μαστορες-τεχνιτες, εμποροι-εισαγωγεις).

Αλλα το πλανο της ΕΕ φτανει ως το 2030 οποτε εχουμε καποιες ελπιδες οσοι δεν τα καταφεραμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα άνετα, χωρίς άγχος...

Τι σου είναι το κωλοσυστημα. Τη παρασκευή μου βγάλε τα συκώτια και σήμερα νεράκι. 

Είχε πάλι βέβαια τα κολληματακια του, στις παρεμβάσεις για άλλη μια φορά. Αλλά σε 11 λεπτακια με 6 μόλις παρεμβάσεις κι ένα ιδιοκτήτη μπήκε πανηγυρικά.

2/3 προσωπικά. 

Ας ελπίσουμε να προχωρήσουμε και στις κατασκευές όμορφα κι ωραία.

Κι αναμένουμε αλλαγές στο επόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, oasisAthens είπε

Μια ερώτηση σε όσους έχουν περάσει αυτή τη διαδικασία.... Εγώ έβαλα ότι επιθυμώ δανειοδότηση... Βλέπω τώρα στο site στα βήματα υλοποίησης τα εξής :

"

  • Σε περίπτωση επιλογής κάλυψης ιδίων κεφαλαίων με δανεισμό, διενεργείται από τους χρηματοπιστωτικούς οργανισμούς πιστοληπτικός έλεγχος.
  • Υπαγωγή αίτησης από τον δικαιούχο του Προγράμματος.
  • Αποδοχή Απόφασης Υπαγωγής από τον ωφελούμενο.
  • Υπογραφή της δανειακής σύμβασης (σε περίπτωση δανείου) από τον Ωφελούμενο και εκταμίευση προκαταβολής στους προμηθευτές."

Η ερώτηση η οποία έχω είναι ποιος με ειδοποιεί να πάω να κάνω αίτηση για δάνειο ; Πάω από μόνος μου σε μια τράπεζα ; Μπορεί να φαίνεται αστείο αυτό που ρωτάω ....

Υπαρχει ολοκληρο εγχειριδιο που απανταει την ερωτηση σου ... https://exoikonomo2020.gov.gr/documents/10182/0/Εγχειρίδιο+Διαδικασίας+Δανειοδότησης+Εξοικονομώ+-+Αυτονομώ.pdf

 

tldr μεσα απο το συστημα του εξοικονομω γινεται η διαδικασια. Τραπεζα πας μονο για υπογραφη αν εγκριθει το δανειο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα δηλωση του Σκρεκα απο το 2018 για το προηγουμενο εξοικονομω

«Σε φαρσοκωμωδία εξελίσσεται το “Εξοικονομώ ΙΙ”. Για πολλοστή φορά επιβεβαιώνεται η παροιμιώδης ανικανότητα της Κυβέρνησης να υλοποιήσει τις δεσμεύσεις της», δήλωσε ο τομεάρχης Περιβάλλοντος και Ενέργειας της Νέας Δημοκρατίας, Κώστας Σκρέκας, με αφορμή την δυσλειτουργία της ηλεκτρονικής πλατφόρμας υποβολής αιτήσεων.

«Ύστερα από τρία  χρόνια αναμονής, τρεις αναβολές, την αλλαγή του τρόπου υποβολής των αιτήσεων, τη δημόσια συγγνώμη του Υπουργού αλλά και τις διαβεβαιώσεις ότι όλα τα τεχνικά προβλήματα έχουν, τάχα, επιλυθεί, τελικά σήμερα το πληροφοριακό σύστημα  του προγράμματος “εξοικονόμηση κατ’ οίκον ΙΙ” κατέρρευσε και πάλι», πρόσθεσε.

»Η νέα αυτή αποτυχία δεν μας εκπλήσσει, δυστυχώς, καθόλου. Είναι απολύτως αναμενόμενη από μια Κυβέρνηση που είναι ικανή μόνο να εγκαινιάζει τα έργα των προηγούμενων Κυβερνήσεων», συνέχισε.

🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαζή ερώτηση παιδιά προειδεαζω...

Τα λεφτά που θα μπουν? :) :) :) Εννοώ έπρεπε σε αυτό το στάδιο να είχα δηλώσει κάποιο λογαριασμό ή το δηλώνω αργότερα με λοιπά δικαιολογητικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, oasisAthens είπε

Χαζή ερώτηση παιδιά προειδεαζω...

Τα λεφτά που θα μπουν? :) :) :) Εννοώ έπρεπε σε αυτό το στάδιο να είχα δηλώσει κάποιο λογαριασμό ή το δηλώνω αργότερα με λοιπά δικαιολογητικά?

Δεν βρηκες το μυστικο κρυμμενο πεδιο που βαζεις το λογαριασμο σου στην αιτηση; Την πατησες. Τα πληρωνεις ολα απο τη τσεπη σου 😢

 

Χαλαρωστε μωρε κανετε λες και πεφτει μετεωριτης στο κεφαλι σας ... αν φτασατε στο 3ε ολα οκ, τα υπολοιπα στην πορεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Δεν βρηκες το μυστικο κρυμμενο πεδιο που βαζεις το λογαριασμο σου στην αιτηση; Την πατησες. Τα πληρωνεις ολα απο τη τσεπη σου 😢

 

Χαλαρωστε μωρε κανετε λες και πεφτει μετεωριτης στο κεφαλι σας ... αν φτασατε στο 3ε ολα οκ, τα υπολοιπα στην πορεια.

Μακάρι του χρόνου να μπορέσω και εγώ να βοηθήσω κάποιους με την σειρά μου όπως βοηθήσατε οι περισσότεροι εδώ μέσα....

 

Υ. Γ. Πραγματικά δάκρυσα από τα γέλια :) :) :) :) :)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην κανω κανενα λαθος, στην πληρωμη του πεα μεσω ebanking τι πρεπει να προσεξω; Πρεπει να ειναι ο επαγγελματικος λογαριασμος του επιθεωρητη σωστα; στο πεδιο της αιτιολογησης τι ακριβως γραφω; εκτος απο την πληρωμη που θα κανω μεσω τραπεζας θα ζητησω να μου κοψει και καποια αποδειξη(τι ειδους, απλη;) ο επιθεωρητης για να καταθεσω πιθανον στο επομενο εξοικονομω αν μπω; Αν πληρωσω το πεα απο μια τραπεζα, αυτην του επιθεωρητη, για να γλυτωσω την προμηθεια του εμβασματος, και μετα δηλωσω στο επομενο εξοικονομω αλλη τραπεζα θα υπαρχει προβλημα/ταλαιπωρια να αποζημιωθουν αυτα τα λεφτα στο λογαριασμο της αλλης τραπεζας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, JohnnySilverhand είπε

Για να μην κανω κανενα λαθος, στην πληρωμη του πεα μεσω ebanking τι πρεπει να προσεξω; Πρεπει να ειναι ο επαγγελματικος λογαριασμος του επιθεωρητη σωστα; στο πεδιο της αιτιολογησης τι ακριβως γραφω; εκτος απο την πληρωμη που θα κανω μεσω τραπεζας θα ζητησω να μου κοψει και καποια αποδειξη(τι ειδους, απλη;) ο επιθεωρητης για να καταθεσω πιθανον στο επομενο εξοικονομω αν μπω; Αν πληρωσω το πεα απο μια τραπεζα, αυτην του επιθεωρητη, για να γλυτωσω την προμηθεια του εμβασματος, και μετα δηλωσω στο επομενο εξοικονομω αλλη τραπεζα θα υπαρχει προβλημα/ταλαιπωρια να αποζημιωθουν αυτα τα λεφτα στο λογαριασμο της αλλης τραπεζας;

Εμένα μου έδωσε ένα έντυπο ο μηχανικός με κωδικό πληρωμής και αρ λογαριασμού και το καθαρό ποσό συν το ΦΠΑ (συν εισφορά για ΤΕΕ που μου είπε  να μην πληρώσω) και μπαίνω στην πληρωμή επιμελητηρίων αμοιβή μηχανικών και μετά μελέτη και πληρώνω. 

11 λεπτά πριν, ikucic είπε

Εμένα μου έδωσε ένα έντυπο ο μηχανικός με κωδικό πληρωμής και αρ λογαριασμού και το καθαρό ποσό συν το ΦΠΑ (συν εισφορά για ΤΕΕ που μου είπε  να μην πληρώσω) και μπαίνω στην πληρωμή επιμελητηρίων αμοιβή μηχανικών και μετά μελέτη και πληρώνω. 

725629095_0_IMG_20210203_15321723.jpg.e8a7d231fdf238b26a760e6cce25b534.jpgεπίσης δεν είχα κάποιο εμβάσμα.

Πλήρωσα με κωδικό πληρωμής. 

Εκανα δηλαδή "πληρωμή" όχι "μεταφορά" ποσού και πλήρωσα από τον λογαριασμό που θα έχω για το εξοικονομω όπου είμαι πρώτο όνομα (από κει θα πληρώσω και τους προμηθευτές) 

Αλλιώς χρειάζονται κάποιες υπεύθυνες δηλώσεις.

Επεξ/σία από ikucic
συμπληρωση
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...