Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, NikolasdaL είπε

Τα σωματα ειναι 40 με 50 χρονων δεν ειναι σκουριασμενα αλλα απο τη στιγμη που μου δινετε η ευκαιρια να αλλαχτουν ακομα και να καλυπτουν τα m² νομιζω πως ειναι ευκαιρια .. μια λυση που μου εδωσε ο μαστορας ειναι να μπει 14αρα daikin Α/θ με τα υπαρχων σωματα για να υπαρχει οικονομια ή να αλλαχτουν τα σωματα και να μπει 10αρα για σπιτι 100m² ..

απλα για αποφυγη παρεξηγησεων, τα σωματα τα πληρωνεις απο τη τσεπη σου,δε τα πληρωνει το εξοικονομω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, fredd0 είπε

απλα για αποφυγη παρεξηγησεων, τα σωματα τα πληρωνεις απο τη τσεπη σου,δε τα πληρωνει το εξοικονομω.

Καλά κάνεις και το διευκρινίζεις .. να μη προσπαθούμε να βγάλουμε και από τη μύγα ξύγκι .. η επιδότηση είναι μεγάλη θα ηταν αχαριστος καποιος αμα ειχε κι αλλες απαιτησεις .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fredd0 είπε

ΑΘ με ακαν οχι. Ειναι αθλια στις χαμηλες θερμοκρασιες, ετσι κι αλλιως πανελ θα βαλει. Ας συννενοηθει με το μηχανολογο του να διαστασιολογηθουν σωστα για να εκμεταλευτει την ΑΘ

Α και για μενα οποιος μπαινει στο Ε-Α και δε βαζει ΦΒ (οκ για μονοκατοικιες μιλαω) κανει τεραστιο λαθος. Ειδικα αν βαζει ΑΘ

Εγώ εκανα τα χαρτιά για ενεργειακό συμψηφισμό Θεσπρωτία και πριν μια βδομάδα έφαγα ακυρο από δεδδηε Ιωαννίνων (με εντολή από Πάτρα). Αφησα ενεργή την αίτηση για 5 χρόνια όπως προβλέπει η νέα υπουργική απόφαση αλλά όπως κατάλαβα δύσκολο εντός του 2021 να μου εγκρίνουν την αίτηση...

Οπότε όνειρο ήταν και πάνε τα ΦΒ.

(Μάλλον γι αυτό είναι συμπληρωματικά αφού πιάσεις 3 κατηγορίες με τις άλλες παρεμβάσεις, γιατί σε πολλές περιπτώσεις τρως άκυρο από δεδδηε)

Δεν έχουν λέει μετασχηματιστές στην περιοχή να αντέξουν. 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NikolasdaL είπε

Τα σωματα ειναι 40 με 50 χρονων δεν ειναι σκουριασμενα αλλα απο τη στιγμη που μου δινετε η ευκαιρια να αλλαχτουν ακομα και να καλυπτουν τα m² νομιζω πως ειναι ευκαιρια .. μια λυση που μου εδωσε ο μαστορας ειναι να μπει 14αρα daikin Α/θ με τα υπαρχων σωματα για να υπαρχει οικονομια ή να αλλαχτουν τα σωματα και να μπει 10αρα για σπιτι 100m² ..

Το τι αντλία θα μπει (από άποψη ισχύος) δεν έχει να κάνει με τα σώματα. Αν οι απαιτήσεις της μελέτης απωλειών σου βγάλουν 14kw, θα πρέπει να βάλεις 14άρα, με οποιονδήποτε τύπο σωμάτων. Τώρα ανάλογα με τον τύπο και το μέγεθος των σωμάτων, θα δεις αν η 14άρα σου θα είναι χαμηλών/μέσων θερμοκρασιών, δηλαδή αν τα σώματα είναι διαστασιολογημένα ώστε να βγάζουν τις απαιτούμενες θερμίδες με θερμοκρασίες νερού ως 55~60oC, ή υψηλών, οπότε θα απαιτηθεί αντλία που θα ανεβάζει το νερό έως 80oC.
Δηλαδή, επειδή θα αλλάξεις σώματα και θα αποδίδουν καλύτερα ανά επιφάνεια, δεν σημαίνει ότι θα μπορέσεις να βάλεις μικρότερη αντλία, γιατί την απόδοση που απαιτείται, δεν θα μπορεί να την δώσει.
Θα σου πει ο μηχανολόγος σου τι θα κάνεις...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την αίτηση υπαγωγής στο πρόγραμμα, αν η αυθαιρεσία είναι μεγαλύτερη των 7 τμ από τα τετραγωνικά που δηλώνονται στο πρόγραμμα.

Αν είναι μικρότερη, πριν την τελική εκταμίευση της επιχορήγησης του έργου. Έχεις ξεκινήσει τη διαδικασία υπαγωγής σε νόμο τακτοποίησης αυθαιρέτων κατασκευών?

Επεξ/σία από idefixius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, idefixius είπε

Την αίτηση υπαγωγής στο πρόγραμμα, αν η αυθαιρεσία είναι μεγαλύτερη των 7 τμ από τα τετραγωνικά που δηλώνονται στο πρόγραμμα.

Αν είναι μικρότερη, πριν την τελική εκταμίευση της επιχορήγησης του έργου. Έχεις ξεκινήσει τη διαδικασία υπαγωγής σε νόμο τακτοποίησης αυθαιρέτων κατασκευών?

Είναι μικρότερη από τα 7 τετραγωνικα, αλλά κολλάω στην άδεια μικρής κλίμακας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Είναι μικρότερη από τα 7 τετραγωνικα, αλλά κολλάω στην άδεια μικρής κλίμακας.

δεν κάνεις την τακτοποίηση να τελειώνεις να είσαι οκ για πάσα χρήση (άδεια μικρής κλίμακας, μεταβίβαση, ηλεκτρονική ταυτότητα, εξοικονομω  κα).

Ποιος ο λόγος να μεταθέσεις κάτι για αργότερα τη στιγμή που σίγουρα θα το κάνεις στο άμεσο μέλλον?

Προφανώς οικονομικος μπορεί να είναι ο λόγος αλλά να τη γλιτώσεις δεν θα την γλιτώσεις,  κάποια στιγμή θα το κάνεις. 

Κάντο τώρα να τελειώνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση να κάνω κι εγώ. Οι υλοιποιήσεις μας, μπορούν να διαφέρουν από τις προτάσεις του μηχανικού στο έντυπο παρεμβάσεων;

Για παράδειγμα αν προτείνει θέρμανση με αντλία θερμότητας, μπορούμε να επιλέξουμε λέβητα αερίου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stelakis1914 είπε

Μια ερώτηση να κάνω κι εγώ. Οι υλοιποιήσεις μας, μπορούν να διαφέρουν από τις προτάσεις του μηχανικού στο έντυπο παρεμβάσεων;

Για παράδειγμα αν προτείνει θέρμανση με αντλία θερμότητας, μπορούμε να επιλέξουμε λέβητα αερίου; 

Ναι μπορούν με την προϋπόθεση να επιτευχθεί ο ελάχιστος ενεργειακός στόχος της πρότασης και φυσικά να μην ξεπεραστεί ο εγκεκριμένος προϋπολογισμός.  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μηχανικός που είπε ότι μου έκοψαν κάποια χρήματα από την αίτηση (αρχικό προϋπολογισμό) γιατί :

το γινόμενο τετραγωνικα διαμέρισματος επί εξοικονόμηση που γράφει το ΠΕΑ επί 1,2 είναι ΠΑΝΩ από αυτό που δηλωσαμε !!!

στέκει αυτό ?????

δεν μπορούσε να ληφθεί υπόψιν κατά την ΕΚΔΟΣΗ του ΠΕΑ ?

ΥΓ. Το 1,2 το είχα διαβάσει και εγώ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...