Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο οσο ξερω τους νοιαζει να τιμωρηθουν οσοι πηγαν με μονοπαρεμβαση 2000τμ θερμοπροσωψη να "γλυτωσουν" χρονο. Τωρα αν καποιος πχ εκανε λαθος (ξεχασε να βαλει πχ κλιματιστικα η αντι για εξωστοθυρες (μπαλκονοπορτες) εβαλε παραθυρα) δε νομιζω οτι θα αλλαξει κατι απο οτι ισχυε και στα παλιοτερα εξοικονομω. Δε νομιζω δηλαδη θα του πουνε κανε τις μπαλκονοπορτες παραθυρα, η αν "γλυτωσεις" 1000 ευρω φερτα εδω μη βαλεις κλιματιστικο. Δηλαδη εχεις μια συγκεκριμενη επιδοτηση, μπορει ο μηχανικος να την ανακατανειμει αρκει να πιασει τον ενεργειακο στοχο. Το οποιο βεβαια εχει σημασια, γιατι υπαρχει κι εκεινο το εξτρα 10% μπονους για καποιους (απο Ζ/Η σε Β)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα ήθελα να ρωτήσω όσοι από σας έχετε αντλία θερμότητας στο πρόγραμμα . Θα βάλετε fan coils ή συμβατικά σώματα; Καταλαβαίνω ότι αυτό είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων και πρέπει πάντα να συμβουλευόμαστε τον μηχανικό μας αλλά θα ήθελα να δω πως το σκεφτόσαστε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Gregatc είπε

Θα ήθελα να ρωτήσω όσοι από σας έχετε αντλία θερμότητας στο πρόγραμμα . Θα βάλετε fan coils ή συμβατικά σώματα; Καταλαβαίνω ότι αυτό είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων και πρέπει πάντα να συμβουλευόμαστε τον μηχανικό μας αλλά θα ήθελα να δω πως το σκεφτόσαστε ....

Εγω προσωπικα θα βαλω υψηλων θερμοκρασιων που φτανει το νερο εως 80 βαθμους  altherma 14kw σε σπιτι 100m² για το λογο οτι τα σωματα ειναι φετες .. για να βαλω μεσαιων θερμοκρασιων μου ειπε ο μαστορας πως επρεπε να αλλαξω σωματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά σου είπε ο μάστορας, θέλει σώματα πάνελ, ίσως και υπερδιαστασιολογημένα.

Αλλά να ξέρεις ότι με υψηλές θερμοκρασίες προσαγωγής ζεστού νερού αλλάζει και το cop της αντλίας με μεγαλύτερες καταναλώσεις ρεύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Extoller είπε

Σωστά σου είπε ο μάστορας, θέλει σώματα πάνελ, ίσως και υπερδιαστασιολογημένα.

Αλλά να ξέρεις ότι με υψηλές θερμοκρασίες προσαγωγής ζεστού νερού αλλάζει και το cop της αντλίας με μεγαλύτερες καταναλώσεις ρεύματος.

Θα βαλω και δοχειο αδρανειας με τριωδη βαλβιδα αυτο δε βοηθαει ; 

Το cop της αντλιας που αναφερθηκες ειναι δεικτης μετρησης ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, NikolasdaL είπε

 

Το δοχείο αδράνειας λένε ότι αναιρεί την τεχνολογία inverter στις αντλίες και συμπεριφέρονται ως on-off.

Η τρίοδη δεν έχει σχέση με την κατανάλωση.

Ναι το cop σου λέει για την κατανάλωση ρεύματος μιας αντλίας με εξωτερική θερμοκρασία 7 βαθμούς και εσωτερική 20 βαθμούς κατά μέσω όρο.

Θέλει ψάξιμο. Και εγώ το ψάχνω δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις.

 

Επεξ/σία από Extoller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Extoller είπε

Το δοχείο αδράνειας λένε ότι αναιρεί την τεχνολογία inverter στις αντλίες και συμπεριφέρονται ως on-off.

Η τρίοδη δεν έχει σχέση με την κατανάλωση.

Ναι το cop σου λέει για την κατανάλωση ρεύματος μιας αντλίας με εξωτερική θερμοκρασία 7 βαθμούς και εσωτερική 20 βαθμούς κατά μέσω όρο.

Θέλει ψάξιμο. Και εγώ το ψάχνω δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις.

 

Υπαρχει εμπιστοσυνη στο μαστορα εχει μεγαλη εμπειρια γενικα επισης νομιζω πως το δοχειο αδρανειας με τετοιο σπειρωμα που εχει μεσα ναι θα καιει περισσοτερο ρευμα αλλα μπροστα στο αυθονο νερο που θα υπαρχει ερχεται ισα βατκα ισα πανια .. και καταργεις και το θερμοσίφωνα .. ασε που οι φορες που το χρειαζεσαι σε συνδιασμο και με τον ηλιακο το χειμωνα ειναι ελαχιστες οταν αποφασιζει ολος ο λοχος να κανει μπανιο μαζι 😂 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, NikolasdaL είπε

Υπαρχει εμπιστοσυνη στο μαστορα εχει μεγαλη εμπειρια γενικα επισης νομιζω πως το δοχειο αδρανειας με τετοιο σπειρωμα που εχει μεσα ναι θα καιει περισσοτερο ρευμα αλλα μπροστα στο αυθονο νερο που θα υπαρχει ερχεται ισα βατκα ισα πανια .. και καταργεις και το θερμοσίφωνα .. ασε που οι φορες που το χρειαζεσαι σε συνδιασμο και με τον ηλιακο το χειμωνα ειναι ελαχιστες οταν αποφασιζει ολος ο λοχος να κανει μπανιο μαζι 😂 

Το καλύτερο είναι να ρωτήσεις μηχανολόγο μηχανικό για τη μελέτη απωλειών και του συστήματος θέρμανσης. Αν έχεις εμπιστοσύνη στο μάστορα… εσύ ξέρεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Extoller είπε

Το καλύτερο είναι να ρωτήσεις μηχανολόγο μηχανικό για τη μελέτη απωλειών και του συστήματος θέρμανσης. Αν έχεις εμπιστοσύνη στο μάστορα… εσύ ξέρεις.

 

Σίγουρα υπάρχουν και καλοί μάστορες που το ξέρουν το θέμα.

Αλλά εγώ από την πλευρά μου μιας που θα βάλω αντλία,  πάω με έμπειρο μηχανολόγο μηχανικό που το δουλεύει πάνω από 10 χρόνια το θέμα σε όλα τα επίπεδα:  μελέτη,  εγκατάσταση και φυσικά υποστήριξης (παίζει σημαντικό ρόλο! Το τελευταίο).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ για το δοχείο αδράνειας (buffer) σε αντλία θερμότητας δεν είμαι θετικός. Θα ζεσταίνεις πολύ μεγάλες ποσότητες νερού που μπορεί να μην τις εκμεταλεύεσαι. 

Επίσης καλύτερο θα ήταν να αλλάξεις τα σώματα καλοριφέρ με νέα υπερδιαστασιολογημένα και να επιλέξεις αντλία μεσαίων θερμοκρασιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, ikucic είπε

Σίγουρα υπάρχουν και καλοί μάστορες που το ξέρουν το θέμα.

Αλλά εγώ από την πλευρά μου μιας που θα βάλω αντλία,  πάω με έμπειρο μηχανολόγο μηχανικό που το δουλεύει πάνω από 10 χρόνια το θέμα σε όλα τα επίπεδα:  μελέτη,  εγκατάσταση και φυσικά υποστήριξης (παίζει σημαντικό ρόλο! Το τελευταίο).

 

Το καλύτερο!

38 λεπτά πριν, stelakis1914 είπε

Κι εγώ για το δοχείο αδράνειας (buffer) σε αντλία θερμότητας δεν είμαι θετικός. Θα ζεσταίνεις πολύ μεγάλες ποσότητες νερού που μπορεί να μην τις εκμεταλεύεσαι. 

Επίσης καλύτερο θα ήταν να αλλάξεις τα σώματα καλοριφέρ με νέα υπερδιαστασιολογημένα και να επιλέξεις αντλία μεσαίων θερμοκρασιών.

Συμφωνώ για τα πάνελ με αντλία μεσαίων θερμοκρασιών, αν και τελικά υπάρχει η σκέψη για το πότε θα κάνει απόσβεση με την αλλαγή των σωμάτων εφόσον υπάρχουν ήδη σώματα.

Πάντως το καλύτερο είναι αντλία με ενδοδαπέδια. Πολύ χαμηλές θερμοκρασίες προσαγωγής νερού.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πολυκατοικια γινεται τοποθετηση αντλιας θερμοτητας προς αντικατασταση της κεντρικης θερμανσης(πετρελεου με αυτονομιες σε καθε διαμερισμα) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, generalb31 είπε

Σε πολυκατοικια γινεται τοποθετηση αντλιας θερμοτητας προς αντικατασταση της κεντρικης θερμανσης(πετρελεου με αυτονομιες σε καθε διαμερισμα) ?

Γίνεται με την προϋπόθεση μια αντλία για κάθε διαμέρισμα, αφού είναι ανεξάρτητα και δεν έχεις δίπλα- δίπλα δικά σου διαμερίσματα για να φτιάξης με μια αντλία δυο ζώνες.

Πάντως υπάρχει άλλο νήμα για τις αντλίες θερμότητας. Εδώ μάλλον έχουμε βγει off topic!

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...