Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ikucic είπε

Πρέπει να ρωτήσεις τον μηχανικό.

Προφανώς η εσωτερική μόνωση μπορεί να εχει άλλη απόδοση σε σχέση με την εσωτερική ως προς την εξοικονόμηση ενέργειας.

Επίσης αν θυμάμαι καλά από το πρώτο εξοικονομω η εσωτερική μόνωση για το δώμα δικαιολογούσε μικρότερη δαπάνη ανά τετραγωνικό (για αυτό το πρόγραμμα δεν ξέρω).

Και κάτι άλλο... 

Αν από πάνω σου έχεις αυλή και σπίτι,  το τμήμα που από πάνω του είναι το σπίτι δεν θεωρείται θερμαιμενομενη επιφάνεια;

Δικαιολογείται εκεί μόνωση;

Εμενα αυτο που μ ενδιαφερει ειναι να μη παλευω με τη μουχλα και την υγρασια οταν θα μονωθει ολο το σπιτι .... 

Ο μηχανικος δεν εχει προβλημα το βαζει μεσα στη μονωση εγω ρωταω για τυχον ελεγχο μετα απο το προγραμμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, NikolasdaL είπε

Εμενα αυτο που μ ενδιαφερει ειναι να μη παλευω με τη μουχλα και την υγρασια οταν θα μονωθει ολο το σπιτι .... 

Ο μηχανικος δεν εχει προβλημα το βαζει μεσα στη μονωση εγω ρωταω για τυχον ελεγχο μετα απο το προγραμμα 

Το όποιο προβλήμα αφορά τον μηχανικό. Αν δέχεται εσένα δεν σε ενδιαφέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GREGORYMO είπε

Το όποιο προβλήμα αφορά τον μηχανικό. Αν δέχεται εσένα δεν σε ενδιαφέρει.

Σιγουρα.. εμενα με ενδιαφερει να μην βγω εκτεθειμενος και με κοψουν σε τυχον ελεγχο γιατι αν γινει κατι λαθος απο το μηχανικο πιστευω θα τη πληρωσω κι εγω στο τελος.. λογικα .. γιατι απο το μηχανικο πηρα πρασινο φως .. δεν ειναι οτι κανω κατι για να κλεψω ή να κερδισω παραπανω λεφτα απο το προγραμμα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/3/2021 στις 2:52 ΜΜ, Extoller είπε

Το καλύτερο είναι να ρωτήσεις μηχανολόγο μηχανικό για τη μελέτη απωλειών και του συστήματος θέρμανσης. Αν έχεις εμπιστοσύνη στο μάστορα… εσύ ξέρεις.

 

 

1 ώρα πριν, NikolasdaL είπε

Σιγουρα.. εμενα με ενδιαφερει να μην βγω εκτεθειμενος και με κοψουν σε τυχον ελεγχο γιατι αν γινει κατι λαθος απο το μηχανικο πιστευω θα τη πληρωσω κι εγω στο τελος.. λογικα .. γιατι απο το μηχανικο πηρα πρασινο φως .. δεν ειναι οτι κανω κατι για να κλεψω ή να κερδισω παραπανω λεφτα απο το προγραμμα ..

Αυτά που μπορώ να προσθέσω εγώ στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι οτι

Το τμήμα στο ταβάνι σου που από πάνω έχει σπίτι δεν μπορεί να επιδοτηθεί από το πρόγραμμα.

Επίσης ότι εσωτερική μόνωση μπορεί να γίνει αν δεν μπορει να γίνει εξωτερική.

Το ερώτημα είναι:  εσύ έχεις εγκριθεί ήδη;

Αν ναι αυτά δεν τα έχει βάλει ήδη ο μηχανικός στην πρόταση παρεμβάσεων; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, ikucic είπε

 

Αυτά που μπορώ να προσθέσω εγώ στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι οτι

Το τμήμα στο ταβάνι σου που από πάνω έχει σπίτι δεν μπορεί να επιδοτηθεί από το πρόγραμμα.

Επίσης ότι εσωτερική μόνωση μπορεί να γίνει αν δεν μπορει να γίνει εξωτερική.

Το ερώτημα είναι:  εσύ έχεις εγκριθεί ήδη;

Αν ναι αυτά δεν τα έχει βάλει ήδη ο μηχανικός στην πρόταση παρεμβάσεων; 

Ενεργειακος επιθεωρητης ηρθε τελικα σπιτι και εκανε μελετη απωλειων για να γινει σωστη δουλεια εχουν μπει στη προταση παρεμβασεων 

Εχει εγκριθει ειμαι σε αναμονη υπαγωγης .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, CaMp3on είπε

Γνωρίζει κάποιος μέχρι πότε μπορούμε να καταθέσουμε οικοδομική άδεια και ΔΕΗ;

Μέσα σε 30 μέρες από τότε που άνοιξε η πλατφόρμα ξανά για την υποβολή των δικαιολογητικών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, CaMp3on είπε

2/3 δεν άνοιξε η πλατφόρμα; Οπότε έχουμε μέχρι 2/4 χοντρικά. Αν δεν κάνω λάθος.

Ναι αλλα για να σαι 100% σιγουρος μπορεις με τους κωδικους taxis να μπεις μεσω govgr και τα λεει ολα στη καρτελα του οφελουμενου  προθεσμιες !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν μου περισσεύει κάποιο ποσό από κάποια δαπάνη , γνωρίζετε εάν μπορώ να το μεταφέρω σε κάποια άλλη δαπάνη ; 

π.χ. εάν  μου περισσεύουν χρήματα από το κέλυφος , μπορώ να μεταφέρω τα χρήματα στα κουφώματα σε περίπτωση που δεν μου φτάνουν ; 

Εαν ναι με ποιό τρόπο γίνεται αυτό; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Μόλις ανέβασα τα δικαιολογιτικά που μου ζήτησε (νομιμοποιητικά έγγραφα, δεη,) στη συνέχεια επέλεξα για δάνειο ανέβασα επιπλέον δικαιολογιτικά. Και τώρα βλέπω ότι έχω κάποια καρτέλα που λέει στοιχεία δανείου κτλ όπου πρέπει να συμπληρώσω στοιχεία ενεχομενου, επαγγελματικά στοιχεία, οικονομικά στοιχεία κτλ. Αυτά τα συμπληρώνω κανονικά σωστά ;

Άσχετη ερώτηση....Οικονομικό έτος 2020 σώστα θυμάμαι έτσι ; Πάντα μπερδεύω οικονομικό έτος με φορολογικό έτος...

Ερώτηση νο2....: Όταν ηγαίνεις στο συνοπτική εικόνα λέει στο αποτέλεσμα προέγκρισης δανείου τον αριθμό IBAN. αυτό που το δηλώνουμε ;

 

Ερώτηση νο3... : Εγγυητή πρέπει να βάλουμε υποχρεωτικά ;

Έχω συμπληρώσει την καρτέλα Στοιχεία Δανείου (δεν μου έβγαλε κάποιο πράσινο τικ) και πάνω πάνω που λέει τα βήματα με έχει στο 4 Ενεργή αίτηση για λήψη δανείου. Πρέπει να κάνω κάτι άλλο ;

Επεξ/σία από oasisAthens
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: Οποιαδήποτε στιγμή μπορούμε να πούμε όχι στο δάνειο;; Ακόμα και αργότερα;; Με ξαναρωτάει για κάποιο λόγο αν θέλω δάνειο, γι'αυτό ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...