Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, oasisAthens είπε

Και εγώ μίλησα με την γραμμή επικοινωνίας του προγράμματος και μου είπαν ότι συμβαίνει συχνά αυτό και να μην ανησυχώ θα τικαριστει στο επόμενο βήμα. Και μου είπαν να ελέγξω κι όλας εαν έχει δεσμευθεί το ποσό για τον σύμβουλο έργου και από την στιγμή που δεσμεύτηκε όλα καλά 

Άρα όλα καλά!

Με το καλό να τελειώσουμε όλοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μετα το σταδιο της υπαγωγης που περναει η αιτηση σε κατασταση υλοποιησης μπορεις να καταθεσεις κατευθειαν τα τιμολογια των παρεμβασεων ή "καλο" ειναι να τα καταθεσεις πχ μετα απο ενα μηνα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Makkkk είπε

Ο οδηγός αναφέρει τα παρακάτω:

11.Ερ: Πότε μπορώ να ξεκινήσω την υλοποίηση των παρεμβάσεων;

Απ: Ως ημερομηνία έναρξης υλοποίησης του έργου λαμβάνεται η ημερομηνία έκδοσης της

απόφασης υπαγωγής. Ωστόσο, ως ημερομηνία έναρξης επιλεξιμότητας δαπανών ορίζεται η

ημερομηνία έκδοσης του Α’ Πιστοποιητικού Ενεργειακής Απόδοσης (ΠΕΑ) κατάταξης του

 

Με βάση τα παραπάνω, δεν υπάρχει πρόβλημα.. Τα παραστατικά θα τα κόψεις μετά την υπαγωγή? Φωτογραφίες έβγαλες? 

Και φωτογραφιες εχω και τα παραστατικα θα τα κοψω μετα την αποφαση υπαγωγης .. με βαση τα παραπανω εγω καταλαβαινω οτι ως ημερομηνια ΕΝΑΡΞΗΣ οριζεται η εκδοση της υπαγωγης οποτε εγω που ειμαι ΠΡΟΣ υπαγωγη δε μπορω να κοψω καποιο τιμολογιο .. αυτο που λεει απλα ειναι οτι μετα το ΠΕΑ μπορω να επιλεξω απλα ποιες υλοποιησεις θελω να πραγματοποιησω .. διορθωσεμε αν ειμαι καπου λαθος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Makkkk είπε

 

Από ένσημα? Είχες Θερμοπροσοψη? 

Εννοεις για την αδεια μικρης κλιμακα ; οχι δεν ειχα θερμοπροσοψη τωρα θα βγαλω αδεια μεσα στη βδομαδα .. 

Γενικα ετσι θα γινει μετα την υπαγωγη θα κοπουν τα τιμολογια απλα ειπα να ρωτησω αν εμπειρικα καποιος ηξερε κατι παραπανω για να προσεξω . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, oasisAthens είπε

Κάποιος είχε μήπως απάντηση από Eurobank? Και εαν ναι σε πόσες μέρες περίπου? 

Ο πεθερός μου, σε δύο ημέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, oasisAthens είπε

Thnks.... Εγώ έχουνε περάσει μια βδομάδα και τίποτα....αναμονή :)

Αρχίζω να πιστεύω πως δεν υπάρχει κάτι στάνταρ. Συνάδελφος που έκανε και του πεθερού μου, μεταξύ άλλων, μου ανέφερε μεγάλες διαφορές στο χρονικό εύρος απάντησης τραπεζών. 

Με το καλό να βγει η υπαγωγή σου και να προλάβεις το φετινό χειμώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Λοιπόν συμπλήρωσα τα στοιχεία για την αίτηση δανείου το πρωί..την υπέβαλλα και δυστυχώς διαπίστωσα μετά οτι έκανα εκ νέου βλακεία...συμπλήρωσα στα στοιχεία ενεχομένου, μισά δικά μου, μισά του εγγυητή. Να ακυρώσω την αίτηση δανείου ή να περιμένω να μου την επιστρέψει η τράπεζα? Στο helpdesk μου είπαν οτι και τα 2 γίνονται...αλλά διστάζω να ακυρώσω την αίτηση δανείου μην και ακυρωθεί συνολικά η επιθυμία δανειοδότησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχει μιλήσει κάποιος με το help desk ή έχει εμπειρία ποσο θα χρειαστεί να περιμένουμε να ελεγχθούν οι αιτήσεις 03.α ειδική περίπτωση; Είναι σε αυτή την κατηγορία επειδή υπήρχε ενοικιαστής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ στην ίδια κατάσταση ακριβώς είμαι. 03.α ειδική περίπτωση --> ενοικιαστής.

Ο σύμβουλος που έχω μου λέει τον άλλο μήνα θα πάμε στην επόμενη φάση αλλά δεν ξέρω απο που προέρχεται αυτή η άποψη (μάλλον θέλει να με καθησυχάσει...). Από help desk δεν έχουν ιδέα, περιμένουν από το υπουργείο τον έλεγχο.

Από αυτά που έχω διαβάσει από προηγούμενα προγράμματα, δεν πιστεύω οτι θα δούμε χαρά πριν το καλοκαίρι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/3/2021 στις 2:02 ΜΜ, g_f είπε

Καλησπέρα. Λοιπόν συμπλήρωσα τα στοιχεία για την αίτηση δανείου το πρωί..την υπέβαλλα και δυστυχώς διαπίστωσα μετά οτι έκανα εκ νέου βλακεία...συμπλήρωσα στα στοιχεία ενεχομένου, μισά δικά μου, μισά του εγγυητή. Να ακυρώσω την αίτηση δανείου ή να περιμένω να μου την επιστρέψει η τράπεζα? Στο helpdesk μου είπαν οτι και τα 2 γίνονται...αλλά διστάζω να ακυρώσω την αίτηση δανείου μην και ακυρωθεί συνολικά η επιθυμία δανειοδότησης.

Επικοινωνησε με την εξυπηρετηση της τραπεζας τηλεφωνικος και θα σε καθοδηγησουν. .. πιστευω πως ειναι η λιγοτερο χρονοβορα λυση για να λυθει το θεμα ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όσοι εγκριθηκατε 

Να προσέχετε πολύ τον μηχανικό σας!

Μην τον βάλετε ως σύμβουλο έργου!

Μην υπογράψετε ιδιωτικό συμφωνητικό!

Μην του δώσετε κωδικούς taxis net.

Γιατί θα βάλει τον εαυτό του ως προμηθευτή και η προκαταβολή του δικού σας δανείου θα είναι στον τραπεζικό του λογαριασμό...

Δεν θα μπορείτε να διαχειριστείτε εσείς τα δικά σας χρήματα.....και θα κλείσει αυτά που θα βάλετε στο δικό σας σπίτι με ότι τιμές συμφέρουν τον ίδιο ώστε να βάλει ότι πιο οικονομικά υλικά γίνετε και να περισσέψουν χρήματα για τον ίδιο.

Πχ αν η μόνωση σας πει κάποιος μάστορας ότι κοστίζει με τιμολόγιο 40€/τ.μ ο μηχανικός σας θα το χρεώσει 55€/τμ και την διαφορά αυτή θα την βάλει στην τσέπη του ενώ εσείς θα την πληρώνεται στην τράπεζα.

Το λέω διότι έμπλεξα με αντιεπαγγελματια μηχανικό που με έχει ταλαιπωρήσει τόσους μήνες μόνο και μόνο για να βγάλει λεφτά ενώ προσπαθώ να φτιάξω το σπίτι μου.

Οπότε μην δώσετε κωδικούς taxisnet, ότι θέλει να σας λέει και να μπαίνετε εσείς για να πατάτε  οι ίδιοι ΕΠΌΜΕΝΟ για να προχωρήσει στο επόμενο στάδιο.

Επίσης πληρώνονται και για τα 2 πιστοποιητικά και ως σύμβουλοι έργου και για την μελέτη. 

Πολλοί βασίζονται σε κόσμο που δεν γνωρίζει και τους τρώνε τα λεφτά, είναι κρίμα, πάνω απ' όλα άνθρωποι.

Εγώ εκανα το λάθος και τον εμπιστεύτηκα και μπήκε ως σύμβουλος έργου και προμηθευτής.  Γι αυτό το λέω.

 

 

 

Επίσης αν δεν είστε ευχαριστημένοι, απλά τον αλλάζετε! δεν έγινε και κάτι, και ο μηχανικός αν θέλετε αλλάζει και ο σύμβουλος έργου. 

Εγώ δεν τα γνώριζα αυτά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς προφανώς να ξέρω λεπτομέρειες, πραγματικά σαν σύμβουλος σε μερικά εξοικονομώ έχω βλαστημήσει την ώρα και τη στιγμή

Πρέπει να καταλάβει ο κόσμος ότι ο σύμβουλος (και ο ενεργειακός επιθεωρητής) ουδεμία σχέση έχει με την κατασκευή, την επιλογή υλικών κλπ κλπ, ΔΕΝ είναι αυτή η δουλειά του

Χτες έκλεισα μια αίτηση, για την οποία η συνολική αμοιβή ήταν 500 € (150 * 2 ΠΕΑ + 200 σύμβουλος)

Εκ πρώτης όψεως φαίνεται πολύ καλό το νούμερο

Πάμε παρακάτω όμως

Η αίτηση ξεκίνησε το Σεπτέμβρη του 2019, και από τότε μέχρι πριν 3 μέρες είχα πάρει 150€ για το 1ο ΠΕΑ, και είχα ασχοληθεί με την συγκεκριμένη περίπτωση, χωρίς υπερβολή πάνω από 50 ώρες, τηλέφωνα επί τηλεφώνων, με ότι ερωτήσεις θες

Τι ηλιακό να βάλω, τι θα κάνουμε με το μπάνιο που θέλω να το κάνω ανακαίνιση και που θα πάνε οι σωλήνες του ηλιακού, γιατί το κούφωμα αυτό έχει ανάκλιση και το άλλο δεν έχει, τι μηχανισμό να βάλω στη τέντα, και ότι μπορεί να φανταστεί ο ανθρώπινος νους

Πραγματικά, έφαγα ΑΠΕΙΡΕΣ εργατοώρες στα τηλέφωνα για αυτή την ιστορία, για 500€ (μαζί με φόρους αυτά τα λεφτά) σε πάνω από ενάμιση χρόνο

Βραχιολάκια να πούλαγα στο facebook πιο πολλά θα έβγαζα

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Χωρίς προφανώς να ξέρω λεπτομέρειες, πραγματικά σαν σύμβουλος σε μερικά εξοικονομώ έχω βλαστημήσει την ώρα και τη στιγμή

Πρέπει να καταλάβει ο κόσμος ότι ο σύμβουλος (και ο ενεργειακός επιθεωρητής) ουδεμία σχέση έχει με την κατασκευή, την επιλογή υλικών κλπ κλπ, ΔΕΝ είναι αυτή η δουλειά του

Χτες έκλεισα μια αίτηση, για την οποία η συνολική αμοιβή ήταν 500 € (150 * 2 ΠΕΑ + 200 σύμβουλος)

Εκ πρώτης όψεως φαίνεται πολύ καλό το νούμερο

Πάμε παρακάτω όμως

Η αίτηση ξεκίνησε το Σεπτέμβρη του 2019, και από τότε μέχρι πριν 3 μέρες είχα πάρει 150€ για το 1ο ΠΕΑ, και είχα ασχοληθεί με την συγκεκριμένη περίπτωση, χωρίς υπερβολή πάνω από 50 ώρες, τηλέφωνα επί τηλεφώνων, με ότι ερωτήσεις θες

Τι ηλιακό να βάλω, τι θα κάνουμε με το μπάνιο που θέλω να το κάνω ανακαίνιση και που θα πάνε οι σωλήνες του ηλιακού, γιατί το κούφωμα αυτό έχει ανάκλιση και το άλλο δεν έχει, τι μηχανισμό να βάλω στη τέντα, και ότι μπορεί να φανταστεί ο ανθρώπινος νους

Πραγματικά, έφαγα ΑΠΕΙΡΕΣ εργατοώρες στα τηλέφωνα για αυτή την ιστορία, για 500€ (μαζί με φόρους αυτά τα λεφτά) σε πάνω από ενάμιση χρόνο

Βραχιολάκια να πούλαγα στο facebook πιο πολλά θα έβγαζα

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου φίλε μου αλλά θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω και σε κάποια σημεία.... Το σημείο που θέλω να διαφωνήσω είναι στο γεγονός ότι από ότι κατάλαβα λες ότι επειδή σε έπαιρνε κάποιος τηλέφωνο και απαντούσες ερωτήσεις θα πρέπει να πληρωθείς για αυτό? Ή έστω και από κοντά να απαντούσες, πραγματικά πιστεύεις ότι θα πρέπει να πληρωθείς για τις απαντήσεις σε ερωτήσεις? Πως θα σου φαινόταν να έπαιρνες τηλέφωνο τον γιατρό σου να τον ρωτήσεις κάτι και να σου απαντούσε στείλε μου πρώτα ένα 50αρικο για να σου απαντήσω? Ή την επόμενη φορά που θα πήγαινες να σε εξετάσει να σου έλεγε θυμάσαι που με πήρες τότε τηλέφωνο, σκάσε 30 ευρώ ακόμα? 

Ή εαν έμπαινες σε ένα κατάστημα με ηλεκτρικά ήμε υπολογιστές και ρωτούσες χαρακτηριστικά, ερωτήσεις πάσης φύσεως χαζομαρας (όσοι έχουν κάνει πωλητές πραγματικά μπορούν να διηγηθούν άπειρες ιστορίες με τέτοιους πελάτες που στο τέλος δεν αγόρασαν τίποτα) και να σε χρεωναν για τις ερωτήσεις? 

Πραγματικά πιστεύω ότι ανάλογα τον χρόνο που ξοδέψες για την δουλειά που έκανες πρέπει να αποζημιωθεις, το ποσό θα το κρίνει ο καθένας και θα κριθεί για αυτό, αλλά όχι επειδή απάντησες σε ερωτήσεις του πελάτη. Εαν ήταν φορτικος θα έπρεπε να βρεις ενα τρόπο να του πεις μάζεψε τις ερωτήσεις σου και έλα από το γραφείο, μια δυο θα το καταλάβαινε. Δύσκολοι πελάτες υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν.... 

Αφήνω βέβαια και μαι πιθανότητα να μην κατάλαβα καλά αυτά που έγραψες και να παρεξήγησα, οπότε ζητάω συγνώμη από αυτούς που ταλαιπωρησα με το κείμενο και παρακαλάω αγνοήστε το. 😜😋😊😊😜😁😂😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...