Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, tasanton είπε

Καλησπέρα, ερώτηση για όποιον γνωρίζει (προφανώς θα απευθυνθώ και σε μηχανικό):

Η μια πρόσοψη μονοκατοικίας είναι στο δρόμο. Μου είπε η εταιρεία που κάνει θερμοπροσόψεις ότι επειδή θα βγούμε εκτός οικοδομικής γραμμής (δηλαδή θα "φάμε" δημόσιο χώρο), θέλει άδεια.

Γνωρίζει κανείς αν όντως μπορεί να βγει τέτοια άδεια; 

Έχω την εντύπωση ότι κανονικά στο ύψος του ισογείου απαγορεύεται να βγεις εκτός ΟΓ, η άδεια μικρής κλίμακας που λέει ο @NikosLad είναι άλλο πράμα, είναι η άδεια που παίρνεις για να εκτελέσεις νόμιμα εργασίες που θέλουν ικριώματα κλπ κλπ, δεν πάει να πει ότι βγάζοντας μια τέτοια άδεια μπορείς να κάνεις ότι σου κατέβει

Ας μας πει κάλυτερα βέβαια και ένας ΠΜ, αλλά ξαναλέω έχω την αίσθηση ότι στο πεζοδρόμιο δε μπορείς να βγεις πιο έξω (αν το σπίτι είναι χτισμένο στο όριο της ΟΓ φυσικά, και όχι πιο μέσα) 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδία να ρωτήσω κάτι.Απο την στιγμή που έχω βάλει σύμβουλο να προχωρήσει την διαδικασία τα παραστατικά με ιδια κεφάλαια τα σηκώνω απο την πλατφόρμα του ωφελουμένου εγώ ή μπορεί και αυτός σαν σύμβουλος να τα ανεβασεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα για αυτους που ειναι με δανειοδοτηση εχει ακουσει κανεις τπτ ποτε θα γινει η υπαγωγη; Νομιζω στο προηγουμενο οι χωρις δανειι με αυτούς που ηταν με δανειο, ειχαν διαφορα 3 μηνες στην ημερομηνια υπαγωγης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spocky είπε

Τελικα για αυτους που ειναι με δανειοδοτηση εχει ακουσει κανεις τπτ ποτε θα γινει η υπαγωγη; Νομιζω στο προηγουμενο οι χωρις δανειι με αυτούς που ηταν με δανειο, ειχαν διαφορα 3 μηνες στην ημερομηνια υπαγωγης

Εγω ακομη περιμενω απο τη EUROBANG ! 

3 μηνες, φοβαμαι οτι ειναι πολυ....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, spocky said:

Τελικα για αυτους που ειναι με δανειοδοτηση εχει ακουσει κανεις τπτ ποτε θα γινει η υπαγωγη; Νομιζω στο προηγουμενο οι χωρις δανειι με αυτούς που ηταν με δανειο, ειχαν διαφορα 3 μηνες στην ημερομηνια υπαγωγης

Φαντάζομαι ότι θα είναι λιγότερο από 2 μήνες και αυτό το στηρίζω στο ότι αν δεις το έγγραφο της προέγκρισης του δανείου,  αναφέρει ότι έχει ισχύ και 2 μήνες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

όσον αφορά τις ειδικές περιπτώσεις γνωρίζει κανείς αν  θα υπάρξει εξέλιξη;; Ή να αναμένουμε αντίστοιχο κόλλημα με το προηγούμενο πρόγραμμα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, xaris87 είπε

Καλησπέρα σε όλους,

όσον αφορά τις ειδικές περιπτώσεις γνωρίζει κανείς αν  θα υπάρξει εξέλιξη;; Ή να αναμένουμε αντίστοιχο κόλλημα με το προηγούμενο πρόγραμμα;;

Δεν έχει ανοίξει και είναι μέχρι 05 Μαίου ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δεν έχει ανοίξει και είναι μέχρι 05 Μαίου ?

 

έχει ανοίξει για την ανάρτηση των απαιτούμενων δικαιολογητικών. Άρα από 6/5 και μετά θα γίνει η εξέταση αυτών. Γνωρίζει κανείς πόσο μπορεί να διαρκέσει αυτή η διαδικασία;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδελφια επειδη μαλλον δεν εχω καταλαβει σωστα,

Η υπογραφη της συμβασης για το δανειο με την τραπεζα, θα γινει μετα την εκδοση της αποφασης υπαγωγης η αυτη ειναι απαραιτητη προυποθεση για την υπαγωγη, οποτε και πρεπει να προηγηθει? ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Evaggelos1 said:

Αδελφια επειδη μαλλον δεν εχω καταλαβει σωστα,

Η υπογραφη της συμβασης για το δανειο με την τραπεζα, θα γινει μετα την εκδοση της αποφασης υπαγωγης η αυτη ειναι απαραιτητη προυποθεση για την υπαγωγη, οποτε και πρεπει να προηγηθει? ? 

Μετά την υπαγωγή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάλεσα ένα εργολάβο για τις εργασίες και μου είπε ότι δεν μπορεί να αναλάβει το χρηματοοικονομικό κόστος. Δεν είναι παράλογο αλλά τι λύση υπάρχει ? Πώς θα τον εμπιστεύτω ? Με χαρτιά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Κάλεσα ένα εργολάβο για τις εργασίες και μου είπε ότι δεν μπορεί να αναλάβει το χρηματοοικονομικό κόστος. Δεν είναι παράλογο αλλά τι λύση υπάρχει ? Πώς θα τον εμπιστεύτω ? Με χαρτιά ?

Να βρεις άλλον ίσως ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εργολαβος που σέβεται τον εαυτό του, πρέπει τουλάχιστον να μπορεί να χρηματοδοτήσει το έργο. 

Έλεος δηλαδή.

Υ.Γ. που ευρίσκεται το ακίνητο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...