Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 20/4/2021 στις 11:23 ΜΜ, argimeg είπε

Παληκάρια για σας που το παίζεται άπλες, αν είχα να πληρώσω εγώ από την τσέπη μου για όλες τις παρεμβάσεις δεν θα περίμενα το εξοικονομώ, θα τα είχα κάνει ήδη όλα εδώ και χρόνια. Βάλτε στο μυαλό σας ότι κάποιοι δεν έχουν ούτε καν αυτά τα 2-3-5 χιλιάρικα που χρειάζονται για την προκαταβολή αλλά δυστηχώς τα σπίτια τους είναι παλιά και το εξοικονομώ είναι η μόνη ευκαιρία για να κάνουν κάποια αλλαγή η οποία θα τους βελτιώσει το σπίτι και θα τους γλυτώσει από τα πολλά χρήματα που δίνουν για θέρμανση-ψύξη κτλπ. 

Επίσης μην ακούω αυτές τις αηδίες ότι δεν έχουν οι μάστορες-εταιρείες χρήματα και δεν μπορούν να περιμένου 2-3 μήνες. Επαγγελματίες είναι, δεν έχουν πίστωση από τον προμηθευτή τους; Δεν υπερτιμολογούν τις εργασίες και τα υλικά; Όπως είπε και ένα παληκάρι πιο επάνω, χωρίς εξοικονομώ 40€ η θερμομόνωση, με το εξοικονομώ 55€. Δηλαδή στα 100τμ βγάζει ο μάστορας 1.500€ παραπάνω για 2-3 μήνες αναμονή. Λογικό έ; Εγώ το πρώτο πράγμα που τους λέω είναι το εξής: Για να μην τρέχουμε τζάμπα σου λέω εξαρχής ότι από εμένα θα πάρεις μόνο τα λεφτά της προκαταβολής του προγράμματος, συμφωνείς; Όποιος δεν συμφωνέι, δεν υπάρχει πρόβλημα, ο επόμενος. Βέβαια έχω φροντίσει να τους ενημερώσω ότι όλες η εργασίες από όλους τους εμπλεκομένους θα ολοκληρωθούν σε δύο εβδομάδες, γιατί έχει κάτι μπούφους που φωνάζουν τον μονωσά και μετά από τρεις μήνες τον κουφωματά και μετά από δύο μήνες τον υδραυλικό κοκ και στο τέλος ο μονωσάς παίρνει τα χρήματα του μετά από έναν χρόνο. Οπότε τους το λέω εξαρχής ότι ξέρω τι παίζει και σε δύο εβδομάδες θα έχουν τελειώσει όλες οι εργασίες.

Nα σου απαντήσω.

Πίστωση πλέον, δεν υφίσταται πουθενά. Πλην ελαχίστων περιπτώσεων ή/και σε πολύ μεγάλες εταιρείες. 

Οι "μικροί" την έχουμε ξεγραμμένη.

Επίσης, πληρώνοντας άμεσα, εχουμε -παλι συνήθως- μια μικρή εκπτωση. Φυσικα οπως κατανοείς εσύ, υπάρχουν ΑΛΛΟΙ τόσοι που δε καταλαβαίνουν, πως το πρόγραμμα εχει φουσκωμένες τιμές, λόγω της καθυστέρησης...

Υπάρχουν κάποιοι πελάτες που τα πληρώνουν απ'τη τσέπη τους, και συμφωνουν με τον εργολάβο να τους τα δώσει μολις εξοφληθεί.

 Αυτό ομως ελοχεύει κινδύνους! Και στη τελικη για να γλυτώσεις απο ενα προγραμμα των 25.000ε, τα 5.000, που στη πράξη βάζεις το 15-20-30-40% απο αυτό και μάλιστα σε δόσεις, να κινδυνεύεις να χάσεις τα 15.000;;; Και ας μή πάω στο κομμάτι τυχον κάποιου φορολογικου ελεγχου...γιατι δεν εχουν ολοι 15.000 σε σακουλα στο σπιτι, ουτε ο εργολάβος μπορει να παιρνει υλικα με τιμολογια μετρητοίς, συνέχεια! 

Διοτι Ο,ΤΙ συμφωνητικο και να κάνεις, ΜΕΧΡΙ να ξεμπλέξεις με τα δικαστηρια...ζήσε Μάη μου. Εχουν ακουστεί τοσα πολλα. Κι εδώ μέσα μάλιστα απο διάφορους, πως την "πατησαν".

Απο την άλλη ομως, και αρκετοι επαγγελματίες, ΔΕΝ ειναι σωστοί. ΔΕ μπορει ρε φιλε να πληρώνεσαι μόνωση  55ε/τμ και να μου βάζεις υλικα με 8ε/τμ επειδη απλα εχουν "πιστοποιητικα" και το μαστρο μήτσο της γειτονιας...Δε μπορεις να πουλάς τη φθηνοτερη σειρα κουφωμάτων και να τη χρεώνεις σα τη τοπ, ή να ξεκινας απ'τη κουβέντα "οσο λεει το πρόγραμμα και βλέπουμε".

Αποψη μου (κι έτσι δουλεύω) πως απο τη στιγμη που πληρώνομαι καλά (κι ας φορολογούμαι) κάνω και καλή δουλειά με άριστης ποιοτητας υλικά. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kanesaxo είπε

Nα σου απαντήσω.

Πίστωση πλέον, δεν υφίσταται πουθενά. Πλην ελαχίστων περιπτώσεων ή/και σε πολύ μεγάλες εταιρείες. 

Οι "μικροί" την έχουμε ξεγραμμένη.

Επίσης, πληρώνοντας άμεσα, εχουμε -παλι συνήθως- μια μικρή εκπτωση. Φυσικα οπως κατανοείς εσύ, υπάρχουν ΑΛΛΟΙ τόσοι που δε καταλαβαίνουν, πως το πρόγραμμα εχει φουσκωμένες τιμές, λόγω της καθυστέρησης...

Υπάρχουν κάποιοι πελάτες που τα πληρώνουν απ'τη τσέπη τους, και συμφωνουν με τον εργολάβο να τους τα δώσει μολις εξοφληθεί.

 Αυτό ομως ελοχεύει κινδύνους! Και στη τελικη για να γλυτώσεις απο ενα προγραμμα των 25.000ε, τα 5.000, που στη πράξη βάζεις το 15-20-30-40% απο αυτό και μάλιστα σε δόσεις, να κινδυνεύεις να χάσεις τα 15.000;;; Και ας μή πάω στο κομμάτι τυχον κάποιου φορολογικου ελεγχου...γιατι δεν εχουν ολοι 15.000 σε σακουλα στο σπιτι, ουτε ο εργολάβος μπορει να παιρνει υλικα με τιμολογια μετρητοίς, συνέχεια! 

Διοτι Ο,ΤΙ συμφωνητικο και να κάνεις, ΜΕΧΡΙ να ξεμπλέξεις με τα δικαστηρια...ζήσε Μάη μου. Εχουν ακουστεί τοσα πολλα. Κι εδώ μέσα μάλιστα απο διάφορους, πως την "πατησαν".

Απο την άλλη ομως, και αρκετοι επαγγελματίες, ΔΕΝ ειναι σωστοί. ΔΕ μπορει ρε φιλε να πληρώνεσαι μόνωση  55ε/τμ και να μου βάζεις υλικα με 8ε/τμ επειδη απλα εχουν "πιστοποιητικα" και το μαστρο μήτσο της γειτονιας...Δε μπορεις να πουλάς τη φθηνοτερη σειρα κουφωμάτων και να τη χρεώνεις σα τη τοπ, ή να ξεκινας απ'τη κουβέντα "οσο λεει το πρόγραμμα και βλέπουμε".

Αποψη μου (κι έτσι δουλεύω) πως απο τη στιγμη που πληρώνομαι καλά (κι ας φορολογούμαι) κάνω και καλή δουλειά με άριστης ποιοτητας υλικά. 

 

Σωστός σε όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαζει λοιπον το προγραμμα,απο εκει που απλα δεν υπηρχε τροπος να ενταχθεις γιατι ανοιγε-εκλεινε στο λεπτο,πλεον το προβλημα ειναι οτι πρεπει να κανεις εκτεταμενες αλλαγες γιατι τους ενδιαφερει το αποτελεσμα να ειναι μεγαλο.Να κανεις την στανη -->παλατι.

Αναρωτιεμαι ποιος εργολαβος θα δεχθει να αναλαβει την χρηματοδοτηση τωρα που το ρισκο αυξανεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Αλλαζει λοιπον το προγραμμα,απο εκει που απλα δεν υπηρχε τροπος να ενταχθεις γιατι ανοιγε-εκλεινε στο λεπτο,πλεον το προβλημα ειναι οτι πρεπει να κανεις εκτεταμενες αλλαγες γιατι τους ενδιαφερει το αποτελεσμα να ειναι μεγαλο.Να κανεις την στανη -->παλατι.

Αναρωτιεμαι ποιος εργολαβος θα δεχθει να αναλαβει την χρηματοδοτηση τωρα που το ρισκο αυξανεται

γιατί, έχουμε κάποιο νέο πρόγραμμα και τους σχετικούς όρους ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Αλλαζει λοιπον το προγραμμα,απο εκει που απλα δεν υπηρχε τροπος να ενταχθεις γιατι ανοιγε-εκλεινε στο λεπτο,πλεον το προβλημα ειναι οτι πρεπει να κανεις εκτεταμενες αλλαγες γιατι τους ενδιαφερει το αποτελεσμα να ειναι μεγαλο.Να κανεις την στανη -->παλατι.

Αναρωτιεμαι ποιος εργολαβος θα δεχθει να αναλαβει την χρηματοδοτηση τωρα που το ρισκο αυξανεται

Γιατί αυξάνει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω επιλέξει με το πρόγραμμα αντλία θερμότητας και το σπίτι δεν έχει υδραυλική εγκατάσταση θέρμανσης(δεν είχε ποτέ εγκατάσταση).

Καλύπτει την υδραυλική εγκατάσταση εντός του σπιτιού και ότι αλλαγές γίνουν στον ηλεκτρολογικό πίνακα στο ποσό που μου έχει εγκριθεί ή το ποσό είναι μόνο για την αγορά της αντλίας;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Αν γνωρίζει κάποιος να απαντήσει θα είμαι υπόχρεος.

Η αίτηση για δάνειο απορρίφθηκε. Τί γίνεται μετά;

Να κάνω νέα αίτηση και να βάλω εγγυητή; Μπορώ να το κάνω; και αν ναι πόσες φορές;

Μπορώ να κάνω αλλαγή τώρα και να συνεχίσω με ιδία κεφάλαια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Giannenas είπε

Καλησπέρα σας. Αν γνωρίζει κάποιος να απαντήσει θα είμαι υπόχρεος.

Η αίτηση για δάνειο απορρίφθηκε. Τί γίνεται μετά;

Να κάνω νέα αίτηση και να βάλω εγγυητή; Μπορώ να το κάνω; και αν ναι πόσες φορές;

Μπορώ να κάνω αλλαγή τώρα και να συνεχίσω με ιδία κεφάλαια;

Και εγγυητή και χωρίς δάνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Giannenas said:

Καλησπέρα σας. Αν γνωρίζει κάποιος να απαντήσει θα είμαι υπόχρεος.

Η αίτηση για δάνειο απορρίφθηκε. Τί γίνεται μετά;

Να κάνω νέα αίτηση και να βάλω εγγυητή; Μπορώ να το κάνω; και αν ναι πόσες φορές;

Μπορώ να κάνω αλλαγή τώρα και να συνεχίσω με ιδία κεφάλαια;

Κάνεις σε όσες τράπεζες θες . Κάθε φορά απαιτείται νέα αίτηση αλλα δεν μπορείς να κάνεις παράλληλα σε διάφορες τράπεζες. Μπορεις επίσης να κάνεις στην ίδια και να βάλεις εγγυητή αυτή τη φορά. Καλό είναι πάντως να βάλεις. Βοηθάει την αίτηση.  Και αν εχει και φερεγγυότητα ακόμα καλύτερα. Ανα πάσα στιγμή μπορείς να επιλέξεις ιδια κεφάλαια αλλα μετα δεν θα μπορείς να ζητήσεις εκ νέου δανειοδότηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

3 ώρες πριν, kosdor06 είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω επιλέξει με το πρόγραμμα αντλία θερμότητας και το σπίτι δεν έχει υδραυλική εγκατάσταση θέρμανσης(δεν είχε ποτέ εγκατάσταση).

Καλύπτει την υδραυλική εγκατάσταση εντός του σπιτιού και ότι αλλαγές γίνουν στον ηλεκτρολογικό πίνακα στο ποσό που μου έχει εγκριθεί ή το ποσό είναι μόνο για την αγορά της αντλίας;

 

όχι δεν καλύπτει τυπικά τίποτε από αυτά που αναφέρεις.

βεβαία στην τελική τιμή που θα σου κάνει ίσως ο εγκατάστατης σου κάνει καμιά "προσφορά" (αν το ζητήσεις φυσικά) ώστε πχ να αναλάβει και τα ηλεκτρολογικά. τώρα για να γίνει εγκατάσταση σωληνώσεων και σωμάτων το κόστος είναι μεγάλο δεν νομίζω να στο βάλει στο πρόγραμμα. ίσως σου κάνει μια καλή οικονομική προσφορά "πακέτο". Εκεί μπορείς να κάνεις καλό παζάρι ώστε να πετύχεις μια καλή τιμή για σωλήνες και σώματα μιας που θα τα πληρώσεις από την τσέπη σου και ο εγκαταστάτης θα πάρει ένα μεγάλο σχετικά έργο -> Α/Θ + αυτόματες διατάξεις (600 ευρώ) + A/C + συλλέκτη για ΖΝΧ (αν βάλεις) [αυτά από το πρόγραμμα] + θερμουδραλική εγκατάσταση (σωλήνες, σώματα, εργασία, κυκλοφορητές κ.α) [εκτός προγράμματος]. 

 

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikucic είπε

 

όχι δεν καλύπτει τυπικά τίποτε από αυτά που αναφέρεις.

βεβαία στην τελική τιμή που θα σου κάνει ίσως ο εγκατάστατης σου κάνει καμιά "προσφορά" (αν το ζητήσεις φυσικά) ώστε πχ να αναλάβει και τα ηλεκτρολογικά. τώρα για να γίνει εγκατάσταση σωληνώσεων και σωμάτων το κόστος είναι μεγάλο δεν νομίζω να στο βάλει στο πρόγραμμα. ίσως σου κάνει μια καλή οικονομική προσφορά "πακέτο". Εκεί μπορείς να κάνεις καλό παζάρι ώστε να πετύχεις μια καλή τιμή για σωλήνες και σώματα μιας που θα τα πληρώσεις από την τσέπη σου και ο εγκαταστάτης θα πάρει ένα μεγάλο σχετικά έργο -> Α/Θ + αυτόματες διατάξεις (600 ευρώ) + A/C + συλλέκτη για ΖΝΧ (αν βάλεις) [αυτά από το πρόγραμμα] + θερμουδραλική εγκατάσταση (σωλήνες, σώματα, εργασία, κυκλοφορητές κ.α) [εκτός προγράμματος]. 

 

Δεν καλύπτει το πρόγραμμα εγκατάσταση νέου συστήματος θέρμανσης και την προμήθεια και τοποθέτηση σωληνώσεων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Giannenas είπε

Σας υπερευχαριστώ. Μου διώξατε το άγχος. Φοβήθηκα οτι μπορεί να πάει όλο το πρόγραμμα κουβα.

Και πάλι ευχαριστώ.

αδελφε καντε αιτηση σε ΟΛΕΣ (τι ολες νομιζω 4-5 ειναι ολες και ολες στην Ελλαδα) τις τραπεζες. Εχω μπει και εγω στο προγραμμα οι 2 πρωτες την απεριψαν και η 3η (γιουρομπανκ) την δεχτηκε. Αν τελικα δεν την δεχθει καμια ΝΑΙ μπορεις να αλλαξεις και να πας σε ιδια κεφαλαια δεν χανεις το προγραμμα απο την στιγμη που μπηκες (αρκει να τα κανεις οτι ειναι μεσα στο χρονικο πλαισιο) Μην αγχωνεσε λοιπον (τουλαχιστον οχι αν μπορεις να βαλεις τα λεφτα απο την τσεπη μπαμ αν δεν δεχθει τραπεζα την αιτηση δανειου).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, kosdor06 είπε

Δεν καλύπτει το πρόγραμμα εγκατάσταση νέου συστήματος θέρμανσης και την προμήθεια και τοποθέτηση σωληνώσεων;

μπορείς να μου εξηγήσεις τι ακριβώς θέλεις να εγκαταστήσεις;

σώματα καλοριφέρ έχεις;

σωλήνες που πάνε στα σώματα;

Αν δεν έχεις τα παραπάνω τότε το πρόγραμμα δεν τα καλύπτει. Αντικατάσταση- αναβάθμιση θέρμανσης κάνει επί υφιστάμενης εγκατάστασης. Πχ βγάζεις τον παλιό καυστήρα και βάζεις νέο ΦΑ ή μια αντλία θερμότητας.

Να στο εξηγήσω και διαφορετικά.

Σου λέει το πρόγραμμα: μπορείς να βάλεις ηλιακό. ΟΚ. Αν δεν έχεις εγκατάσταση υδραυλική στο σπίτι (σωλήνες ύδρευσης, βρύσες, αποχετεύσεις κλπ) δεν σου χρηματοδοτεί κάτι τέτοιο. 

τώρα πως θερμαίνεται το σπίτι; (με κλιματισμό, με τζάκι ...). γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος μήπως κάτι δεν καταλαβαίνω.

 

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...