Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mηπως το άρθρο τα έχει μπερδέψει λίγο;;

Αν καταλαβαίνω καλά το 40% είναι η έκπτωση φόρου και δεν είναι "εξοικονομω ".Είναι μια παρέμβαση που θα αρχίσει σε λίγο και δεν νομίζω να αφορά και πολλούς.

Για το "εξοικονομω " που αρχίζει Σεπτέμβριο θα είναι υψηλότερη η επιδότηση.

Καταλαβαίνω κάτι λάθος;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα, ξέρουμε αν υπάρχει κάποια λίστα με το ποια μαγαζιά συνεργάζονται με το πρόγραμμα? Με ενδιαφέρει συγκεκριμένα για ηλιακό και κλιματιστικό 24αρι. Τα μεγάλα μαγαζιά τύπου Κωτσοβολος συνεργάζονται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/4/2021 στις 11:58 ΜΜ, ikucic είπε

Mηπως το άρθρο τα έχει μπερδέψει λίγο;;

Αν καταλαβαίνω καλά το 40% είναι η έκπτωση φόρου και δεν είναι "εξοικονομω ".Είναι μια παρέμβαση που θα αρχίσει σε λίγο και δεν νομίζω να αφορά και πολλούς.

Για το "εξοικονομω " που αρχίζει Σεπτέμβριο θα είναι υψηλότερη η επιδότηση.

Καταλαβαίνω κάτι λάθος;; 

διαβασε προσεκτικά για να μη βρεθείς προ εκπλήξεων.

40% εκπτωση φόρου ειναι και αφορά μόνον στα τιμολογια παροχής υπηρεσιων που θα λάβεις και ΟΧΙ στα υλικά.

Αρα κατ'εμε, μια κυβερνητική παπάτζα :( 

Διοτι τα περισσότερα χρήματα είναι τα υλικά και αν δεν "είναι" ο εργολάβος έτσι θα σου δώσει τα παραστατικά μοιρασμένα.

Υ.Γ. ουσιαστικα το μετρο εγινε, για να πιάσουν την φοροδιαφυγή παρά για να βοηθήσουν το κόσμο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

διαβασε προσεκτικά για να μη βρεθείς προ εκπλήξεων.

40% εκπτωση φόρου ειναι και αφορά μόνον στα τιμολογια παροχής υπηρεσιων που θα λάβεις και ΟΧΙ στα υλικά.

Αρα κατ'εμε, μια κυβερνητική παπάτζα :( 

Διοτι τα περισσότερα χρήματα είναι τα υλικά και αν δεν "είναι" ο εργολάβος έτσι θα σου δώσει τα παραστατικά μοιρασμένα.

Υ.Γ. ουσιαστικα το μετρο εγινε, για να πιάσουν την φοροδιαφυγή παρά για να βοηθήσουν το κόσμο. 

Έχει πλέξει ένα θέμα που δεν αφορά το εξοικονόμω αυτονομω.

ΥΓ. Αυτό το μέτρο απευθύνεται σε ανθρώπους που πληρώνουν φόρους, αφού από τον φόρο θα αφαιρεθεί το οποίο όφελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Έχει πλέξει ένα θέμα που δεν αφορά το εξοικονόμω αυτονομω.

ΥΓ. Αυτό το μέτρο απευθύνεται σε ανθρώπους που πληρώνουν φόρους, αφού από τον φόρο θα αφαιρεθεί το οποίο όφελος.

ακριβώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αισίως εγκρίθηκε η αίτηση μου στο πρόγραμμα εξοικονομώ στην Αττική. Οι επεμβάσεις που θα κάνω είναι κουφώματα, μόνωση ταράτσας και πλαϊνών, Αντλία θερμότητας, Α/C, Ηλιακός. Έχει κάποιος από την ομάδα κάποια εταιρεία - τεχνικό που σας έχει κάνει καλή δουλειά στο δικό σας πρόγραμμα και μπορείτε να τον συστήσετε;  Μηνυμα PM.

Ευχαριστώ πολύ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, yiannisyia είπε

Αισίως εγκρίθηκε η αίτηση μου στο πρόγραμμα εξοικονομώ στην Αττική. Οι επεμβάσεις που θα κάνω είναι κουφώματα, μόνωση ταράτσας και πλαϊνών, Αντλία θερμότητας, Α/C, Ηλιακός. Έχει κάποιος από την ομάδα κάποια εταιρεία - τεχνικό που σας έχει κάνει καλή δουλειά στο δικό σας πρόγραμμα και μπορείτε να τον συστήσετε;  Μηνυμα PM.

Ευχαριστώ πολύ. :)

Με τι επιδοτήση, είσαι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, 

Μήπως γνωρίζετε κάποια εταιρεία να αναλαμβάνει τις παρεμβάσεις του εξοικονομώ ? Στείλτε μου σε πμ. 

Edit. Περιοχή Μαρουσι

Η επιδότηση που έχω είναι 75% και οι παρεμβάσεις θερμοπροσοψη, κουφώματα, ηλιακός, ac, τέντες. 

Ο πρώτος εργολάβος που μίλησα μου τα μάσαγε κι εμένα για το χρηματοοικονομικό κόστος και μου ανέφερε για ιδιωτικό συμφωνητικό και τα λοιπά γνωστά που έχουν αναφερθεί παραπάνω ... 

 

Ευχαριστώ! 

Επεξ/σία από ksarex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποιος περιορισμός απο το πρόγραμμα να κάνω αλλαγή όψης και να καλυφθούν απο το πρόγραμμα τα κουφώματα στις διαστάσεις που είχε μετρήσει ο ενεργειακός επιθεωρητής;

Η απορία μου είναι στο οτι πρέπει να κάνω αναγκαστικά αντικατάσταση κουφωμάτων στις ίδιες διαστάσεις; Πέρα απο τις άδειες που χρειάζεται να βγουν μικρής κλίμακας κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/5/2021 στις 1:50 ΜΜ, ksarex είπε

Καλησπέρα, 

Μήπως γνωρίζετε κάποια εταιρεία να αναλαμβάνει τις παρεμβάσεις του εξοικονομώ ? Στείλτε μου σε πμ. 

Edit. Περιοχή Μαρουσι

Η επιδότηση που έχω είναι 75% και οι παρεμβάσεις θερμοπροσοψη, κουφώματα, ηλιακός, ac, τέντες. 

Ο πρώτος εργολάβος που μίλησα μου τα μάσαγε κι εμένα για το χρηματοοικονομικό κόστος και μου ανέφερε για ιδιωτικό συμφωνητικό και τα λοιπά γνωστά που έχουν αναφερθεί παραπάνω ... 

 

Ευχαριστώ! 

Καλησπέρα, βρέθηκε κάποια άκρη με εταιρεία που να αναλαμβάνει τις εργασίες του εξοικονομώ, χωρίς να τα μασάει..?Για Αττική ενδιαφέρομαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάω αν τυχών έχει συμβεί και σε κάποιον άλλον. Συμπλήρωσα τα στοιχεία για να μπω εγγυητής στο πρόγραμμα ωστόσο ενώ είναι όλα σωστά και συμπληρωμένα και ο ωφελουμενος με έχει προσθέσει και αποδεχτεί το πρόγραμμα ως εγγυητή, μου στείλανε μήνυμα από υπεκα να συμπληρώσω τα πλήρη επαγγελματικά στοιχεία ως εγγυητής. Ωστόσο όλα είναι συμπληρωμένα, και οι 3 καρτέλες του εγγυητή που περιλαμβάνουν και τα δικαιολογητικά. Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο? Γνωρίζετε κάτι? Πήγα στην τράπεζα και μου είπαν ότι η καρτέλα του εγγυητή είναι κενή. 

21 ώρες πριν, panossubs7 είπε

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποιος περιορισμός απο το πρόγραμμα να κάνω αλλαγή όψης και να καλυφθούν απο το πρόγραμμα τα κουφώματα στις διαστάσεις που είχε μετρήσει ο ενεργειακός επιθεωρητής;

Η απορία μου είναι στο οτι πρέπει να κάνω αναγκαστικά αντικατάσταση κουφωμάτων στις ίδιες διαστάσεις; Πέρα απο τις άδειες που χρειάζεται να βγουν μικρής κλίμακας κλπ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Django81 είπε

Ρωτάω αν τυχών έχει συμβεί και σε κάποιον άλλον. Συμπλήρωσα τα στοιχεία για να μπω εγγυητής στο πρόγραμμα ωστόσο ενώ είναι όλα σωστά και συμπληρωμένα και ο ωφελουμενος με έχει προσθέσει και αποδεχτεί το πρόγραμμα ως εγγυητή, μου στείλανε μήνυμα από υπεκα να συμπληρώσω τα πλήρη επαγγελματικά στοιχεία ως εγγυητής. Ωστόσο όλα είναι συμπληρωμένα, και οι 3 καρτέλες του εγγυητή που περιλαμβάνουν και τα δικαιολογητικά. Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο? Γνωρίζετε κάτι? Πήγα στην τράπεζα και μου είπαν ότι η καρτέλα του εγγυητή είναι κενή. 

 

Συμπλήρωσες λογικά ως εγγυητής με τα δικά σου taxis net στοιχεία ; Πάτησες αποθήκευση ; 

Στη συνοπτική εικόνα όταν μπαίνει ο ωφελούμενος τι γράφει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Συμπλήρωσες λογικά ως εγγυητής με τα δικά σου taxis net στοιχεία ; Πάτησες αποθήκευση ; 

Στη συνοπτική εικόνα όταν μπαίνει ο ωφελούμενος τι γράφει ;

Ναι μπήκα ως εγγυητής με τα δικά μου taxis net στοιχεία, πάτησα αποθήκευση. Αφού με έχει καταχωρήσει και στον ωφειλουμενο ως εγγυητή και με τον έλεγχο πληρότητας γράφει ότι όλα είναι πλήρη και έχουν σταλεί στην τράπεζα. Ωστόσο όπως είπα μου στείλανε μεηλ να συμπληρώσω τα πλήρη στοιχεία (που είναι συμπληρωμένα). Στην συνοπτική εικόνα μου δείχνει τα οικονομικά στοιχεία και τον εξαψηφιο κωδικό υποβολής και έχει από κάτω κενά τα στοιχεία προεγκρισης δανείου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στο βήμα που έχω καταχωρήσει τα στοιχεία των προμηθευτών. Είμαι με δικά μου κεφάλαια. Επειδή ο μηχανικός με μπέρδεψε, από ότι κατάλαβα πρέπει να κάνω καταθεση ηλεκτρονικά το μερίδιο μου στους προμηθευτές. Αυτοί πρέπει να μου δώσουν από τώρα κάποιο τιμολόγιο; Για την προκαταβολή ή για όλο το ποσό; Το ζητάει δηαλδη το εξοικονομώ; Ή δεν χρειάζεται και παίρνω στο τέλος των εργασιών τιμολόγιο με όλο το ποσό; Σε κάποιες παρεμβάσεις η πραγματική δαπάνη θα είναι μικρότερη από αυτήν που είχε γίνει στην αίτηση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...