Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, vspyr είπε

Στην περίπτωση αυτή, με ποιες νομικές μεθόδους διασφαλίζεται η επιστροφή;

Δεν διασφαλίζεται τίποτα  θέλει συμφωνητικά και ιστορίες και αν πέσεις σε "λαμόγιο" θα τρέχεις στα δικαστήρια για καμια 10ετια...

Εγώ πάντως όσες προσφορές πήρα συμφώνησα στο 1500 προκαταβολη έκαστος (και αφορά 3 προμηθευτες στην ουσία εργοστασιο κουφωμάτων,συνεργείο για μόνωση σοβα και κατάστημα με κλιματιστικά).Η προκαταβολή μου θα προέρχεται από το 70% του δανείου όπως ακριβώς ορίζει το πρόγραμμα.Τώρα αναμονή για την ένταξη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης κάνω το δικηγόρο του διαβόλου και υποθέτω πως είμαι ελεύθερος επαγγελματίας.

Έρχεται ο πελάτης και μου λεει, είμαι στο εξοικονομώ. Του λέω οκ, έχει το κλιματιστικό 1000€, δώσε τα 400€ προκαταβολή και τα υπόλοιπα θα τα πάρω απο το πρόγραμμα.

Και αν τελικά ο πελάτης δεν φτάσει τον αναμενόμενο ενεργειακό στόχο, δεν ολοκληρώσει τις ενέργειες που απαιτούνται κλπ και δεν πάρει την επιδότηση? Πως θα πληρωθώ? Ή αν ο πελάτης ολοκληρώσεις τις ενέργειες του στην ολοκλήρωση της προθεσμίας (1 έτος) + τους μήνες εκταμίευσης , ποιος στοκάρει τα χρήματα του που ίσως και να τα πάρει κάποτε?

Για αυτό είναι "λογικό" να ζητάνε οι ελεύθεροι επαγγελματίες όλα τα λεφτά μπροστά (ή για να συνυπολογίσουν το παραπάνω ρίσκο, να δώσουν φουσκωμένες προσφορές)

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι που θα μπει η επιδότηση; 

Σε δικό μου λογαριασμό ή στου προμηθευτή; Δεν έχω πάρει δάνειο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GenesisX είπε

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι που θα μπει η επιδότηση; 

Σε δικό μου λογαριασμό ή στου προμηθευτή; Δεν έχω πάρει δάνειο...

Σελίδα 53 στον οδηγό.

 

image.png.13d6be0f54a303da26dd8040a102fb34.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ούτε εμένα με αφήνει να περάσω ΙΒΑΝ προμηθευτή. Μάλλον το περνάει ο ίδιος(;;).

Οπότε λογικά μπορώ να δώσω προκαταβολή, από το ποσοστό της δικής μου συμμετοχής.

Οταν πάρω το υπόλοιπο 60% αυτό θα το μεταφέρω στον προμηθευτή.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρκετοι περασαμε ενα μικρο σκαλοπατακι παραπανω και πηγαμε στο 

" Τρέχουσα Κατάσταση : 05.α Αίτηση σε αναμονή έγκρισης από επενδυτική επιτροπή"

 

Τι σημαινει αραγε αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η δική μου αίτηση έχει πάει σε «αναμονή έγκρισης από επενδυτική επιτροπή»

Από τον οδηγό του προγράμματος βρήκα τα παρακάτω:

Αναφορά σε κείμενο

Επενδυτική Επιτροπή

Η Επενδυτική Επιτροπή που έχει συσταθεί με την με Α.Π. 8069/B1/2939/ 27.12.2016 Απόφαση εγκρίνει τους πίνακες κατάταξης αιτήσεων προς υπαγωγή και απόρριψης που υποβάλλονται από το Δικαιούχο.

Αναφορά σε κείμενο

6.2 Κατάταξη – Υπαγωγή Έργων Ωφελουμένων – Υπογραφή Δανειακών Συμβάσεων - Προθεσμίες - Υπαναχώρηση

Σε τακτά χρονικά διαστήματα, που καθορίζονται από το Δικαιούχο, ο τελευταίος καταρτίζει πίνακα κατάταξης αιτήσεων προς υπαγωγή και πίνακα απόρριψης αιτήσεων ανά Περιφέρεια και Επιχειρησιακό Πρόγραμμα, οι οποίοι υποβάλλονται στην Επενδυτική Επιτροπή για έγκριση. Οι πίνακες κατάταξης αιτήσεων δύναται να υποβάλλονται στην Επενδυτική Επιτροπή μετά από αίτημα του προέδρου της. Ο πίνακας κατάταξης περιλαμβάνει αιτήσεις που έχουν υποβληθεί στο πληροφοριακό σύστημα του προγράμματος, έχουν ελεγχθεί με επιτυχία, έχουν λάβει προέγκριση δανείου από Χρηματοπιστωτικό Οργανισμό (για τις περιπτώσεις που έχει υποβληθεί σχετικό αίτημα), δεν έχουν κανενός είδους εκκρεμότητα και δεν έχουν εντωμεταξύ ακυρωθεί. Βάσει του ανωτέρω πίνακα κατάταξης, εκδίδεται απόφαση του Δικαιούχου για την υπαγωγή των αιτήσεων των Ωφελουμένων στο Πρόγραμμα (Απόφαση Υπαγωγής).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχουμε κολλήσει στους προμηθευτές είναι γιατί δεν υπάρχει ακόμα σύνδεση της πλατφόρμας με την Εθνική τράπεζα ώστε να ελεγχθούν τα IBAN αν είναι έγκυρα. Σε Alpha και Πειραιώς που άκουσα εισάγονται κανονικά. Περιμένουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει προχωρησα αλλα τι να το κανεις?

φευγω αυριο για διακοπες και νομιζω και ολοι οσοι θα εμπλακουν....

τι θα κανουμε αυγουστο μηνα? θα μετραμε πορτες και παραθυρα?

Καλο καλοκαιρι λοιπον και τα ξαναλεμε Σεπτεμβρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2 Αιτήσεις που περίμενα για έγκριση δανείου , προχώρησαν(Εθνική). Περιμένω μια ακόμη απο Πειραιως.

Επεξ/σία από meletis_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα καλα εγκριθηκαν τα παντα αλλα κολλησαμε οτι η υπευθυνη του εξοικονομω στη  εθνικη εχει παρει αδεια...

και τωρα τι κανουμε? περιμενουμε να μαυρισει η υπευθυνη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς αν θα γίνουν νέες υπαγωγές στο πρόγραμμα "Εξοικονομώ κατ' οίκον" για όσους δεν έκαναν ήδη αίτηση; Κάπου είχα διαβάσει ότι για 12 χρόνια θα υπάρχει το "Εξοικονομώ κατ' οίκον" με 25.000 οφελούμενους κάθε έτος. Τι ισχύει τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, clhorus είπε

Ξέρει κανείς αν θα γίνουν νέες υπαγωγές στο πρόγραμμα "Εξοικονομώ κατ' οίκον" για όσους δεν έκαναν ήδη αίτηση; Κάπου είχα διαβάσει ότι για 12 χρόνια θα υπάρχει το "Εξοικονομώ κατ' οίκον" με 25.000 οφελούμενους κάθε έτος. Τι ισχύει τελικά; 

Αυτή τη στιγμή δεν μπορείς να κάνεις νέα αίτηση. Ακόμα και αν έκανες, η ουρά είναι τόσο μεγάλη που ούτως ή αλλως δεν θα υπήρχε έγκριση. Αν για κάποιο λόγο εγκριθούν και βρεθούν νέα κονδύλια, τότε θα υπάρξουν νέες υπαγωγές ή νέο Εξοικονομώ 3 εξ αρχής με τη νέα κυβέρνηση και νέους όρους.  Κάτι επίσημο δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή. Όποιος πρόλαβε, πρόλαβε για τωρα

image.png.fa37bbcee6f22d699a5a64735b67db1b.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...