Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο λογαριασμός ΔΕΗ υπάρχει μόνο για την επαλήθευση του αριθμού παροχής. Τα τετραγωνικά ελέγχονται από Ε9, οικοδομική άδεια/τακτοποίηση (ίσως και συμβόλαιο αν μιλάμε για πολυκατοικία) και ΠΕΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, kostask91 είπε

Ο λογαριασμός ΔΕΗ υπάρχει μόνο για την επαλήθευση του αριθμού παροχής. Τα τετραγωνικά ελέγχονται από Ε9, οικοδομική άδεια/τακτοποίηση (ίσως και συμβόλαιο αν μιλάμε για πολυκατοικία) και ΠΕΑ.

Σε κάθε περίπτωση, στα δικαιολογητικά που ζητούνται για τον έλεγχο πληρότητας των αιτήσεων δεν αναφέρεται κάπου συμβόλαιο. 

Στη δε μία από τις δύο αιτήσεις που μου ζήτησαν συμβόλαιο, είναι μονοκατοικία, για την οποία έχω υποβάλλει προφανώς την άδεια 

Το θέμα είναι ότι δεν παίζει μπαγιόκο για να κλείσουν τις αιτήσεις...  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Maknight είπε

Καλημέρα, τι έξτρα χαρτιά ζητάνε.. Επειδή είναι συγκεκριμένα αυτά που θέλει το πρόγραμμα.. Εκτως εαν δεν είναι ξεκάθαρα κάποια θέματα στις αιτήσεις.. Όπως διευθύνσεις, υπεύθυνες δηλώσεις κλπ

όταν θα έλθει η ώρα σου θα δείς. 

Οτι εξτρα ζητάνε, το κανουν για καθυστέρηση, δεν υπάρχει λόγος υποβολής περιττών εγγράφων. Πολλες φορές εγγραφα που ηδη τα εχεις υποβάλλει τα ξαναζητούν, απλα για να καθυστέρηση και κανένα άλλο λογο.

4 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Σε κάθε περίπτωση, στα δικαιολογητικά που ζητούνται για τον έλεγχο πληρότητας των αιτήσεων δεν αναφέρεται κάπου συμβόλαιο. 

Στη δε μία από τις δύο αιτήσεις που μου ζήτησαν συμβόλαιο, είναι μονοκατοικία, για την οποία έχω υποβάλλει προφανώς την άδεια 

Το θέμα είναι ότι δεν παίζει μπαγιόκο για να κλείσουν τις αιτήσεις...  

 

Το ιδιο αστείο και σε μένα. Συμβόλαιο για να πιστοποιηθούν τα τ.μ. της οικίας. Και τους τρολάρα το ανέβασα και γράφω οτι με το παρον συμβόλαιο αγοράστηκε το οικόπεδο αδόμητο. Να τα δείτε απο την ΟΑ που σας ΕΧΕΙ ΗΔΗ προσκομιστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πήρα απάντηση απο τη ΔΕΔΔΗΕ Ηρακλείου. Κάποιος άλλος απο Κρήτη έχει εμπειρία πάνω σ΄αυτό?

Ως προς το χρόνο για να γίνει δεκτή η αίτηση , συνήθως αν δεν υπάρχει πρόβλημα  με τα έγγραφα τότε η αίτηση λαμβάνει αριθμό πρωτοκόλλου εντός 2-3 μέρες.

Ως προς την προσφορά σύνδεσης , υπάρχει ουρά εξυπηρέτησης η οποία εξυπηρετεί όλη την Κρήτη καθώς υπάρχει κοινό πρωτόκολλο για όλο το νησί. Αρά το να λάβετε την προσφορά εξαρτάτε από όλες της περιοχές (Νομούς ) της Κρήτης. Συνήθως θέλει το πολύ 2 μήνες παρόλα αυτά δεν είναι δεσμευτικό.

 Με εκτίμηση

 

Κάποιος άλλος απο Κρήτη έχει εμπειρία πάνω σ΄αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάποιος εαν δημιουργεί πρόβλημα στο πρόγραμμα οποιαδήποτε τακτοποίηση φακέλου σε αυτή τη φάση "05. Επιλέξιμη Αίτηση προς Υπαγωγή";

Στην περίπτωση μου δεν έχω σωστή κάτοψη διαμερίσματος και απο πολεοδομία μου είπαν οτι πρέπει να κάνω τακτοποίηση φακέλου με νέα κάτοψη.

Την κάτοψη θα την χρειαστώ για άδεια μικρής κλίμακας.

Το ερώτημα είναι αν το σκαλίσω τώρα και φτιάξω νέα-σωστή κάτοψη υπάρχει περίπτωση να μείνω εκτός ή δεν υπάρχει πρόβλημα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, panossubs7 είπε

Γνωρίζει κάποιος εαν δημιουργεί πρόβλημα στο πρόγραμμα οποιαδήποτε τακτοποίηση φακέλου σε αυτή τη φάση "05. Επιλέξιμη Αίτηση προς Υπαγωγή";

Στην περίπτωση μου δεν έχω σωστή κάτοψη διαμερίσματος και απο πολεοδομία μου είπαν οτι πρέπει να κάνω τακτοποίηση φακέλου με νέα κάτοψη.

Την κάτοψη θα την χρειαστώ για άδεια μικρής κλίμακας.

Το ερώτημα είναι αν το σκαλίσω τώρα και φτιάξω νέα-σωστή κάτοψη υπάρχει περίπτωση να μείνω εκτός ή δεν υπάρχει πρόβλημα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δεν το είδε ο μηχανικός που έκανε το ΠΕΑ? Μήπως πρέπει να ρωτήσεις helpdesk?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, panossubs7 είπε

Γνωρίζει κάποιος εαν δημιουργεί πρόβλημα στο πρόγραμμα οποιαδήποτε τακτοποίηση φακέλου σε αυτή τη φάση "05. Επιλέξιμη Αίτηση προς Υπαγωγή";

Στην περίπτωση μου δεν έχω σωστή κάτοψη διαμερίσματος και απο πολεοδομία μου είπαν οτι πρέπει να κάνω τακτοποίηση φακέλου με νέα κάτοψη.

Την κάτοψη θα την χρειαστώ για άδεια μικρής κλίμακας.

Το ερώτημα είναι αν το σκαλίσω τώρα και φτιάξω νέα-σωστή κάτοψη υπάρχει περίπτωση να μείνω εκτός ή δεν υπάρχει πρόβλημα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Το ΠΕΑ, πως φτιάχτηκε ?

Η υποβολή, πως έγινε ?

ΥΓ. Όταν λες κάτοψη, τι εννοείς ?

Διαμερισματωση η ΔΙΑΦΟΡΑ στα τετραγωνικά ?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, seath36 είπε

Δεν το είδε ο μηχανικός που έκανε το ΠΕΑ? Μήπως πρέπει να ρωτήσεις helpdesk?

Δεν μου ζητησε τότε την κάτοψη είπε οτι δεν ήταν απαραίτητο.

Απο help desk μου είπαν οτι οποιαδήποτε τροποποίηση γίνει και δεν αλλάζει τα τετραγωνικά δεν επηρεάζει.

Το ψάχνω και με τον σύμβουλο του προγράμματος να το δούμε αφού απο Φεβρουάριο έψαχνα για κάτοψη και τώρα πήρα την τελική οτι δεν υπήρξε ποτέ σωστή κάτοψη ορόφου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, panossubs7 είπε

Δεν μου ζητησε τότε την κάτοψη είπε οτι δεν ήταν απαραίτητο.

Απο help desk μου είπαν οτι οποιαδήποτε τροποποίηση γίνει και δεν αλλάζει τα τετραγωνικά δεν επηρεάζει.

Το ψάχνω και με τον σύμβουλο του προγράμματος να το δούμε αφού απο Φεβρουάριο έψαχνα για κάτοψη και τώρα πήρα την τελική οτι δεν υπήρξε ποτέ σωστή κάτοψη ορόφου...

Άρα, διαφορά στα τετραγωνικά δεν υπάρχει ?

Οπότε, είσαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Το ΠΕΑ, πως φτιάχτηκε ?

Η υποβολή, πως έγινε ?

ΥΓ. Όταν λες κάτοψη, τι εννοείς ?

Διαμερισματωση η ΔΙΑΦΟΡΑ στα τετραγωνικά ?

Στο συμβόλαιο έχω σωστά τετραγωνικά.

Αυτά έχω δηλώσει και στην αίτηση.

Στην κάτοψη δείχνει το διαμέρισμα μεγαλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panossubs7 είπε

Δεν μου ζητησε τότε την κάτοψη είπε οτι δεν ήταν απαραίτητο.

Απο help desk μου είπαν οτι οποιαδήποτε τροποποίηση γίνει και δεν αλλάζει τα τετραγωνικά δεν επηρεάζει.

Το ψάχνω και με τον σύμβουλο του προγράμματος να το δούμε αφού απο Φεβρουάριο έψαχνα για κάτοψη και τώρα πήρα την τελική οτι δεν υπήρξε ποτέ σωστή κάτοψη ορόφου...

Ο δικός μου ήρθε και μέτρησε και συνέκρινε με βάση την κάτοψη. Υποθέτω και να μην υπάρχουν μελλοντικά ζητήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε 6 διαμέρισματα σε πολυκατοικία και μπήκαμε στο εξοικονόμω αυτονομω (σαν πολυκατοικία).

Το συνολικό μπάτζετ είναι  90.000€.

Βρήκαμε μια εταιρεία και θελει 115.000€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, panossubs7 είπε

Δεν μου ζητησε τότε την κάτοψη είπε οτι δεν ήταν απαραίτητο.

Απο help desk μου είπαν οτι οποιαδήποτε τροποποίηση γίνει και δεν αλλάζει τα τετραγωνικά δεν επηρεάζει.

Το ψάχνω και με τον σύμβουλο του προγράμματος να το δούμε αφού απο Φεβρουάριο έψαχνα για κάτοψη και τώρα πήρα την τελική οτι δεν υπήρξε ποτέ σωστή κάτοψη ορόφου...

Νόμιζα ότι χρειάζεται κάτοψη για ένα σωστό και ακριβές ΠΕΑ.

Αν είναι έτσι να το λύσει το θέμα ο μηχανικός σου. Δεν νομίζω πάντως αν δεν αλλάζουν τα τετραγωνικά να μπαίνει θέμα.

Το ερώτημα μου είναι άλλο.

Τώρα υπάρχει πολεοδομικο ζήτημα που πρέπει να τακτοποιήσεις;

Αρα όταν έγινε η αίτηση και η υπαγωγή το σπίτι δεν οκ στα νομιμοποιητικά του;

'Η απλά χρειάζεται μια ενημέρωση φακέλου αδείας; 

Επαναλαμβάνω ο μηχανικός πρέπει να το λυσει. Και λογικά θα το λύσει.

 

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, seath36 είπε

Ο δικός μου ήρθε και μέτρησε και συνέκρινε με βάση την κάτοψη. Υποθέτω και να μην υπάρχουν μελλοντικά ζητήματα

Η αλήθεια είναι οτι έκανα την αίτηση την τελευταία στιγμή χωρίς να προλάβω να ψάξω αν υπάρχουν τέτοια ζητήματα με τον φάκελο. Τα οποία προέκυψαν στην συνέχεια...

Και σε μένα έκανε μετρήσεις αλλα δεν μου ζήτησε κάτοψη. Αυτό μου ζητήθηκε απο στον σύμβουλο για την άδεια μικρής κλίμακας.

Απλά δεν ξέρω αν πρέπει να τα σκαλίσω τώρα ή αφού ολοκληρωθεί το πρόγραμμα.

Και επίσης δεν ξέρω αν μπορώ να βγάλω άδεια μικρής κλίμακας με κάτοψη που δεν είναι η σωστή.

Βέβαια δεν τίθεται θέμα νομιμοποίησης κλπ

Δυστυχώς αυτά τα παλιά σπίτια δεν είχαν ποτέ φάκελο ολοκληρωμένο και όποιος αποφασίσει να ασχοληθεί, τρώει την αμαρτία των γονιών, παππούδων... 

 

26 λεπτά πριν, ikucic είπε

Νόμιζα ότι χρειάζεται κάτοψη για ένα σωστό και ακριβές ΠΕΑ.

Αν είναι έτσι να το λύσει το θέμα ο μηχανικός σου. Δεν νομίζω πάντως αν δεν αλλάζουν τα τετραγωνικά να μπαίνει θέμα.

Το ερώτημα μου είναι άλλο.

Τώρα υπάρχει πολεοδομικο ζήτημα που πρέπει να τακτοποιήσεις;

Αρα όταν έγινε η αίτηση και η υπαγωγή το σπίτι δεν οκ στα νομιμοποιητικά του;

'Η απλά χρειάζεται μια ενημέρωση φακέλου αδείας; 

Επαναλαμβάνω ο μηχανικός πρέπει να το λυσει. Και λογικά θα το λύσει.

 

Είναι οκ απο θέμα νομιμοποίησης. Δεν έχουν γίνει αλλαγές και δηλώνονται τα σωστά τμ του διαμερίσματος.

Στο συμβόλαιο ολα καλά, απλά ποτέ δεν μπήκε κανείς στην διαδικασία να ελέγξει την κάτοψη του ορόφου αφού δεν έχει γίνει απο το '79 ούτε καν βάψιμο στην πολυκατοικία...

Είναι όντως πολεοδομικό το πρόβλημα το οποίο ψάχνω να λύσω, απλά δεν ξέρω αν με αφήσουν να βγάλω άδεια μικρής κλίμακας λόγω αυτού. Και αν προχωρήσω σε τακτοποίηση φοβάμαι μη σκαλώσει το πρόγραμμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...