Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω κάτι.

Εντός εγκεκριμένου budget του προγραμματος, μπορεί να προστεθεί extra τεντα σκιασης;

Το ρωτάω γιατί βρήκα την μονάδα Ψ/Θ με λιγότερα χρήματα (ιδια specs) και άρα θα περισσέψουν κάποια χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

34 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Να ρωτήσω κάτι.

Εντός εγκεκριμένου budget του προγραμματος, μπορεί να προστεθεί extra τεντα σκιασης;

Το ρωτάω γιατί βρήκα την μονάδα Ψ/Θ με λιγότερα χρήματα (ιδια specs) και άρα θα περισσέψουν κάποια χρήματα.

Δηλαδή σου είχαν εγκριθεί ας πούμε 2000€ για κλιματιστικό, θες να πάρεις ενα με 500€ και να βάλεις με τα άλλα 1500€ τέντα?

Όχι δεν γίνεται νόμιμα, ούτε μπορείς να προσθέσεις παρεμβάσεις σε αυτά που έχει προτείνει ο ενεργειακός επιθεωρητής. Μόνο παράνομα γίνεται αν ο τεντάς βάζει και κλιματιστικά και θα πάρει τα χρήματα η ίδια επιχείρηση μέσω υπερκοστολόγησης του κλίματιστικού.

Αλλά και πάλι ενα κλιματιστικό των 500€ αν κοπεί σε τιμολόγιο 2000€, δεν θα το ελέγξει κάποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λέω αυτό ακριβώς.

Το σύστημα Ψ/Θ όταν πήρα προσφορά ήταν κάτι του στυλ 3.5Κ ευρώ.

Σε άλλο μαγαζί μου δίνει το ίδιο ακριβώς με 3Κ. Οπότε τα 500 ευρω που περισσευουν σκεφτηκα να πάνε σε τέντες (που έχουν ή δηλωθεί σαν Χ τ.μ. στις παρεμβάσεις,  απλώς θα προστεθούν Υ τ.μ. με τα λεφτά που περίσσεψαν).

Αυτό είναι το σκεπτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, natural_sgf είπε

Οπότε τα 500 ευρω που περισσευουν σκεφτηκα να πάνε σε τέντες (που έχουν ή δηλωθεί σαν Χ τ.μ. στις παρεμβάσεις,  απλώς θα προστεθούν Υ τ.μ. με τα λεφτά που περίσσεψαν).

Αυτό είναι το σκεπτικό.

Όχι. Αυτό δεν γίνεται σίγουρα καθώς θέλεις να υπερβείς το εγκεκριμένο προϋπολογισμό σε μια κατηγορία (τέντες).

Αν δεν έχεις βάλει καθόλου τέντες στην αίτηση και τώρα πας να τις προσθέσεις με αυτά τα 500€ θέλει ψάξιμο γιατί μπορεί και να επιτρέπεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, vasilk είπε

Όχι. Αυτό δεν γίνεται σίγουρα καθώς θέλεις να υπερβείς το εγκεκριμένο προϋπολογισμό σε μια κατηγορία (τέντες).

Αν δεν έχεις βάλει καθόλου τέντες στην αίτηση και τώρα πας να τις προσθέσεις με αυτά τα 500€ θέλει ψάξιμο γιατί μπορεί και να επιτρέπεται.

Οκ, θα το ψάξω. Thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!

Να ρωτησω κατι βρε παιδια αν γνωριζει καποιος γιατι δεν βγαζω ακρη..

Ο εγγυητης σε περιπτωση δανειου πρεπει απαραιτητως να ειναι συγγενης α΄ βαθμου;

Απ το ΥΠΕΚΑ στο mail που μου χανε στειλει, οπως και στον ενεργειακο επιθεωρητη με κοινοποιηση, μου λεγε αυτο πως ζητα εγγυητη με επαρκη εισοδηματα και συγγενης α΄ βαθμου..

Απ την τραπεζα Πειραιως μου λενε δεν εχει σημασια και πως μπορω να μπω κι εγω που ειμαι γαμπρος ας πουμε..

Στην Εθνικη που ρωτησα κι εκει η υπαλληλος με απεκλεισε σαν εγγυητη καθως θελει συγγενεια α΄ βαθμου..

Τελικα τι ισχυει;

Αν γνωριζει καποιος..ευχαριστω!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

Εάν κάποιος από Θεσσαλονίκη έχει βρεί μαστόρους/μαγαζιά για τις εργασίες που δεν θέλουν όλα τα λεφτά μπροστά, αν μπορεί ας μου στείλει ένα pm με πληροφορίες.

Όσους έχω ρωτήσει μέχρι τώρα είτε δεν θα μπούνε στο πρόγραμμα είτε θέλουν όλα τα λεφτά μπροστά και όταν τα πάρουν υποτίθεται θα τα επιστρέψουν.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tornado είπε

εννοεις θελουν τα λεφτα μπροστα και θα τα επιστρεψουν οταν τα παρουν απο το προγραμμα?

αλλο κουφο και αυτο....

Γιατί σου φαίνεται κουφό; Πρώτη φορά το ακούς; Σου φαίνεται κουφό ένας επαγγελματίας να ζητήσει να πληρωθεί για μια δουλειά που έκανε ή ένας έμπορας για ένα προϊόν που σου πούλησε; Σου φαίνεται λογικότερο να περιμένει να πληρωθεί οπότε και αν; (Να ολοκληρώσεις εσύ όλες τις επεμβάσεις, να εγκριθούν, να περιμένει πότε θα πληρώσει το "αξιόπιστο" Ελληνικό δημόσιο)

Συμμετέχεις στο πρόγραμμα; Έχεις ενδιαφερθεί για προσφορές και βρήκες να τα κάνεις καταβάλλοντας μόνο την συμμετοχή σου; Γιατί αν βρήκες να τα μοιραστείς και μαζί μας, όλοι ενδιαφερόμαστε.

Προσωπικά το καλύτερο που έχω βρει (αλουμίνια) είναι καταβολή 60% και τα υπόλοιπα 40% με ρήτρα να τα πληρώσω επίσης από την τσέπη μου αν δεν έχει πληρωθεί σε 3 μήνες από το πρόγραμμα ο αλουμίνας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tornado είπε

εννοεις θελουν τα λεφτα μπροστα και θα τα επιστρεψουν οταν τα παρουν απο το προγραμμα?

αλλο κουφο και αυτο....

Καθολου κουφω, δεν μπορουν ολοι οι μαστορες να βαλουν χρημα απο την τσέπη, ουτε να βασιστουν οτι δεν θα κανει μ@λ@κια ο ιδιοκτητης και θα απενταχτει απο το πρόγραμμα. Οπότε είτε ο δικαιούχος θα βασιστεί στον μαστορα οτι θα παρει τα λεφτα πισω, είτε αναθέτει ολο το έργο σε εργολάβο και ξενοιάζει. Πολλοί ιδιοκτήτες νομιζαν οτι θα βγαλουν και κέρδος, εχει να πέσει κλάμα με αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περυσι το καλοκαιρι φτιαξαμε την τζαμαρια του σπιτιου (ως ξεχωριστο δωματιο στο σπιτι, με 2 πορτες, μια εξωτερικη και μια εσωτερικη) (παλια κουφωματα ολη η τζαμαρια + εξωτερικη πορτα οπως και η σκεπη της) και ολη την σκεπη του σπιτιου. Βγηκαν τα σαπια ξυλα απο κατω, μπηκαν καινουργια και καινουργια κεραμιδια. Μας ειχε πει ο ιδιος οτι θα μας εβαζε αυτος σε ενα προγραμμα (μαλλον αυτο). Μπορω να κανω κατι για να διεκδικησω καποιο % πισω? Σιγουρα υπαρχουν αποδειξεις αφου η πληρωμη γινοταν μεσω τραπεζης.

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tornado είπε

Ναι συμμετέχω, θα σου πω εντυπώσεις από Δευτέρα που θα ξεκινήσω. 

Δευτέρα θα ξεκινήσεις το ψάξιμο για προσφορές ή θα ξεκινήσεις εργασίες; Περιοχή;

Αν έχεις κλείσει και ξεκινάς εργασίας με προμηθευτές που έχουν δεχτεί να κάνουν τις εργασίες με τους όρους του προγράμματος (να εξοφληθούν από το πρόγραμμα) όλους μας ενδιαφέρει.

7 ώρες πριν, overpower είπε

Περυσι το καλοκαιρι φτιαξαμε την τζαμαρια του σπιτιου (ως ξεχωριστο δωματιο στο σπιτι, με 2 πορτες, μια εξωτερικη και μια εσωτερικη) (παλια κουφωματα ολη η τζαμαρια + εξωτερικη πορτα οπως και η σκεπη της) και ολη την σκεπη του σπιτιου. Βγηκαν τα σαπια ξυλα απο κατω, μπηκαν καινουργια και καινουργια κεραμιδια. Μας ειχε πει ο ιδιος οτι θα μας εβαζε αυτος σε ενα προγραμμα (μαλλον αυτο). Μπορω να κανω κατι για να διεκδικησω καποιο % πισω? Σιγουρα υπαρχουν αποδειξεις αφου η πληρωμη γινοταν μεσω τραπεζης.

Ευχαριστω

Έχεις κάνει αίτηση και έχει εγκριθεί; Από τα λεγόμενα σου υποψιάζομαι πως όχι. Αν όχι τότε τζάμπα το συζητάς προς το παρόν καθώς το σύστημα έχει κλείσει και δεν δέχεται άλλες αιτήσεις (τουλάχιστον προς το παρόν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω αλουμινά που έχει δεχθεί να του δώσω μόνο τη συμμετοχή μου και βέβαια θα επικοινωνήσει και με τους υπόλοιπους επαγγελματίες που θα συνεργαστώ να είναι όλοι ενήμεροι ότι ξεκινούν και τελειώνουν παράλληλα, και ότι δεν θα περιμένει 3 χρόνια να βάλω ενα κλιματιστικό που υπολείπεται για να πληρωθούν όλοι.

*πολλοί επαγγελματίες δεν συνεργάζονται με το πρόγραμμα γιατί χρωστάνε. Αν χρωστάει κάποιος και έχει λογαριασμό που έχει σημανθεί ως κατασχεμένος, όταν μπαίνουν τα χρήματα των προκαταβολών, θα αφαιρούνται αυτόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά είχα κάνει δυο χρονιές αίτηση και τελικά τσάμπα το τρέξιμο, μεγάλη απάτη. Το ακύρωναν και έλεγαν δοκιμάστε πάλι του χρόνου :S

Τελικά έχει πληρωθεί κανείς από αυτό το πρόγραμμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...