Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, li@m είπε

Το 70% του ποσοστού συμμετοχής; 

Έχω αναλάβει να τρέξω το νέο πρόγραμμα, όταν με το καλό βγει, για το σπιτί των γονιών μου. Το σπίτι είναι διπλοκατοικία. Το ισόγειο είναι η πρώτη τους κατοικία. Ο 1ος είναι ακατοίκητος και ευελπιστώ να καταφέρω να το κάνω κατοικήσιμο. Έχω κάποιες απορίες αγαπητοί συμφορουμίτες μου.

  • Η μόνωση της ταράτσας μπορεί να υπαχθεί στο πρόγραμμα; 
  • Η θερμοπρόσοψη αφορά τις πλεύρες που είναι ελεύθερες; Δεν υπάρχει όμορο κτίριο δλδ.
  • Με ποιο τρόπο θα μπορούσε να γίνει η θερμοπρόσοψη και στον 1ο όροφο;

Ευχαριστώ όποιον ασχοληθεί :) 

1) Με βάση το τωρινό πρόγραμμα η μόνωση ταράτσας είναι επιλέξιμη εφόσον έχει άμεση επαφή με το υποψήφιο ακίνητο.

Δηλαδή αν βάλεις το διαμέρισμα του ισογείου, όπως καταλαβαίνεις δεν θεωρείται ότι έχει άμεση επαφή με την ταράτσα οπότε και δε μπορεί να ενταχθεί στις παρεμβάσεις.

2) Όπως και στο 1), έχει να κάνει με τους κάθετους τοίχους που έχουν άμεση επαφή με το ακίνητο. Τους εξωτερικούς τοίχους του κλιμακοστασίου πχ δεν μπορείς να τους μονώσεις. Και προφανώς αν υπάρχει όμορο κτίριο, δε είναι εφικτή η τοποθέτηση θερμοπρόσοψης.

3) Αν δεν μπει στο πρόγραμμα το ακίνητο στον 1ο όροφο, δεν μπορεί να γίνει καμία παρέμβαση.

Όλα αυτά βάσει του τωρινού οδηγού του προγράμματος. Δε μπορεί να σου απαντήσει κανείς με σιγουριά μέχρι τη δημοσίευση του νέου οδηγού.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, li@m είπε

Κουφώματα έχει. Είδη υγιεινής έχει. Νερό και ρεύμα θα πάρει από το κάτω. Ούτως ή άλλως δεν θα κατοικείται μόνιμα. Το θέμα δεν είναι να υπαχθει αυτό το σπίτι αλλά το κάτω στο πρόγραμμα. Αλλά η ταράτσα μπορεί να μπει στο πρόγραμμα; 

Οταν λες νερό και ρεύμα θα πάρει από κάτω τι εννοείς; 

Δεν πρόκειται για 2 ανεξάρτητα διαμερίσματα;  μεζονέτα είναι;

Και το δεύτερο ερώτημα.  Εσύ θέλεις να βάλεις το ισόγειο,  τον 1ο οροφο ή και τα δύο στο εξοικονομω; 

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Με μπέρδεψες. Εσύ έγραψες ότι ευελπιστεις να το κάνεις κατοικήσιμο κτλ.

Σχετικά, με την ταράτσα: πιθανόν ναι αλλά με ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ οι οποίες θα ανακοινωθούν όταν βγει το πρόγραμμα. ΣΙΓΟΥΡΑ, στην μόνωση της ταράτσας δεν μπορεί να ΜΗ συμμετεχει με κάποιο ποσοστό ΚΑΙ ο πάνω όροφος.

Αν διαβασεις το μήνυμα ανέφερα πως πρόκειται για διπλοκατοικία, όπου στο ισόγειο μένουν οι γονείς μου και ο πάνω όροφος είναι ακατοίκητος και ευελπιστώ να  το κάνω κατοικήσιμο. Εννοείται πώς ο 1ος όροφος δεν μπαίνει στο πρόγραμμα. Εν αναμονή λοιπόν. Δεν απάντησες όμως. Το 70% της συμμετοχής; Το υπόλοιπο ήθελε να το έχεις κασέρι;

37 λεπτά πριν, ikucic είπε

Οταν λες νερό και ρεύμα θα πάρει από κάτω τι εννοείς; 

Δεν πρόκειται για 2 ανεξάρτητα διαμερίσματα;  μεζονέτα είναι;

Και το δεύτερο ερώτημα.  Εσύ θέλεις να βάλεις το ισόγειο,  τον 1ο οροφο ή και τα δύο στο εξοικονομω; 

Στα χαρτιά είναι 2 διαφορετικές κατοικίες. Το πάνω σπίτι έγινε αρχές 90 αλλά δεν τελείωσε πλήρως ποτέ. Εγώ πλέον δεν μένω στην πολή που μεγάλωσα και επισκέπτομαι τους γονεις περιπου 4 φορες το χρόνο. Άρα δεν αξίζει να βάλω ανεξάρτητη παροχή ρεύματος/νερού και θα δω αν γίνεται να συνδέσω και τα καλοριφέρ με το λεβητα ΦΑ του κατω σπιτιου.

 Το θέμα είναι πως από την ταράτσα έχει περάσει υγρασία και σκεφτομουν μήπως η ταράτσα αφού θεωρείτε κοινόχρηστος χώρος μήπως έμπαινε στο πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, li@m είπε

Αν διαβασεις το μήνυμα ανέφερα πως πρόκειται για διπλοκατοικία, όπου στο ισόγειο μένουν οι γονείς μου και ο πάνω όροφος είναι ακατοίκητος και ευελπιστώ να  το κάνω κατοικήσιμο. Εννοείται πώς ο 1ος όροφος δεν μπαίνει στο πρόγραμμα. Εν αναμονή λοιπόν. Δεν απάντησες όμως. Το 70% της συμμετοχής; Το υπόλοιπο ήθελε να το έχεις κασέρι;

Στα χαρτιά είναι 2 διαφορετικές κατοικίες. Το πάνω σπίτι έγινε αρχές 90 αλλά δεν τελείωσε πλήρως ποτέ. Εγώ πλέον δεν μένω στην πολή που μεγάλωσα και επισκέπτομαι τους γονεις περιπου 4 φορες το χρόνο. Άρα δεν αξίζει να βάλω ανεξάρτητη παροχή ρεύματος/νερού και θα δω αν γίνεται να συνδέσω και τα καλοριφέρ με το λεβητα ΦΑ του κατω σπιτιου.

 Το θέμα είναι πως από την ταράτσα έχει περάσει υγρασία και σκεφτομουν μήπως η ταράτσα αφού θεωρείτε κοινόχρηστος χώρος μήπως έμπαινε στο πρόγραμμα.

Δεν νομίζω να μπαίνει η ταράτσα για λογαριασμό του ισογείου. Διότι δεν συμβαλει στην ενεργειακή αναβάθμιση του ισογείου αλλά του 1ου οροφου.

Το ταβάνι του ισογείου έχει από πάνω θερμαινομενο χώρο (άσχετα που δεν κατοικείται). Με βάση αυτά πάλι δεν νομίζω ότι επιδοτείται θερμομόνωση δώματος. Και δεν νομίζω να αλλάξει αυτό με το νέο πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ikucic είπε

Δεν νομίζω να μπαίνει η ταράτσα για λογαριασμό του ισογείου. Διότι δεν συμβαλει στην ενεργειακή αναβάθμιση του ισογείου αλλά του 1ου οροφου.

Το ταβάνι του ισογείου έχει από πάνω θερμαινομενο χώρο (άσχετα που δεν κατοικείται). Με βάση αυτά πάλι δεν νομίζω ότι επιδοτείται θερμομόνωση δώματος. Και δεν νομίζω να αλλάξει αυτό με το νέο πρόγραμμα.

Βέβαια αν υποθέσουμε ότι η υγρασία αρχίσει να προχωράει προς τα κάτω τότε μια χαρά θα φτάσει και στο κάτω σπίτι. 

Δηλαδή σε μια πολυκατοικία όπου θα γίνει μόνωση της ταράτσας το έξοδο θα αφορά/καλυφθεί μόνο από τα ρετιρέ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, li@m είπε

Βέβαια αν υποθέσουμε ότι η υγρασία αρχίσει να προχωράει προς τα κάτω τότε μια χαρά θα φτάσει και στο κάτω σπίτι. 

Δηλαδή σε μια πολυκατοικία όπου θα γίνει μόνωση της ταράτσας το έξοδο θα αφορά/καλυφθεί μόνο από τα ρετιρέ; 

Καταλαβαίνω τι λες αλλά το πρόγραμμα δεν ενδιαφέρεται για την σταγανωση κυρίως αλλά για τη θερμομόνωση.

Αν πάντως δεν είναι να μείνεις άμεσα στον 1ο κοίτα να κάνεις μια καλή υγρομονωση . Δεν θα κοστίσει και παρά πολλά και θα προστατεύσει και τον 1ο όροφο και όλη την οικοδομή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, li@m είπε

Αν διαβασεις το μήνυμα ανέφερα πως πρόκειται για διπλοκατοικία, όπου στο ισόγειο μένουν οι γονείς μου και ο πάνω όροφος είναι ακατοίκητος και ευελπιστώ να  το κάνω κατοικήσιμο. Εννοείται πώς ο 1ος όροφος δεν μπαίνει στο πρόγραμμα. Εν αναμονή λοιπόν. Δεν απάντησες όμως. Το 70% της συμμετοχής; Το υπόλοιπο ήθελε να το έχεις κασέρι;

Στα χαρτιά είναι 2 διαφορετικές κατοικίες. Το πάνω σπίτι έγινε αρχές 90 αλλά δεν τελείωσε πλήρως ποτέ. Εγώ πλέον δεν μένω στην πολή που μεγάλωσα και επισκέπτομαι τους γονεις περιπου 4 φορες το χρόνο. Άρα δεν αξίζει να βάλω ανεξάρτητη παροχή ρεύματος/νερού και θα δω αν γίνεται να συνδέσω και τα καλοριφέρ με το λεβητα ΦΑ του κατω σπιτιου.

 Το θέμα είναι πως από την ταράτσα έχει περάσει υγρασία και σκεφτομουν μήπως η ταράτσα αφού θεωρείτε κοινόχρηστος χώρος μήπως έμπαινε στο πρόγραμμα.

Το υπόλοιπο 30%, δεν χρειάζεται να το έχεις κασέρι. Απλά, δεν θα το δανειστές με 0% που δίνει το πρόγραμμα (για το 70%), αλλά με κάποιο επιτόκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, li@m είπε

... Το 70% της συμμετοχής; Το υπόλοιπο ήθελε να το έχεις κασέρι; ...

 

Κατατίθεται Π/Υ. Αν μπεις στο εξοικονομώ μέρος του ποσού (εισοδηματικά και άλλα κριτήρια) καλύπτεται από το πρόγραμμα. Το υπόλοιπο είτε το πληρώνεις από την τσέπη είτε μέχρι τώρα έπαιρνες άτοκο δάνειο. Τους τόκους, τα έξοδα φακέλου κτλ τα κάλυπτε το πρόγραμμα επίσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, seath36 είπε

Κατατίθεται Π/Υ. Αν μπεις στο εξοικονομώ μέρος του ποσού (εισοδηματικά και άλλα κριτήρια) καλύπτεται από το πρόγραμμα. Το υπόλοιπο είτε το πληρώνεις από την τσέπη είτε μέχρι τώρα έπαιρνες άτοκο δάνειο. Τους τόκους, τα έξοδα φακέλου κτλ τα κάλυπτε το πρόγραμμα επίσης. 

Δεν καταλαβες !!!!!!

ΑΤΟΚΑ, σου δείνει το 70% !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δεν καταλαβες !!!!!!

ΑΤΟΚΑ, σου δείνει το 70% !!!!

Τι δεν καταλαβαίνεις από αυτό;

https://exoikonomo2020.gov.gr/opheloumenoi

https://exoikonomo2020.gov.gr/kalypse-idiotikes-symmetoches

Επεξ/σία από seath36
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, NikolasdaL είπε

Σημερα πηρα τηλεφωνο δεν ειχα σταλει οθ συμβασεις στη πειραιως απο τα κεντρικα μου ειπε να ξανακαλεσω τεταρτη πρωι 

ΤΙ θα πάρεις ως δάνειο ?

ΟΛΗ την συμμετοχή σου η μέρος αυτής ?

Στις 8/6/2021 στις 9:05 ΜΜ, g_f είπε

Στην Πειραιώς.  Αλλα δεν υπέγραψα ακόμα.  Ειδοποίηση ήρθε. 

Τι θα πάρεις ως δάνειο ?

ΟΛΗ την συμμετοχή σου η όχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΤΙ θα πάρεις ως δάνειο ?

ΟΛΗ την συμμετοχή σου η μέρος αυτής ?

το 30%  που μου αντιστοιχει να πληρωσω μου το χρηματοδοτει η τραπεζα και αυτο οχι στο χερι κατευθειαν στους λογαριασμους των προμηθευτων!

τωρα αν ρωτας για προκαταβολη σου δινει το 70 % απο τη συμμετοχη σου .. δηλαδη απο το 30% που σου αντιστοιχει το 70 % 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NikolasdaL είπε

το 30%  που μου αντιστοιχει να πληρωσω μου το χρηματοδοτει η τραπεζα και αυτο οχι στο χερι κατευθειαν στους λογαριασμους των προμηθευτων!

ΝΑΙ.

Για την συμμετοχή ΣΟΥ, μιλάω.

Είναι πχ 6.000€ και η τράπεζα θα δώσει ΚΑΙ τα 6.000€ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΝΑΙ.

Για την συμμετοχή ΣΟΥ, μιλάω.

Είναι πχ 6.000€ και η τράπεζα θα δώσει ΚΑΙ τα 6.000€ ?

η τραπεζα δινει και τα 6000 στο τελος με την αποπερατωση του προγραμματος .. για να κανεις τη δουλεια σου να δωσεις προκαταβολες κτλπ σου δινει τις 4000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...