Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 30/8/2018 στις 9:02 ΠΜ, vasilk είπε

Δευτέρα θα ξεκινήσεις το ψάξιμο για προσφορές ή θα ξεκινήσεις εργασίες; Περιοχή;

Αν έχεις κλείσει και ξεκινάς εργασίας με προμηθευτές που έχουν δεχτεί να κάνουν τις εργασίες με τους όρους του προγράμματος (να εξοφληθούν από το πρόγραμμα) όλους μας ενδιαφέρει.

 

Δεν εχει αρχισει ακομα τιποτα,

δευτερα θα ερθουν οι τεχνιτες για να παρουν μετρα (η δεν ξερω τι αλλο θελουν να τσεκαρουν) και νομιζω σε 10 μερες θα αρχισουν οι εργασιες.

Γενικα μεσα στο επομενο μηνα θελω να εχουν τελειωσει ολα, γιατι απο 1η Οκτ. θα εχω χοντρα τρεξιματα και δεν θα μπορω να ασχοληθω καθολου σε σχεση με τωρα που καθομαι και ειμαι χαλαρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγω σε μια ιδια φαση. Ειναι δυνατον για το φυσικο αεριο να μου ζητανε ολο το ποσο και μετα να τους τα επιστρεψει το προγραμμα; Αν δεν ειχα το εξοικονομω δε θα εβαζα φυσικο αεριο που θελει και 3500€. 

Προσφορες εχω παρει απο καιρο και τωρα προσπαθω να βρω ποιος θα δεχτει να γινει οπως πρεπει η δουλεια με το εξοικονομω και να μη ζηταει ολο το ποσο. Γιατι μετα θα πρεπει να κανω και εξοδα για δικηγορο να ειμαι διασφαλισμενος κλπ κλπ

Και τους τονιζω οτι δεν εχω επιλεξει δανειο και το δικο μου μεριδιο θα το παρουν αμεσως χωρις καθυστερησεις. Η αληθεια ειναι πως εχω αρχισει να φοβαμαι γιατι ειναι η μοναδικη ευκαιρια να βελτιωθει το σπιτι (επιχορηγηση 65% εχω)

Όσους ρωτατε ειναι απο πιστοποιημενες εταιρειες;

Επεξ/σία από logicdesign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους θέλουν να αλλάξουν προμηθευτές ενώ ήδη είναι στο βήμα 7, υπήρχε ένα λογικό σφάλμα που αν τους άλλαζες, δεν μπορούσες να προχωρήσεις στην επικύρωση των στοιχείων τους επειδή ζητούσε εσφαλμένα πιστοποιητικό ολοκλήρωσης. Πλέον το διόρθωσαν οπότε η αλλαγή προμηθευτών γίνεται εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον ενδιαφέρετε, ο Κοτσόβολος συμμετέχει στο "Εξοικονόμηση κατ οίκον ΙΙ" για κλιματιστικά (και ηλιακούς θερμοσίφωνες αλλά δεν βρήκα κάτι ενδιαφέρον).

https://promo.kotsovolos.gr/espa/article4.html

Στα κλιματιστικά έχει κάποια ενδιαφέροντα μοντέλα. Πχ εμένα μου άρεσαν 2 Mitsubishi της σειράς MSZ PA....VG

Αν κάποιος βρει κάτι που του αρέσει (και του κάνει η τιμή) έχει πολύ καλό πρόγραμμα χρηματοδότησης καθώς:

α) Ισχύουν για το πρόγραμμα οι τιμές του eshop του.

β) Εσύ πληρώνεις μόνο την συμμετοχή σου και ο Κοτσόβολος περιμένει 4 μήνες να πληρωθεί το υπόλοιπο από το πρόγραμμα. Αν μετά από 4 μήνες δεν έχει πληρωθεί ακόμα σου βάζει μικρές δόσεις μέχρι να πληρωθεί (που με τη σειρά του, σου τα επιστρέφει όταν τελικά πληρωθεί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε vasilk  ζήτα προσφορά από τον κοτσώβολο και θα σε πιάσουν τα γέλια με τα  '''περαστικά'' που ζητάει.

 

Υ.Γ Για να μην σ΄αφήσω σε αγωνία 230 για κλιματιστικό και 300κάτι για ηλιακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vasilk   για να εξισορροπησει καπως την αναμονη για την πληρωμη του, χρεωνει την εγκατασταση €270 (μέχρι 8 μέτρα σωληνώσεις) για όλα τα κλιματιστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/9/2018 στις 3:46 ΜΜ, vasilk είπε

Για όποιον ενδιαφέρετε, ο Κοτσόβολος συμμετέχει στο "Εξοικονόμηση κατ οίκον ΙΙ" για κλιματιστικά (και ηλιακούς θερμοσίφωνες αλλά δεν βρήκα κάτι ενδιαφέρον).

https://promo.kotsovolos.gr/espa/article4.html

Στα κλιματιστικά έχει κάποια ενδιαφέροντα μοντέλα. Πχ εμένα μου άρεσαν 2 Mitsubishi της σειράς MSZ PA....VG

Αν κάποιος βρει κάτι που του αρέσει (και του κάνει η τιμή) έχει πολύ καλό πρόγραμμα χρηματοδότησης καθώς:

α) Ισχύουν για το πρόγραμμα οι τιμές του eshop του.

β) Εσύ πληρώνεις μόνο την συμμετοχή σου και ο Κοτσόβολος περιμένει 4 μήνες να πληρωθεί το υπόλοιπο από το πρόγραμμα. Αν μετά από 4 μήνες δεν έχει πληρωθεί ακόμα σου βάζει μικρές δόσεις μέχρι να πληρωθεί (που με τη σειρά του, σου τα επιστρέφει όταν τελικά πληρωθεί).

Σαφώς και η εγκατάσταση δέν νομίζω να γίνεται με αντλία κενού στα κλιματαστικά όπως ορίζει ο κατασκευαστής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, φυσικά ρώτησα και για εγκατάσταση (και φυσικά την προσπέρασα), κακός δεν το έγραψα στο μύνημα μου.

Ο Κοτσόβολος ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ εγκαταστάσεις. Για όποιον ενδιαφέρεται, τον παραπέμπει σε κάποια εταιρεία που κάνει εγκαταστάσεις. Η τιμή που δίνει η εταιρεία αυτή για εγκατάσταση μέσω του προγράμματος είναι 220€ για την Αττική (εξωπραγματικό φυσικά αλλά από τι μου είπαν είναι ακόμα και για δύσκολες εγκαταστάσεις). Ο Κοτσόβολος όμως δεν έχει σχέση ούτε με την εταιρεία, ούτε με την τιμή, ούτε "βγάζει τα σπασμένα" της αναμονής, ούτε σε υποχρεώνει για την εγκατάσταση. Την εγκατάσταση την προσπερνάς. Ο Κοτσόβολος απλώς σου πουλάει τα κλιματιστικά και σε αυτό έχει πολύ καλό πρόγραμμα χρηματοδότησης για το πρόγραμμα. Για εγκατάσταση βρίσκεις κάποιον με πιο ανταγωνιστικές τιμές.

Εγώ το έγραψα για το Κοτσόβολο επειδή είναι μεγάλος παίχτης στο κλάδο, προσβάσιμος σε πολλούς και κατά καιρούς κάνει καλές προσφορές οπότε μπορείς κατά καιρούς να βρεις καλά προϊόντα σε καλές τιμές.

Και επίσης μου φαίνεται πάρα πολύ καλό το πρόγραμμα χρηματοδότησης. Πληρωμή μόνο της συμμετοχής, αναμονή 4 μήνες και πέρα από αυτό μικρές δόσεις είναι πολύ καλό. Προσωπικά δεν έχω βρει κάποιον άλλον με καλύτερους όρους. Όποιος έχει βρει με καλύτερους όρους ας το γράψει τέλος πάντων, θα είναι χρήσιμο για όλους που τρέχουμε για το πρόγραμμα.

Και για άλλα πράγματα δηλαδή, μονώσεις, φυσικό αέριο, κουφώματα, τέντες, ηλιακά κτλ. όποιος έχει βρει κάτι ενδιαφέρον ή με καλούς όρους πληρωμής ας το γράψει και να υπάρχει μια ενημέρωση έστω μέσω πμ. Και εμείς να έχουμε επιλογές και να μπορούμε να οφειληθούμε, και ο καλός επιχειρηματίας / επαγγελματίας να βρει περισσότερους πελάτες. Να είναι και το νήμα πιο χρήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω (επιτέλους) βρήκα εγκαταστάτη για φυσικό αέριο και ηλιακό θερμοσίφωνα που θα ακολουθήσει ακριβώς τη λογική του εξοικονομώ και δεν απαιτεί να του δώσω όλο το ποσό (το οποίο δεν έχω) και να μου τα επιστρέψει όταν πληρωθεί απο το πρόγραμμα.Μέχρι τώρα (κι έχω ρωτήσει 8) καμία εταιρεία δεν το δεχόταν αυτό.  Μου έκανε καλή τιμή και για χάλκινο ηλιακό και για την εγκατάσταση του φυσικού αερίου. Μένει ακόμα να βρω και αλουμινά.

Επειδή δε θέλω να κάνω καμία διαφήμιση, αν οποισδήποτε απο την Αττική θέλει να του το συστήσω να μου στείλει π.μ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, panostom είπε

 Μένει ακόμα να βρω και αλουμινά.

 Επειδή δε θέλω να κάνω καμία διαφήμιση, αν οποισδήποτε απο την Αττική θέλει να του το συστήσω να μου στείλει π.μ.

H exalco (επειδή ψάχνω για μένα) φαίνεται έχει δώσει γραμμή στους συνεργάτες για να ακολουθήσουν κατά γράμμα το ΕΚΟ ΙΙ, οπότε ψάξε στο επίσημο site για συνεργάτες στη περιοχή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2018 στις 1:19 ΜΜ, jimdem582 είπε

Για όσους θέλουν να αλλάξουν προμηθευτές ενώ ήδη είναι στο βήμα 7, υπήρχε ένα λογικό σφάλμα που αν τους άλλαζες, δεν μπορούσες να προχωρήσεις στην επικύρωση των στοιχείων τους επειδή ζητούσε εσφαλμένα πιστοποιητικό ολοκλήρωσης. Πλέον το διόρθωσαν οπότε η αλλαγή προμηθευτών γίνεται εύκολα.

Ξέρουμε αν μπορεί να γίνει αλλαγή προμηθευτή και μετά τη λήξη της προθεσμίας (που για μερικούς είναι σε μερικές μέρες), εφόσον έχεις δηλώσει ήδη προμηθευτή (εντός προθεσμίας δλδ);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας.  Εχω ενταχθεί, και όσον αφορά τη θέρμανση είμαι μεταξύ κλιματιστικών σε κάθε δωμάτιο (2)  και  αντλίας θερμότητας (=υπάρχει η παλιά εγκατάσταση με τα σώματα καλοριφέρ, και απλά πρέπει να ξηλωθεί ο λέβητας πετρελαίου, για να κουμπώσει επάνω η αντλία θερμότητας, κλπ) .

Το ερώτημα μου:  Oi αντλίες θερμότητας προτείνονται για συγκεκριμένους τύπους σπιτιών?

 - Μιλάμε για βόρεια Ελλάδα ,  ισόγειο διαμέρισμα 62τμ  τριών δωματίων βορειο-δυτικού προσανατολισμού.

 - Υπάρχει απο επάνω ένας ακόμη όροφος, κατοικείται.

 - Θα τοποθετηθούν με το Πρόγραμμα,  παράθυρα αλουμινίου, και εξωτερικό κέλυφος/μόνωση.

 -  Το 3ο δωμάτιο βλέπει στον φωταγωγό , και ούτε χρησιμοποιείται καν, έτσι δεν είναι και απαραίτητη η συνεχής θέρμανση του  με κεντρικό     σύστημα  Α.Θ.  Εννοώ μπορώ να κλείνω κατα καιρούς το σώμα του.  Και σαφώς στην περίπτωση που επιλέξω κλιματιστικά για τα άλλα         δωμάτια,  εδώ δεν χρειάζεται. 

 - Εξωτερικές θερμοκρασίες το χειμώνα , πιάνει και -12.

 - Το κόστος για Α.Θ. είναι σαφώς μεγαλύτερο, αλλά δεν με πειράζει , το καλύπτω . 

 - Ωστόσο η Α.Θ. έχει σαφώς μεγαλύτερη φασαρία και δουλειά, και βλέπω και καποια απροθυμία του μηχανικού γιατί πρέπει να να ανακατέψει και υδραυλικούς κλπ,  συν του οτι κατάλαβα   οτι θέλει να ξεμπερδεύει γρήγορα , βάζοντας κλιματιστικά , για να προχωρήσει στους επόμενους πελάτες του για το Πρόγραμμα...

Επεξ/σία από kounga
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, kounga είπε

Καλημέρα σας.  Εχω ενταχθεί, και όσον αφορά τη θέρμανση είμαι μεταξύ κλιματιστικών σε κάθε δωμάτιο (2)  και  αντλίας θερμότητας (=υπάρχει η παλιά εγκατάσταση με τα σώματα καλοριφέρ, και απλά πρέπει να ξηλωθεί ο λέβητας πετρελαίου, για να κουμπώσει επάνω η αντλία θερμότητας, κλπ) .

Το ερώτημα μου:  Oi αντλίες θερμότητας προτείνονται για συγκεκριμένους τύπους σπιτιών?

 - Μιλάμε για βόρεια Ελλάδα ,  ισόγειο διαμέρισμα 62τμ  τριών δωματίων βορειο-δυτικού προσανατολισμού.

 - Υπάρχει απο επάνω ένας ακόμη όροφος, κατοικείται.

 - Θα τοποθετηθούν με το Πρόγραμμα,  παράθυρα αλουμινίου, και εξωτερικό κέλυφος/μόνωση.

 -  Το 3ο δωμάτιο βλέπει στον φωταγωγό , και ούτε χρησιμοποιείται καν, έτσι δεν είναι και απαραίτητη η συνεχής θέρμανση του  με κεντρικό     σύστημα  Α.Θ.  Εννοώ μπορώ να κλείνω κατα καιρούς το σώμα του.  Και σαφώς στην περίπτωση που επιλέξω κλιματιστικά για τα άλλα         δωμάτια,  εδώ δεν χρειάζεται. 

 - Εξωτερικές θερμοκρασίες το χειμώνα , πιάνει και -12.

 - Το κόστος για Α.Θ. είναι σαφώς μεγαλύτερο, αλλά δεν με πειράζει , το καλύπτω . 

 - Ωστόσο η Α.Θ. έχει σαφώς μεγαλύτερη φασαρία και δουλειά, και βλέπω και καποια απροθυμία του μηχανικού γιατί πρέπει να να ανακατέψει και υδραυλικούς κλπ,  συν του οτι κατάλαβα   οτι θέλει να ξεμπερδεύει γρήγορα , βάζοντας κλιματιστικά , για να προχωρήσει στους επόμενους πελάτες του για το Πρόγραμμα...

Θα σε ικανοποιήσουν σε ισχύ λόγω αρνητικών θερμοκρασιών οι Α/Θ ; 

Τη λύση λέβητα ξύλου -πέλλετ εφόσον υπάρχει ήδη εγκατάσταση τήν έχεις σκεφτει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, natural_sgf είπε

Ξέρουμε αν μπορεί να γίνει αλλαγή προμηθευτή και μετά τη λήξη της προθεσμίας (που για μερικούς είναι σε μερικές μέρες), εφόσον έχεις δηλώσει ήδη προμηθευτή (εντός προθεσμίας δλδ);

Δεν υπάρχει καμιά λήξη προθεσμίας για να δηλώσεις προμηθευτές που λήγει σε λίγες μέρες. Παρανόηση είναι. Σε λίγες μέρες λήγει η προθεσμία να κάνεις δεκτή την απόφαση υπαγωγής (που φαντάζομαι την έχεις κάνει αφού έχει δηλώσει προμηθευτές). Αλλαγή προμηθευτών μπορεί να γίνει μέχρι την τελευταία στιγμή πριν την τελική αίτηση για να πληρωθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/9/2018 στις 5:57 ΜΜ, natural_sgf είπε

H exalco (επειδή ψάχνω για μένα) φαίνεται έχει δώσει γραμμή στους συνεργάτες για να ακολουθήσουν κατά γράμμα το ΕΚΟ ΙΙ, οπότε ψάξε στο επίσημο site για συνεργάτες στη περιοχή σου.

"Γραμμή" δε νομίζω ότι μπορεί να δώσει. Το μόνο που μπορεί να δώσει είναι...πίστωση.

Και βασικά αυτός είναι ο λόγος που σχεδόν όλοι ζητάνε προπληρωμή. Η έλλειψη πίστωσης στην αγορά. Όταν ο προμηθευτής, όχι ο δικός σου αλλά ο δικός του (η μαμά εταιρία ας πούμε) ζητάει από τον αλουμινά, μονωσά, κλπ εξόφληση πριν παραδώσει (ή έστω με την παράδοση) σημαίνει ουσιαστικά ότι ο αλουμινάς πρέπει να έχει περιθώριο να χρηματοδοτήσει ο ίδιος τους 2, 3, 10 πελάτες του για το χρονικό διάστημα μέχρι να τον πληρώσει το πρόγραμμα. Άρα αυτό σημαίνει οικονομική δυνατότητα κάποιων (ενδεχομένως δεκάδων) χιλιάδων ευρώ.

Όχι πως τα παραπάνω δικαιολογούν το να ζητούν προπληρωμή (ήξερε ο κάθε επαγγελματίας πως τρέχει το πρόγραμμα και τι σημαίνει η εμπλοκή του σε αυτό) αλλά τουλάχιστον το εξηγούν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...