Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, Zus είπε

Σας ευχαριστώ όλους θερμά για τον χρόνο σας.

Προτεραιότητα αυτή τη στιγμή έχουν τα κλιματιστικά. Βλέπω ότι ο Κωτσόβολος έχει προσφορά μόνο μέχρι σήμερα (!) αρκετά inverter Α+++ δίνοντας δωροεπιταγή αξίας 100€ για να πάρει πίσω τα παλιά μου.

Αν παραγγείλω σήμερα τα δύο κλιματιστικά που θέλω για να προλάβω την προσφορά και τους ενημερώσω αύριο ότι αφορά πρόγραμμα Εξοικονομώ θα είμαι εντάξει;

Προσανατολίζομαι στα παρακάτω:

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/185645-toyotomi-izuru-eco-trn-trg-871zr για το σαλόνι

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/164861-toyotomi-kuro-wifi-tkn-tkg-635r32 για το υπνοδωμάτιο.

Το σπίτι είναι συνολικού εμβαδού 80 περίπου τ.μ.

Δοκίμασε το λίγο να δω κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

52 λεπτά πριν, george_008 είπε

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος, αν η θερμοπροσοψη βγει πιο λίγο από τα χρήματα που δικαιολογεί το εξοικονομω, αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το υπόλοιπο σε παρέμβαση που δεν έχει μπει στην πρόταση Παρεμβάσεων 

Όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, george_008 είπε

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος, αν η θερμοπροσοψη βγει πιο λίγο από τα χρήματα που δικαιολογεί το εξοικονομω, αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το υπόλοιπο σε παρέμβαση που δεν έχει μπει στην πρόταση Παρεμβάσεων 

20. Ερ.: Στο έντυπο πρότασης παρεμβάσεων (στο στάδιο της αίτησης για υπαγωγή

στο Πρόγραμμα), καταχωρήθηκαν στις προτεινόμενες παρεμβάσεις κουφώματα

PVC αντί για κουφώματα αλουμινίου, τα οποία τελικά και τοποθετήθηκαν. Τι θα

πρέπει να δηλωθεί στο έντυπο καταγραφής παρεμβάσεων που θα κατατεθεί με

τη 2η

 ενεργειακή επιθεώρηση, έτσι ώστε να μην προκύψει πρόβλημα με την

επιχορήγηση; Θα δηλωθούν τα κουφώματα ως αλουμινίου ή θα πρέπει να

δηλωθούν ως PVC επειδή αυτή είναι η εγκεκριμένη κατηγορία;

Απ.: Μπορεί να γίνει αλλαγή υποκατηγορίας ή και κατηγορίας παρέμβασης, εφόσον

επιτυγχάνεται ο ελάχιστος ενεργειακός στόχος του Προγράμματος για την κατηγορία που

αφορά η αίτηση. Όταν θα συμπληρωθεί το ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ VI_(Έντυπο Καταγραφής

Παρεμβάσεων–Ολοκλήρωση Έργου), θα δηλωθούν μόνον οι παρεμβάσεις που πραγματικά

υλοποιήθηκαν και στην υποκατηγορία που πραγματικά ανήκουν. Όσον αφορά στα

οικονομικά στοιχεία, σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αυξηθεί ο εγκεκριμένος επιλέξιμος

προϋπολογισμός παρεμβάσεων, ούτε ο εγκεκριμένος συνολικός επιλέξιμος προϋπολογισμός

που αναφέρονται στην Απόφαση Υπαγωγής. Επίσης, ισχύουν οι επιμέρους περιορισμοί

μέγιστου επιλέξιμου κόστους για τη νέα υποκατηγορία παρέμβασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γνωρίζω ότι μπορώ να αλλάξω τις παρεμβάσεις που έχουν δηλωθεί στην αρχή, το ερώτημα που έχω δεν είναι αν μπορώ να αλλάξω την θερμοπροσοψη με κάτι άλλο. Ρωτάω αν κρατήσω τα ίδια μέτρα στην θερμοπροσοψη και αντί για 3500 που μου δίνει το πρόγραμμα, κάνω τα ίδια τετραγωνικά με 3000. Αυτά τα 500 ευρώ θα μπορέσω να τα χρησιμοποιήσω στην αυτονομία τον καλοριφέρ για παράδειγμα , παρέμβαση που δεν είχε δηλωθει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Μπορεί να αγοράσει κάποιος που έχει μπει στο πρόγραμμα τους ηλιακούς και τα κλιματιστικά από τον Κωτσόβολο ?

Εμένα στο βαιμπερ ο κωτσοβολος μου έχει στείλει ως διαφημιση κάτι για ηλιακούς και κλιματιστικά με τίτλο "εξοικονομω  Αλλά δεν ξέρω ούτε καταλαβαίνω. 

Γιατί δεν κάνει τον κόπο ένας να πάρει τηλ να μάθουμε;

(Προσωπικά δεν καίγομαι γιατί τις έκανα τις παρεμβάσεις αλλά από εγκυκλοπαιδικό ενδιαφέρον...) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα την προηγούμενη εβδομάδα ένα Toyotomi 9αρακι στον Κώτσο και το Σάββατο που μας πέρασε πήγα από ένα κατάστημα για να ρωτήσω. Το κλιματιστικό κοστίζει 420,00 και είχα δει πως ο Κώτσος συμμετέχει στο εξοικονομώ. Να προσθέσω πως λόγω συγγενικού μου προσώπου ξέρω ακριβώς τι ποσά χρεώνει ο υπεργολάβος εγκαταστάτης και τι δίνουν τελικά στον μαύρο ψυκτικό που θα τα εγκαταστήσει. Ξέρετε, η δωρεάν εγκατάσταση της οποίας το κόστος το έχουν βάλει στην τιμή του κλιματιστικού. 

Ρωτάω την ευγενική πωλήτρια για το κλιματιστικό, την ενημερώνω για το εξοικονομώ, δεν γνωρίζει τίποτα, καλεί άλλους 2-3, δεν γνωρίζουν και αυτοί μέχρι που εμφανίζεται κάποιος πιο έμπειρος και μπορεί να με εξυπηρετήσει. Του λέω ότι θέλω 2 τεμάχια toyotomi τάδε μοντέλο που έχω δει στη σελίδα του εξοικονομώ του καταστήματος και με ενημερώνει πως δεν τα έχει σε απόθεμα αλλά μπορούμε να τα παραγγείλουμε και να έρθουν σε 2 εβδομάδες. No prob, να τα βάλουμε παραγγελία. Και τότε μου λέει το ωραίο, ξέρετε, η εγκατάσταση είναι 230,00 ανά κλιματιστικό. Τον ρωτάω, γιατί ρε αδερφέ 230,00, το δίπλα κλιματιστικό στα ίδια λεφτά (εκτός εξοικονομώ) προσφέρεται με δωρεάν εγκατάσταση. Η απάντηση του ήταν η εγκατάσταση γίνεται με τις προδιαγραφές της Ε.Ε. και κοστίζει το πιστοποιητικό. Επιπλέον, μου λέει, όλοι οι τεχνικοί που βάζουν κλιματιστικά, τόσο χρεώνουν. 

Μισό για να καταλάβω, του λέω. Τι ακριβώς είναι αυτή η πιστοποίηση; Ο μηχανικός που ρώτησα αλλά και διάφορες πληροφορίες που βρήκα στο διαδίκτυο, αναφέρουν ότι πρέπει στην ουσία να έχεις τις προδιαγραφές του μηχανήματος, μια Υ/Δ ότι το προϊόν είναι το τάδε, με αυτά τα ενεργειακά χαρακτηριστικά και ότι έχει σήμανση CE. Απ' όσο ξέρω, όλα εισάγονται πλέον υποχρεωτικά με CE επομένως δεν έχει κάποιο extra κόστος. Είναι κάποια άλλη πιστοποίηση τύπου eurovent; Δεν νομίζω ότι είναι υποχρεωτικό, αλλά και να είναι, μπαίνω στο site της και κατεβάζω το απαραίτητο αρχείο (όπως μπορώ να κάνω και με τα ενεργειακά χαρακτηριστικά του μηχανήματος). Είναι για την εγκατάσταση, δηλαδή πρέπει να την κάνει αδειούχος ψυκτικός και τα ρέστα; Αν ναι, το ίδιο ισχύει και για τα κλιματιστικά εκτός εξοικονομώ, δηλαδή οι συνεργάτες σας είναι ήδη πιστοποιημένοι. Τι σκατά είναι αυτά τα 230,00 ανά κλιματιστικό; Δεν μπόρεσε να μου απαντήσει, μου ξαναείπε πως όλοι οι ψυκτικοί τους ζητάνε τέτοια ποσά και σηκώθηκα και έφυγα. Στο εξοικονομώ μπήκα και τρέχω για να κερδίσω λεφτά, όχι να μου τα φάει ο κάθε Κώτσος. Στα της πληρωμής, για όσους ενδιαφέρονται, τους δίνεις απόφαση υπαγωγής, ταυτότητα, εκκαθαριστικό και πληρώνεις τη συμμετοχή σου είτε εφάπαξ, είτε σε δόσεις, ανάλογα με το τι αγοράζεις προφανώς. 

Επόμενη στάση praktiker που έχει το ίδιο κλιματιστικό. Θα πάω το επόμενο Σάββατο να δω τι θα ακούσω και εκεί. Στα media markt μου είπαν ότι πρέπει πρώτα να τους πληρώσω όλο το ποσό και μετά να μου τα δώσουν πίσω. Αυτοί είναι γενικότερα σε μια αποσύνθεση επομένως δεν πολυασχολήθηκα, εξάλλου για άλλο λόγο πήγα εκεί. Ο μόνος λόγος που πάω σε αυτά τα μαγαζιά είναι γιατί δεν θέλω να μπλέξω με συμφωνητικά και ιστορίες και ότι μπορεί να πάρω και είδη smart home ή και ηλιακό μαζί. Βλέπω όμως να μη βγάζω άκρη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, koulkos είπε

.........................................Επόμενη στάση praktiker που έχει το ίδιο κλιματιστικό. Θα πάω το επόμενο Σάββατο να δω τι θα ακούσω και εκεί. Στα media markt μου είπαν ότι πρέπει πρώτα να τους πληρώσω όλο το ποσό και μετά να μου τα δώσουν πίσω. Αυτοί είναι γενικότερα σε μια αποσύνθεση επομένως δεν πολυασχολήθηκα, εξάλλου για άλλο λόγο πήγα εκεί. Ο μόνος λόγος που πάω σε αυτά τα μαγαζιά είναι γιατί δεν θέλω να μπλέξω με συμφωνητικά και ιστορίες και ότι μπορεί να πάρω και είδη smart home ή και ηλιακό μαζί. Βλέπω όμως να μη βγάζω άκρη. 

Μια χαρά δουλεύει το σύστημα :P. Κι εγώ νόμιζα ότι το υπογραμμισμένο είναι κάτι άτυπο που το κάνουν μεμονωμένοι αλουμινάδες ή μονωσάδες και ότι τουλάχιστον οι μεγάλες εταιρίες δεν θα δούλευαν στην "γκρίζα ζώνη"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Μια χαρά δουλεύει το σύστημα :P. Κι εγώ νόμιζα ότι το υπογραμμισμένο είναι κάτι άτυπο που το κάνουν μεμονωμένοι αλουμινάδες ή μονωσάδες και ότι τουλάχιστον οι μεγάλες εταιρίες δεν θα δούλευαν στην "γκρίζα ζώνη"

Για μόνωση, κουφώματα και τέντες έχω βρει ανθρώπους που πάνε by the book. Στα λοιπά κολλάω. Τα M.M. πάντως είναι για λύπηση γενικότερα. Το κατάστημα του Κώτσου μπροστά του ήταν σαν να συγκρίνεις τον Eiffel tower με τον Λευκό Πύργο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γίνανε και νέες υπαγωγες (7000)

Την υπαγωγή 7.016 αιτήσεων στο πρόγραμμα «Εξοικονομώ-Αυτονομώ» ενέκρινε η Επενδυτική Επιτροπή του Ταμείου «Εξοικονομώ» που συνεδρίασε, υπό την προεδρία της γγ Ενέργειας και Ορυκτών Πρώτων Υλών, Αλεξάνδρας Σδούκου.

Με την απόφαση μπαίνουν σε τροχιά υλοποίησης παρεμβάσεις ενεργειακής αναβάθμισης των κατοικιών με άμεσα οικονομικά και λειτουργικά οφέλη για τους πολίτες, που θα συμβάλλουν συγχρόνως στην τόνωση της αγοράς και των εμπλεκόμενων επιχειρήσεων, όπως αναφέρει το ΥΠΕΝ.

Ο προϋπολογισμός των 7.016 αιτήσεων που εγκρίθηκαν είναι 180,56 εκατ. ευρώ και περιλαμβάνουν παρεμβάσεις εξοικονόμησης ενέργειας και λοιπές δαπάνες απαραίτητες για την υλοποίηση των έργων. Ο συνολικός αριθμός των αιτήσεων που έχουν ενταχθεί, μετά και την παραπάνω απόφαση, ανέρχεται σε 33.288 σε σύνολο 39.272 αιτήσεων υπαγωγής, που αντιστοιχούν σε ποσοστό 84,7% του συνολικού επιλέξιμου προϋπολογισμού του προγράμματος.

Επιπλέον, η Επενδυτική Επιτροπή εξέτασε και ολοκλήρωσε εκκρεμότητες από τους προηγούμενους κύκλους του προγράμματος «Εξοικονόμηση κατ' Οίκον ΙΙ».

Το υπουργείο Περιβάλλοντος και Ενέργειας ενημερώνει, επίσης, τους ενδιαφερόμενους πολίτες, μηχανικούς και συμβούλους έργων ότι από την Πέμπτη 1/7/2021 και ώρα 10:00 ενεργοποιείται η ανάρτηση του Β' ΠΕΑ και της αίτησης ολοκλήρωσης στο πληροφοριακό σύστημα του Προγράμματος «Εξοικονομώ-Αυτονομώ».

Σημειώνεται, τέλος, ότι υλοποιήθηκε και χρησιμοποιείται νέο check list στην ηλεκτρονική πλατφόρμα του προγράμματος. Η διαδικασία ελέγχου πληρότητας απλοποιείται και επιταχύνεται μέσω της check list, διευκολύνοντας τους ωφελούμενους πολίτες, μηχανικούς και συμβούλους έργων.

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ZEXROULA είπε

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ  ΠΙΘΑΝΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΤΟ 2ο ΠΕΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

Μήπως, να περιμένεις την 01 Ιουλίου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ZEXROULA είπε

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ  ΠΙΘΑΝΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΤΟ 2ο ΠΕΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛ

Το γράφει στην ακριβώς προηγούμενη δημοσίευση.  Από 1η Ιουλίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, koulkos είπε

Για μόνωση, κουφώματα και τέντες έχω βρει ανθρώπους που πάνε by the book. Στα λοιπά κολλάω. Τα M.M. πάντως είναι για λύπηση γενικότερα. Το κατάστημα του Κώτσου μπροστά του ήταν σαν να συγκρίνεις τον Eiffel tower με τον Λευκό Πύργο. 

Θεσσαλονίκη είναι οι επαγγελματίες που λες; Μπορείς αν θέλεις να μου πεις ποιες εταιρείες είναι;(σε πμ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...